Adófórum

Adózási és számviteli információk

Gyeden lévő Bt beltag jogállása, járuléka

Tb, munkaügy, bérterhek

Gyeden lévő Bt beltag jogállása, járuléka

HozzászólásSzerző: molnarne2012 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Fórumozók!

Segítségeteket szeretném kérni, nem tudom mit csináljak, hogy tegyem helyre bevallással, az alábbi szituációt.?!

Lehetséges, hogy nektek már lerágott csont a társas vállalkozók járuléka, és jogállása 2012-től, de én teljesen belekeveredtem?!

Van egy Bt-nk a férjemmel, én vagyok a beltag, Ő a kültag.
Nekem, mint beltagnak van egy 36 órás munkaviszonyom, a kültag főállású őstermelő.(nem ügyvezető, és nem személyes közreműködésre kötelezett a Bt-ben).

A társ szerződés alapján én, a beltag vagyok a üzletvezetésre, képviseletre jogosult. Alkalmazott nincs, minimális bevétel van.

2012-ig nem volt gond, de 2012-től a bt beltag állítólag társas vállalkozónak minősül, és járulékot kell vallani, fizetni, ami a 36 órás munkaviszony mellett nem is lenne gond, bejelenteném a 1041-en és 0-val beküldeném a 1208-kat.

2012. februárban született egy kislányom, akivel thgy-n voltam, most pedig gyeden vagyok, a főállású munkaviszonyomból és az ott kapott jövedelem alapján.

A gondom az, hogy a saját bt-ben, mint beltag, én vagyok az üzletvezetésre, képviseletre jogosult.
Nem akarom a gyed-em elveszíteni, én bért, jövedelmet eddig sem vettem fel a bt-ből, Szt. hatálya alá tartozó evás bt-ről van szó, a leadózott (eva) utáni jövedelmet osztottuk fel férjemmel a tagi részesedés arányában.

Tudomásom szerint, ez osztalékjövedelem, ezt nem tiltja a törvény, hogy gyed mellett nem lehet ilyen jövedelem…?! Jól gondolom-e ezt…?!

Illetve a másik kérdésem, ha a 22 éves fiamat (aki felsőoktatási intézmény nappali hallgatója) 2012.01.01-től megbízom az üzletvezetéssel, ügyvezetéssel és adatrögzítéssel, megbízási szerződéssel.
A megbízási díja a min bér 30% alatti lenne, akkor jól gondolom-e hogy nem kellett a 1041-en bejelenteni őt, ill a kifizetés hónapjában, ami 2012. dec lenne a 1208-on bevallom és befizetem a megbízási díj után a 27 % ehot, és az szja-t. A korábbi hónapokra 2012.januártól novemberig pedig 0-an beadom pótlólag a 1208 bevallásokat. Megbízási díjra névleges összeget gondoltam ( ca.havi 2000.-Ft-ot, évi összesen 24 ezer forintot.)

Ez szerintetek jó megoldás-e arra, hogy ne kelljen nekem társasvállalkozóként (mert beltag vagyok) a minimálbér alapján járulékot fizetnem és ne veszítsem el a gyedemet?
Ha valaki után meg kellene a min bér alapján a járulékot fizetni, és a 37% eva-t, akkor szinte nem maradna semmi jövedelem?!

Szerintetek milyen bevallási és befizetési kötelezettségem van a fenti esetben?!
Előre is köszönöm a segítséget!
Molnárné
molnarne2012
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:36 am

Gyeden lévő Bt beltag jogállása, járuléka

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » szer. jan. 02, 2013 11:44 am

Szia!

A cég képviseletét, üzletvezetést nem lehet jogszerűen másra átruházni, azt csak a Társasági Szerződésben meghatározott személy láthatja el. Olyan ügyvédet tutira nem fogsz találni, aki visszamenőleg módosítaná a TSZ-t, tehát ez felejtős.

A heti 36 órát elérő munkaviszony, vagy például a táppénz, GYED, gyes mentesít a kötelező járulékfizetés alól. De csak abban az esetben, ha nincs személyes közreműködés a tag részéről!
Azt írod, hogy minimális bevétele van a cégnek, itt a lényeg azon van, hogy ezek szerint működik a cég, abban valaki dolgozik. Ha nincs alkalmazott, és a kültag sem vesz részt semmilyen formában, akkor egyértelmű, hogy Te működsz közre személyesen. Nem vagy jogosult GYED-re, és fizetni kellene a járulékokat is.

Nem tudom, csak sejtem, hogy könyvelő lehetsz, de ezt nem biztos, hogy egyedül meg tudod oldani, tehát jó lenne személyesen felkeresni egy kollégát...

Üdv.
Andi
nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Gyeden lévő Bt beltag jogállása, járuléka

HozzászólásSzerző: molnarne2012 » szer. jan. 02, 2013 12:23 pm

Szia Andi,

köszönöm a válaszodat.
A társ. szerződést akkor visszamenőleg nem lehet módosítani.
Az szerinted nem lenne jó megoldás, hogy megbízási szerződéssel foglalkoztatok valakit (fiamat) az adatrögzítésre, és ezzel legalizálva lenne, hogy ki végzi a tevékenységet (könyvelést)
A kültag a társ szerződés szerint nem személyesen közremőködő, én is gondoltam, hogy őt bevonni, de nem akarom, hogy a min bér alapján járulékot kelljen fizetni.
Gondolom másoknak is probléma lehet, ha a beltag elmegy szülni, vagy beteg lesz, akkor ki képviseli a céget, Ők hogy csinálják a cégképviseletet, minden esetben módosítják a társ. szerződést? (közzététel, ügyvédi ktg?)
Mi lenne a megoldás szerinted?
Ha valaki őstermelő, akkor neki hogy kell a társaságban járulékot fizetni? Azt néztem, hogy 36 órás munkaviszony mellett, nem lesz biztosított az őstermelő, de a férjemnek nincs 36 órás munkaviszonya, Ő főállásu őstermelő?!
Eléggé bonyolultnak látom a megoldást...?!
Ha van ötleted, kérlek segíts megoldani ezt a gordiuszi csomót...?!
Előre is köszönöm!
Udv Vali
molnarne2012
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:36 am

Gyeden lévő Bt beltag jogállása, járuléka

HozzászólásSzerző: si_galopp_ » csüt. jan. 03, 2013 10:50 am

Szia!

Az ügyvezetés nem minősül a TGYAS, GYED szempontjából kereső tevékenységnek.
Én úgy gondolom, hogy a fiadat megbízod min.bér 30%-ánál kevesebbért, így nem kell bejelenteni, önellenőrzöd a 1208-asokat és vársz, hátha nem lesz gond.
Azt nem tudom, hogy megengedhető e, ha a fiadat megbízod 0 forintért, de ez így már neccesebb.

Üdv.
si_galopp_
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:30 am

Gyeden lévő Bt beltag jogállása, járuléka

HozzászólásSzerző: molnarne2012 » csüt. jan. 03, 2013 11:07 am

Szia,

köszönöm a válaszodat.
Én nem akarom 0 ft-rét megbízni a fiamat, valami csekély összeget, pl havi 2ezer ft-ot gondoltam megbízási díjként?! Megfizetjük az szja-t, és 27 % ehot (mivel nem biztosított, és minbér 30% alatti)?! Szerinted jó lenne így?
Azt nem tudom, hogy 12T1041-en tegyek-e magam után bejelentést visszamenőleg 2012.01.01-re?!
Tudnál ebben segíteni!
Előre is köszönöm!

