Adófórum

Adózási és számviteli információk

Plussz munka,plusszpénz 0

Tb, munkaügy, bérterhek

Plussz munka,plusszpénz 0

HozzászólásSzerző: andulka » kedd márc. 18, 2008 8:15 am

Szia György!

 

Előzőleg arról beszélgettünk, hogy ha csak a munkakört módosítja a munkáltató, akkor az nem minősül szerződésmódosításnak, tehát nem kell a dolgozó hozzájárulása, aláírása is max. azért, hogy igazolják, átvette a dolgozó.

Ha ragaszkodnak ahhoz, hogy a munkavállaló ne csak átvegye a papírt, hanem az aláírásával el is fogadja, akkor valószínűleg a szerződést is módosítani akarják.

 

Jó, ha tudod, ha rk. felmondást nyújtasz be, azt indokolnod kell, és neked kell kérni a bíróságtól az rk. f. jogszerűségének megállapítását, ha azt a munkáltató vitatja.

 

Ha nem akarsz ügyvédet fogadni, akkor javaslom, érdekődj itt: www.jogiforum.hu

Hátha van valami ötletük.

 

Üdv. Andi

andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Plussz munka,plusszpénz 0

HozzászólásSzerző: garbo50 » kedd márc. 18, 2008 9:38 am

Szia!

Ha mindenáron a rendkivűli felmondáson gondolkodsz ajánlom figyelmedbe ezt a linket, főleg az időre vonatkozóan, mivel itt erre is felhívják a figyelmet.

http://jog.wb.hu/jogicikk/87?wbsession=8d43b8ab9f804eea7cefa0fea51b2fa5

Üdv. és sok sikert a jó megoldáshoz ( jó lenne már ha a munkavállalók egy kicsit jól éreznék magukat a munkahelyükön, valóban ne csak szlogen, hanem valóság lenne a dolgozóbarát m.hely- sajnos még sok helyen nem jöttek rá, hogy a jó légkör nagyobb teljesítményre ösztönöz, míg az ordibálás inkább a "betartásra")

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Plussz munka,plusszpénz 0

HozzászólásSzerző: gallvil » pén. márc. 21, 2008 10:10 pm

Tisztelt Hölgyek és Urak!

Még nem írtam alá semmit. Megkértem egy munkajogászt segítsen mit tegyek. Azt mondta hogy ha nem tudunk megeggyezni akkor a munkáltatófelmondhat de csak közösmegeggyezéssel,jár a végkielégítés meg minden. A Hr menedzser simán az ellenkezőjével traktál, de már a harmadik gondolkodási időt adja. Azt mondta hogy azonnali felmondással kirug hamégsem írom alá. A következő csörte húsvét utánra tervezi. Hát itt tartunk most. Az biztos hogy én nem változtatok az álláspontomon. Ja hab a tortán, elsejétől teljessen egyedűl teljesítünk szolgálatot! Se kazános se diszpécser. Azt tudni kell hogy a Mvt és az Msz1585/1-87 szabvány szerint,sőt a Mt szerint se lehet veszéjes munkát(villanyszerelés) vagy veszéjes hejen (kazánház) egyedűl dolgozni! és ez se hatja meg őket.

Üdv.György 

gallvil
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Plussz munka,plusszpénz 0

HozzászólásSzerző: zspotorke » pén. márc. 21, 2008 10:36 pm

Szia Gyuri!

Egy dologra felhívom a figyelmedet. Közös megegyezés esetén csak akkor jár végkielégítés - ha erről külön megállapodtok. Egyébként nem jár. célszerű Írásba foglalni ezt  a megegyezést - tekintettel a helyzetedre. Ha ezt nem teszed meg -elveszted a végkielégítést. Én a Te általad vázolt szituációban nem biztos, hogy közös megegyezést írnék alá. Az nagyjából azt jelenti, hogy lemondtál minden törvény szerint járó dologról.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Plussz munka,plusszpénz 0

HozzászólásSzerző: galliba » szomb. márc. 22, 2008 10:16 pm

Szia Zsuzsa!

Köszönöm a figyelmeztetést. Amilyen fáradt vagyok már ettől a tusakodástól, még lehet hogy alá is írtam volna.Szinte biztos hogy félre értettem ezt a kifejezést.

Üdv Gyuri. 

galliba
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Plussz munka,plusszpénz 0

HozzászólásSzerző: andulka » vas. márc. 23, 2008 11:30 am

Szia Gyuri!

 

Örülök, hogy végre ügyvédhez fordultatok :)

Hogy az alapokkal tisztában legyél, idemásolom az Mt. rendelkezéseit (nem teljes!):

A munkaviszony megszüntetése
87. § (1) A munkaviszony megszüntethető:
a) a munkáltató és a munkavállaló közös megegyezésével;
b) rendes felmondással;
c) rendkívüli felmondással;
d) azonnali hatállyal a próbaidő alatt;
e) a 88. § (2) bekezdésében meghatározottak szerint (megj. határozott idejű szerződés).
(2) A munkaviszony megszüntetésére irányuló megállapodást, illetve nyilatkozatokat írásba kell foglalni.
(3) Az (1)-(2) bekezdésben foglalt rendelkezésektől érvényesen eltérni nem lehet.
87/A. § (1) E törvény alkalmazása szempontjából a munkavállaló akkor minősül nyugdíjasnak, ha (...)
(2) A munkavállaló akkor részesül az (1) bekezdés b)-h) pontokban felsorolt nyugellátásban, amikor a nyugellátást kérelmére megállapították.
(3) A munkavállaló köteles tájékoztatni a munkáltatót, ha az (1) bekezdés hatálya alá esik.
.
A rendes felmondás
89. § (1) A határozatlan idejű munkaviszonyt mind a munkavállaló, mind a munkáltató felmondással megszüntetheti, ettől érvényesen eltérni nem lehet.
(2) A munkáltató - a (6) bekezdésben foglalt kivétellel - köteles felmondását megindokolni. Az indokolásból a felmondás okának világosan ki kell tűnnie. Vita esetén a felmondás indokának valóságát és okszerűségét a munkáltatónak kell bizonyítania.
(3) A felmondás indoka csak a munkavállaló képességeivel, a munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, illetve a munkáltató működésével összefüggő ok lehet.
(4) A munkáltató személyében bekövetkező jogutódlás önmagában nem szolgálhat a határozatlan idejű munkaviszony rendes felmondással történő megszüntetésének indokául.171 
(5) A munkavállaló munkavégzésére vagy magatartására hivatkozással történő munkáltatói felmondás előtt lehetőséget kell adni a vele szemben felhozott kifogások elleni védekezésre, kivéve, ha az eset összes körülményeiből következően ez a munkáltatótól nem várható el.
(6) A munkáltató a rendes felmondását nem köteles indokolni, ha a munkavállaló a 87/A. § (1) bekezdésének a)-g) pontjai értelmében nyugdíjasnak minősül.173 
(7) A munkáltató a munkavállaló munkaviszonyát rendes felmondással - kivéve, ha egyébként nyugellátásban részesül [87/A. § (1) bekezdés b)-h) pont] - a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőző öt éven belül a 87/A. § (1) bekezdés a) pontjában meghatározott életkor eléréséig csak különösen indokolt esetben szüntetheti meg.174 
90. § (1) A munkáltató nem szüntetheti meg rendes felmondással a munkaviszonyt az alábbiakban meghatározott időtartam alatt:
a) a betegség miatti keresőképtelenség, legfeljebb azonban a betegszabadság lejártát követő egy év, továbbá az üzemi baleset vagy foglalkozási megbetegedés miatti keresőképtelenség alatt a táppénzre való jogosultság,
b) a beteg gyermek ápolására táppénzes állományba helyezés,
c) a közeli hozzátartozó otthoni ápolása vagy gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadság (139. §),
d) a külön törvény szerinti emberi reprodukciós eljárással összefüggő kezelés, a terhesség, a szülést követő három hónap, illetve a szülési szabadság [138. § (1) bekezdés],176 
e) a gyermek ápolása, illetve gondozása céljára kapott fizetés nélküli szabadságnak [138. § (5) bekezdés], illetve a gyermek hároméves koráig - fizetés nélküli szabadság igénybevétele nélkül is - a gyermekgondozási segély folyósításának178 
időtartama.
(2) A felmondási idő, ha az (1) bekezdésben meghatározott felmondási védelem időtartama
a) a tizenöt napot meghaladja, ezt követően csak tizenöt nap,
b) a harminc napot meghaladja, ezt követően csak harminc nap
elteltével kezdődhet el.
(3) Az (1) bekezdésben meghatározott védelem nem vonatkozik a munkavállaló munkaviszonyának felmondására, ha a munkavállaló nyugdíjasnak minősül [87/A. § (1) bekezdés].179 
(4) Az (1) bekezdésben meghatározott védelem fennállása szempontjából a felmondás közlésének időpontja az irányadó.180 
(5) A (2) és (4) bekezdés rendelkezései a csoportos létszámcsökkentés végrehajtása során nem alkalmazhatóak.
.
.
92. § (1) A felmondási idő legalább harminc nap, az egy évet azonban nem haladhatja meg; ettől érvényesen eltérni nem lehet.
(2) A harmincnapos felmondási idő a munkáltatónál munkaviszonyban töltött
a) három év után öt nappal,
b) öt év után tizenöt nappal,
c) nyolc év után húsz nappal,
d) tíz év után huszonöt nappal,
e) tizenöt év után harminc nappal,
f) tizennyolc év után negyven nappal,
g) húsz év után hatvan nappal
meghosszabbodik.
93. § (1) A munkáltató rendes felmondása esetén köteles a munkavállalót a munkavégzés alól felmenteni. Ennek mértéke a felmondási idő fele. A töredéknapot egész napként kell figyelembe venni.
(2) A munkavégzés alól a munkavállalót - legalább a felmentési idő felének megfelelő időtartamban - a kívánságának megfelelő időben és részletekben kell felmenteni.
(3) A munkavégzés alóli felmentés időtartamára a munkavállalót átlagkeresete illeti meg. Nem illeti meg átlagkereset a munkavállalót arra az időre, amely alatt munkabérre egyébként sem lenne jogosult.
(4) Ha a munkavállalót a felmondási idő letelte előtt a munkavégzés alól végleg felmentették és a munkabér fizetését kizáró körülmény a munkavállalónak a munkavégzés alóli felmentése után következett be, a már kifizetett munkabért visszakövetelni nem lehet. A felmentés tartamára kifizetett átlagkereset akkor sem követelhető vissza, ha a munkavállaló a felmentési idő alatt munkavégzéssel járó jogviszonyt létesít.
94. § A munkáltató rendes felmondása esetén, ha a munkavállaló a felmondási idő alatt munkaviszonyának megszüntetését a munkavégzés alóli felmentése előtti időpontra kéri, a munkáltató köteles a munkaviszonyt a munkavállaló által megjelölt időpontban megszüntetni.
.
.
Végkielégítés
95. § (1) A munkavállalót végkielégítés illeti meg, ha munkaviszonya a munkáltató rendes felmondása vagy jogutód nélküli megszűnése következtében szűnik meg.
(2) Az (1) bekezdéstől eltérően nem jár végkielégítés a munkavállalónak, ha legkésőbb a munkaviszony megszűnésének időpontjában nyugdíjasnak minősül [87/A. § (1) bekezdés].194 
(3) A végkielégítésre való jogosultság feltétele, hogy a munkaviszony a munkáltatónál a (4) bekezdésben meghatározott időtartamban fennálljon. A végkielégítésre való jogosultság szempontjából figyelmen kívül kell hagyni195 
a) a szabadságvesztés, a közérdekű munka, valamint
b) a harminc napot meghaladó fizetés nélküli szabadság, kivéve a közeli hozzátartozó, valamint a tíz éven aluli gyermek gondozása, ápolása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság
időtartamát.
(4) A végkielégítés mértéke
a) legalább három év esetén: egyhavi;
b) legalább öt év esetén: kéthavi;
c) legalább tíz év esetén: háromhavi;
d) legalább tizenöt év esetén: négyhavi;
e) legalább húsz év esetén: öthavi;
f) legalább huszonöt év esetén: hathavi
átlagkereset összege.
(5) A végkielégítésnek a (4) bekezdésben meghatározott mértéke háromhavi átlagkereset összegével emelkedik, ha a munkavállaló munkaviszonya az (1) bekezdésben meghatározott módon199 
a) az öregségi nyugdíjra [87/A. § (1) bekezdés a) pont], továbbá
b) a korkedvezményes öregségi nyugdíjra
való jogosultság megszerzését megelőző öt éven belül szűnik meg. Nem illeti meg az emelt összegű végkielégítés a munkavállalót, ha az a) vagy a b) pontban foglaltak alapján korábban már emelt összegű végkielégítésben részesült.
.
.
Rendkívüli felmondás
96. § (1) A munkáltató, illetve a munkavállaló a munkaviszonyt rendkívüli felmondással megszüntetheti, ha a másik fél
a) a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy
b) egyébként olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi. Ettől érvényesen eltérni nem lehet.
(2) A rendkívüli felmondás indoka tekintetében a 89. § (2) bekezdését kell megfelelően alkalmazni. A munkáltatói rendkívüli felmondás közlése előtt lehetőséget kell adni a munkavállalónak a tervezett intézkedés indokainak megismerésére és a vele szemben felhozott kifogások elleni védekezésre, kivéve, ha az eset összes körülményeiből következően ez a munkáltatótól nem várható el.201 
(3) Kollektív szerződés, illetve munkaszerződés - az (1) bekezdés keretei között - meghatározhatja azokat az eseteket, amikor az (1) bekezdésben foglalt jogkövetkezménynek van helye.
(4) A rendkívüli felmondás jogát az ennek alapjául szolgáló okról való tudomásszerzéstől számított tizenöt napon belül, legfeljebb azonban az ok bekövetkeztétől számított egy éven belül, bűncselekmény elkövetése esetén a büntethetőség elévüléséig lehet gyakorolni. Ha a rendkívüli felmondás jogát testület jogosult gyakorolni, a tudomásszerzés időpontjának azt kell tekinteni, amikor a rendkívüli felmondás okáról a testületet - mint a munkáltatói jogkört gyakorló szervet - tájékoztatják.204 
(5) 205 
(6) Rendkívüli felmondás esetén - e törvényben előírt kivételektől eltekintve - a rendes felmondás szabályai nem alkalmazhatók.
(7) Az (6) bekezdéstől eltérően, ha a munkaviszonyt a munkavállaló szünteti meg rendkívüli felmondással, a munkáltató köteles annyi időre járó átlagkeresetet részére kifizetni, amennyi a munkáltató rendes felmondása esetén járna, továbbá megfelelően alkalmazni kell a végkielégítés szabályait is. A munkavállaló követelheti felmerült kárának megtérítését is.
.
.
A teljes szöveg itt olvasható: http://www.jogiforum.hu/torvenytar/113
Szóval hiába fenyegetőzik a HR-es, a munkaviszony munkáltató általi azonnali (rendkívüli) felmondása nem lenne jogszerű.
.
Üdv. Andi
andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Plussz munka,plusszpénz 0

HozzászólásSzerző: galliba » vas. márc. 23, 2008 10:28 pm

Köszönöm a figyelmeteket és a munkátokat!

Nem is gondoltam volna hogy ebben a rohanó kapzsi világban még vannak jóindulatú segítőkész emberek! TÉVEDTEM, sok jó ember van még.

Az igazság az hogy éreztem én hogy a munkáltató nem fenyegetőzhet de mivel nincs gyakorlatom és mert javasoltátok megkérdeztem egy ügyvédet, aki azt az érzésemet és az itt fórumozók töbsége álltal mondot verziót erősítette meg,hogy ha nem tudunk megeggyezni akkor max rendes felmondással távolíthat el ( ezt értettem közös megeggyezésnek tévessen).Már biztos hogy szerdán lessz a megbeszélés! Természetessen megírom hogy mire jutottunk.

A Hölgyeknek sok locsolót, az Uraknak sok piros tojást és mindenkinek kellemes Húsvétot kívánok!

Üdv.György 

galliba
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Plussz munka,plusszpénz 0

HozzászólásSzerző: andulka » vas. márc. 23, 2008 11:02 pm

Igazi öröm számomra is, hogy vannak még segítőkész emberek. Pl. itt a fórumon is rengeteget találni. :) Bár az is igaz, hogy nem teljesen ingyen dolgozunk, hanem virtuális pontokért. :D Vagy inkább a sikerért. Azért, hogy másoknak segítsünk, közben mi is tanuljunk - egymástól.

 

A személyes véleményem az, hogy ha már a HR-menedzser is vacillál, akkor nyerő pozícióban vagytok.

Most kell eldönteni, maradtok-e vagy sem.

Ha nem akartok maradni (bár ezt kétlem), akkor meg kell várni, hogy a munkáltató felmondjon. De nyilván ő sincs könnyű helyzetben, mert a helyetekre találnia kell másokat, akik rendelkeznek a szükséges végzettséggel + helyismerettel.

 

Ha maradni szeretnétek, akkor ügyesen kell egyezkedni. A jogaitokkal nagyjából már tisztában vagytok, így pontosan tudjátok, hogy a többletmunkáért több pénz jár. Próbáljátok megtalálni az arany középutat (pl. a kazánosoknak x forint bére volt, ti kérjétek ennek a felét), úgy hogy mindkét fél jól járjon - jut is, marad is.

 

Drukkolunk nektek!

Andi

 

 

andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Plussz munka,plusszpénz 0

HozzászólásSzerző: galliba » szer. márc. 26, 2008 8:37 pm

Sziasztok!

Hát nem is tudom mit gondoljak a főnőkeimről4 Ma megbeszélést tartottunk, amin meglepően higgadtan,(kiruglakhogylábadseériaföldet,nélkűl) szinte kedvessen csevegtünk. De azért ment az agymosás. Meg akartak győzni hogy a tavaji év nem is volt olyan jó, és hogy az eredmények tükrében bla-bla-bla. Itt jegyezném meg hogy adózás után 1,5 milliárd volt a nyereség. Aztán jött még egy kis számmisztika! Na ezt figyeljétek:  tehát minden dolgozó kap 6% kötelező emelést és mi akik az új munkakőrt betöltjük + 30%-ot ami összessen 8% tehát 6+2% ! Hát a röhögéstől alig kaptam levegőt. Pusztuljak meg ha normálissak! El sem tudják képzelni hogy legalább egy kicsi eszünk van! Montam is a Hr vezetőnek hogy kitűnőre éretségiztem a helyes írást kivéve. Természetessen nem éltem (tünk) a nagylelkű ajánlattal, és ekkor csöngött a telefon. Az ügyvéd Úr telefonált a legjobb pillanatban és amikor vázoltam neki a történteket hát ő is fuldoklásba tört ki. Erre a Hr Managger új időpontot ajánlott, pénteket. Az az igazság hogy a munkavédelem és a munkaügyi fegyelem terén kicsit rosszúl álunk, és erre felhívtam a figyelmet, meg arra is hogy vannak kérdések ami nekem is homályossak és azt megkérdezem az OMMF-től, mert szeretnék tisztán látni. Röviden ennyi történt ma. Természetessen folyt.köv.

Kézcsók a Hölgyeknek, üdv az Uraknak!

galliba
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Plussz munka,plusszpénz 0

HozzászólásSzerző: andulka » szer. márc. 26, 2008 8:41 pm

Szia!

 

Na, azért  a hatóságokat csak óvatosan emlegesd... ha sokáig ott akarsz maradni.

Továbbra is kitartást és sok sikert kívánunk! Drukkolunk nektek!

Andi

andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

ElőzőKövetkező

Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 27 vendég

cron