Adófórum

Adózási és számviteli információk

Hogy is van ez a táppénzzel?

Tb, munkaügy, bérterhek

Hogy is van ez a táppénzzel?

HozzászólásSzerző: sz.judit » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Most olvastam:
"Komoly változás a korábbiakhoz képest, hogy míg a veszélyeztetett terhesség idejére táppénzt kapott a dolgozó, az új jogszabály szerint táppénzt csak a betegség miatti keresőképtelenné válás napjaira kaphat."
sz.judit
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Hogy is van ez a táppénzzel?

HozzászólásSzerző: benevar » szomb. aug. 18, 2012 6:59 pm

Szia Judit!

Milyen új jogszabály alapján?
benevar
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Hogy is van ez a táppénzzel?

HozzászólásSzerző: sz.judit » szomb. aug. 18, 2012 7:02 pm

MT-re hivatkoznak az adózónán, valamint a hvg.hu-n ma megjelent cikkben.
Nekem az teljesen új, azért tettem fel, hátha valaki többet tud erről.
sz.judit
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Hogy is van ez a táppénzzel?

HozzászólásSzerző: benevar » szomb. aug. 18, 2012 7:38 pm

Megkerestem a cikket, bar....g, a táppénz jogosultságot, a keresőképtelenséget az Ebtv. szabályozza (lds. 43-44.§), elbírálása orvos-szakmai kérdés.

Egy korábbi OEP tájékoztató a táppénz hozzájárulással kapcsolatban:

Tájékoztató munkáltatók részére a veszélyeztetett terhesség miatti keresőképtelenség idejére folyósított táppénz esetén fizetendő táppénz hozzájárulásról

Tájékoztatom, hogy az elmúlt időszakban több szakmai lapban téves, szakmai megalapozottságot nélkülöző tájékoztatás jelent meg a veszélyeztetett terhesség esetén fizetendő táppénz hozzájárulásról.

A „9”-es keresőképtelenségi kód (veszélyeztetett terhesség) esetén alkalmazandó munkáltató által fizetendő táppénz hozzájárulással kapcsolatosan az alábbi szakmai tájékoztatást adom:

Az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény módosításáról szóló 2011. évi XXXI. törvény 2011. május 1-jétől hatályos 4. § (1) bekezdése, módosította a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény 137. § (1) bekezdését, mely szerint a munkavállalót a betegsége miatti keresőképtelenség idejére — ide nem értve a társadalombiztosítási szabályok szerinti üzemi baleset és foglalkozási betegség miatti keresőképtelenséget, valamint a veszélyeztetett terhesként történő gondozásba vételt követő, terhesség miatti keresőképtelenséget — naptári évenként 15 munkanap betegszabadság illeti meg.

Ez azt jelenti, hogy 2011. április 30-át követően bekövetkező keresőképtelenségek esetében, a veszélyeztetett terhes munkavállalónak már a keresőképtelenség első napjától — amennyiben a jogosultsági feltételek fennállnak — táppénz jár, és nem a munkáltató által finanszírozott betegszabadság.

A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 44. §-a értelmében
„Keresőképtelen,
a) aki betegsége miatt munkáját nem tudja ellátni;
b) aki terhessége, illetőleg szülése miatt nem tudja munkáját ellátni, és terhességi-gyermekágyi segélyre nem jogosult;
c) az anya, ha kórházi ápolás alatt álló egyévesnél fiatalabb gyermekét szoptatja;
d)
e) a szülő, aki tizenkét évesnél fiatalabb beteg gyermekét ápolja és a gyermeket a saját háztartásában neveli;
f) aki fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátásban betegségének megállapítása vagy gyógykezelése miatt részesül;
g) akit közegészségügyi okból foglalkozásától eltiltanak és más beosztást nem kap, vagy akit közegészségügyi okból hatóságilag elkülönítenek, továbbá aki
2
járványügyi, illetőleg állat-egészségügyi zárlat miatt munkahelyén megjelenni nem tud és más munkahelyen (munkakörben) átmenetileg sem foglalkoztatható.”

Felmerül valóban a kérdés, hogy a terhesség betegség-e. Véleményünk szerint a terhesség nem betegség, azonban ha a terhességi ideje alatt a kismama egészségi állapotában olyan változás következik be, amely az anya, vagy a magzat egészségét veszélyezteti, tehát a kismama veszélyeztetett terhesnek minősül és keresőképtelen állományba kerül, úgy adott helyzetben ezen állapot betegségnek tekintendő.

A társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény 19. § (5) bekezdése értelmében a foglalkoztató az 5. §-ban említett biztosított betegsége miatti keresőképtelensége, valamint a kórházi (klinikai) ápolása időtartamára folyósított táppénz egyharmadát hozzájárulás címén fizeti meg.

Ennek megfelelően, a veszélyeztetett terhesség miatti keresőképtelenség idejére folyósított táppénz egyharmadát táppénz-hozzájárulás címén meg kell fizetnie a foglalkoztatónak.

Tájékoztom továbbá, hogy a különböző „szakmai lapokban” megjelenő írások nem az egészségbiztosítás hivatalos kiadványai, nem jogforrás, így az ott leírtakra hivatkozni nem lehet.
Kérem, az adott témában a fentiekben foglaltaknak megfelelően szíveskedjen eljárni.

Budapest, 2011. november 14.

Országos Egészségbiztosítási Pénztár
Pénzbeli Ellátási és Ellenőrzési Főosztály

benevar
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Hogy is van ez a táppénzzel?

HozzászólásSzerző: sz.judit » szomb. aug. 18, 2012 8:32 pm

Eddig én is így tudtam, csak ezek a cikkek ma jelentek meg.
sz.judit
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Hogy is van ez a táppénzzel?

HozzászólásSzerző: benevar » vas. aug. 19, 2012 7:59 am

Veszélyeztetett terhes munkavállalót nem illeti meg betegszabadság a régi Mt. (még hatályos szakasza) és az új Mt. január 1-jétől hatályos szakasza szerint sem, ezért az Ebtv. 46.§ (2) bekezdéséből következően a keresőképtelenség első napjától táppénzre jogosult. Olyan rendelkezés az Mt.-ben nincs, hogy táppénzre nem jogosult.
Vajon a cikkben az Mt. mely szakasz alapján jutottak erre a következtetésre?
benevar
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Hogy is van ez a táppénzzel?

HozzászólásSzerző: kaloczy » vas. aug. 19, 2012 7:05 pm

Szerintem valamelyik "szakértő" simán összekeverte a betegszabadságos ügyet a táppénzzel :-((( A többi "hozzáértő" meg átvette. És így keletkeznek a rémhírek.....
Zsuzsa
kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Hogy is van ez a táppénzzel?

HozzászólásSzerző: sz.judit » vas. aug. 19, 2012 7:59 pm

Na de szakmai oldalon is???
sz.judit
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Hogy is van ez a táppénzzel?

HozzászólásSzerző: kaloczy » hétf. aug. 20, 2012 8:35 am

Hát, TB szempontból az adózónát én nem tekintem "szakmai oldal"-nak. A hvg-t sem. (Pedig az utóbbi az egyetlen, amit papír-formájában rendszeresen olvasok. De Tb-szempontból nem tekintem alapnak, amit írnak.)
Az egy dolog, hogy kiadják az adó- és TB különszámokat, amiket szintén forgatok, de a hetilapjuk szerintem nem tekinthető szakmai lapnak.
Zsuzsa
kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Hogy is van ez a táppénzzel?

HozzászólásSzerző: actio » kedd aug. 21, 2012 1:35 pm

Az Ebtv. releváns szakaszai -legjobb tudomásom szerint- nem változtak.
A 44. § b) szerint keresőképtelen az (is) aki a munkáját a terhessége miatt nem tudja ellátni.

A 46. § szerint táppénz a keresőképtelenség tartamára jár.

actio
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

Következő

Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 12 vendég

cron