Üdv:Vali
molnarne2012
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:36 am

Gyeden lévő Bt beltag jogállása, járuléka

HozzászólásSzerző: si_galopp_ » pén. jan. 04, 2013 3:33 pm

Én úgy gondolom, hogy a 1041esen be kell jelenteni mint munkaviszonyos társas vállalkozó, de gondolom te már így vagy bejelentve, ha írod hogy 2012ig ez nem gond.
küldöd 01. hóra 0ásan a 1208at és a 08as lapon adatokat szolgáltatsz magadról. 01. hóra ez nem gond, mert a főtevékenységhez való feort keresel, itt még nem kell a fiad.
De 02. hótól én már csak az ügyvezető feor jelenteném és jelölném, hogy tgyon vagy, mellette vallanám a fiad megbízásiját.

Én így csinálnám visszamenőlegesen és önellenőrzéssel és várnék, hátha nem ülnek a nyakamra.
Mert ha így marad, tuti vissza kell majd fizetni a tgyast és a gyedet, ha vizsgálatra kerül sor.

De hátha vannak nálam okosabbak is itt:)
si_galopp_
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:30 am

Gyeden lévő Bt beltag jogállása, járuléka

HozzászólásSzerző: molnarne2012 » pén. jan. 04, 2013 3:53 pm

Szia,
köszönöm a segítségedet!
Én nem jelentettem 1041-en korábbi években sem magam?! Ez gond? Úgy tudom, hogy 2012.januártól kell.
Az a baj, hogy 2012.01 hóban már táppénzen voltam, 2012.febr.elején szültem.
Igy 2012.01 hóra is akkor ügyvezetői feort jelentek magamnak, a fiamnak decemberre gondoltam leszámfejteni a januártól decemberig a megbizási dijat,és a decemberi 08-ba gondoltam bevallani?! Jó lenne szerinted így?
Nekem még nincs beadva 1208-om, és NY-nyilatkozatot sem adtam, akkor is önellenőrzés kell, vagy lehet helyesbítés is a 1208-as bevallás?

2013-tól pedig gondoltam társ szerződés módosítással a fiamat beltagnak v. kültagnak bevesszük a cégbe, Ő lenne a cégvezető v. cégképviselő?! A fiam nappali tagozaton tanul, így nincs járulékfizetési kötelezettség?

Ha van jobb ötleted megköszönném?!
Most azt nem tudom, hogy ügyvezetést 0 Ft-ért lehet-e gyed mellett végezni?
Tudja ezt valaki?! Gondolom nem csak én vagyok ilyen szerencsétlen helyzetben?!

Előre is köszönöm mindenki segítségét!
Üdv mindenkinek!
molnarne2012
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:36 am

Gyeden lévő Bt beltag jogállása, járuléka

HozzászólásSzerző: si_galopp_ » pén. jan. 04, 2013 7:56 pm

Én mostanában jártam körbe a témát.
Akkor az ügyvezetőség miatt be kell adni 2012.01.01-től a 1041est, de akkor is úgy hogy munkaviszony melletti társas váll.
Gondolom a az ügyvezetőséget megbízással látod el 0 Ft-ért.
TGYAS, GYED mellett lehet ügyvezetni 0 Ft.-ért. (Kértem is állásfoglalást a MEP-től)

csak a 08as lapon jelented magad, akkor 01. hóra tp, utána TGYAS, majd GYED.

A megbízási díj tökéletesen jó így, ha decemberben fizeted ki egy összegben (ne felejtsd el kiadásin kiadni.)

Az hogy ő lesz az ügyvezető, szerintem teljesen jó.
si_galopp_
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:30 am

Gyeden lévő Bt beltag jogállása, járuléka

HozzászólásSzerző: Mzita » szomb. márc. 23, 2013 10:33 pm

Kedves si_galopp_

átküldenéd nekem az állásfoglalást amit a MEP-től kaptál az mzitax@gmail.com-ra.

Előre is köszönöm.

Zita
Mzita
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Gyeden lévő Bt beltag jogállása, járuléka

HozzászólásSzerző: si_galopp_ » vas. márc. 24, 2013 9:31 pm

Holnap előkeresem és átküldöm:)
si_galopp_
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:30 am

Következő

Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 18 vendég