Adófórum

Adózási és számviteli információk

Táppénz nem jár már betegnek mi a teendő ?

Tb, munkaügy, bérterhek

Táppénz nem jár már betegnek mi a teendő ?

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am


Sziasztok!


Az alábbi kérdésben szeretném a segítségeteket kérni:


A dolgozót 2011 09.19-el határozatlan idejű szerződéssel vettük fel, aki október 3-án betegállományba került. Korábban megszűnt a munkahelye , kimerítette a munkanélküli ellátását, a lényeg biztosítás szünetelése a 30 napot  jóval meghaladta. Táppénz igény jogosultsága október 20- lejárt. A háziorvostól november 6-ig kapott táppénzes papírt, melyen nem jelezték, hogy kereső képes lenne, további igazolást nem kap az orvostól, mert nem  0jogosult táppénzre.


Az orvos állítólag azt ajánlotta neki indítsa el a leszázalékolást, ő ezt valami miatt nem szeretné.


Mit tehet ilyenkor a vállalkozó, hogy mind a két fél számára elfogadható megoldás legyen?


A vállalkozó nem hajlandó fizetni sem bért, sem annak közterhét, a dolgozó elfogadja, amíg


nem bír dolgozni, keresőképtelen, nem kap munkabért.


Járható út, ha a munkáltató igazolt nem fizetett távollétként kezeli azt az időszakot amíg nem tud dolgozni?


A 1108M/9-es lapon 46-os kóddal jelenteném:


Munkavégzési köt. alóli mentesítés (munkabér,illetmény, táppénz…. fizetése nélkül)


 


Az alábbi törvényi helyet találtam ezzel kapcsolatban:


Mt. 151. §


(3) Ha a munkavállaló a munkáltató engedélye alapján mentesül a munkavégzés alól [107. § h) pontja], az emiatt kiesett munkaidőre megállapodásuk szerint jár díjazás.


 


Jól gondolom, hogy a megállapodás lehet  0 Ft is? Ezenkívül a ledolgozott napokra és a táppénzes napokra járó fizetett szabadságot mikor kell kiadni ? Én úgy gondolom novemberben megkaphatja.


Köszönöm, ha megerősítést kapok, illetve ha valakinek volt hasonló esete megírná a helyes megoldást.


Mária

valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Táppénz nem jár már betegnek mi a teendő ?

HozzászólásSzerző: opika » szer. nov. 30, 2011 5:47 am

Szerintem is igazolt, nem fizetett távvolét. A probléma ott kezdődik, hogy az orvosnak keresőképtelenséget kell igazolni. Nem az orvos bírálja el a táppénzre jogosultságot, hanem a társadalombiztosítási szerv, amihez keresőképtelenségről szóló orvosi igazolás (ezt hívják hétköznapi nyelven táppénzes papírnak) kell, és rendelkeznie kell a táppénzre jogosultság egyéb feltételeivel. Az orvosnak továbbra is ki kellene adnia az igazolást a keresőképtelenségről, vagy orvosi bizottság elé küldeni. Ha nem igazolja le a keresőképtelenséget, akkor csak fizetés nélküli szabadság jöhet szóba. A fizetés nélküli szabadság időtartama alatt szünetel a biztosítás, tehát a dolgozónak be kell jelentkeznie a NAV-hoz egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésére. Ha fizetés nélküli szabadság, akkor a szabadság kiadása is megoldódik, mert akkor a fizetési nélküli szabadság kiadása előtt, kiadod a fizetett szabadságot.


Jól gondolod, a megállapodás lehet az is, hogy nem kap díjazást. Nem 0 Ft, hanem egyszerűen díjazás nélkül. (munkáltató engedélyével nem végez munkát kérdésedre).

opika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Táppénz nem jár már betegnek mi a teendő ?

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » szer. nov. 30, 2011 12:58 pm


Kedves Opika!


