Adófórum

Adózási és számviteli információk

előrehozott öregségi nyugdíj Bt beltag esetében

Tb, munkaügy, bérterhek

előrehozott öregségi nyugdíj Bt beltag esetében

HozzászólásSzerző: schakyra » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

A Bt beltagja 38 év szolgálati idővel rendelkezik. Ez év októberében előrehozott öregségi nyugdíjba mehetne, ha volna egy cég, amely átvállalná a nyugdíjának egyösszegű, előre történő kifizetését. Ma hívták fel a figyelmemet arra, hogy az új GT szerint ez a cég már lehet a saját Bt-je is, amelyben ő a beltag (munkaszerződése nincs, mert eddig nem lehetett). Tehát: szerintetek az új törvény szerint lehet- e az megoldás, hogy a saját Bt-je felveszi őt egy hónapra főállásba, majd megállapodás alapján a cég átvállalja a nyugdíj kifizetését? Mi a teendő?

Köszi: schakyra

schakyra
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

előrehozott öregségi nyugdíj Bt beltag esetében

HozzászólásSzerző: M.Éva » hétf. júl. 30, 2007 1:43 pm

Szia schakyra! Ha bemegy a Nyugdíjfolyósító Intézetbe, ott teljeskörű felvilágosítást kérhet, úgy hallottam, hogy az ügyintézők nagyon rendesek, és keresik az olyan megoldásokat, ami a legjobb a leendő nyugdíjas számára! Üdv:Éva
M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

előrehozott öregségi nyugdíj Bt beltag esetében

HozzászólásSzerző: kovalkata » kedd júl. 31, 2007 7:20 am

Szia!

Szerintem is az a legjobb, ha személyesen konzultál a "Nyugdíj"-jal, de mivel ő a tagi jogviszonya alapján ugyanúgy jogosult a nyugdíjra, mint egy munkaviszonyos, ezért én úgy gondolom, hogy a BT a tagjára is felvállalhatja az egyösszegű előre történő kifizetést. Én úgy tudom (jogásztól), hogy hogy a BT beltag kivétel, ő nem állhat munkaviszonyban a BT-ben. Az összes egyéb tagnak (pl. kft tagok, bt kültag) van erre lehetősége. Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

előrehozott öregségi nyugdíj Bt beltag esetében

HozzászólásSzerző: opika » szer. aug. 01, 2007 7:01 pm

Ha a beltag egyben az üzletvezető is, nem állhat munkaviszonyban a bt-vel. Még egy pici pontosítás - nem okoskodni akarok - a korengedményes nyugdíjnál van az a szabály, hogy a nyugdíjat a foglalkoztónak előre ki kell fizetnie. Előrehozott nyugdíjat az vehet igénybe, aki aki az előrehozott nyugdíjhoz szükséges korhatárt betölti és a szükséges szolgálati idővel rendelkezik.
opika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

előrehozott öregségi nyugdíj Bt beltag esetében

HozzászólásSzerző: kovalkata » csüt. aug. 02, 2007 8:25 am

Sziasztok!

Jogos Opika meglátása. Amiről eddig beszéltünk az valóban a korengedményes nyugdíj. Az előrehozott öregségi nyugdíjnál nincsnenek ezek a fizetési szabályok. A nők 62. helyett 57. évtől, a férfiak 62. helyett 60. életévtől vehetik igénybe, de ennek az a lényege, hogy a tényleges nyugdíj korhatárig nem kapják meg a teljes nyudíj összeget, ami járna.

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

előrehozott öregségi nyugdíj Bt beltag esetében

HozzászólásSzerző: kisgulyi » csüt. aug. 02, 2007 9:03 am

Kedves Schakyra! A korengedményes nyugdíj a 181/1996.(XII.6.) Korm.rendelet alapján kerül megállapításra. Röviden a lényeg: a munkáltató megállapodhat a munkavállalóval, hogy a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtt 5 évvel(62-5=57)korengedményes nyugdíjat vegyen igénybe. Szolgálati idővel kell szedetni, mert 38 év kell vagy 5 évvel kevesebb a csökkentett öregségi nyugdíjhoz. A munkáltatónak az előrehozott korhatár /60 év/eléréséig járó nyugdíjat egy összegben be kell fizetni a Nyugdíjfolyósítónak. Csak férfiak vehetik igénybe, mert a nők 57 éves koruktól előrehozott öregségi nyugdíjra jogosultak. Csak munkáltató kötheti és csak munkavállalóval, ezért egyéni, társas vállalkozókra, megbízottakra nem terjed ki. Arra nincs előírás, hogy mennyi igeig kell utoljára munkaviszonyban vagy m.visz. jellegű jogviszonyban állni, ez lehet rövid idő is. Üdv: kisgulyi
kisgulyi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

előrehozott öregségi nyugdíj Bt beltag esetében

HozzászólásSzerző: schakyra » csüt. aug. 02, 2007 1:04 pm

Kedves Kisgulyi!

Köszi a választ, nagyjából én is így tudtam. A kérdés igaziból annyi, hogy változott a Társasági Törvény a Bt-k beltagjaira vonatkozóan annyiban, hogy most már lehet munkaszerződést kötni a beltaggal arra a munkavégzésre, ami nem a cég vezetésére (személyes közreműködésre) vonatkozik. Ha ez igaz, akkor így (házon belül) meg lehetne oldani az egyösszegű befizetést (ami persze költség a cégnek).

schakyra
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

előrehozott öregségi nyugdíj Bt beltag esetében

HozzászólásSzerző: kisgulyi » csüt. aug. 02, 2007 1:55 pm

Kedves Schakyra! Szerintem, eddig ha a beltagot hatalmazták fel a munkáltatói jogok gyakorlására, ez a személy nem létesíthetett a saját társaságával munkaviszonyt./saját magával nem köthet munkaszerződést/ A junius 11.-én elfogadott 2007.évi LXI. tv. 2007.szeptember elsejétől annyiban módosította a vezető tisztségviselőket érintő szabályokat,hogy megbízással (társasági tagi jogviszony) vagy munkaviszonyban láthatják el feladatukat, de munkaviszonyban szeptembertől sem állhat a kkt. és bt. üzletvezetésre egyedül jogosult tagja és az egyszemélyes gazdasági társaság tagja. Ez a kérdés eddig is sok problémát vetett fel mindenkinek, de most még tovább bonyolódik. Reméljük szeptemberig kapunk valami egyértelmübb iránymutatást. Üdv:kisgulyi
kisgulyi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

előrehozott öregségi nyugdíj Bt beltag esetében

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. aug. 02, 2007 2:05 pm

Sziasztok!

Viszont az új Gt lehetőséget ad arra, hogy a kültagot hatalmazzák fel az ügyvezetésre, ő láthatja el akkor ugye a munkáltatói jogkört is, és így lehet a beltag alkalmazott.

http://www.origo.hu/uzletinegyed/hirek/hazaihirek/20060601kultag.html?pIdx=1

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég

cron