Sziasztok!
Egy törvényértelmézést szeretnék kérni nálam jártasabbaktól.
Egy alapítványnál csak önkéntesek végeznek munkát, munkaviszonya, kifizetése senkinek nincs, még az elnöknek sem. Ő maga is önkéntesként tevékenykedik, szabadidejét, energiáját, pénzét, szaktudását stb. beáldozva az Ügyért. Törvényi kötelezettség szerint be kell jelenteni a minisztériumhoz az összes önkéntes munkavégzőt. Kérdésem, hogy szerintetek az elnök is ide sorolható?
Végigolvastam a 2005. évi LXXXVIII. törvényt a közérdekű önkéntes tevékenységről, ott annyit találtam, hogy "Aki a fogadó szervezetnél jogszabályi kötelezésen, jogerős bírósági határozaton, illetve hatósági kötelezésen alapuló tevékenységet végez, az e körbe tartozó feladatokat a fogadó szervezetnél önkéntes jogviszonyban nem végezheti." (4. par. (4).)
Ezt úgy értsem, hogy ő, aki elnökként szerepel az alapító okiraton, vagy a bírósági közhasznú bejegyzésen, nem is lehet önkéntes? Vagy csak azokra az esetekre vontakozik, mint pl. egy gyermekvédő alapítványnál a hatóságilag kirendelt pszichológus, aki a hatósági kirendelés okán nem lehet önkéntes?
Annyit találtam még, hogy: "(3) Aki a fogadó szervezettel fennálló más jogviszony keretében ellenszolgáltatás fejében munkát végez, a munkakörébe tartozó feladatokat a fogadó szervezetnél önkéntes jogviszonyban nem végezheti."(Eszerint az elnök is önkéntes, hiszen ellenszolgáltatást nem kap).
Egyéb kizáró tényezőt nem találtam, így kérek mindenkit, akinek van tapasztalata a témában, esetleg a könyvelés mellett profi törényértelmező vagy jogász, segítsen pár gondolattal, hogy egy alapítványi elnök lehet-e egyúttal önkéntes is? Köszönöm.
Szép napot mindenkinek!