Adófórum

Adózási és számviteli információk

Második baba GYED után közvetlenül

Tb, munkaügy, bérterhek

Második baba GYED után közvetlenül

HozzászólásSzerző: Brigcsi » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

 

Az én helyzetem a következő: 2008.04.21-én született első gyermekem, vele 2010. 04.21-ig voltam GYED-en. A dupla minimálbér után járó GYED-et kaptam, egy BT beltagja vagyok. 

Ha a GYED után GYES igényelek, de (remélhetőleg) hamarosan állapotos lennék, igényelhetnék rögtön táppénzt? Ilyenkor mi lenne a táppénz alapja, a TGYÁS alapja, vagy a GYED alapja? Pontosan mennyi táppénzt /Tgyást, GYED-et kaphatnék havonta?Érdemes-e esetleg a nagymamát GYES-re "küldeni" és visszamenni dolgozni? Melyik konstrukció lenne a legjobb nekünk? 

Nagyon köszönöm előre is a válaszaitokat.
 

Üdvözlettel: Brigi

Brigcsi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Második baba GYED után közvetlenül

HozzászólásSzerző: kaloczy » szomb. ápr. 24, 2010 6:25 am

Szia!

Először is tisztázzuk, hogy milyen jogviszonyból jöttél el babázni: alkalmazott vagy társas vállalkozó vagy-e? 

Ha utóbbi, akkor mindenképpen vissza kéne menned dolgozni, akár pár hónapra is, mert ha nincs kereseted a két baba között, akkor csak a minimálbér után kapsz majd tgyást és gyedet. Ha dolgozol, akkor viszont a járulék-alapod lesz a juttatások alapja. Ha nem lesz fél év ledolgozott időd, akkor a minimálbér kétszerese belép korlátként, de ahogy látom, eddig is ennyi volt a kereseted.

Ha alkalmazott vagy, akkor a szerződés szerinti bér után járnak a juttatások, ha a két baba között nem mész vissza dolgozni. DE: ha ebben az esetben egyből táppénzre váltasz, akkor 30 %-kal meg tudod nyesni lefelé a juttatásokat, mert van az a bizonyos 70 %-os betegszabadság, amit a céged fizet, és akkor ez lesz a juttatások alapja.

Társas vállalkozónál ez nem játszik, ott viszont az előbb említettek miatt kell, hogy dolgozz is.

Zsuzsa

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 37 vendég