Adófórum

Adózási és számviteli információk

eurós számla áfája

Adatszolgáltatás

eurós számla áfája

HozzászólásSzerző: Vajay » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Segítsetek nekem ,van egy új cégem, aki megállapodott a belföldi partnerrel hogy euróban számláz neki. Ez eddig rendben is van. feltünteti az áfa összegét forintban a számlán.Megállapodtak a szerződésben hogy fix 265 forintos árfolyamon számolnak. úgy tudom hogy az áfát azonban a mnb árfolyemon kell bevallani. segítsetek a könyvelési tételekben ilyennel még nem találkoztam. hogy könyvelem a vevőszámlát a 265 forintos árfolyammal?mi van az áfával? ha lehet kontírtételeket is írjatok! 

Köszönöm

Vajay
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

eurós számla áfája

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. júl. 01, 2010 8:44 am

Szia!

Ha euróban állapodtak meg, akkor a számla euróban van kiállítva. Azon Ft-ban az Áfa-összege az Áfa-tv. 80.§-a szerint kell hogy szerepeljen. Ez kerül az áfa-bevallásba is.

A főkönyvi könyvelésben pedig a számviteli tv. előírásai alapján a számviteli politikában meghatározott (MNB vagy választott banki átlagárf., stb.) kell rögzíteni.

Ha a megállapodás valóban devizára szól, akkor nem értelmezhető, hogy megállapodtak vmilyen árfolyamban szerintem. Mert az nem devizás, hanem Ft-os számla, ha fix árfolyamon számított összegről van szó.

Jó lenne pontosan tudni a megállapodást. Egyébként korábban volt egy cikk a devizás számlákról itt:

http://www.adoforum.hu/cikk/50289/pelda-egy-devizas-szamla-afajara

 

Üdv: Böbe

 

 

 

 

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

eurós számla áfája

HozzászólásSzerző: Maksáné » csüt. júl. 01, 2010 9:34 am

Szia!

Csak azt az áfát igényelheted vissza amit a partber ráirt forintban . az MNB árf és a megállapodot árfolyam közötti különbséget lekönyveled árfolyam nyereségnek illv. veszteségnek. Ha kére leirom a kontirt

Üdv. M.kati

Maksáné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

eurós számla áfája

HozzászólásSzerző: Vajay » csüt. júl. 01, 2010 10:52 am

az én cégem állítja ki a számlát tehát nekünk kell áfát fizetni attól félek hogy a megállapodott 265 árfolyam miatt kevesebbet fizetünk mint káne.Azt nem tudom hogy az áfabevallásban milyen összegű áfát szerepeltessek. a pü teljesítéskor a különbözetet lekönyvelem árf nyer ill veszt. De azt nem tudom hogy könyveljem magát a szlát és az áfát.
Vajay
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

eurós számla áfája

HozzászólásSzerző: validitas » pén. júl. 02, 2010 7:11 am

Szia!

Előző válaszban már írtam: nem mindegy, hogy devizás (EUR) a számla, abban állítod ki, abban fizetnek. Vagy megállapodtok egy fix árfolyamon számított összegben,mert az szerintem nem devizás igazán.

Egyébként ha elolvastad volna a cikket, amit belinkeltem (csak rá kell kattintani) ott kontírozva is van a devizás kimenő számla is, meg a bejövő is. Ami tényleg devizás...

Ha tényleg devizás, akkor nincs olyan, hogy megállapodott árfolyam.  Se számvitelben, se áfában.

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Adatszolgáltatás

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 4 vendég