Adófórum

Adózási és számviteli információk

Könyvelés

Cikkekhez kapcsolódó vitafórum.

Könyvelés

HozzászólásSzerző: stamasi » szer. júl. 25, 2007 8:06 am

Szép amit írsz, igazad van, egyet is értek veled, de itt Magyarországon, magyar vállalkozókkal (ismét tisztelet a kivételnek) ez nehezen kivitelezhető.
stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Könyvelés

HozzászólásSzerző: SZESZE » szer. júl. 25, 2007 9:29 am

Sziasztok! Most olvasom, hogy milyen fontos és aktuális dolgokról beszélgettek. Szeretném elmondani, hogy Én hogyan is jártam egyik vállalkozómmal. Új KFT-t alapított  2007.évben az I. negyedévben volt az előtársasági időszaka. De még ebben a negyedévben bejegyezték és így kettő db ÁFA bevallást kellett beadni. Sajnos, de előtte nem magyaráztam el a vállalkozónak, hogy az előtársasági időszak és már a bejegyzett ugyanazon I. negyedév külön bevallási időnek számít és az ÁFÁ-t, ha gazdasági tevékenységet folytat az előtársasági időszak alatt és fizetendő ÁFÁ-ja van, azt be kell fizetni, nem lehet betudni a már bejegyzett időszak I. negyedévi ÁFÁ-jába. Szeretném megjegyezni, hogy nem kezdő - tudatlan - vállalkozó. Sérelmezte, nem nagyon szépen, hogy ezt nem mondtam el neki és nincs amiből befizesse a  több százezer forintos ÁFÁ-t, mivel elköltötte a pénzt. Nem is tudtam, hogy mit is válaszoljak neki hirtelen,  úgy meglepődtem. Nagyon rosszul is esett, de hát tényleg én nem magyaráztam el neki, de nem is gondoltam rá, hogy ilyen nagy lesz az árbevétele. Hát így jártam! Lehet, hogy úgy kell elkezdeni egy vállalkozóval a tárgyalást, hogy ilyen dolgokat is a tudomására kell hozni. Nem gondoltam erre! Tudta, a vállalkozó, hogy előtársaság meg bejegyzés stb. de az ÁFÁ-ról nem beszéltünk.  Üdvözlök mindenkit SZESZE 

 

SZESZE
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Könyvelés

HozzászólásSzerző: kovalkata » szer. júl. 25, 2007 10:25 am

Sziasztok!

Böbe, ha még jól emlékszem, egyszer épp veled beszéltünk arról, (ha nem akkor bocsánat), hogy van olyan eset, amikor látom, hogy szegény kérdező még senkitől nem kapott egyetlen választ sem, pedig nem csak percekkel azelőtt tette fel. Ilyenkor velem előfordult már - hogy ugyan nem voltam jártas a kérdésben - de valamit mégis odabiggyesztettem, hogy "én szerintem" vagy "de ezt csak én gondolom így" amellé, amit leírtam. És tettem ezt épp azért, mert HÁTHA VALAKI, aki éppen otthonos abban a témában, felfigyel a friss válaszokra és tud jó és hasznos választ adni a kérdezőnek. Megjegyzem, volt már hogy bejött ez a "taktikám". De amúgy Te is (és a többeiek is) tudják jól, hogy van úgy, hogy egy kérdés végére egész másban állapodunk meg, mint amiből kiindultunk. Úgyhogy csatlakozom azokhoz a hozzászólókhoz, akik ezt nem "rossznak" tekintik, hanem annak, hogy kölcsönösen kijavítsuk, segítsük egymást.

A másik dolog: a bankkártyás fizetést újabban már én is szállítóra könyvelem, bár régebben az volt a véleményem róla, hogy ez a helyes könyvelése:

Számla: T5.. K 389 (mivel effetíve itt pénzmozgás a pénztárban nem történik, és T466, ha az is van)

Bankkivonat: T389 K384. De előlegként én sem tekinteném. Végül is akkor most megint hangsúlyozom nem tudom, melyik a helyes, de én így csinálom (csináltam).

S végül a harmadik téma: valóban azok a könyvelők rontják el az ügyfeleket, akik hogy úgymond "a talpukat nyalják". Volt olyan főnök, aki kijelentette, hogy minden a könyvelő feladata, amit az ügyfél elvár tőle. Ez nem igaz, tiltakozom én is ellene! Nekem volt olyan esetem, hogy az ügyfél át akarta iratni az autóját a cég nevére, és azt mondta, mivel az ő önkormányzatukhoz nem tud bejutni, korán reggel álljak én sorban a saját önkormányzatomnál, tépjek neki sorszámot, és amikor majd ő odaér, akkor átveszi tőlem a sorbanállást. Azt hiszem erre mindannyian azt gondoljátok: no komment.

