Adófórum

Adózási és számviteli információk

Hóközi ki- és belépőnél nincs komp.??

Tb, munkaügy, bérterhek

Hóközi ki- és belépőnél nincs komp.??

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!


Most olvasom egy másik fórumon, hogy ha az adott hónapban egy alkalmazott nincs a hónap minden egyes napján alkalmazásban, vagy van kieső ideje (pl. táppénz miatt), akkor arra a hónapra, arra a dolgzóra nem jár szoc.ho kedvezmény...


Hogy is van ez? Lassan már feladom :(((


 


http://www.penzcentrum.hu/adozas/cserbenhagyja_az_allam_a_tappenzes_dolgozokat.1031240.html


 

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Hóközi ki- és belépőnél nincs komp.??

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » kedd jan. 31, 2012 12:23 pm

További info:


 


dr. Marosi Andrea

2012.01.24., 17:14 Frissítve: 2012.01.24., 17:14 50 1

A Szociális hozzájárulási adó törvény 460. § (4) bek. foglaltakat úgy kell érteni, ha az adott foglalkoztató minden munkavállalója tekintetében eleget tett az elvárt béremelésnek, de az adott hónapban van egy olyan munkavállalója, aki nincs teljes hónapban (jogviszonya hónap közben kezdődik, hónap közben szűnik meg, táppénzben, GYED-ben, GYES-ben részesül) a munkáltató az adott hónap tekintetében nem érvényesítheti az összes munkavállaló tekintetében a bérkompenzációt, vagy csak az adott munkavállaló tekintetében nem?

Ha a munkáltató teljesítette a 299/2011. kormányrendelet alapján az elvárt béremelés, akkor megnyomhatja az "Igen" gombot a bérszámfejtési szoftverében. Az adókedvezmény számítása ezután már munkaviszonyonként külön-külön történik, bevallani is külön-külön kell a 1208M -es adatszolgáltatásban. Ha a dolgozónak biztosításból kieső napja van, akkor arra a hónapra átmenetileg nem jár az adókedvezmény. Ugyanígy nem jár, ha például nagyobb összegű prémiumot, pótlékot kap és a tárgyhavi bérjövedelme meghaladja a 190 ezer forintot.

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Hóközi ki- és belépőnél nincs komp.??

HozzászólásSzerző: Őri Tünde » kedd jan. 31, 2012 2:51 pm

Kíváncsi vagyok a többiek véleményére. Nekem ez nem egyértelmű. A 460.§ (4) bekezdést akkor részletezték volna jobban szerintem. A hóközi ki-be lépésre gondolhattak szerintem. De a kieső idő miatt ekkora szankció?


Pont van egy alkalmazott, akinek tavalyról áthúzódó táppénze van 2 nap! Ezért nem járna utána a kedvezmény??


Szerintetek?

Őri Tünde
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Hóközi ki- és belépőnél nincs komp.??

HozzászólásSzerző: nmrozika » kedd jan. 31, 2012 3:24 pm

http://www.kormany.hu/hu/gyik/gyakran-ismetlodo-kerdesek-az-elvart-beremelesrol-es-a-berkompenzaciorol-adokedvezmenyrol



33. A munkavállaló 2012. január 15-től megbetegedett, s az adott hónapra megillető munkabére 150e Ft-ra csökkent. Jár-e utána a kompenzáció a munkáltatónak?


Akinek betegszabadság miatt az adott hónapra járó bruttó munkabére 190.178,6 Ft alá csökken, annak az esetében jogosult részkedvezményt igénybe venni a munkáltató, amennyiben az összes folyamatosan foglalkoztatott munkavállalója tekintetében az elvárt béremelést végrehajtotta.


34. Egy munkavállalót 2012.02.05-től alkalmaznék. Igénybe vehetem-e a kedvezményt utána február hónapban?


Az egyes adótörvények és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló 2011. évi CLVI. törvény 460.§ (4) bekezdése kimondja „az adókedvezmény összegét a kifizető havonta az adott hónap egészében fennálló adófizetési kötelezettséget eredményező munkaviszonyonként külön-külön - a részkedvezmény alapját és mértékét figyelembe véve - kiszámított részkedvezmények összegeként állapítja meg.” Ennek alapján a részkedvezményt februárban nem veheti igénybe az új munkavállalója után, mert nem állt fent az adott hónap egészében fennálló adófizetési kötelezettséget eredményező munkaviszony. A következő hónapokban azonban természetesen jogosult a kedvezményre.


35. Egy munkavállaló munkaviszonya hó közben megszűnik. Érvényesíthetem-e utána erre a hónapra a bérkompenzációt?


A hó közben létesülő munkaviszonyhoz hasonlóan (ld. előző kérdés) kell eljárni, ha a munkaviszony hó közben szűnik meg, arra a hónapra nem vehető igénybe adókedvezmény.


 



 

nmrozika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Hóközi ki- és belépőnél nincs komp.??

HozzászólásSzerző: garbo50 » kedd jan. 31, 2012 3:30 pm

Én sem tartom valószínűnek, hogy emiatt abban a hónapban elesne a kedvezménytől, mert időszaknak teljes hónapot jelölök az M lapon.


 Akkor is megilleti a kedvezmény a munkáltatót, ha amiatt csökken le az a  bére, ami nem jogosítaná ( 216805 feletti), a jogosultsági szintre ( lsd a ngm honlapon gyik), mert betegszabadságon van, miért ne lenne ez igaz a táppénz miatt kieső időre, ha nem teljes hónapban beteg?


Az Andrea által bemásolt szövegből- "Ha a dolgozónak biztosításból kieső napja van,"- a táppénz miatt a biztosításból nem esik ki ( vagy igen?)- más lenne, ha fizetés nélküli szabadságon lenne- akár 1 napra is.-.


 




 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Hóközi ki- és belépőnél nincs komp.??

HozzászólásSzerző: Bakosné » kedd jan. 31, 2012 3:46 pm

A kitöltésiben benne van, hogy csak a teljes hónapra jár a kompenzáció.


Márti

Bakosné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Hóközi ki- és belépőnél nincs komp.??

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » kedd jan. 31, 2012 3:57 pm

Sziasztok! Sajnos igaz, már egy nap kiesés esetén is „úszik” a kompenzáció igénybevételének lehetősége. Mária

valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Hóközi ki- és belépőnél nincs komp.??

HozzászólásSzerző: olahneedit » kedd jan. 31, 2012 4:29 pm

Hát gyerekek, ez egy óriási pofon volt. Átfutottam pedig én is azon, hogy " az adott hónap egészében fenálló ...", de nem tudatosult bennem ez a kvázi szankció. Tehát, ha jól értelmezem, ha valakinek-függetlenül a bevallási időszaktól- a biztosítási jogviszonya nem áll fenn a hónap egészében, akkor rá, és csakis őrá nem vehetem figyelembe a bérkompenzációt, ami azt jelenti, hogy nem a sokadik lap komp-os táblájában (13.tábla) írom elő a szoc.ho. kötelezettséget, hanem simán elől, mint akinél semmilyen kedvezményt nem veszek figyelbe tehát az 5-ös táblában.


Akkor ezek szerint hó közben kezdő, kilépő, illetve bérrel ellátatlan napok ( szül, fiz.nélk.szab, táppénz, stb.) esetén az előbbiek szerint kell eljárni. Hogy a táppénz biztosításból kieső idő, az tény, - nekem legalábbis evidens, - legfeljebb ha jól tudom a szolgálati időbe beszámít, de a két fogalom nem ugyanaz.


A bet.szabadság szoc.ho alapot képez, idézőjeles bérrel ellátott nap, a biztosítási időt nem csökkenti, náluk valóban csak annyiról van szó, hogy olyan kevés lesz a fizetése, amely összeg után még ketyeg a kedvezmény.


De azért mondjátok, ha nem jól látom a dolgokat, és félreértettem valamit.


ÓÓÓ és köszönöm, hogy egyáltalán felvetettétek a témát!!!!!!!! Üdv: Edit


 

olahneedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Hóközi ki- és belépőnél nincs komp.??

HozzászólásSzerző: garbo50 » kedd jan. 31, 2012 4:38 pm

A pontos tv-i szöveg:


(4) Az adókedvezmény összegét a kifizető havonta az adott hónap egészében fennálló adófizetési kötelezettséget eredményező munkaviszonyonként külön-külön - a részkedvezmény alapját és mértékét figyelembe véve - kiszámított részkedvezmények összegeként állapítja meg.


 


Ez van a kitöltésiben is, ha a kiemelt részt összeolvasom, nekem azt jelenti, hogy a hónap egészében fennáll a munkaviszonya, attól még hogy táppénzen van, a munkaviszonya fenn áll, az meg már hogy kieső időként  a fenti írások a táppénzes időt belemagyarázzák -egy más dolog. Van olyan táppénzes idő, amit magyaráz is a kitöltési, hogy munkaviszony megszűnése után...., ezt még el tudom képzelni, hogy erre rá lehet adni ezt az ümögöt.:))


Nem szólva arról, hogy ha ez így lenne példával alá támasztották volna(vagy nem:))), ahogy azt is leírták hogyan értelmezzük, töltsük, ha valakinek 2013.január 13-án megszűnik a munkaviszonya, de megkapja a bérét októberben.


Üdv.

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Hóközi ki- és belépőnél nincs komp.??

HozzászólásSzerző: Őri Tünde » szer. feb. 01, 2012 10:25 am

A táppénzes eset nekem még mindig nem egyértelmű... a munkaviszony egész hónapban fennáll. Most akkor igénybevehető kedvezmény, vagy nem? Valaki kapott már hivatalos, egyértelmű magyarázatot?

Őri Tünde
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Következő

Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég