Adófórum

Adózási és számviteli információk

Mennyi garantált bérminimum jár?

Tb, munkaügy, bérterhek

Mennyi garantált bérminimum jár?

HozzászólásSzerző: kati1012 » hétf. ápr. 02, 2007 6:47 pm

4. § (1) A 2. §-ban meghatározottaktól eltérõen, a legalább középfokú iskolai végzettséget, illetõleg szakképzettséget igénylõ munkakörben foglalkoztatott munkavállaló részére megállapított havi személyi alapbér garantált bérminimuma

a) 2006. július 1-jétõl 2006. december 31-ig

aa) 2 évnél kevesebb, a munkavállaló által betöltött munkakörhöz szükséges szakképzettséget, képesítést igénylõ szakmában a fennálló munkaviszonyban, illetve azt megelõzõen szerzett gyakorlati idõ (a továbbiakban: gyakorlati idõ) esetén a 2. § (1) bekezdésében megállapított kötelezõ legkisebb munkabér 105%-a,

ab) legalább két év gyakorlati idõ esetén 110%-a;

b) 2007. január 1-jétõl 2007. december 31-ig

ba) az aa) pontban meghatározott esetben a kötelezõ legkisebb munkabér 110%-a,

bb) az ab) pontban meghatározott esetben a kötelezõ legkisebb munkabér 115%-a;

c) 2008. január 1-jétõl 2008. december 31-ig

ca) az aa) pontban meghatározott esetben a kötelezõ legkisebb munkabér 120%-a,

cb) az ab) pontban meghatározott esetben a kötelezõ legkisebb munkabér 125%-a.

(2) Az (1) bekezdés alkalmazásával megállapított garantált bérminimum felfelé kerekített összegeit a rendelet melléklete tartalmazza.

(3) Az 50 év feletti munkavállalót garantált bérminimumként az ab), bb), cb) pontban szereplõ összeg illeti meg. A szabályt elõször arra a hónapra járó munkabérek megállapításánál kell alkalmazni, amelyikben a munkavállaló az 50. életévét betölti.

(4) A gyakorlati idõ munkaszerzõdéssel, munkakönyvvel, mûködési bizonyítvánnyal vagy egyéb hitelt érdemlõ módon igazolható.

Én nem találok 62 §-t a 316/2005 kormányrendeletben, abban csak 6 § van.

kati1012
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Mennyi garantált bérminimum jár?

HozzászólásSzerző: lacika0410 » hétf. ápr. 02, 2007 6:52 pm

Szia! Én sem 62§-t írta, hanem 6§. (2), amely a bekezdésre vonatkozik...
lacika0410
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Mennyi garantált bérminimum jár?

HozzászólásSzerző: lacika0410 » hétf. ápr. 02, 2007 6:54 pm

Nagyon köszi, már a ÁSZF honlapjáról is kinyomtattam a a "mi mennyi 2007-ben"c. oldalt, azt is elé rakom holnap a tiddel együtt, ha állásfoglalás kell neki. Nagyon rendes vagy P. Zsuzsa, köszönöm...
lacika0410
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Mennyi garantált bérminimum jár?

HozzászólásSzerző: zspotorke » hétf. ápr. 02, 2007 6:58 pm

Szia Lacika!

Szívesen és járj sikerrel. Reméljük meggyőződ.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Mennyi garantált bérminimum jár?

HozzászólásSzerző: lacika0410 » hétf. ápr. 02, 2007 7:23 pm

Ja, és még valami van: a fenntebb említett főnököm szerint (és most megpróbálom őt szószerint idézni): ...ha mindez így van, ami nem hiszem hogy így lenne, ez teljesen aláásná a varrodai szakképzettséget, mert ez egy szakma, amit csak tanulva(iskolában) lehet elsajátítani, azaz nincs értelme a szakmát oktatni... Mondta ezt arra, hogy én szeretném a magsabb minimálbért, mert van egy középfokú végzettségem...Felháborító, hogy "kormány bácsi" ilyen rendeletet hoz...Mindemellett pedig az Alkotmány 70/B. § (2) (nem is beszélve a (3)-ról) szerint:" Az egyenlő munkáért mindenkinek, bármilyen megkülönböztetés nélkül, egyenlő bérhez van joga. ", így felvetődik a kérdés: alkotmányos-e a 316/2005 (XII.25) Korm. rendelet...

lacika0410
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Mennyi garantált bérminimum jár?

