Adófórum

Adózási és számviteli információk

Mi a teendő ilyen rendkívüli esetben....

Tb, munkaügy, bérterhek

Mi a teendő ilyen rendkívüli esetben....

HozzászólásSzerző: zspotorke » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Kérlek segítsetek! 

Egyik általam könyvelt cég ügyvezetője tragikus hirtelenséggel elhunyt. A társaságban alkalmazottként is dolgozott és ő volt az egyedüli ügyvezető. Mit kell ilyenkor tenni? Most számfejtettem volna az októberi bérét, ezzel mit kell csinálni? Hová, kinek milyen adatszolgáltatást, jelentést kell benyújtani? Szeretném nagyon pontosan csinálni, mert nem akarom a túlélő házastárs mérhetetlen fájdalmát azzal is növelni, hogy zaklatják esetleg megbírságolják a céget. A cégnél én vagyok a regisztrált könyvelő és szeretnék mindent intézni ami rajtam múlik. (Nem tudom, hogy ilyenkor érvényes-e a megbízásom például, mert ő bízott meg.)

Köszönöm mindenkinek: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Mi a teendő ilyen rendkívüli esetben....

HozzászólásSzerző: Napraforgó » hétf. okt. 29, 2007 9:05 pm

Szia! Részvétem mindenkinek! Így hirtelenjében nem tudok segíteni, de szerintem a minimum 15 nap alatti rendezésre itt is meg van minden lehetőség. Nem kell elkapkodnod, a fórum tagjaitól jönni fog a segítség...! Üdv:Napraforgó 
Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Mi a teendő ilyen rendkívüli esetben....

HozzászólásSzerző: krekati » hétf. okt. 29, 2007 10:47 pm

A munkavállaló halála esetén a munkaviszony a halál bekövetkezésének napján szűnik meg. A munkaviszonyból eredő anyagi természetű követeléseket, a haláláig járó munkabért (Szabadságmegváltás igen, szabadság visszafizetés nem!!!) , egyéb járandóságait az örökösök érvényesíthetik. Úgy bérszámfejted, mint akinek év közben megszűnik a munkaviszonya. Kivéve a többletszabadságot. azt a munkáltató nem követelheti.

Amennyiben az elhunyt munkavállaló munkabére bankszámlájára kerül átutalásra, nem kell megvárni a közjegyzői határozatot, mivel az elhunyt munkavállaló bankszámláján megjelenő munkabér összege a hagyatéki eljárás alapját képezi.
A munkabér készpénzben történő kifizetésekor kell megvárni a közjegyzői határozatot a törvényes örökösök tekintetében. A hagyatéki végzés alapján kell majd kifizetni a nettó összeget az örökösöknek, az örökrész arányában.

A közjegyző fogja majd a hagyatéki leltár alapján megkeresni a munkáltatót. A hagyatéki leltárt az örökösök állítják össze a közjegyzőnek.

Az Apeh-nál 07T1041-en be kell jelenteni a munkaviszony megszűnését.

 

 

krekati
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Mi a teendő ilyen rendkívüli esetben....

HozzászólásSzerző: erdoapolas » kedd okt. 30, 2007 2:27 am

Szia! Az Apeh-hoz be kell jelenteni az elhunyt adatait, és kérni kell az adómegállapítást, valamint az adóügyeinek a soron kivüli lezárását. Az adókötelezettség az adózót terheli, azonban az elhunyt személy helyett nem adhat más személy pl. örökös, hozzátartozó adóbevallást. Az elhunyt adóját az adóhatóság hivatalból állapítja meg a rendelkezésére álló adatok alapján.

Az adó megállapítás feltétele hogy a szükséges adatok, részletezett igazolások, iratok az adóhatóság rendelkezésére álljanak. Kell a levont nyugdíj, eg.bizt.járulékra levont igazolások. Adókedvezményekre jogosító eredeti papirok, az adóhatóság felé befizetee összegek bizonylatai, nyilatkozat arról, hogy az érintett évben történt-e ingó-ingatlan értékesítés, ha igen akkor a szerződések.

Azt hiszem kell nyilatkozat, hogy a tevékenységet özvegyi vagy örökösi jogon tovább kívánják-e vinni.  Marcsi

erdoapolas
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Mi a teendő ilyen rendkívüli esetben....

HozzászólásSzerző: stamasi » kedd okt. 30, 2007 6:44 am

Szia Zsuzsa!

Részvétem, nagyon szomorú esemény, ha valaki hirtelen eltávozik közülünk.

Az adózó halálával megszűnik a magánszemély adóalanyisága. Az adózó halála folytán bekövetkezett helyzet rendezésének különösen a jövedelemadóban van jelentősége. A magánszemélyek jövedelemadója – fő szabályként – éves kategória, és az adóév összevont adóalapja után kell a kötelezettséget meghatározni. Az adózó halálával azonban megszűnik a jövedelemszerzés lehetősége, tekintve, hogy a halála után befolyó bevételek már nem őt, hanem örököseit illetik meg. Az adózó haláláig megszerzett jövedelmeivel összefüggésben az Art. erre az esetre az adóhatóság feladatává teszi az adó megállapítását, mégpedig soron kívül.Ezen kötelezettségének természetesen csak abban az esetben tud eleget tenni az adóhatóság, amennyiben az adó megállapításához szükséges dokumentumok a rendelkezésére állnak. Ez utóbbi érdekében úgy rendelkezik az Art., hogy az adózóval annak halálakor együtt élt házastársa vagy örököse köteles az adómegállapításhoz szükséges igazolásokat az adóhatóság rendelkezésére bocsátani.Ezen dokumentumok körébe tartoznak azok az iratok, jövedelemigazolások, adókedvezmény érvényesítésére szolgáló igazolások, amelyek – normális esetben – az adóbevallás alapbizonylatai lennének.Az adó soron kívüli megállapítása azt jelenti, hogy az év közben is bekövetkezhet, vagyis az adóév vége előtt mód van a jelzett esetben az adó megállapítására, valamint az elszámolására. Az Art. ezen szabálya leginkább az érintett személyek érdekeit szolgálja, ugyanis az adótartozás vagy az adózó örököseit megillető adókülönbözet részét képezi, az adózó hagyatékának és a hagyaték átadásának akadálya lehet az adóév végének kényszerű kivárása.Az adóhatóság határozattal állapítja meg az elhunyt személy adókötelezettségét, amiben – adott esetben – kötelezi az örökös(öke)t az esetleges adókülönbözet megfizetésére, vagy rendelkezik az elhunyt személynél fennálló túlfizetés visszatérítéséről ugyancsak az örökös(ök) részére.

Az örökös felelőssége az örökrésze erejéig terjed, több örökös esetében az örökösök örökrészük erejéig az örökrészük arányában felelnek az örökhagyó adótartozásaiért.

Zsuzsa, mindenképpen a társaság jogi képviselőjével is fel kell venni a kapcsolatot, hiszen nem csak adójogi kérdések vannak, hanem cégjogi kérdések is, hiszen gondolom van még tag a cégben, intézni kell a cégbírósági részt is, lesz e örököse az üzletrésznek, vagy esetleg felszámolják a céget, stb.

Üdv.: Szilvi  
stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Mi a teendő ilyen rendkívüli esetben....

HozzászólásSzerző: krekati » kedd okt. 30, 2007 6:45 am

Itt van egy ajánlott nyomtatvány: http://www.apeh.hu/data/cms18664/elhunyt_iratminta.pdf

Ebben benne van minden, amit az APEH-os dologhoz tudni kell, de ez nem a cég kötelezettsége, hanem az örökösöké.

A tevékenység továbbfolytatásához én úgy tudom, hogy csak  ev és őstermelő esetén kell a nyilatkozat.

krekati
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Mi a teendő ilyen rendkívüli esetben....

HozzászólásSzerző: zspotorke » kedd okt. 30, 2007 10:01 pm

Sziasztok!

Nagyon köszönöm Mindenkinek a segítséget. Örülök, hogy mindig számíthatok Rátok.

Üdv: P.Zsuzsa

 

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 22 vendég

cron