De szívből kívánom, hogy továbbra is ilyen jó csapat maradjunk, mint eddig voltunk, mert szerintem mindegyikünk úgy érzi, hogy már nagyon sok segítséget kapott a többiektől, és nagyon jó érzés, hogy megoszthatjuk egymással a problémáinkat!

Üdv. Kata  

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Könyvelés

HozzászólásSzerző: andulka » szomb. feb. 23, 2008 11:07 pm

Sziasztok!

A bankkártyás fizetés könyvelésének módja engem is megdöbbentett. Hozzátok hasonlóan én sem gondolom, hogy ezt előlegként kellene kezelni.

Amikor először találkoztam ezzel a fizetési móddal, én is a szállítóval szemben könyveltem.

Hamar leszoktam róla. Miért is:

1. nagyon sok esetben sima kp-s számlát kap az ügyfél bankkártyás vásárlásnál. Ezeket én élből a pénztárba könyveltem, és a bankkivonat könvelése után kereshettem vissza a számlákat - törlés - rögzítés szálltói számlára - pontozás. Negyedéves ÁFA bevallás előtt egy nappal el lehet képzelni, mit éreztem.

2. Rosszabb a helyzet akkor, ha a bankkivonatot nem havonta hozza az ügyfél.

3. Nem egyszer előfordult, hogy a ügyfél a saját vásárlásaira is a céges bankkártyát használta. Az ehhez kapcsolódó számlát természetesen nem hozta. Így szállítói túlfizetésként ott lógott a főkönyvben.

 

 

 

andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Könyvelés

HozzászólásSzerző: Jeszyné » szer. márc. 05, 2008 8:46 am

Sziasztok!

Én nagyon egyszerüen oldottam meg a bankkártyás fizetést, igaz még nem is volt ellenőrzésem, hogy kifogásolta volna valaki.

Igy kezdtem a reagálást, de aztán elolvastam az egész cikket a bankkártyás fizetésről, és meggondoltam magam, hogy bármit irjak is, mivel én nagyon nem jól csinálom, de ettől nagyon nyugodtan aludtam eddig. Mondjuk most sem csinálok belőle nagy ügyet, mert nem tudok. Össze-vissza vásárolgatnak a cégeknél a kártyákkal, ezt leszabályozni és ugy is végrehajtani szerintem képtelenség. Ha az ügyvezetőnél nem tudom elérni, hogy cégkártyával csak cégre fizet, magánkártyával csak magánvásárlást akkor mit tegyek??? Nekem le kell könyvelnem, bonyolithatom 35 tételben, a végeredmény ugyanaz. Na erről ennyit.

AA könyveléshez hozzászolva néha én is ugy vagyok, mint most hogy elolvasok egy hozzászólást és ugy érzem reagálnom kell rá. Természetesen igyekszem hozzátenni, hogy én igy csinálom, én igy gondolom. Ebben benne van az is, hogy mindenkinek lehetősége van felvilágositani engem, hogy rosszul csinálom és igy mindenki tanul belőle. Én is, az eredeti kérdező is, akinek esetleg én rossz választ adtam.

Köszönöm, hogy idetaláltam hozzátok, nekem csak hasznomra vált-válik és válni fog.

Jesziné

Jeszyné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Könyvelés

HozzászólásSzerző: szedlacsek » szer. márc. 19, 2008 2:41 pm

Legfrisebb tapasztalatom: fiatalasszony, amway-ben utazik a Bt-jével (korábban ügyvéd mellet dolgozott titkárnőként). Kéri, hogy vállaljam el a könyvelését, bevallásait. Mikor közlöm vele, hogy személyenként 2500 Ft-ot kérek a havi 0808-akért, akkor annyit mondott: "Egy gombnyomásért nem lesz az egy kicsit sok???"

 

Köpni-nyelni nem tudtam két percig, aztán csak annyit mondtam, hogy ne haragudj, de ez nem fog menni, hogy mi hossszútávon együttműködjünk, ha ennyire lenézed és semmibe veszed ezt a munkát. Jótanácsként még annyit mondtam neki, hogy gondolja át ezt a véleményét,  esetleg beszélgessen másokkal is, hogy mekkorát bukhat az általa utálattal emlegetett "könyvelőkön" és azon, ha nem figyel oda a "gombnyomogatók" véleményére...

szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Könyvelés

HozzászólásSzerző: Törpe » pén. márc. 28, 2008 7:21 am

Sziasztok!

 Egyetértek azokkal, akik szívesen hozzászólnak bizonyos kérdésekhez, ahova még senki sem válaszolt, annak ellenére ha esetleg nem biztosak abban, hogy jól válaszoltak-e. Szerintem nagyon sok olyan kérdés van, amikor többféle jó megoldás is létezhet vagy nincs egyértelműen kimondva hogy mi a helyes. És ilyenkor igenis jó dolog, ha mindenki leírja, hogy ő hogyan szokta. Én is jártam már úgy, hogy leírtam és kiderült hogy nagy hülyeséget csinálok (vagy kevésbé) mert ez nekem is segítség volt, hogy ezek után változtassak rajta!

Bankkártyás vásárlás: tényleg nehéz azt elérni, hogy ne használják magáncélra, vállalkozónál meg pláne. Egyéni vállalkozónál én a bank könyvelésénél egyből költségre szoktam könyvelni, kivéve ha mondjuk 31-én vásárolt, ami sokszor csak a következő havi 1-jei bankban jelenik meg! Ez még sima kp felvétnél is elő szokott fordulni.

Én is szállítóra könyveltem kettős könyvvitel esetében, a magáncélú használatot meg elkárolni, téves utalás, stb. Legrosszabb esetben hallottam olyat, hogy kp felvétnek könyvelték, a kedves ügyfélnek meg lett mondva vagy abbahagyja az összevissza vásárolgatást vagy egy esetleges ellenőrzésnél válllalja a következményeit. Mert lényegében ha magáncélú vásárlást követek el a cég pénzéből az majdnem olyan, mintha a pénztárból-bankból kiveszem azt az összeget, nem? Jó, persze a durvább az lenne, ha osztalékként még el is számolnám neki és megfizettetem a járulékot utána....

Törpe
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Könyvelés

HozzászólásSzerző: aranyho » szer. szept. 10, 2008 9:11 am

Én a beérkező számlákat T 2(ha van raktár bevételi bizonylat), 5,(ha utalványozták) 8, (ha utalványozták)466, - K 4 szállítók könyvelem.

A kártyás fizetést (bank kivonat alapján): T 4 szállítók, - K 38 bank, 

A kp. felvétet kártya számonként (tulajdonosonként) külön - külön átvezetési számlákra könyvelem.

aranyho

aranyho
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Könyvelés

HozzászólásSzerző: aranyho » szer. szept. 10, 2008 9:31 am

A bankkártyával ellátott dolgozó a kártya limit erejéig utalványozási jogot kapott, kp. felvétre, vagy számla kiegyenlítésre.

Ha élt ezzel a jogával, az-az használta a kártyát, akkor az "automatától" kp. felvételi bizonylatot, a kártya elfogadótól pedig "szállítói" számlát kapott. A bizonylatokat pedig meg kell Őriznie, és le,- át kell adnia.

Persze a bank kivonata később jön meg, az a bank könyvelés alapbizonylata, ami többek között vagy kp. felvételt, vagy fizetés bankkártyával tételt tartalmaz.

Ezek a gazdasági események pedig nem elszámolási előlegek, hanem készpénz felvétel: T 389.-K384

vagy szállító kiegyenlítés: T 454 - K 384

Persze a szállító túlfizetést rendezni kell, ha nem lenne meg a számla. És érdekes, ha dolgozó követi el más lesz az elintézés, minha a tulaj.

aranyho

 

 

aranyho
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Könyvelés

HozzászólásSzerző: konnektor1 » szer. márc. 04, 2009 12:50 pm

Sziasztok!

Én nagyon örülök, hogy regisztráltam ide! Annyi tanultam itt pedig csak pár hete vagyok itt! Eleinte az ember a pontokra hajt, aztán meg mégis előjönnek újabb és újabb kérdések bennem és keresek kutatok és az a jó, hogy egy kérdés esetén, tovább lehet kérdezni és teljesen kivesézni az adott témát, amely a későbbi kérdést feltevőknek is segítséget nyújthat!

A fórum témánál maradva, teljesen jogos, hogy az ember előtte körbenéz és az alapján válaszol és egyetértek, hogy az a minimum, hogy odaírjuk: "szerintem" vagy "az én véleményem szerint" ha nem vagyunk biztosak a témában! Én személy szerint a törvényi hivatkozásoknak tudok hinni, de ha többen is ugyanazt írják, akkor elfogadom, de akkor is motoszkál bennem valami és felcsapom a hvg-t vagy amit csak lehet a témában.

Örülök, hogy mindenki kedves és segítőkész. Voltam régebben egy bizonyos honlapon, in.ex.hu-n ahol egy kérdésem miatt úgy elküldtek abba a bizonyosba, hogy csak úgy lestem. Itt ha valaki felkészületlenül is kérdez valamit, a gyors válasz reményében azt kedvesen fogadják és igyekeznek megválaszolni! 

További sok sikert minden fórumozónak!

 

konnektor1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Előző

Vissza: Vitafórum

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég