Adófórum

Adózási és számviteli információk

életbiztosítás felmondása

Tb, munkaügy, bérterhek

életbiztosítás felmondása

HozzászólásSzerző: K.ZS. » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Egyik rokonom felmondta a 3 éve fizetett életbiztosítását, a Biztosítótól visszakapta az addig befizetett összeget. Szerintem a 3 év alatt igénybevett utána adókedvezményt, de ebben nem vagyok biztos. Adóbevallásai nincsnenek meg, cég csinálta neki, saját példányt persze nem találjuk.

Hogyan tudhatnánk meg, hogy érvényesített -e adókedvezményt, talán az Apeh tud ebbe segíteni?

(a korábbi munkahelyeit nem szívesen keresném fel)

Mekkora összeget kell visszafizetnie az adókedvezmény miatt, és a Biztosító által kifizetett összeget az adóbevallásába fel kell tüntetnem valahol?

 

üdv: Zsu 

K.ZS.
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

életbiztosítás felmondása

HozzászólásSzerző: stamasi » kedd okt. 30, 2007 6:25 am

Szia Zsu!

Az Apehba, menjen be szerintem személyesen, és kérjen betekintést, illetve másolatot a hiányzó szja bevallásokról.

Az adócsökkentés címén levont összeget 20 százalékkal növelt összegben vissza kell fizetnie. A visszafizetési kötelezettség azonban nem terheli azt a magánszemély által kedvezményként érvényesített (levont) összeget, amelynek a levonását megalapozó befizetés évének utolsó napjától számított három év a rendelkezési jog gyakorlásáig már eltelt. Ez azt jelenti, hogy nem kell 20 %-kal növelten visszafizetnie az adókedvezmény, ha a levonás évének utolsó napja és a rendelkezési jog gyakorlása között három évnél hosszabb idő telt el. Például, ha 2007. évben él a rendelkezési jogával, akkor csak a 2004. évtől érvényesített kedvezményt kell 20 %-kal növelten visszafizetnie. (De mivel 3 évet írtál, akkor ez sajnos kedvezőbb helyzetet nem teremt.) 

Kamatjövedelemként adóköteles a szerződéshez fűzódó maradékjogok (visszavásárlás, részleges visszavásárlás) gyakorlása, valamint a tíz évnél rövidebb lejáratú életbiztosítás egyösszegű lejárati szolgáltatása esetén keletkező jövedelem. Ez a jövedelem a kapott bevételnek az a része, amely a befizetett (költségként el nem számolt, a magánszemély helyett nem adómentesen fizetett) biztosítási díj összegét meghaladja, vagyis a díjként "befektetett" összeg hozama az, ami után a kamatra vonatkozó rendelkezések szerint kell az adót megfizetni. Ha a díjfizetést a magánszemély helyett más nem magánszemély vállalta olyan biztosítási szerződés alapján, amelynek díja adómentes (azaz nem lejárati, hanem kockázati), akkor e biztosítások esetén a biztosító által fizetett bevételből azt levonni nem lehet, vagyis a bevétel egésze adóköteles, és egyéb jövedelemnek minősül.

Üdv.: Szilvi

 

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

életbiztosítás felmondása

HozzászólásSzerző: erdoapolas » kedd okt. 30, 2007 6:36 am

Én is így tudom, ha 10 éven belül visszavásárolja, és igénybe bette az adókedvezményt, akkor 20%-al növelten kell visszafizetni. De erről meg kell bizonyosodni hogy valóban igénybe vette-e, az Apeh-nál ezt megmondják. Ezt komolyan kell venni, az elévülése hosszú.  Marcsi
erdoapolas
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

életbiztosítás felmondása

HozzászólásSzerző: krekati » kedd okt. 30, 2007 7:13 am

Én írásban kérném meg a szükséges adatokat, mert ha véletlenül rosszul mondják szóban, akkor nem tudsz mire hivatkozni, ha utána vmi gond lesz.

A legjobb lenne az adóhatóságtól évente az egész bevallásról másolatot vagy kivonatot kérni, így abból pontosan látszik, hogy mennyi adókedvezményt vett igénybe, vagy esetleg más is kiderülhet. Én az egész bevallás ismerete nélkül nem szívesen segítenék se rokonnak, se ügyfélnek.

krekati
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

életbiztosítás felmondása

HozzászólásSzerző: K.ZS. » kedd okt. 30, 2007 12:33 pm

köszönöm a segítséget!
K.ZS.
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

életbiztosítás felmondása

HozzászólásSzerző: szentpeteristvan » szer. jún. 26, 2013 10:44 am

Én néhány éve kötöttem életbiztosítást és fel akarom mondani, így találtam erre a fórumra. Mivel sokan mások is keresnek valószínűleg ebben a témában, szeretném a felmondással kapcsolatos tapasztalataimat megírni. Ez a cikk remek, mert érthetően leírja a visszavásárláskor keletkezett adózási kötelezettségeket, de a további kutatásaim során más szempontok is napvilágra kerültek.
http://szendreiadam.wordpress.com/2013/06/26/eletbiztositas-visszavasarlasa-es-felmondasa/
Ebben a cikkben pontosan le van írva, hogyan számolhatjuk ki, hogy megéri-e visszavásárolni a biztosítást. Ugyanis attól, hogy eddig rosszul hozott, nem biztos, hogy megéri a felmondása.

nem egyszerű döntés, és rengeteg szempontot figyelembe kell venni. Az adózást is, de a szerződés feltételeit is.

Remélem segített azoknak, akik ebben keresnek valami mankót.
szentpeteristvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:41 am


Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég