Adófórum

Adózási és számviteli információk

Versenybírónak fizetett költségek utáni járulékok

Tb, munkaügy, bérterhek

Versenybírónak fizetett költségek utáni járulékok

HozzászólásSzerző: jános123 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Szeretném a segítségeteket kérni, a versenybíróknak kifizetett költségekkel kapcsolatban. A Sport Egyesület a mérkőzéseken közremüködő versenybíróknak, versenybírói költséget és utazási költséget fizet ki. A versenybíró az egyesület számára egy "Versenybírói (ellenőri) költségelszámolást" ad, amelyen szerepelnek a fenti költségek, és szerepel az szja előleglevonás összege is. Ha tudnátok abban segíteni, hogy a sportegyesületnél milyen módon kell ezt számfejteni, milyen járulékok terhelik a kifizetett összeget, esteleg minkét összeget terheli járulék, vagy csak a a bírói költséget? A kifizetéssel kapcsolatban levont szja előlegről szerintem igazolást kell majd kiadni 2008. 01. 31-ig. A válaszokat előre is nagyon szépen köszönöm!
jános123
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Versenybírónak fizetett költségek utáni járulékok

HozzászólásSzerző: stamasi » kedd júl. 31, 2007 4:36 pm

Szia János!

Külön kell nézni a járandóságát a meccsért és külön a költségeket.

A köztetek fennálló szerződéses jogviszony alapján, ha a díjazás eléri az előző hónap első napján érvényes minimálbér 30 %-át, akkor biztosított lesz és e szerint adózik, fizet járulékot.

A költségtérítés akkor adó- és járulékmentes, ha a kormányrendeletben előírt mértékkel számolja el. (Apeh által előírt üzemanyagár, gk-hoz rendelt fogyasztási norma, 9Ft/km.)

Üdv. Szilvi

 

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Versenybírónak fizetett költségek utáni járulékok

HozzászólásSzerző: kohnmari » kedd júl. 31, 2007 4:48 pm

Szia Szilvi!

Pontosítanék:

Adókódex 127. oldal "Megszűnő adóterhet nem viselő járandóság: 2007. január 1-től megszűnik az a szabály, amely szerint az amatőr vagy vegyes versenyrendszerben szervezett versenyen közreműködő, a sporttevékenységet irányító személy (versenybíró) részére e tevékenységével összefüggésben juttatott bevételnek a mérkőzésenként  5 ezer ft-ot, de összesen legfeljebb adóévenként az adóév első napján érvényes minimálbér havi összegét meg nem haladó része adóterhet nem viselő járandóságnak minősülhet. Az ilyen bevétel adókötelezettségének jogcímét a felek (a magánszemély és a bevételt juttató személy, valamint az említett személyek és más személy) között egyébként fennálló jogviszony és a szerzés körülményei alapján kell meghatározni."

Az SZJA 3.§.72. h. pontját törölték.

Üdv. Mari

kohnmari
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Versenybírónak fizetett költségek utáni járulékok

HozzászólásSzerző: stamasi » kedd júl. 31, 2007 4:50 pm

Köszönöm, Mari!

Üdv, Szilvi!

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Versenybírónak fizetett költségek utáni járulékok

HozzászólásSzerző: kaloczy » kedd júl. 31, 2007 6:35 pm

Én erről kértem állásfoglalást a helyi apeh-től. Ebben a versenybírói díjjal kapcsolatban egyértelműen kijelentik, hogy mivel a kiküldő (a megyei szövetség) és a kifizető nem azonos, ezért nem keletkezik biztosítási jogviszony. A játékvezetői díjból csak szja-t kell vonni, és a bruttó összeg után az egyesületnek meg kell fizetni a 11 % EHO-t.

Ami a gépkocsi költségtérítést illeti, ott már szerintem nem ilyen egyértelmű az APEH. Ezt írják ugyanis:

" Amennyiben a versenybíró az útiköltségről a kifizető nevére számlát kér, akkor a számla ellenében a versenybírónak megtérített összeget nem kell jövedelemként figyelembe venni, így abból adóelőleget sem kell vonni. Ugyanez a helyzet akkor is, ha a kifizető az útiköltségre előleget ad, és a versenybíró utólag igazolja a kifizető nevére szóló számlával az előleg cél szerinti felhasználását. Abban az esetben azonban, ha a versenybíró a kifizetőtől (versenyt rendező szerv) az útiköltségre olyan költségtérítést (költségátalány) kap, amelynek a felhasználását a kifizetőnél nem kell igazolnia, akkor a kifiizető által juttatott költségátalány önálló tevékenységből származó adóköteles bevételnek minősül, amelynek az adóelőleg és egészségügyi hozzájárulás kötelezettségét a versenybírói díjnál ismertetett jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően kell megállapítani. A kifizető által fizetett költségtérítés megfizetéséről szóló igazolás formájára vonatkozóan nincs külön az állami adóhatóság által kötelezően rendszeresített minta."

A legutolsó mondat arra utalt, hogy én megkérdeztem azt is, a nálunk használt forma-nyomtatvány - melyet mellékeltem, - megfelelő-e erre?

 

Szóval, szerintem a gépkocsi költségtérítés együtt mozog és adóelőlegezik a játékvezetői díjjal. De azért nem vagyok egészen biztos benne. Merthogy igazolásnak számít-e az, ha leírja nekem, hogy x km, fogy. norma alapján, APEH által közzétett áron. Tényleg nem vagyok biztos benne. Itt miért nem tudott olyan egyértelműen fogalmazni? Én konkrét példát mellékeltem. 

Erre vonatkozóan szívesen venném a Ti állásfoglalásotokat :-)))) 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Versenybírónak fizetett költségek utáni járulékok

HozzászólásSzerző: kaloczy » kedd júl. 31, 2007 6:36 pm

Ja, mindíg elfelejtem aláírni a hozzászólásomat :-)))

Zsuzsa vagyok :-))) 

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Versenybírónak fizetett költségek utáni járulékok

HozzászólásSzerző: kati1012 » kedd aug. 07, 2007 8:34 am

Figyelem! 
2007. január 1-től megszűnt a versenybírói díjak adómentessége. Mostantól minden ilyen jogcímen kifizetett összeget a következő eljárás szerint kell elszámolni:
 

Továbbra is nyilatkozni szükséges arról, hogy a kifizetendő versenybírói díj és a feltételezhetően az év során keletkező jövedelem várható együttes összege

1 700 000.-Ft, azaz egymillió hétszázezer forint alatt lesz-e.

 

a.         Ha igen, akkor az adóalap 18%-a levonandó és a fennmaradó 82% a kifizethető összeg.

b.         Ha a fenti összegnél nagyobb a várható éves jövedelem, akkor az adóalap 36%-át szükséges levonni és a fennmaradó 64% a kifizethető.

 

Az előző két esethez az adóalap a következő nyilatkozat függvénye:

 

a.         Ha a kedvezményezett tételesen kíván a költségeiről elszámolni, akkor az adóalap a kifizetendő összeg 50%-a.

b.         Ha a kedvezményezett nem akar a költségeiről tételesen elszámolni, akkor az adóalap a kifizetendő összeg 90%-a.

 

A fenti szabályok alkalmazására a következő négy  példa valamelyike alapján kell hogy sor kerüljön:

 

1.         Versenybírói díj kifizetésese olyan kedvezményezettnek, aki részletes költségelszámolásról nyilatkozott és a várható jövedelme 1 700 000.- forint alatt várható

                        Versenybírói díj           10 000.-                      Szja (18%)                       900.-

                        Adóalap                        5 000.-                      Kifizetendő                  9 100.-

 

2.         Versenybírói díj kifizetésese olyan kedvezményezettnek, aki nem akar a költségeiről részletesen elszámolni és a várható jövedelme 1 700 000.- forint alatt várható

                        Versenybírói díj           10 000.-                      Szja (18%)                    1 620.-

                        Adóalap                        9 000.-                      Kifizetendő                  8 380.-

           

3.         Versenybírói díj kifizetésese olyan kedvezményezettnek, aki részletes költségelszámolásról nyilatkozott és a várható jövedelme 1 700 000.- forint felett várható

                        Versenybírói díj           10 000.-                      Szja (36%)                    1 800.-

                        Adóalap                        5 000.-                      Kifizetendő                  8 200.-

 

4.         Versenybírói díj kifizetésese olyan kedvezményezettnek, aki nem akar a költségeiről részletesen elszámolni és a várható jövedelme 1 700 000.- forint felett várható

                        Versenybírói díj           10 000.-                      Szja (36%)                    3 240.-

                        Adóalap                        9 000.-                      Kifizetendő                  6 760.-

 

 

                       

                       

 

Továbbra is igaz, hogy egy adóévben csak egyfajta költségelszámolást lehet érvényesíteni, és hogy azt megváltoztatni az évközben nem lehet

kati1012
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am


Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 19 vendég