Nagyon szépen köszönöm a hozzászólásodat, szeretném meg kérdezni a háziorvosnak szuverén joga dönteni, hogy elutasítja a táppénzes papír kiadását,arra hivatkozva, hogy lejárt a táppénz igény jogosultsága, vagy erre valami törvény illetve jogszabály kötelezheti. Kétszer is visszaküldtem a beteget, mert álmomban sem gondoltam, hogy nem kaphat tp papírt, elutasította az orvos. Amennyiben ez nem jogos, felhívnám az orvost, sajnos nem tudok mire hivatkozni.


Arra gondoltam , ha más lehetőség nem marad, mint a fizetés nélküli szabáság, forduljon az önkormányzathoz méltányossági kérelemmel, hogy ne kellene fizetnie az e.szolg.járulékot.


Azért felmerült bennem, mivel a fizetés nélküli szabadságot a dolgozó kérheti, elfogadható indokként jelölheti azt, hogy munkaképtelen, a munkáltató biztosan elfogadja, csak egy esetleges ellenőrzésnél megállja a helyét?

valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Táppénz nem jár már betegnek mi a teendő ?

HozzászólásSzerző: opika » szer. nov. 30, 2011 3:46 pm

Úgy emlékszem, hogy kormányrendelet szabályozza a keresőképtelen állományba vételt. Sajnos mióta nyugdíjba mentem, nem áll rendelkezésemre complex jogtár, így pedig nehéz keresni.  Ha van jogtár hozzáférésed "keresőképtelen állomány igazolása", ezek lehetnek a kulcsszavak, ami alapján megtalálhatod, hogy az orvosnak hogyan kell eljárnia keresőképtelenség esetén. Azt tudom, hogy évekkel ezelőtt a megyénkben is külön fel kellett hívni az orvosok figyelmét, hogy például a nyugdíjast is keresőképtelen állományba kell venni, ha kéri és ki kell adni neki az igazolást, mert például ezzel igazolhatja, hogy nem kell neki egészsgügyi szolgáltatási járulékot fizetni, korábbiakban tételes eho-t.Vehetünk egy nyugdíjas munkavállalót is, ha keresőképtelen, ő is a keresőképtelenségről szóló orvosi igazolással igazolhatja, hogy jogosan nem jelent meg a munkahelyén munkát végezni.


Az önkormányzat jó lehet a fizetés nélküli szabadság időtartamára, de ott már vizsgálják a hozzátartozók jövedelmét, vagyoni helyzetét is.


Ha nem boldogultok az orvossal és fizetés nélküli szabadságra megy, az okokba nem fog belekötni az ellenőrzés, ugyanis a munkavállaló kérelmére a munkáltató dönt, hogy biztosítja-e a fizetés nélküli szabadságot vagy sem. Néhány esetben köteles a kérelemre biztosítani (pld. gyermek gondozás stb.) de ha törvény nem írja elő, akkor a munkáltató szabadon dönt, hogy engedélyezi-e a fizetés nélküli szabadságot vagy sem. Semmi nem írja elő, hogy milyen indokokkal lehet kérni és kapni, (a már említetteket kivéve)  az a kettejük megállapodása.

opika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Táppénz nem jár már betegnek mi a teendő ?

HozzászólásSzerző: ticus » szer. nov. 30, 2011 4:54 pm

Az orvos keresőképtelen állományba veszi és nem táppénzre, tehát neki nincs joga eldönteni, hogy jár-e neki táppénz vagy nem, ő a keresőképtelenségi igazolással azt igazolja, hogy a beteg keresőképtelen. A Tb ki szokta értesíteni az orvost, hogy meddig jár a betegnek a táppénz, de ezzel csak fel akarja hívni a figyelmet, hogy ha az orvos úgy látja, akkor indítsák el a leszázalékolást. De nincs joga az orvosnak megtagadni annak az igazolásnak a kiadását, hogy a beteg keresőképtelen.

ticus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Táppénz nem jár már betegnek mi a teendő ?

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » szer. nov. 30, 2011 5:54 pm


Sziasztok!


Megtaláltam, a 102/1995 (VIII.25 ) kormány rendelet foglalkozik a témával,Nagyon szépen köszönöm a segítséget.


Mária

valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: Google [Bot] valamint 11 vendég