Adófórum

Adózási és számviteli információk

munkahelyi baleset

Tb, munkaügy, bérterhek

munkahelyi baleset

HozzászólásSzerző: adotanacs » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok! Szeretném kérdezni, találkoztatok-e hasonló esettel: Egyik ügyfelem alkalmazottja 2005.nyarán munkavégzés közben rosszul lépett, bokája alátört. Az egészségbizt.ptár határozatban megállapitotta a baleseti táppénzt. A napokban /két év 2hónap elteltével/ az alkalmazott kapott egy kérdőivet kb 17pontból állót az Egészségbizt. Pénztár jogi Osztályától, hogy milyen cipő volt rajta, ki biztositotta a cipőt, tanuk nevét , mikor volt munkaalkalmassági vizsgálaton. Ugy tünik mintha 2év elteltével szeretnék a munkáltató felelősségét megállapitani. Üdv. Ani   

adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

munkahelyi baleset

HozzászólásSzerző: kati1012 » szer. szept. 26, 2007 5:44 pm

Szia Ani!

Mi alapján állapította meg a pénztár a baleseti táppénzt?

kati1012
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

munkahelyi baleset

HozzászólásSzerző: kaloczy » szer. szept. 26, 2007 5:44 pm

Szia!

Nekünk olyan esetünk volt - még a '90-es évek végén, - hogy a dolgozó alatt eltört a létra foka. Az OEP utólag ránkverte az egész baleseti táppénzt, mondván, hogy pereljük be a létra gyártóját.....

Pontosabb részletekre már nem emléxem, mert vagy 10 éve volt, Csak azóta is fel vagyok háborodva. 

Zsuzsa 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

munkahelyi baleset

HozzászólásSzerző: adotanacs » szer. szept. 26, 2007 5:53 pm

Szia Kati! Elküldtük annak idején a munkabaleseti jegyzőkönyvet, majd a pénztártól a háziorvos és a dolgozó kapott egy határozatot, amelyben azt irják, hogy a pénztár a baleset üzemi jellegét elismerik.
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

munkahelyi baleset

HozzászólásSzerző: 0565 » szer. szept. 26, 2007 7:07 pm

Szia, Ani!

 

Isten malmain kívül pl. a TB malmai is lassan őrölnek...! Ráadásul a Te által képviselt cég, ill. Te cégedhez hasonló földi halandók fizetik ( fizetjük ) meg az örléshez szükséges (?), felhasznált energia árát is!

- A baleset munkahelyi jellegét elismertétek, vagy megállapításra került. 

- Nem évült el a TB joga a megtéríttetéshez.

- Bármennyire is furcsa a Hvatal hezitálásának idejére még késedelmi pótlékot is fel fog számítani, amit az  Ügyfeled pedig előbb-utóbb valamilyen módon meg is fog fizetni.

 

Láttam már olyan kötelező határozat, ahol az áruszállító "békának" egy alkatrésze eltörött, melynek következtében a dolgozó nekiesett a szállítandó rakatnak, s így szenvedett balesetet. Megállapították, hogy a munkáltató közvetlenül felelős a baleset bekövetkeztéért, s ezért meg kell téríteni a TB felé az ellátás költségeit, valamint a határozat kiközlésééig felhalmozódott "késedelmi"(???) kamatot is! Magyarán a munkáltató örüljön neki, hogy nem az elévülési idő letelte előtt 1 nappal kegyeskedett a magasságos TB a határozat meghozatalában intézkedni...!

    

 

0565
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

munkahelyi baleset

HozzászólásSzerző: adotanacs » csüt. szept. 27, 2007 1:45 pm

Csak azt nem értem milyen mulasztást állapithatnak meg a munkáltatónak. A dolgozó a kerthelységbe rakta ki a vendégszékeket, nem vette észre hogy ott van egy fáról leesett fadarab, amiben megbotlott. Önálló munkavégzéssel volt megbizva, egyetlen  alkalmazottként volt a kávézóban, ő nyitotta-zárta az üzletet. Ani   
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

munkahelyi baleset

HozzászólásSzerző: garbo50 » csüt. szept. 27, 2007 2:13 pm

Szia Ani!

Itt végül is arra kiváncsiak, hogy az előírásoknak megfelelően, részesült e dolgozó munkavédelmi oktatásban, amit ugye évente el kell végezni munkavédelmi szabályzaton ezt a tényt a dolgozó aláírásával igazolni kell. A kockázatértékelést, ami szintén ennek a szabályzatnak a része, elvégezték e. Gondoskodnak e munkaruháról, évenként a foglalkozás egészségügyi vizsgálaton a dolgozó részt vesz-e?

Ezek elmaradása mind szankcionálható, ha nincs írásba fektetve akkor megállapíthatják, hogy az üzemi baleset azért történt, mert a kedves dolgozónak nem mondták meg a "fa ága letörhet és a fejére eshet"- vagy megbotolhat benne, és ő a kioktatást nem írta alá. 

Most kapásból csak ennyi jutott eszembe,per pillanat a pontos tv-i helyet fejből nem tudom, de tv a munkavédelemről és tűzrendészeti előírásokról, valami hasonló a címe.

Ugye mennyi minden amit az ember gyerekének figyelemmel kell kisérnie, pedig elvileg csak könyvelők vagyunk.Hol van ez már a számviteli feladatoktól? 

Üdv. 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

munkahelyi baleset

HozzászólásSzerző: Pikikee » csüt. szept. 27, 2007 6:27 pm

Sziasztok!

Hoztam valamit. Ebből nekem úgy tűnik nem igazán lehetne 2 évre visszamenőlegesen vizsgálódni. Persze már semmin nem csodálkozok!

A megtérítési igényt a munkabalesetek, az üzemi balesetek, a foglalkozási megbetegedések, illetve bármely olyan baleset esetén is érvényesíti az egészségbiztosító, amelyet nem a sérült, hanem más személy okozott és a balesettel összefüggésben a sérült egészségbiztosítási ellátásban részesült.

A baleset bekövetkezéséről, illetve annak körülményeiről az egészségbiztosítási szerveknél lévő adatbázisokból illetve a sérült személyek különböző nyilatkozataiból szerez tudomást az Egészségbiztosítási Alapot kezelő szerv.

A munkáltató minden munkabalesetet (a külföldön történtet is) köteles kivizsgálni és az ún. Munkabaleseti jegyzőkönyvet , foglalkozási megbetegedés esetén a “Bejelentés foglalkozási megbetegedésről (mérgezésről), fokozott expozícióról” elnevezésű nyomtatványt kiállítani. Az egyéni vállalkozó által elszenvedett munkabalesetet a vállalkozó bejelentése alapján az egészségbiztosítási szerv vizsgálja ki, és felveszi a baleseti jegyzőkönyvet. A munkabaleset fogalmi körébe nem tartozó üzemi balesetet a munkáltató köteles kivizsgálni, és a vizsgálat eredményét “Üzemi baleseti jegyzőkönyv”-ben rögzíteni. A munkáltató ezeket a nyomtatványokat elküldi a székhelye szerinti megyei egészségbiztosítási pénztárnak.

Ha a baleset nem a munkahelyen történik, a táppénzfolyósító szerv egy nyomtatványt küld a sérültnek, aki annak kitöltésével nyilatkozik a balesete részletes körülményeiről.

Üzemi baleset, munkabaleset

A munkáltató a teljes egészségbiztosítási ellátás költségeit és annak kamatát köteles megtéríteni, ha a baleset annak következménye, hogy a munkáltató vagy az alkalmazottja a munkavédelmi szabályokat megsértette, vagy esetleg a balesetet szándékosan idézte elő.

A munkavédelmi szabályokban foglalt bármely kötelezettség elmulasztása önmagában elég a felelősség megállapításához, vagyis az ellátások költségeit ilyen esetekben a munkáltatónak kell megfizetnie.

Ha a munkahelyi baleset bekövetkezésében a sérült is közrehatott, és egyidejűleg a munkáltató is munkavédelmi szabályt sértett, ebben az esetben sem lehet a munkáltató és a sérült között kármegosztást alkalmazni, az egészségbiztosítási ellátást egészében a munkáltatónak kell megfizetnie. A munkavállaló rendszeresen szabálytalanul folytatott munkavégzése miatt bekövetkezett baleset esetén is fennáll a munkáltató felelőssége a megtűrt gyakorlat miatt, mert elmulasztotta az ellenőrzést, illetve a szükséges intézkedéseket, továbbá nem mentesül a munkáltató a felelősség alól a munkavállaló “figyelmetlensége” esetén sem.

A munkáltató akkor mentesülhet a felelősség alól,

•  ha valamennyi rá vonatkozó munkavédelmi szabályban foglalt kötelezettségének eleget tett, illetve
•  ha a munkavédelmi szabály betartását kizárólag maga a balesetet szenvedett munkavállaló mulasztotta el.

A munkáltató felelősségét megalapozzák az általános mulasztások is, például a munkavédelmi oktatás elmaradása, a belső munkavédelmi ellenőrzés hiánya, a biztonsági szabályok vagy a biztonsági berendezésekre vonatkozó szabályok megszegése is.

További részletek itt:

http://www.oep.hu/portal/page?_pageid=34,1286967&_dad=portal&_schema=PORTAL

 

Üdv: Pikikee 

 

Pikikee
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

munkahelyi baleset

HozzászólásSzerző: Pikikee » csüt. szept. 27, 2007 6:41 pm

A követelés érvényesítése

Ebtv. 70. § (1) Az egészségbiztosító a követelését

a) a 66. § szerinti visszafizetésre kötelező határozattal, illetőleg megtérítésre kötelező fizetési meghagyással,

b) a 67-68. §-ok szerinti megtérítésre kötelező fizetési meghagyással,

c) a 68/B. § szerinti megtérítésre kötelező határozattal

érvényesíti. A jogerőre emelkedett határozat, illetőleg fizetési meghagyás végrehajtható közigazgatási határozat.

(2) A 66-68. §-on alapuló követelés a felvett ellátás kifizetésétől, illetőleg az egészségügyi vagy baleseti egészségügyi szolgáltatás igénybevételétől számított öt éven belül, míg a 68/B. §-on alapuló követelés a gyógyszerhez, gyógyászati segédeszközhöz vagy gyógyászati ellátáshoz nyújtott támogatás igénybevételétől számított három éven belül érvényesíthető. Ha a követelésre alapot adó magatartás a bíróság jogerős ítélete szerint bűncselekmény, a 66-68. §-on alapuló követelés öt éven túl, a 68/B. §-on alapuló követelés pedig három éven túl is érvényesíthető mindaddig, amíg a büntethetőség el nem évül.

 

 

Itt viszont szerintem a követelés érvényesítéséről van szó és nem arról, hogy 2 év elteltével felébredünk és megakarjuk állapítani, hogy a munkáltató vagy a munkavállaló hibázott !  

Nekem ez nagyon nem stimmel ! Ha arra gondolok, hogyha a munkáltatóm felelőségre akar vonni akkor annak is van határideje. Mégpediglen a tudomásszerzéstől  számított 15 napon belül meg kell kezdeni az eljárást.

 

Üdv: Pikikee 

Pikikee
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

munkahelyi baleset

HozzászólásSzerző: Törpe » pén. szept. 28, 2007 5:15 am

Sziasztok! Anyukámmal történt hasonló eset, szintén baleseti táppénz. Egy téli napon munkából hazaérve, kiszállt az autóból, a jeges járdán elcsúszott és kiment a térde, csúnyán elszakadtak a szalagjai. Amikor be lett adva a táppénzigénylés, ki lett töltve a baleseti jegyzőkönyv, az OEP munkatársa kijött anyuhoz is a lakására, illetve a munkahelyére is, felvette a jegyzőkönyvet, stb. amit még ilyenkor szoktak és megállapította az üzemi baleset jogosságát. A munkahelynek ebből a szempontból anyu egy fillérjébe sem kerül, hiszen még a táppénz 1/3-ot sem kell a cégnek fizetnie anyu után. Számítsunk rá ezek után, hogy pár év múlva újre előveszik a papírokat és elkezdenek nyomozgatni? Ki fog emlékezni tíz év múlva, hogy hogyan is volt a baleset?! Még szerencse, hogy minden papírról, jegyzőkönyvről van másolatunk...
Törpe
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég

cron