Adófórum

Adózási és számviteli információk

Eü.szolg.járulék ismét

Tb, munkaügy, bérterhek

Eü.szolg.járulék ismét

HozzászólásSzerző: evahorv » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok! Ma felhívtam az APEH-ot a kieg.tev.társas vállalkozók eü.szolg.járulékával kapcsolatosan, mert már annyiféleképpen hallottam, olvastam róla.Szóval a válasz a következő volt:minden esetben -tehát ha pl. egy kültag, aki nem vesz részt személyesen a bt működésében(csak a pénze van benne) akkor is meg kell fizetni a 4.350.-Ft-ot.Ha több helyen  kieg.tevékenységű, akkor minden olyan cégben ahol úgymond "csak a tőkét" tette be, ott is fizetni kell utánna.Igazából a R.9 §.(1)-ben van  leírva (HVG különszám 93.old.)10 § (2) a, b pontja a megoldás szerintem, de ezt ti hogyan értelmezitek?Köszi:Ancsi
evahorv
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Eü.szolg.járulék ismét

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. feb. 07, 2008 9:00 am

Szia Ancsi!

Szerintem most is - mint már sokszor megtörtént - hülyeséget mondtak telefonon. a R 9.§-a nem a kieges. társas vállalkozókról szól, hanem a TBj. 32.§ (2)-ben leírtakra:

(2) Az a belföldi személy, aki nem biztosított és egészségügyi szolgáltatásra a 16. § (1) bekezdésének a)-p) és s)-t) pontja, valamint a 13. § szerint sem jogosult, köteles a 19. § (4) bekezdésében meghatározott egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni.

 
A kieges. vállalkozó  jogosult  eü.szolgáltatásra, mert nyugdíjas. Tehát ez nem róluk szól, annál is inkább, mert a kieges. társas vállalkozók egészségügyi szolgáltatási járulék fizetési kötelezettsége: a Tbj.

18.§ (1) c) szerint a társas vállalkozás a kiegészítő tevékenységű társas vállalkozó után egészségügyi szoltáltatási járulékot fizet.

 

A Tbj. 4.§ b) alapján társas vállalkozó, ha a társaság (ideértve ezen társaságok előtársaságként történő működésének időtartamát is) tevékenységében ténylegesen és személyesen közreműködik, és ez nem munkaviszony vagy megbízási jogviszony keretében történik (tagsági jogviszony),

<>A gazd.társaságokról szóló 2006.évi IV. tv. 91.§: 

2) Nem minősül személyes közreműködésnek az üzletvezetés és a képviselet ellátása, valamint a munkaviszonyban, illetve polgári jogi szerződés alapján történő munkavégzés.

 <> Fentiekből következően ha a kieg.tevékenységű tag nem közreműködik személyesen (az ügyvezetés nem az!), akkor nem kell fizetni egészségügyi szolgáltatási járulékot. Még akkor sem, ha ellátja az üzletvezetést, nemhogy csak ha a pénzét fekteti be a várható osztalék reményében! 

Természetesen azt, hogy nem közreműködik, bizonyítani kell. Pl. ha működik a cég, alkalmazott v. más tag végzi a munkát, vagy pl. egyáltalán nem müködik a cég, csak a szükséges bevallásokat küldi be, stb, stb...

 Szerintem kérj írásban állásfoglalást, mert a telefonosra sajnos nem lehet alapozni semmit, nagyon sokszor félrevezető.

Üdv: Böbe. 

 

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Eü.szolg.járulék ismét

HozzászólásSzerző: zspotorke » csüt. feb. 07, 2008 11:45 pm

Sziasztok!

Tényleg borzasztó dolog, hogy aki a tájékoztatást adja - annyi fáradtságot nem vesz magának, hogy felkészüljön a hatályos törvényekből. Ezt sajnos ezen az oldalon mi nem tehetjük meg - mert kemény "tandíjat" fizettetnek érte Velünk azok akik uram bocsá...

Szóval igaza van Böbének. Csak a személyesen közreműködő kieg.tevékenységű tag/vállalkozó után kell megfizetni a 4.350,- Ft-ot. Az indok és a törvényi alátámasztás ott van Böbe válaszában. Nincs mit hozzátenni.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Eü.szolg.járulék ismét

HozzászólásSzerző: zsazsa65 » pén. feb. 08, 2008 12:13 am

Sziasztok!

De akkor ez ugyanigy igaz az ev. is ha kiegesek?

Van egy kieg.ev (nyugdijas) tevékenységet nem végzett , ráadásul munkaviszonya is van. Akkor ennek alapján neki sem kell jól értem?

zsazsa65
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Eü.szolg.járulék ismét

HozzászólásSzerző: simonffy » pén. feb. 08, 2008 10:10 am

Sziasztok!

A kieg.tev. egyéni vállalkozónak akkor is kell fizetnie az egészségügyi szolg. járulékot, ha egyébként nincs bevétele a vállalkozásában és ez független attól, hogy esetleg valahol még munkaviszonyban is van.

Fizetni kell havonta a 4.350,- Ft-ot!!!

Vagy meg kell szüntetni a vállalkozást.

 

üdv. Erika

simonffy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Eü.szolg.járulék ismét

HozzászólásSzerző: Napraforgó » pén. feb. 08, 2008 10:17 am

Szia! Szerintem nem! Részemről nem fogom mefizetni, amig meg nem értem-e "büntetést". Valaki nagyon összekuszálta a tbj ide vonatkozó rendelkezéseit. a törvény a 16§(1) bek.-vel zárul. Miszerint a nyugdíjas=biztosított, és a nem biztosítottat terheli a havi 4350,-Ft. üdv:Napraforgó 
Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Eü.szolg.járulék ismét

HozzászólásSzerző: peter.maria@axelero.hu » pén. feb. 15, 2008 5:50 pm

Sziasztok!

A HVG TB.szabályok 15. oldala foglalkozik ezzel a témával is és azt írja, hogy a havi 4350 forintot valamennyi vállalkozásban meg kell fizetni.

Marcsi

peter.maria@axelero.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am


Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég

cron