Adófórum

Adózási és számviteli információk

Munkavállaló halála utáni teendők

Tb, munkaügy, bérterhek

Munkavállaló halála utáni teendők

HozzászólásSzerző: kuzmarita » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

2012. dec. 21-én elhunyt egy kolléganőnk. Én vagyok a bérszámfejtő. Segítenétek,azon kívül, hogy a cég saját halottjának tekinti, nekem mit kell még tennem?(El lehet számolni áfásan minden ezzel kapcsolatos költséget?) Kijelenteni, mintha kilépett volna? Nem volt még ilyen szerencsére, pedig 13 éve számfejtek:-( Előre is köszönöm a segítségeteket!
kuzmarita
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

Munkavállaló halála utáni teendők

HozzászólásSzerző: charlotte0831 » kedd jan. 01, 2013 5:12 pm

Szia Kuzmarita!
Fogadd részvétem kolléganőd halála miatt!
A sajnálatos eset napjával a munka törvénykönyvében foglaltak szerint munkaviszonya megszűnt.Minden bért és béren kívüli juttatást számfejts,a ki nem vett szabadságot is, adatlapokat,igazolásokat készítsd el, a hagyatéki eljárást lezáró végzésben foglaltaknak megfelelően az örökös(ök)-nek mindent adj át.

Az szja tv.1.sz.melléklete Az adómentes bevételekről 1.3 pont ...a munkáltatótól az elhunyt házastársa vagy egyeneságbeli rokona részére folyósított temetési segélyt... nevesíti.

Nem írtad,de remélhetően nem a munkáltató hibájából következett be a tragédia,ha mégis így lenne, kártérítés részeként elszámolható lenne a temetés költsége,más okból költségek között nem tudom elképzelni könyvelni.

Kíváncsi lennék kollégák volt már hasonló eset?
charlotte0831
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

Munkavállaló halála utáni teendők

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » kedd jan. 01, 2013 7:45 pm

Szerintem a T1041-en jelenteni kell a biztosítási jv végét akármilyen oknál fogva szűnik meg a jogviszony.

Úgy gondolom a temetési költségeket tartalmazó számlák áfa-tartalma nem helyezhető levonásba, a költségeket elszámolhatónak gondolom,
Tao tv 3. sz. mell.
B)A vállalkozási tevékenység érdekében felmerülő egyes költségek, ráfordítások
3. az adózó által a vele munkaviszonyban álló magánszemély, illetve vezető tisztségviselője, tevékenységében személyesen közreműködő tagja, valamint az adózóval korábban munkaviszonyban álló, saját jogú nyugdíjas [Tbj. 4. § f) pont], valamint az említett magánszemélyek közeli hozzátartozója részére személyi jellegű egyéb kifizetésként elszámolt összeg, és az ahhoz kapcsolódó, törvényen alapuló, az államháztartás valamely alrendszere számára történő kötelező befizetés, figyelemmel az 1., 2., 8. és 12. pontban foglaltakra;

szja tv 1. sz. mell.
8. A nem pénzben kapott juttatások közül adómentes:
8.6. az ingyenesen vagy kedvezményesen juttatott

e) a kegyeleti ellátás;

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Munkavállaló halála utáni teendők

HozzászólásSzerző: szedlacsek » szer. jan. 02, 2013 12:14 pm

A temetési költséget illetően egyetértek. A munkáltató elszámolhatja. (ÁFÁ-val együtt.) És ha akar, adómentesen adhat temetési segélyt is a közeli hozzátartozónak.
szedlacsek
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Munkavállaló halála utáni teendők

HozzászólásSzerző: 3HInfo » szer. jan. 02, 2013 1:33 pm

Szia!
Arra is figyelni kell, hogy az elhunytnak járó fizetést vagy átutalod a bankszámlájára, vagy pedig visszatartod és majd az örökösödési hercehurcában kell átadni a közjegyzőnek. Ezt egy ügyvéd mondta nekem, sajnos nekem is volt ilyen ügyem. Annyit lehet tenni, hogy ha tudod, másnapi dátummal leszámfejteni és azt készpénzben a legközelebbi örökössel átvetetni (az ügyvéd szerint 3 napon belül még megtehetem) így legalább megkapja a pénzt és nem kerül bele az örökösödési macerába.

A temetési segély mértékét és összegét a munkáltató határozza meg. Nálam volt egyik ügyfélnél, hogy 200 eft-ot kapott támogatásként a munkavállaló (a felesége is ott dolgozott és ő volt az elhunyt).
üdv
Tica
3HInfo
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Munkavállaló halála utáni teendők

HozzászólásSzerző: kuzmarita » szer. jan. 02, 2013 4:40 pm

Nem a munkáltató hibájából történt, megbetegedett:-(
kuzmarita
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

Munkavállaló halála utáni teendők

HozzászólásSzerző: kuzmarita » szer. jan. 02, 2013 4:40 pm

Köszönöm a válaszokat:-)
kuzmarita
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am


Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég