Adófórum

Adózási és számviteli információk

Berbeadás eho

Tb, munkaügy, bérterhek

Berbeadás eho

HozzászólásSzerző: Fildi » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Tisztelt Fórumozók!

Bizonyára mindenki szembesült már ezzel a problémával is, ezért érdekelne a véleményetek.

Az Apeh honlapon a héten megjelent a PM állásfoglalása, miszerint a bérbeadásból származó 1 millió Ft-ot meghaladó jövedelem teljes összege után 4% Eho-t kell fizetni. A kérdés a teljes összeg körül forog, egyesek szerint jogalkotói szándékból következően igazolható a törvényi szövegből ki nem olvasható állítás. Ugyanakkor Ruszin Zsolt véleményével sem igazán értek egyet, miszerint szeptembertől -nyilatkozattételi kötelezettség miatt- már igen. Az Eho tv. 3. § (3) bekezdése a 2006. évi LXI. tv. 251. § (2) bekezdése alapján csak 2007.01.01-től hatályos, a nyilatkozattétel lényegét a több kifizetőtől származó jövedelem miatt látom szükségesnek.

Ti hogy gondoljátok?

Fildi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Berbeadás eho

HozzászólásSzerző: madora100 » csüt. nov. 09, 2006 7:03 pm

Fildi!

Az APEH tájékoztató szerint már 2oo6.évben is az 1 mill.ft-ot meghaladó ingatlanbérletből származó jövedelemnél is az első forinttól kell az eho-t megfizetni.  Ettől merőben ellentétes írásos tájékoztatót is olvastam, amelyet az APEH Tájékoztatási Osztálya adott ki. Az ellentétes véleményeket egyeztették,gondolom ennek szellemében született meg a hivatkozott tájékoztató. Két dolgot lehet tenni: vagy betartjuk a tájékoztatóban foglaltakat, vagy pereskedünk majdan egy véleményünkkel ellentétes adómegállapítás miatt. Ez utóbbi mellőzésére apellál szerintem az APEH. Az 1 millió forint 4%-a 4oooo,-Ft adót jelent, ezért nem fog egyenként senki pereskedni, mert egy ügyvédi díj ennél többe fog kerülni. Kétes kimentelű pert a haszon elve alapján kevesen fognak kezdeményezni. Így gyarapodni fog a költségvetés. Hogy erről nekünk adózóknak mi a véleményünk, nem érdekel senkit. 

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Berbeadás eho

HozzászólásSzerző: zspotorke » csüt. nov. 09, 2006 7:24 pm

Szia! egyetérve Madorával ezt a kérdést többször körbejártuk, sokan az a konkluzíót vontuk le, amit madora leírt. űMindenkinek a vérmérsékletére van bízva, hogy mit vállal fel. Náluk lehet ilyet, hogy november 7-én értelmezünk egy törvény visszamenőlegesen és belemagyarázzuk a jogalkotói szándékot. Az a baj, hogy hogy kicsi (már akinek) a veszteség ezért általában mindenki inkább fizet, erre alapoznak. A kisnyuszi és a sapkája esetet biztos ismered. Nekem konkrétan volt olyan ellenőrzésem (átfogó) ahol jöttem mindenféle jogszabályi háttérrel és a válasz ez volt: Ne erőlködjön, lehet találni hibát. Akkor meg mit akarunk mi. Én személy szerint abban, hogy bár törkeszünk a tökéletes munkára, úgysincs olyan. De azt is szokták mondani, sőt tanítják is: mi van leírva? és akkor meg kit érdekel a jogalkotó szándéka? Szóval rá van bízva a vállalkozásokra a kérdés eldöntése.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Berbeadás eho

HozzászólásSzerző: gariv » csüt. nov. 09, 2006 8:49 pm

Sziasztok!

Egyetértek az előttem szólókkal, a törvény  mejelenésékor PM magyarázat szerint csak az 1 M ft-ot meghaladó ingatlanbérbeadás  után kell a 4% os EHO-t megfizetni. Kb. 1 hónapja APEH állápontja is az ellentétes, az első forinttól 4%-ot kell fizetni. A mérlegképes továbbképzésen is már a második variációt mondták, arra hivatkozva hogy időközben az egyezetések alapján a törvény ugy kell értelmezni, hogy rögtön a bérbeadás 1 ftja is  4 % EHo köteles.

Évi

 

 

gariv
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Berbeadás eho

HozzászólásSzerző: madora100 » pén. nov. 10, 2006 12:21 am

A kérdésfeltevő megkapta a kérdésére a választ, viszont a témával kapcsolatban van egy fejtegetésem, ami talán érdekel másokat is.

Nevezetesen a közös tulajdonban lévő ingatlanok bérbeadásáról van szó. Ezzel kapcsolatban megjelent egy APEH tájékoztató, amiből én azt olvasom ki, hogy közös tulajdon esetén esetleg kiegészíthető lenne a nyilatkozat egy olyan ponttal, miszerint kéri a bérbeadó a 4%-os eho levonásának mellőzését.  Ezt az alábbi idézetre alapozom:

"A 4 %-os mértékű egészségügyi hozzájárulás fizetéséről szóló szabályozás annyiban tér el a személyi jövedelemadó-fizetési kötelezettségtől, hogy a kifizető megállapítási, bevallási és a magánszemély fizetési kötelezettsége korábbi, mint a személyi jövedelemadó bevallási kötelezettség, azonban az Szja tv. szerinti eltérő megállapodás korábbi megkötésére a polgárjog is lehetőséget ad, ezáltal a tulajdonostársak az évközi kifizetéseknél is érvényesíthetik, hogy a valós jövedelmük szerinti bevétel után kerüljön az egészségügyi hozzájárulás levonásra, megfizetésre, illetve bevallásra"

Egy ingatlan 5o-5o%-ban közös tulajdonban van, ezt bérbeadják. A bérleti díj 1.2 mill.forint amelynek felére mindkét résztulajdonos igényt tart. Az egyik tulajdonos váltott ki adószámot a bérbeadási tevékenységre (ő a megbizott), így a számla ellenében a kifizető a 25% forrásadón túlmenően 4% eho-t is köteles lenne levonni. De a jövedelemmegosztás miatt mindegyik tulajdonos jövedelme csak 6ooooo,-Ft, ami ugye a nagyságrendénél fogva nem képezi az eho alapját. A fenti idézet ismeretében lehetségesnek tartjátok egy olyan nyilatkozat kiadását, amelyben kéri a kifizetővel kapcsolatban álló adóalany a 4% eho levonásának mellőzését?  Vagy azt tartjátok inkább járható útnak, hogy év végén a forrásadó levonásának megosztásához hasonlóan, a levont 4% ehot is osszák meg, majd  mindkét tulajdonos a saját bevallásában visszaigényli azt? 

Nagyon kíváncsi vagyok a véleményetekre.  

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Berbeadás eho

HozzászólásSzerző: zspotorke » pén. nov. 10, 2006 12:44 am

Szia!

Érdekes felvetés, megér egy misét! Próbálkozom (majd még olvasok hozzá) A kifizető a "számlás adóalannyal áll kapcsolatban, az igazolás is az Ő nevére fog szólni, abban egyösszegű a bérleti dij. Ezt az adóazonosítóra és adószámra kiadott igazolást akkor pl.a felvetésed szerint 50-50%-ban vallják mad be? A törvény lehetőséget ad a tulajdoni hányad szerinti bontásban történő bevallásra is, illetve az adószámot kiváltó magányszemélynél történő bevallásra is.? (Úgy emlékszem megállapdhatnak, csak írás kell róla . de holnap elolvasom). Ha tulajdoni hányad szerint is vallhatnak, akkor van igazságod és a 7-én megjelent iránymutatás szerint úgyis nyilatkozni kell a várható éves bérleti díjról.

P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Berbeadás eho

HozzászólásSzerző: madora100 » pén. nov. 10, 2006 10:00 am

Zsuzsi!

Igen, úgy gondolom, ahogyan írtad. A tavalyi kitöltési útmutatóban is beene foglaltatik ez a megosztási lehetőség. Az adószámos adóalannyal áll szemben a kifizető, tőle von 25% forrásadót, kiadja a bérbeadónak az igazolást. A kifizető lejelenti az APEH felé a számlaképes adóalanytól levont forrásadó összegét, az adóalany pedig megosztja azt a tulajdonostárssal. Mindketten külön-külön adóznak és beállítják a levont forrásadót 5o-5o-ban. Ez eddig is így működött. Véleményem szerint ez a levont forrásadónál is működhet esetleg így. De aki már év elején tudja, hogy meg fogja osztani a jövedelmét a tuélajdonostárssal, az miért hagyja a 4%- ehot levonni (amit egyébként nem kell fizetnie az 1 mill.alatti jövedelem miatt), amit egy nyilatkozattal ki tudna küszöbölni. Természetesen a tuéajdonostársak valami bizpnylat alapján el kell, hogy számoljanak egymással a másik fél részére kifizetett átadott jövedelemről. Ez lehet egy átvételi elismervény is akár. Megállapodásnak mindenképpen lenni kell közöttük, mert olyan eset is előfordulhat, hogy az egyik tulajdonostárs nem tart igényt a tul.része után járó bérleti díj összegére, akkor természetesen csak az adószámmal rendelekező tulajdonos fizeti az adóterheket. (ez különösen házastársak esetén képzelhető el, variálnak a megosztáson, mert esetleg ezen múlik a munkaviszonyos adójóváírás érvényesítése.)

Abban a tényben megállapodhatunk, hogy a jogszabályt úgy kell értelmezni, hogy két , vagy több tulajdonostárs esetén ha az osztás miatt 1 mill.alatt marad a fejenkénti jövedelem, akkor nem kell eho-t fizetni? 

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Berbeadás eho

HozzászólásSzerző: szobacsi » szomb. nov. 11, 2006 7:09 pm

Segítsetek!

 

Hol van ez leírva, hogy a bérleti dij megosztható a tulajdon arányában. Nekem is van adoszámmal rendelkező magánszemélyem aki bérbead közös tulajdont, de eszembe nem jutott volna, hogy megosszam ha a másiknak nincs adószáma. A kifizető csak neki ad igazolást, és ugy gondoltam a bérbeadás adószámhoz kötött.?????

Előre is köszi! 

 

szobacsi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Berbeadás eho

HozzászólásSzerző: zspotorke » szomb. nov. 11, 2006 8:53 pm

Szia!

A jogszabályi hivatkozást fejből nem tudom, de arra biztosan emlékszem, hogy az 53-as SZJA bevallás kitöltési útmutatójában megtalálod az ingatlanbérbeadásból származó jövedelem sornál. A megosztás csak lehetőség, nem kötelező. Ami kötelező, ha élnek vele: az a tulajdoni hányad arányában történő megosztás.

P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Berbeadás eho

HozzászólásSzerző: opika » szomb. nov. 11, 2006 9:07 pm

Szja. tv. 4. § (5)-(6) bekezdése
opika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Következő

Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég