Adófórum

Adózási és számviteli információk

egyműszakos/többműszakos

Tb, munkaügy, bérterhek

egyműszakos/többműszakos

HozzászólásSzerző: Rya » pén. szept. 21, 2007 4:00 pm

 

Ha mindenképpen 12 órás munkaidőben akartok dolgoztatni, akkor a folytonos munkarendet kellene áttanulmányozni, a pihenőnapokat asszerint kiadni, s a pótlékokat aszerint számfejteni, de ezt a munkaszerződésben is rögzíteni kell.
Rya
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

egyműszakos/többműszakos

HozzászólásSzerző: Kata2 » pén. szept. 21, 2007 4:02 pm

Kata! Akkor azt mondod, hogy dolgozik 3nap-12 órát az 36óra hétfő,kedd.szerda, csütörtök pihenőnap péntek,szombat,vasárnap 12óra, a munkanap hétvégére most megint bajban vagyok mert pihenőnap, most ezt megint pótlékolnom kellene, vagy nem kell mert a pihenőnapja hétköznap van?

Kata2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

egyműszakos/többműszakos

HozzászólásSzerző: Kata2 » pén. szept. 21, 2007 4:11 pm

Rya jó ötletet adot folyamatos munkarend lenne erre a legjobb megoldás, azt az interneten megtalálom valahol, hogy a pótlékokat hogy számoljam meg mi vonatkozik a folyamatos munkarendre?
Kata2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

egyműszakos/többműszakos

HozzászólásSzerző: kovalkata » pén. szept. 21, 2007 4:29 pm

Szia!

Egy probléma van, ha áttanulmányozod a munka TV-t ez a szituáció nem minősül folyamatos munkarendnek! Tanulmányozd át az ide vonatkozó paragrafusokat, és ahogy más is javasolta már, ha mindenképp ragaszkodsz a napi 12 órához, munkaidő beosztás kell.

Pl. első hét kezdődik: hétfő-kedd napi 12 óra, szerda-csüt pihenőnap, péntek-szombat 12 óra, vas-hétfő pihenőnap, így az első héten van 48 órát, amit vagy beszámítotok a következő heti keretbe, vagy kifizeted 50% túlórába. De jobb, ha minél kevesebb még egy ilyen munkaidő beosztás mellett a túlóra, mert veszélyes talaj a napi 12 óra dolgoztatás.

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

egyműszakos/többműszakos

HozzászólásSzerző: garbo50 » pén. szept. 21, 2007 6:54 pm

Szia!

A MT. 117- 149 §-a tartalmazza az idevonatkozó részeket.

Először is a  teljes munkaidő nyolc óra, heti 40 óra.

A 118.§ szabályozza, hogy munkaidőkeret is  megállapítható, ebben az esetben a a fenn említett 8 órás, kéthavi, illetve 8 heti átlagban kell, hogy megfeleljen  az előírt ( havi 174 órás) munkaidőnek.A legkisebb 4 óránál kevesebb nem lehet. Fenn Kata már írta, hogy a napi 12 órát nem haladhatja meg a munkaidő.A napi, illetve a heti munkaidő mértékébe az elrendelt rendkívüli munkavégzés időtartamát be kell számítani.  A munkavállaló részére a napi munkájának befejezése és a másnapi munkakezdés között legalább tizenegy óra pihenőidőt kell biztosítani. A munkavállalót hetenként két pihenőnap illeti meg, ezek közül az egyiknek vasárnapra kell esnie.A munkavállaló számára naptári évenként legfeljebb kétszáz, kollektív szerződés rendelkezése alapján legfeljebb háromszáz óra rendkívüli munkavégzés rendelhető el. 

A munkaidő-beosztás szerinti napi munkaidőt meghaladóan, illetve a munkaidőkereten felül végzett munka esetén a pótlék mértéke ötven százalék. Munkaviszonyra vonatkozó szabály vagy a felek megállapodása előírhatja, hogy ellenértékként - pótlék helyett - szabadidő jár, ami nem lehet kevesebb a végzett munka időtartamánál.

Nos ennyit kivonatosan, abből ami számításba jöhet. 

Ha mindig azonos munkarendben dolgozik, egyműszakosnak számít , több műszak, ha egyik héten délelőtt, másik héten délután dolgozik. Ebből adódóan, a napi 4 óra túlórának számít. Itt arra kell figyelemmel lenni, hogy az éves szintet ne haladja meg.

Miért kell napi 12 órát  dolgoznia mindenkinek, miért nem váltják egymást ? Vagy lehetne egy állandó délelőttős, egy állandó délutános, akkor még váltott műszak sincs, így műszakpótlék sem merűl fel.

Mindenesetre tanulmányozd át a fenn emlitett törvényi helyeket, a magyarország.hu oldal jogszabálykeresőjében a hatályos rendeletet olvashatod egységes szerkezetben a módosításokkal.

Üdv. 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

egyműszakos/többműszakos

HozzászólásSzerző: kovalkata » szomb. szept. 22, 2007 4:12 am

Szia Garbo!

Jó a megerősítésed amit írsz, viszont az egyik felvetésedhez annyit fűznék hozzá: a többműszakos munkaidő ismérve, ha a dolgozók a munkáltató üzemeltetési ideje alatt egy napon belül váltják egymást, azonos tevékenységet végeznek. Tehát én úgy gondolom amit Te javasolsz, ha úgy lennének, hogy az egyik 8-14ig, a másik 14-20-ig, akkor ez már kétműszakos munkarend lenne. A 14-20 órásnak járna 15% műszakpótlék. (Ebben az esetben műszakpótlék számfejtendő és nem túlóra pótlék!)

(Most hogy olvasom állandó délelőttös és délutánost javasolsz, talán akkor mégsincs műszakpótlék. Ebbe még én is beleményedek.)

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

egyműszakos/többműszakos

HozzászólásSzerző: kaloczy » szomb. szept. 22, 2007 5:31 pm

Kata2! Huzamosan havi 240 órát semmiképpen sem dolgozhatnak. Ez havi 80 óra túlóra, és egy évben maximum 200 túlóra a megengedett!!!! 

Ez azt jelentené, hogy két és fél hónap alatt kimerítik az éves túlóra-keretüket. Ez nonszensz. Mindenképpen arról kell gondoskodni, hogy lényegesen alacsonyabb legyen a ledolgozandó havi munkaórák száma.

És én munkaidő-keretet javasolnék. Mondjuk egy vagy két havi viszonylatban. Akkor rugalmasabban lehetne kezelni, hogy kinek milyen munkaidő-pihenőidő beosztást adtok. Nem kell mereven ragaszkodni ahhoz, hogy mindíg ugyanarra a napra essen a munkanapja meg a pihenőnapja. Zsuzsa 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

egyműszakos/többműszakos

HozzászólásSzerző: kovalkata » szomb. szept. 22, 2007 5:56 pm

Sziasztok!

Azért is mondtam már fentebb is, hogy az úgy nagyon kevés, ha csak heti 2 pihenőnapot akar kihozni. Mint mindannyian javasoljuk, hogy már ragaszkodtok a napi 12 órához, akkor munkaidő-beosztást (keret) kell készíteni, és így szerintem arra kéne törekedni, hogy a havi munkanap 8 órával számolt szorzatánál ne nagyon legyen sokkal több a túlóra, amit persze szabályszerűen el kell számolni nekik. (Így is épp eléggé "belepiszkálhat" a munkaügy a 12 órába is.)

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

egyműszakos/többműszakos

HozzászólásSzerző: Patricia » vas. szept. 23, 2007 6:23 am

Sziasztok!

Nagyon jó kérdést tettél fel Kata, ilyen bérszámfejtésünk nekünk nincs legalább a válaszok alapján ami bennem kérdés felmerült, megtudhatom.

1 megoldás amit javasoltatok: munkaidő beosztás, 8-16, 12-20-ig ha a szeptemberi hónapra le vetítjük, hogy 2 napot dolgozik 12 órát, 2 pihenőnap. Így összesen 1 hónapba: 168 órát dolgozik, a 160 óra helyett, ez nem a legjobb megoldás,de elfogadható, mert ha egy évre nézük 96 óra összesen a túlóra.

Viszont amibe bizonytalan vagyok, hogy ha szombat-vasárnapra esik a munkaidő, itt szerintem nem kell semmilyen pótlékot számolni mert pihenőnapok ennél a dolgozónál mindig más??!

2 megoldás:8-16,16-20-ig ebben az esetben az egyik mindig délelőttös a másik mindig délutános szerintem ez a legjobb megoldás. Semmilyen pótlék számítás nincs.

3 megoldás: kétműszakos: egyik héten délelőt, másik héten délután dolgozik. Ennél a megoldásnál viszont már 14 órától 15%-os az az 6 órát 15%-os pótlékal kellenne számolni, ha jól értelmezem az előttem leírtakat.

Viszont bennem az a kérdés merült fel, hogy mi van olyan esetben, tegyük fel bevásárló központban történik a takarítás, hogy az egyik dolgozó megbetegszik szombat-vasárnap van a pihenőideje /kétműszakos/ annak a dolgozónak aki helyettesíti, neki most ez túlóra vagy munkaszüneti napra 100%-os pótlékkal kell számolni a bérszámfejtését?

Patricia
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

egyműszakos/többműszakos

HozzászólásSzerző: kovalkata » vas. szept. 23, 2007 6:56 am

Szia Patrícia!

1-es kérdésedre: mivel hogy olyan munkahelyen dolgoznak, ami a hét minden napján nyitva van, ezért ha éppen szombat-vasárnapra esik a munkaidő beosztás szerinti munkaidejük, arra külön pótlékot nem kell számolni.

Én személy szerint (de ez az én véleményem) a 3-as megoldást választanám mert törvényileg számomra ez a legtisztább. Itt nincs mibe belekötni, kétműszakban dolgoznak a teljes munkaidő intervallumában belül napi 8 órát vagy kevesebbet, a délutánosnak mindig számfejtve van a műszakpótlék. Nem kell előre munkaidő beosztást gyártani, "ahogy jön úgy puffan", tehát ha az egyik megbetegszik, nyugodtan be lehet állítani mást munkába, és nem keveredik meg a munkaidő beosztás. Ebben az esetben még a túlóra is teljesen jogszerű (persze elszámolás mellett és a megadott maximum alatt).

Üdv. Kata 

 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

ElőzőKövetkező

Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 19 vendég