Adófórum

Adózási és számviteli információk

GYEDután:gyes/munkaviszony/tp.;2.babát szeretnénk?

Tb, munkaügy, bérterhek

GYEDután:gyes/munkaviszony/tp.;2.babát szeretnénk?

HozzászólásSzerző: tiszaparti » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

 A helyzet a következő: 1997. szeptembere óta van folyamatos, 2008. szeptemberétől határozatlan idejű munkaviszonyom, ugyanannál a munkáltatónál. Kislányom 2006. májusában született. Bruttó besorolási bérem 150000 Ft volt (2006-os), így a max. összegű GYED-et kapom 2008. májusáig, mert akkor tölti be a 2. évet. Utána ugye GYES jár majd. A dolgot az „bonyolítja” egy kicsit, hogy szeretnénk 2. babát is, s úgy szeretném intézni a dolgokat, hogy anyagilag a legjobban járjak. A munkahelyemre várnak vissza dolgozni akkortól, amikortól én szeretnék menni. Ez leghamarabb májusban esedékes részemről. Ha addigra teherbe esnék mi a legcélszerűbb, mit tegyek és mit igényeljek? Visszamenjek egy ideig még dolgozni vagy maradjak itthon? (Csak a gyes önmagában vajmi kevés jövedelem.) Valami táppénzes kombinációt is emlegettek ismerősök, de nem tudom, hogy célszerű-e és hogyan működik? Melyik esetben hogyan és miből számolják a gyed-et, gyes-t, tgyás-t stb.? Én már tisztára összekavarodtam ezekkel,meg a 180 napos biztosítotti idővel, meg nem is tudom már, hogy mikkel ;( 

-          terhesen visszamegyek dolgozni mondjuk 4-5-6 hónapot (attól függ, hogy hogyan leszek), s emellett megigénylem a gyest; szülés után mit fogok és mi alapján kapni (tgyás-t, gyed-et vagy mit és mennyit),

-          gyed után táppénzre megyek (?), már ha lehet ilyet tenni.

 

Amennyiben lehetséges 2. Manókával is szeretném a max. tgyás és gyed összeget kapni. Ezek alapján mit javasolsz? Ha esetleg valamit nagyon össze-vissza kavartam, kérdezzetek vissza nyugodtan.

 

A lényeg: mit és mikor igényeljek májusban, hogy pénzügyileg a legjobban járjunk 2.babócával is? Gyed után miből számítják a 2. baba megszületése után járó tgyást, gyedet?

 

Várom mihamarabbi válaszotokat.

 

Előre is köszönettel:

 

Tóthné

tiszaparti
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

GYEDután:gyes/munkaviszony/tp.;2.babát szeretnénk?

HozzászólásSzerző: kaloczy » vas. jan. 06, 2008 3:48 pm

Szia!

Gondolom, ezt elírtad: 

"..folyamatos, 2008. szeptemberétől határozatlan idejű munkaviszonyom,.." Mert nem majd csak szeptembertől lesz határozatlan a munkaviszonyod.

Ettől függetlenül:

A 2. babánál a tgyás attól függ, hogy dolgozol-e legalább 180 napot a két babázás között. Ha igen, akkor a tgyás alapja a béred lesz. Ha nem, és teljesen mindegy, hogy dolgozol 170 napot, vagy nem dolgozol egyet sem, a minimálbér kétszerese után kapod majd a tgyást. (2008-ban asszem 138.000 Ft lesz.) A gyeded mindenképpen maximális lesz. 

Egy dologgal tudsz rontani a helyzeteden: ha a gyed után elmész táppénzre, és onnan tgyásra. Ilyenkor a táppénz nem számít, de 15 nap betegszabadsággal kezdődik, ami a béred 80 %-a, és ez lesz majd a következő két évben a tgyás és a gyed alapja. 

Legjobb, ha visszamész dolgozni. Kérheted közben a gyest is, így védett maradsz. DE: ha el kell menned táppénzre, akár magaddal, akár a gyerekkel, a táppénzt csak a minimálbér után kapod mindaddig, míg nem lesz 180 gyes mellett ledolgozott napod. Tehát nem 150 ezer után kapsz táppénzt, hanem csak 69000 Ft után.

Ha majd terhes leszel, jelentkezz megint, akkor megbeszéljük, mi a legjobb, illetve hogy mit ne tegyél. Nem kell aggódnod, sima ügy leszel.

Zsuzsa 

 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

GYEDután:gyes/munkaviszony/tp.;2.babát szeretnénk?

HozzászólásSzerző: tiszaparti » vas. jan. 06, 2008 4:16 pm

Szia Zsuzsa,

 

bocsi, ezt jól elírtam tényleg. Szóval 1997.szept-től-1998.szept-ig volt határozott idejű, onnantól kezdve meg határozatlan idejű a munkaviszonyom. A számadatok, amiket írtál ennek ismeretében változatlanok, ugye?

 

Mónika 

tiszaparti
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

GYEDután:gyes/munkaviszony/tp.;2.babát szeretnénk?

HozzászólásSzerző: tiszaparti » vas. jan. 06, 2008 4:20 pm

Bocsánat, és még egy kérdés. Visszatérés után a ledolgozott munkanapba a kivett fizetett szabadság is beszámít, ugye? Mert abból 1-2 hónapnyi még 2006-ból a munkaviszonyomból is maradt, meg ha jól tudom a tgyás és gyed ideje alatt is jár valamennyi.

 

Mónika 

tiszaparti
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

GYEDután:gyes/munkaviszony/tp.;2.babát szeretnénk?

HozzászólásSzerző: kaloczy » vas. jan. 06, 2008 4:33 pm

Szia!

1. Igen,   én is úgy értelmeztem, hogy valamikor jóval korábban kezdődött a határozott idejű munkaviszonyod. És amit írtam, az áll.

2. a ledolgozott munkanapba természetesen a szabadság is beleszámít. Egyébként a tgyásra meg a gyed első évére jár szabadság, tehát nagyon durván kb másfél évnyi szabadságra számíthatsz. Ezt, ahogy visszamentél. rögtön ki kell venned. Nem lehet későbbre tartogatni. (Ez alatt a kicsi meg szokhatja a bölcsit.)

Zsuzsa 

 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

GYEDután:gyes/munkaviszony/tp.;2.babát szeretnénk?

HozzászólásSzerző: tiszaparti » vas. jan. 06, 2008 4:53 pm

szia Zsuzsa!

 

Köszönöm.

 

Mónika 

tiszaparti
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

GYEDután:gyes/munkaviszony/tp.;2.babát szeretnénk?

HozzászólásSzerző: tiszaparti » vas. jan. 06, 2008 5:25 pm

Zsuzsa,

 

akkor majd, ha útban lesz 2. Babóca, jelentkezni fogok még, s nyaggatlak ezzel egy kicsit;) Itt keresselek az Adófórumon, vagy küldjek emilt valahova?

 

Addig is minden jót! 

 

Mónika 

tiszaparti
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

GYEDután:gyes/munkaviszony/tp.;2.babát szeretnénk?

HozzászólásSzerző: kaloczy » vas. jan. 06, 2008 5:40 pm

küldjél majd mail-t: kaloczy-kukac-citromél-pont-hu.

De már írhatsz akkor is, ha munkába állsz. Gyest mindenképpen igényeld meg, meg ez ajándékba kapott huszonvalahányezer forint, csak ha sokat beteg a gyerek, akkor meg kell nézni, hogy a kedvezőtlen táppénzszámítás mennyit visz el belőle. (Látatlanban mondom: ennyit nem.)

Zsuzsa 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

GYEDután:gyes/munkaviszony/tp.;2.babát szeretnénk?

HozzászólásSzerző: tiszaparti » csüt. jan. 10, 2008 11:47 am

Szia Zsuzsa,

 

még egy kis kérdésem lenne: első válaszodban ezt írtad: "Legjobb, ha visszamész dolgozni. Kérheted közben a gyest is, így védett maradsz. " Itt a védettség alatt mit értesz? Azt, hogy a munkáltató addig nem mondhat fel semmiképpen, amíg kapom a gyes-t, akkor sem, ha mellette dolgozom?

 

Köszi előre is.

 

Mónika

 

Ui: bocsi, a pontokat múltkor elfelejtettem odaítélni, most pótolom;) 

tiszaparti
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

GYEDután:gyes/munkaviszony/tp.;2.babát szeretnénk?

HozzászólásSzerző: Sznéniki » csüt. aug. 14, 2008 8:55 am

Sziasztok!

Olvastam a beszélegetéseteket,nekem is lenne egy hasonló problémám.

Nem a magam nevében kérdezek,hanem egy ismerős kért segítséget.

2007.júliusában szülte az első babáját, a Tgyás összege azt mondta kb 96.000 Ft vol.Jelenleg 1 éves múlt a babája, és úgy néz ki, hogy 2009 tavaszára jön a 2.baba.Tehát jelenleg ő Gyed-en van a kicsivel és mire születik a 2.baba még nem is jár le neki. Ő is szeretné a maximális összeget megkapni a második babája után is, ti mit tanácsolnátok neki?! Visszamennyen dolgozni, egy bizonyos időre,vagy így folyamatában is megkapja kb. azt az összeget, amit az első babájával? Gyest és Tgyást egyszerre, jól tudom nem kaphat,ilyenkor az apuka megigényelheti modjuk az első baba után a Gyest mondjuk már akkortó, ahogyan megszületik a 2.baba?!

Remélem érthetőek voltak a kérdéseim és tudtok egy kicsit segíteni!

Köszönö:Sznéniki

Sznéniki
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Következő

Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 16 vendég