Adófórum

Adózási és számviteli információk

Kft többségi tag, ügyvezető megbízási szerződése

Tb, munkaügy, bérterhek

Kft többségi tag, ügyvezető megbízási szerződése

HozzászólásSzerző: DrBobKelso » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok, az APEH azt a tájékoztatást adta, hogy ha egy kft tag többségi tulajdonos és ügyvezető egyben, akkor megbízási jogviszonyban sem lehet a társaság vezetését ellátni, csak társas vállakozóként. Ezt el is fogadnám, ha találtam volna olyan joganyagot, amely ezt megerősíti. 

Ti tudtok ilyenről? 

DrBobKelso
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kft többségi tag, ügyvezető megbízási szerződése

HozzászólásSzerző: stamasi » pén. szept. 14, 2007 7:21 am

Szia!

Ez egy örökös ellentmondás a cégtörvénnyel. Ugyanis a cégtörvény szerint ez nem így van. De az APEH szerint igen. Talán van egy APEH állásfoglalás erről, de szerintem a törvény magasabb szint mint az állásfoglalás.

Ennek ellenére az APEH a nyerő, sajnos, mert nálunk ilyen "rendszer" van. Ha úgy gondolja az APEH akkor a saját állásfoglalása szerint jár el a törvény fölé helyezve, de van olyan eset is, amikor a saját állásfoglalását nem veszi figyelembe.

Talán valaki a fórumtársak közül ide tudná írni, ha van ilyen állásfoglalás, vagy törvényi hivatkozás, mert én sajnos nem tudom hol található.

Üdv.: Szilvi

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Kft többségi tag, ügyvezető megbízási szerződése

HozzászólásSzerző: DrBobKelso » pén. szept. 14, 2007 7:30 am

Köszi, Szilvi

ettől féltem, hogy  ez a dolog is a többi szabályt erősíti, mármint hogy az APEH házon belül értelmezheti a törvényeket. Persze, a PM tehetne valamit, mint felettes szerv, de csodát ne várjunk.

Pár tízezer forintos  járulékokért meg nem akarunk bíróságra járni és ügyvédet fogadni.

Gábor 

DrBobKelso
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kft többségi tag, ügyvezető megbízási szerződése

HozzászólásSzerző: validitas » pén. szept. 14, 2007 7:33 am

Sziasztok!

Bocsánat, de inkább töröltem.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kft többségi tag, ügyvezető megbízási szerződése

HozzászólásSzerző: stamasi » pén. szept. 14, 2007 7:43 am

Hát erről van szó. Ugyanis a cégtövény a taggyűlés hatáskörébe utalja ezt a kérdést. Például nálam az egyik cégnél így van, többségi tulajdonos munkaviszonyban van. A társasági szerződésben így szerepel, a taggyűlés így döntött. Az ügyvédünk emellett ki áll. Így megy ez X éve. Már én is felvetettem, hogy legyen másképp, (az Apeh miatt) de az ügyvéd azt mondta lehet így. Úgyhogy ha egy ellenőrzésnél kifogásolni fogják, akkor majd fellebbezzünk, és az ügyvéd dolga lesz megvédeni az ügyet. De ennek ellenére persze én nem tanácsolom ugyanezt másnak, "aki nem akar kockáztatni, az tegyen belátása szerint".

Üdv.: Szilvi

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Kft többségi tag, ügyvezető megbízási szerződése

HozzászólásSzerző: stamasi » pén. szept. 14, 2007 8:10 am

Egyébként ezzel az ügyvezetői megbízási szerződéssel kapcsolatban, arra kell figyelni, hogy ekkor az ügyvezető választott tisztségviselőnek minősül és az adó illetve járulékalap a részére kifizett tiszteletdíj 100 %-a. Tehát a 90 %-os szabályt nem lehet figyelembe venni.

Egyébként, amit eddig írtam az a munkaviszonyra vonatkoztatva írtam, de közben kapcsoltam, hogy megbízási szerződést írtál, akkor viszont nincs is probléma. Az Apeh honlapon van is egy tájékoztató, ezt mindját megkeresem és az elérhetőséget megpróbálom idehozni.

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Kft többségi tag, ügyvezető megbízási szerződése

HozzászólásSzerző: stamasi » pén. szept. 14, 2007 8:15 am

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Kft többségi tag, ügyvezető megbízási szerződése

HozzászólásSzerző: DrBobKelso » pén. szept. 14, 2007 8:34 am

Összefoglalva akkor talán így néz ki az ügyvezető  jogviszonya:

1. Munkaviszony - csak ha nem többségi tulajdonos, járulék, adó a munkaviszonynak megfelelően, nem kell minimum 8 órás jogviszony után fizetni a bért/járulékokat.

2. Megbízásos viszony - csak ha nem többségi a tulajdonos, járulék és adó a választott tisztségviselő jogviszonynak megfelelően (mint pl. az fb tag ), nincs minimálbéres határ.

3. Társas tag - minden egyéb eset, főleg, ha többségi tulajdonos is. Járulék, adó mint társas tag után, legalább a minimáljárulékalap vagy minimálbér figyelembevételével.

 

Gábor 

DrBobKelso
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Kft többségi tag, ügyvezető megbízási szerződése

HozzászólásSzerző: stamasi » pén. szept. 14, 2007 8:58 am

Így van egyetértek. Bár nálam az említett tulajdonos egy másik cégben szintén többségi tulaj. és ott megbízási szerződéssel van. De a biztos megoldás tényleg az, ha többségi tulajdonos, akkor tagi jövedelmet vegyen ki, tagi jogviszonya alapján. Fontos, hogy a társasági szerződés összhangban legyen a jogviszonnyal.

Üdv.: Szilvi

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Kft többségi tag, ügyvezető megbízási szerződése

HozzászólásSzerző: holux » pén. szept. 14, 2007 4:39 pm

Sziasztok!

Volt egy bírósági eset sajnos évekkel ezelőtt most hiretelen nem találtam meg amely alapján mondja az apeh hogy  a többségi tulajdonos nem lehet munkaviszonyban csak társas vállalkozóként.  Nálunk a többségi tulajdonosk tagi jövedelmet vesznek ki és ezt elfogadta az apeh már több ellenörzés kapcsán a kissebségi tulajdonosnak volt munka szerződése taggyűlési határozat alapján.

 

Üdv Ildi 

holux
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Következő

Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég