Adófórum

Adózási és számviteli információk

Bérszámfejtés 2013

Tb, munkaügy, bérterhek

Bérszámfejtés 2013

HozzászólásSzerző: stamasi » hétf. feb. 11, 2013 9:46 pm

Nem vagyunk hibásak. Ugyan kinek lett volna ideje közülünk előre számolgatni, meg elemezgetni részletesen 2012-ben? Vagy, ha mégis van olyan, akkor én kérek elnézést.:)))
stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Bérszámfejtés 2013

HozzászólásSzerző: mazsi5 » hétf. feb. 11, 2013 10:08 pm

Sziasztok! Edit azt írod, hogy mi is hibásak vagyunk mert már régóta elérhető, de tojtunk az egészre..

El kell mondjam, hogy én pld-ul nem tojtam az egészre.. mikor én néztem nagyjából arra jutottam a havi fix. béres esetén -( mint Angyal József adószakértő), hogy ha nincs bérpótlék, nincs változó napi munkaidő,stb.. akkor amit távolléti díjjal kell számolni, arra a fix.havibéres "legalább" az alapbérét kapja.. Nem találtam olyan előírást az Mt-ben, ahol le lett volna írva olyan, hogy egy azon hónapban a havibéresnek két különböző alapbére kell legyen.

Elolvasva a törvény indoklását is.. amiben az egyszerűsítés szerepelt, ami annyiból valóban egyszerűsítés is.., hogy nem kell átlagbér számolással szórakozni : van az alapbér, bérpótlékok, és van az távolléti díj.. a távoléti díj az az alapbér és bérpótlékokra tekintettel valami plusz.. tehát minimum a vonatkozó időszakban érvényes alapbér..
Ha vannak eltérő napi munkaidő beosztásos dolgozók, stb. akiknek órában is nyilván kell tartani az Mt-ben egyébként napban meghatározott szabadságot.. ennek megállapításához kell valami, .. pld-ul ilyen esetre gondoltam a 174-es osztót.

Én akkor akadtam ki, amikor az adókamara az origó-s cikkben kifejtette, amit kifejtett és úgy értelmezte, hogy minden havibéres alapbérét órabéresíteni kell a 174-es osztóval és az lesz az illető alapbére, amivel számolni kell..

Aztán az NGM, aki szerint két alapbére lenne az általános munkarendű havifix-nek egy hónapon belül.. az egyik a munkaszerződése szerint alapbér, a másik egy kitalált olyan alapbér, ami egyik hónapban sem igaz .. valamint az NGM szerint munkanap a munkaszüneti nap is..amikor arról szól, hogy a ledolgozott időre járó bért a munkanapok számával kell osztani... ami munkanap szerinte januárban 23 nap.. így aztán már a fogalmak is kavarodnak.. és csak megy a csűr-csavar, de a nem változó munkarendű havi fix-es nem bérpótlékos esetében sehogy sem o.k. a 174-es osztó.. hiszen van egy fontos szempont: a munkáltató és munkavállaló között létrejött munkaszerződés.., ami meghatározza, hogy mennyi az adott havi alapbére a dolgozónak.. ez pedig nem csökkenhetne csak amiatt, mert ő éppen havi fix-ben szerződött és nem órabérben.. milyen alapon kapja meg az órabéres a közeli hozzátartozó halála esetén járó 2 napra minimum az alapbérét, és milyen alapon nem kapja meg a havibéres dolgozó legalább az alapbérét erre a két napra..

És még lehetne sorolni.. Tehát én speciel foglalkoztam a dologgal és jogalkotói szándékot (tv.indoklás) szem előtt tartva értelmeztem, egészen addig, amig tőlem sokkal okosabbak és pláne munkaügyi szakértők, adókamara elkezdték megjelentetni értelmezésüket az origós cikkben, illetve annak nyomán.. nemkülönben az NGM a híradóban,stb.

Valaki írta itt a fórumon helyesen: hogy ezek után a könyvelő/bérszámfejtő-nem munkaügyi szakértőként.. szép lehet, de okos nem.
Üdv

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Bérszámfejtés 2013

HozzászólásSzerző: olahneedit » hétf. feb. 11, 2013 10:29 pm

"...ezek után a könyvelő/bérszámfejtő-nem munkaügyi szakértőként.. szép lehet, de okos nem." Ez Ocó volt, úgy vélem, és igaza volt.

Mazsi! Tőled külön elnézést kérek a kijelentésem miatt. Vannak kivételek. Csak kevesen voltak.

Ezzel az egész bérszámfejtés-mizériával már annyi időt elcsesztem, hogy nincs energiám dörgedelmes paragrafusokkal teletűzdelt levelet írni a Tisztelt törvényalkotó Úriembereknek. Ezért magamat hibáztathatom, hogy ha végül nem mozdul semmi.
Na mindegy. Üdv.Edit
olahneedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Bérszámfejtés 2013

HozzászólásSzerző: Szávay Viki » kedd feb. 12, 2013 9:02 am

Kedves Edit! :)

Én nem érzem magam hibásnak, és kérlek Te se érezd magad annak. Bár nem olyan régóta fórumozok, annyit azért leszűrtem az itteni hozzászólásokból, hogy itt jó szakemberek vannak, akik lelkiismeretesen végzik a munkájukat, és legjobb tudásuknak megfelelően szolgáltatnak. Cc. 1 hónap alatt nagyon sokat tanultam Tőletek, és ez biztosan nem azért van, mert hányaveti módon álltok ehhez a szakmához.
Azt gondolom, ha ennyi jó (szak)ember 1 nyamvadt törvényrészt ennyiképpen értelmez ill. félreértelmez, több éves gyakorlattal a háta mögött ennyire nem tudja a helyes megoldást, akkor az nem a mi hibánk. Sajnos a jogalkotók sokszor nem jogalkalmazók, és mi egyszemélyben vagyunk könyvelők és munkaügyesek és bérszámfejtők és adótanácsadók és most már úgy néz ki, lassan -bár némi túlzással- de jogászok is. Én azt gondolom, h e témában is minden tőlünk telhetőt megtettünk, éppen ezért sok mindent lehet ránk mondani, de azt, h hibásak vagyunk, azt sztem nem :)

Szép napot és jó munkát Neked is és minden kedves Fórumozónak :))
Szávay Viki
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:36 am

Bérszámfejtés 2013

HozzászólásSzerző: mazsi5 » vas. feb. 17, 2013 6:55 pm

Sziasztok! A AFSZ honlapján fennlévő tájékoztató szerint, már az NGM is visszaszív az eddigi álláspontjából.. Már a ledolgozott időre járó bér számításánál alkalmazott osztószám "munkanapok", már szerinte sem tartalmazzák a munkaszüneti napot.., tehát.. az NGM szerint abban a hónapban, amikor távolléti díjas időszaka is van a havi fix-esnek, akkor a ledolgozottra eső alapbér számításánál az osztószám 2013. januárra: nem 23/184 illetve részmunkaidőnél ezzel arányos, hanem csak a 22 nap/174 óra, ill. ezzel arányos ...

Csak, hogy legalább arra rádöbbentek már, hogy amit munkanapnak neveztünk eddig az nem tartalmazza a munkaszüneti napot.. tehát nem egy fogalom a kettő.

Hátha rádöbbennek még a többi hülyeségre is: hogy nem lehet a bérpótlék nélküli havi fix-est úgy diszkriminálni, hogy az ilyen munkaszerződéses ember csupán a bérezési formája szerint távolléti díjként soha nem kaphatja meg az alapbérként az alapbérét, attól vagy kevesebb alapbért kaphat, vagy több alapbért.. Még másoknak a távolléti díja az minimum az alapbére (munkaszerződés szerinti alapbére!).

http://www.afsz.hu/engine.aspx?page=showcontent&content=ma_szolg_hasznos_tavolletidij_szamitas

Üdv.
mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Bérszámfejtés 2013

HozzászólásSzerző: afg » vas. feb. 17, 2013 7:29 pm

akkor ezek szerint a "munkaszüneti napra" nem kap a dolgozó egy fillért sem, innentől már nem mondhatjuk, hogy "fizetett ünnep". Sem a munkanapra járó fizetésénél, sem a távolléti díjnál nem játszik, ezek szerint olyan mint egy sima szombat, vasárnap
afg
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Bérszámfejtés 2013

HozzászólásSzerző: olahneedit » vas. feb. 17, 2013 10:03 pm

Érdekesek ezek a megfogalmazások: Az NGM ugye munkanappal oszt, Erzse Tibor módosította a tanulmányát, ő már "hétköznapokat" ír, de külön kiemeli, hogy a munkaszüneti napot az osztószámnál nem lehet figyelembe venni.

Az, hogy a dolgozó a munkaszüneti napra nem kap egy fillért sem, önmagában nem igaz, hiszen ha fix havi díjas, és az egyszerűség kedvéért nincs szabija sem, akkor mindegy, hogy volt-e a hónapban ünnep vagy nem, akkor is az egész bérét megkapja - megkapta eddig is.

Csak hát vannak értelmes és "értelmetlen" emberkék, akiknek kemény dolog megmagyarázni, hogy a bérpapíron miért nincs rajta, hogy Fiz.ünnepre járó bér. (vagy valami hasonló)

Nem igazán tudok rájönni, hogy valóban ez volt a törvényhozók szándéka? Mármint, hogy a fizetett ünnep mint minden alkalmazottat érintő fogalom tulajdonképpen megszűnjön?
olahneedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Bérszámfejtés 2013

HozzászólásSzerző: mazsi5 » csüt. feb. 21, 2013 2:00 pm

Az NGM szerint az ő számítási ajánlásuk csak egy értelmezés a sok közül..

http://www.kormany.hu/hu/nemzetgazdasagi-miniszterium/foglalkoztataspolitikaert-elelos-allamtitkarsag/hirek/megegyezes-a-tavolleti-dijszamitas-modositasarol

A nem szakértő könyvelő/bérszámfejtő akkor most miként is járjon el és mivel támassza alá az ő saját értelmezését?

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Előző

Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég