Adófórum

Adózási és számviteli információk

Utolsó munkában töltött nap, betegállomány esetén

Tb, munkaügy, bérterhek

Utolsó munkában töltött nap, betegállomány esetén

HozzászólásSzerző: garbo50 » hétf. ápr. 30, 2007 6:15 am

Szia!

 

Talán ez segít, azért is kérdeztem, mikor történt a felmondás:

 

A munkaviszony megszűnésének, megszüntetésének esetében (pl. rendes felmondás esetében, a felmondási időre járó átlagkereset megfizetésével) változatlan az a szabály, miszerint legkésőbb az utolsó munkában töltött napon köteles a munkáltató a kifizetésről és az igazolások kiadásáról gondoskodni. Ha a munkavállalót a felmondási idő teljes időtartamára felmentették a munkavégzés alól, akkor a felmentési idő kezdete előtti, utolsó munkanapján kell kiadni iratait és kifizetni járandóságait, beleértve a felmentési időre járó átlagkereset összegét is. Az adó és járulékfizetés szabályai szerint kell eljárni, a kifizetés időpontjában. A Tbj. 50. § (1) A foglalkoztató a biztosítottnak a tárgyhónapban kifizetett (juttatott, elszámolt), járulékalapot képező jövedelme alapján köteles a járulékok összegét megállapítani, a biztosítottat terhelő járulékot levonni. A megállapított tárgyhavi járulékot kell az Art. 31. §-ának (2) bekezdésében és 2. számú mellékletében meghatározottak szerint az állami adóhatóságnak bevallani és megfizetni. Az a munkavállaló, akinek utolsó munkában töltendő napja október 3. napja, annak minden járandóságának kifizetésre kellett kerülnie, október 3. napján, függetlenül a munkaviszony megszűntetésének napjától. Amennyiben a munkavállaló keresőképtelen állományba kerül, még a fennálló munkaviszony időszakában, akkor a felmentés idejére táppénz ellátásban nem részesül, mert a felmentés idejére átlagkeresetben részesült, így keresetvesztesége nem keletkezett. A munkaviszony megszűntetését követő naptól számítottan szerez jogosultságot táppénz ellátásra, amire nem 90 napig jogosult passzív jogon, hanem előzmény számításával 1 naptári évig jogosult, mivel megbetegedése még fennálló munkaviszonyának ideje alatt következett be. 

Üdv. 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Utolsó munkában töltött nap, betegállomány esetén

HozzászólásSzerző: Emma41 » kedd máj. 01, 2007 4:07 pm

Szia,

Köszönöm a választ. Még annyi kérdésem lenne, hogy miután itt a dolgozó előbb került betegállományba, minthogy mi elengedtük a felmondási idejének letöltését, most táppénzt kell fizetnem, vagy az átlagfizetését. Én eredetileg a táppénzt fizetném neki.

Emi
Emma41
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Utolsó munkában töltött nap, betegállomány esetén

HozzászólásSzerző: garbo50 » kedd máj. 01, 2007 5:24 pm

Szia Emma!

 

A fentiekben írtaknál elfelejtettem leírni a kérdést, melyre végül is a fenti választ  találtam ( késő volt már- elnézést) úgy egyértelműbb lett volna, most pótolom:

Kérdés:
Szeretném a segítségüket kérni a következő kérdésben. Ha a dolgozónak rendes felmondással szűnik meg a munkaviszonya 2006.november 03.-al, és felmentési ideje 30nap amit nem kell ledolgoznia, az utolsó munkába töltött nap október 03. és a járandóságait megkapja november 5.-én akkor a munkáltatónak mikorra kell megfizetnie a járulékokat az októberi és novemberi időszakra is történő bérszámfejtés után? Rendesen a hónapokat követő 12.-re ? Éves bevalló esetén melyik hónapokra kell bevallani? Mi a teendő akkor ha a dolgozó táppénzes állományba veteti magát október 29-től?

Most tehát az a döntő, hogy a főnök, hogyan járult hozzá a felmondási idő elengedéséhez. Ha a teljes időt elengedte, akkor az utolsó nap a táppénz előtti munkában töltött idő, és utánna már csak passzív jogon jár a táppénz részére, és szerintem azt nem neked kell számfejtened. Igaz akkor azon a napon meg kellett volna kapnia az összes járandóságát. Mivel azonban beteg volt nem tudott a munkahelyen megjelenni még elszámolásra sem , így most 2-án is megkaphat mindent. Ha abból indulsz ki, hogy egyből elfogadták a felmentést, te mindent számfejtesz átlagkereset szerint, és utána megy táppénzre, neked már semmi tetendőd. Most is ez a helyzet, csak egy kicsit megkutyulva. 

Üdv. 

 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Előző

Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég

cron