Adófórum

Adózási és számviteli információk

Elszámolható-e a szakképzési hj. terhére?

Tb, munkaügy, bérterhek

Elszámolható-e a szakképzési hj. terhére?

HozzászólásSzerző: tepimail » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Kérlek segítsetek. Társas vállalkozás dolgozói részére a cégnél nyelvi tanfolyamot szervez. A tanfolyam megtertására külsős céggel kötött szerződést. Ennek költségeit elszámolhatja-e a fizetendő szakképzési hozzájárulással szemben? Ha igen milyen mértékben? Hogyan kell könyvelni? Hogyan vallja be? Kell-e erről adatot szolgáltatni valamilyen szervezethez?

Köszönöm Tepimail 

tepimail
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Elszámolható-e a szakképzési hj. terhére?

HozzászólásSzerző: validitas » pén. jún. 29, 2007 7:32 am

Szia!

Ennek néhány feltétele van. Pl. a külsős cég OKJ engedéllyel rendelkezik-e? Mert ha nem, akkor még a tanfolyam megkezdése előtt külön engedélyt kell kérni a megyei (fővárosi) munkaügyi tanácstól.. Ha rendelkezik, akkor is kötni kell egy felnőttképzési szerződést a társas váll. és a képzést végző cég között, meg egyet a tanulók és a képzést végző cég között . Valamint kötni kell még a Munka Törvénykönyve szerinti tanulmányi szerződést a munkáltató és munkavállaló között. Az így elszámolható összeg a szakképzési hozzájárulás bruttó kötelezettségének a 60%-a mikro és kisvállalkozás esetében, 33%-a egyéb vállalkozásoknál.

Részletesen: a szakképzési hozzájárulásról szóló 2003.évi LXXXVI.tv.-ben. A megkötendő szerződésről a 201.évi CI.tv. 20.§-a ír. Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Elszámolható-e a szakképzési hj. terhére?

HozzászólásSzerző: stamasi » pén. jún. 29, 2007 7:43 am

Szia tepimail!

A nyelvi tanfolyam költségeivel a szakképzési hozzájárulási kötelezettség nem csökkenthető. A szakképzési hozzájárulás teljesítése történhet:

1. gyakorlati képzés megszervezésével (szakképző iskola, felsőoktatás), 2. oktatás tárgyi feltételinek biztosításával (fejlesztési támogatással),

3. Szakképzési Alapba történő befizetéssel.

Üdv. stamasi

 

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Elszámolható-e a szakképzési hj. terhére?

HozzászólásSzerző: validitas » pén. jún. 29, 2007 7:57 am

Szia Stamasi!

Meg a saját munkavállalók képzésére fordított összeggel - ld. a korábban írottakat - főleg, ha a munkavégzéshez szükséges. Ebben az értelemben a nyelvi képzés is. Éppen az ápr.1-től hatályos tv.módosítás emelte meg az elszámolható ktgek %-át, éppen azért, hogy ösztönözzék a vállalkozásokat a munkavállalók képzésére. Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Elszámolható-e a szakképzési hj. terhére?

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » pén. jún. 29, 2007 8:03 am

Szia! Böbével értek egyet én is. Mária
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Elszámolható-e a szakképzési hj. terhére?

HozzászólásSzerző: stamasi » pén. jún. 29, 2007 8:10 am

Igen igazatok van, bocs.

 

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Elszámolható-e a szakképzési hj. terhére?

HozzászólásSzerző: zspotorke » szomb. jún. 30, 2007 3:43 pm

Sziasztok!

A saját dolgozóval kapcsolatosan a alábbi rendelet ad íránymutatást:

A 13/2006. (XII. 27.) SZMM rendelet rendelkezik "a szakképzési hozzájárulást a saját munkavállalói részre szervezett képzéssel teljesítő hozzájárulásra kötelezett költségei elszámolásának feltételeiről és az elszámolás szabályairól".

Az előzőekben már említett változások: 

4. A gazdálkodó szervezeteket érintő változások a szakképzési hozzájárulás tekintetében
  • A törvénymódosítás szerint a mikro- és kisvállalkozások saját munkavállalóik képzésére nagyobb részt (60%-ot) fordíthatnak a szakképzési hozzájárulásból. A többi gazdálkodó szervezetnél ez 33% marad. (A módosítás 2007. január 1-jén lépett hatályba azon gazdálkodó szervezetek esetében, akik tanulók gyakorlati képzésével foglalkoznak, és április 1-jétől lép életbe azoknál, akik nem.
    2006. december 27-én megjelent a szakképzési hozzájárulást a saját munkavállalói részére szervezett képzéssel teljesíthető hozzájárulásra kötelezett költségei elszámolásának feltételeiről és az elszámolás szabályairól szóló SZMM rendelet - 13/2006. (XII. 27.) SZMM r.
Módosítás indokai:
A munkáltatók képzési hajlandósága növelésének, és ez által a képzésbe bekapcsolódó munkavállalók száma emelkedésének elősegítése érdekében alakítottuk át a jelenlegi támogatási rendszert. A szakképzési hozzájárulásra kötelezettek saját munkavállalóik képzésére fordítható kötelezettséghányad felhasználásának nem feltétele a munkaügyi tanácsok által hozott döntés.
A rendelettel az eddigieknél pontosabban szabályozott, egyszerűen teljesíthető bejelentési kötelezettség került bevezetésre, a forrás felhasználásának fokozottabb ellenőrzése mellett.
Törekvésünk, hogy a mikro- és kisvállalkozások a saját munkavállalóik képzése során az eddiginél lényegesen nagyobb mértékben vegyék igénybe a hozzájárulási kötelezettség csökkentésének ezt a módját. A mikro- és kisvállalkozások - az összes vállalkozás több mint 80%-a tartozik ebbe a kategóriába (hasonlóan az itt foglalkoztatottak arányához) - mindössze 4,5%-a vállalta a szakképzési hozzájárulási kötelezettség egy részének a saját munkavállalók képzésének formájában történő teljesítését. Ez igen fontos eszköz a dolgozók szakképzettségi szintjének emeléséhez, ezáltal versenyképességük megőrzéséhez, növeléséhez.
A felhasználás növelésére való törekvés az EU tagországokkal való összehasonlítást tekintve is fontos, hiszen Magyarországon a vállalatok munkaerő költségük csupán 1,2%-át fordítják dolgozóik képzésének támogatására, míg az EU tagországokban ez az arány átlagosan 2,3%.

2007. április 1-jén lépnek hatályba:

  • A törvénymódosítás szerint a szakképzési hozzájárulásra kötelezett által saját hatáskörben maximálisan felhasználható eddigi 80 százalékos mértéket 70 százalékra csökkentettük azoknál a gazdálkodó szervezeteknél, amelyek nem folytatnak gyakorlati képzést. Befizetési kötelezettségük a hozzájárulási kötelezettség minimum 30%-a, a többit fordíthatják saját dolgozóik képzésére, fejlesztési támogatásra, amelyet a szakképző intézményeknek adnak át.
  • Az elszámolható költségek körét bővítettük. A tanulószerződéses tanulók gyakorlati képzésével és költségeinek elszámolásával összefüggő adminisztrációs költségekre évente elszámolható összeg maximum 15 000 forint tanulónként, de vállalkozásonként a kötelező legkisebb havi munkabérnek (minimálbér) egy évre kiszámított összegét nem haladhatja meg. A tanulók gyakorlati oktatása és azok költségeinek elszámolása komoly adminisztrációs terheket ró a gyakorlati képzést végzőre. Számos esetben tapasztaltuk, hogy ez a gyakorlati képzés akadályává vált.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 13 vendég

cron