Adófórum

Adózási és számviteli információk

Nyugdíj szüneteltetés - nyugd.tag

Tb, munkaügy, bérterhek

Nyugdíj szüneteltetés - nyugd.tag

HozzászólásSzerző: kovalkata » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

A nyugdíjas tagnak ugye semmilyen esetben nem kell szüneteltetnie a nyugdíját, ha jövedelmet vesz fel a vállalkozásában? Ez csak a munkaviszonyosokra vonatkozik ugye, és ott is a bér nagyságától teszik függővé?

Előrei is köszönöm a válaszokat, Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Nyugdíj szüneteltetés - nyugd.tag

HozzászólásSzerző: M.Éva » csüt. márc. 06, 2008 7:12 pm

Szia Kata!Minden idén nyugdíjba ment nyugdíjasra vonatkozik a jövedelemkorlát, függetlenül attól,hogy milyen jogcímen szerzi a jövedelmét! Üdv:Éva
M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Nyugdíj szüneteltetés - nyugd.tag

HozzászólásSzerző: kovalkata » csüt. márc. 06, 2008 7:30 pm

Szia Éva!

Tehát aki tavaly már nyugdíjas volt, arra ugyanazok a szabályok vonatkoznak idén is. Tagnál 9,5% nyugdíjlevonás, szja levonás, tételes eho, egész.szolg.jár. megfizetése, és ezen kívül a nyugdíját is ugyanúgy kapja továbbra is. Jól értelmezem?

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Nyugdíj szüneteltetés - nyugd.tag

HozzászólásSzerző: M.Éva » csüt. márc. 06, 2008 8:07 pm

Igen, ugyanazok a szabályok.Csak a jövedelemkorlát a régebbi nyugdíjasoknak 2010.01.01-től jön be a képbe azoknak, akik a 62 évet nem töltik be.2010-ben úgy kell figyelni, hogy aki év közben tölti be , a szülinapja után már korlátozás nélkül kereshet a nyugdíj megtartása mellett.Üdv:Éva
M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Nyugdíj szüneteltetés - nyugd.tag

HozzászólásSzerző: Juci1010 » csüt. márc. 06, 2008 8:41 pm

 

Mindenkire vonatkozik a jövedelem korlát,  aki az idén ment nyugdíjba, és nem töltötte be a 62. évét.

Aki 2007 december 31 előtt ment nyugdíjba, arra majd 2010 január 01-től vonatkozik, amig be nem tölti a 62. évét.

A jövedelemnél mindegy, hogy milyen jogcímen szerezte......

Üdv:  Györgyi

Juci1010
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Nyugdíj szüneteltetés - nyugd.tag

HozzászólásSzerző: kovalkata » szomb. márc. 08, 2008 9:31 am

Sziasztok!

Köszönöm a válaszokat, áttanulmányoztam én is az idevágó paragrafusokat (TB nyugdíj 83§). De azt még mindig nem értem, hol írják azt, hogy csak arra vonatkozik, aki az idén ment nyugdíjba? Nálam az egyik tag rokkant nyugdíjas már tavaly is az volt, a másik is tavaly lett nyugdíjas, de még ő sem töltötte be a 62. évét. Légyszíves írjatok hivatkozást, hogy hol találom meg azt, hogy csak az idén nyugdíjba mentekre kell alkalmazni. Köszönöm.

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Nyugdíj szüneteltetés - nyugd.tag

HozzászólásSzerző: Juci1010 » szomb. márc. 08, 2008 10:17 am

 

Sajnos most nem vagyok jogszabály közelben, de talán annyit tudok segíteni, hogy nézd meg:   Milyen feltételekkel lehet 2008 01 01 - től nyugdíjba menni......ott megtalálod.....

Üdv:  Györgyil

 

Juci1010
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Nyugdíj szüneteltetés - nyugd.tag

HozzászólásSzerző: garbo50 » szomb. márc. 08, 2008 3:04 pm

Szia Kata!

Pontosan tv-i hivatkozást én sem találtam az általad említetteken kívül, de az onyf honlapján biztosan van erre utalás. Amit találatm erről azt ide másolom

Nyugdíj melletti munkavégzés (http://www.ado.hu/hirek.php?idx=1267&kat=3&s=a&p=0)


A nyugdíjasként történő foglalkoztatás, illetve az egyéni vállalkozóként vagy társas vállalkozás tagjaként folytatott kiegészítő tevékenység minden 365 napja után az ezen időszakban fizetendő nyugdíjjárulék-alap 0,5%-ának megfelelő növelés jár. A növelésre jogosultság szempontjából a nyugdíjfolyósítás szünetelésének nincs jelentősége. A nyugdíj fentiek szerinti növelését az e célra rendszeresített nyomtatványon kell igényelni a lakóhely szerint illetékes regionális nyugdíjbiztosítási igazgatóságon.

Az öregségi nyugdíjkorhatár elérése előtt igényelt – nem egészségkárosodáson alapuló – nyugellátásoknak a nyugdíjasként elért kereset összegére tekintettel előírt kötelező szüneteltetését először a 2008-ban megállapított ellátásoknál kell alkalmazni. A 2008. január 1. előtt megállapított ellátásoknál a nyugdíj folyósításának korlátozására csak a 2009. december 31. utáni kereső tevékenységre tekintettel kerülhet sor, a korhatár elérését megelőzően.

Az előrehozott öregségi nyugdíjban, a korkedvezményes, korengedményes és bányász nyugdíjban, vagy az egyes művészeti tevékenységet folytatók öregségi nyugdíjában részesülő személyek – a 62. életévük eléréséig – évenként, a tárgyév első napján érvényes minimálbér tizenkétszeresének megfelelő összeg eléréséig folytathatnak kereső tevékenységet a nyugdíjfolyósítás korlátozása nélkül. Ha az elért jövedelem e keretösszeget meghaladja, a nyugdíj folyósítását a tárgyév végéig szüneteltetni kell. Ha a járulékalapot képező jövedelem az éves keretösszeget a tárgyév decemberében haladja meg, az ellátás szüneteltetésére nem kerül sor, a december havi nyugellátást azonban vissza kell fizetni.

A társadalombiztosítási nyugdíj változásait részletesen ismertető cikk teljes terjedelemben az Adó Kódex 2008/1-2, társadalombiztosítási különszámában olvasható.

--------------

 
1997. évi LXXXI. törvény

a társadalombiztosítási nyugellátásról
83/B. § (1) Ha a 62. életévét be nem töltött,

a) előrehozott, csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíjban,

b) korkedvezményes nyugdíjban,

c) bányásznyugdíjban,

d) korengedményes nyugdíjban, illetve

e) az egyes művészeti tevékenységet folytatók öregségi nyugdíjában

részesülő személy a tárgyévben a Tbj. 5. §-a szerinti biztosítással járó jogviszonyban áll, illetőleg egyéni vagy társas vállalkozóként kiegészítő tevékenységet folytat, és az általa fizetendő nyugdíjjárulék alapja meghaladja a tárgyév első napján érvényes kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) havi összegének tizenkétszeresét (a továbbiakban: éves keretösszeg), az éves keretösszeg elérését követő hónap első napjától az adott tárgyév december 31-éig, de legfeljebb a 62. életév betöltéséig a nyugdíjfolyósító szervnek a nyugdíj folyósítását szüneteltetni kell. Ha az a)-e) pont szerinti nyugellátásban részesülő személy által fizetendő nyugdíjjárulék alapja az éves keretösszeget a tárgyév decemberében haladja meg, a nyugellátás szüneteltetésére nem kerül sor, de a tárgyév december havi nyugellátást - a 84. § alkalmazásával - vissza kell fizetni.

(2) A nyugdíjfolyósító szerv a nyugdíj folyósításának szüneteltetéséről az állami adóhatóság által közölt éves keretösszegre vonatkozó összesített adatok alapján határozatban intézkedik. Az ellátás újbóli folyósításáról is határozatban kell intézkedni.

(3) A nyugdíjfolyósító szerv a (2) bekezdésben említett szüneteltetésre vonatkozó döntésével egyidejűleg határozatban intézkedik a jogalap nélkül felvett nyugellátás visszafizettetéséről.

(4) A nyugellátás szüneteltetésének időtartama alatt az érintett nyugdíjasnak minősül. Az ellátás újbóli folyósítása során a 83/A. § (3) bekezdésében foglaltakat megfelelően alkalmazni kell.

(5) Az (1)-(4) bekezdésben foglalt, kötelező szüneteltetéssel összefüggő rendelkezéseket a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati nyugdíjára is alkalmazni kell, a rájuk vonatkozó - külön törvény szerinti - eltérő nyugdíjkorhatárra vonatkozó szabályokra figyelemmel.
Üdv.

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Nyugdíj szüneteltetés - nyugd.tag

HozzászólásSzerző: Juci1010 » szomb. márc. 08, 2008 3:36 pm

 

Garbo már bemásolta....1997/LXXXI.törvény    83/B§-ában.......

2008-ban 828 ezer forint jövedelmet szerzet.....de érdekes tovább a 1997/LXXX.törvény 25 § is

Üdv:    Györgyi

Juci1010
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Nyugdíj szüneteltetés - nyugd.tag

HozzászólásSzerző: kovalkata » szomb. márc. 08, 2008 4:07 pm

Sziasztok!

Nagyon köszönöm hogy ennyit foglalkoztok velem, Garbo külön köszönöm, hogy ránéztél a kérdésre és bemásoltad azt a fenti részt. De én egyszerűen azt nem értem, hogy ezt miért nem tették bele a 83§-ba? Így teljesen megtévesztő, mert abból én azt szűrtem le, hogy minden 62. évesnél fiatalabb nyugdíjasnak szüneteltetni kell! Ha ezt Ti itt nem mondjátok, akkor most jól leégtem volna annál az ügyfélnél, aki a minimálbérnél többet szeretni kivenni tagi jövedelemként. Megint ennyit a pontos törvényalkotásról!

Köszönöm mégegyszer mindannyiotoknak!

üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Következő

Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég

cron