HozzászólásSzerző: zspotorke » hétf. ápr. 02, 2007 7:32 pm

Szia!

Nem biztos, hogy a rendelet rossz, lehet hogy csak rosszul alkalmazzák. - bár hozzá kell tennem a megértése nem egyszerű dolog. Nem véletlen, hogy sokan sokféleképpen értelmezik. A hibát én ott látom, ha megmaradnak a téves értelmezés mezején az érdekeltek.

P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Mennyi garantált bérminimum jár?

HozzászólásSzerző: lacika0410 » szer. ápr. 04, 2007 6:27 pm

Szia P.Zsuzsa!

Nos, a főnököm nem fogad el semmilyen magyarázatot, mert szerinte nem ez a fentebb említett rendelet alapja a minősített garantált bérminimumnak, hisz ez nem a szakképzettekre vonatkozik, a fenti ny. bíró pedig hülyeségeket írt, állítja ő. Szerinte van más rendelet, amely alapján adják a szakképesítéssel rendelkezőknek a magasabb bérminimumot, én pedig életem végéig lehetek betanított varrómunkás. Tehát a vele való egyeztetésem kudarcba fulladt. Nem tudom mi lehet a következő lépés...Azt szeretném tudni: melyik jogszabály rendelkezik-e esetleg arról, hogy csakis szakképzettek kaphatják meg a minősített minimálbért? Kérhetek szerinted szakvéleményt a Münkaügyi felügyelőségtől erről a témáról? Ja és persze azt is, hogy mennyi ideig játszhatunk el ezen a témán, anélkül hogy a rendszer szétosztaná a kérdés pontjait a válaszolók között(valami ilyesmit olvastam)?

Üdv, László

lacika0410
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Mennyi garantált bérminimum jár?

HozzászólásSzerző: zspotorke » szer. ápr. 04, 2007 6:45 pm

Szia Lacika!

Sajnos én nem tudok más rendeletről, de azt mondod a főnököd szerint van másik. Nem lehetne megkérdezni tőle, hogy pontosan melyik az? A Magyarország.hu-n van munkaügyes fórum ha regisztrált vagy ott is tudsz segítséget kérni. Próbáld meg, ott közvetlenül a Minisztériumból válaszolnak, igaz nem néhány nap alatt. Az interneten vannak még ingyenes munkajogi fórumok, a google-val próbálj rájuk keresni. Sajnos több tippem nincs - nem tudom, hogy nem meddő-e a vitád a főnököddel, ha valaki ennyire nem fogad be dolgokat és nem érvekkel támasztja alá az esetleges igazát, akkor azzal sajnos nem nagyon lehet mit kezdeni. Neked kell döntened (mert Te ismered a saját helyzeted, lehetőségeidet), hogy maradsz vagy váltasz. Nincs lehetőséged a szakmunkásvizsga letételére. Azzal végképp Te kerülnél nyerő helyzetbe és kénytelen lenne meghajolni. A bíróról alkotott véleményét nem minősítem.

Egy dologgal azért sajnos számolnod kell, hogy a szakmunkás az mindig szakmunkás volt és ez elvitathatatlan.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Mennyi garantált bérminimum jár?

HozzászólásSzerző: lacika0410 » szer. ápr. 04, 2007 7:43 pm

A rendeletről kérdeztem, de azt mondta: nem tudja, ő "nem ért ehhez"...(milyen ez?). Igen, nekem kell döntenem, de nagyon sok van a tarsolyban, mert nem hiszem hogy a munkatársaim jobban dolgoznak és többet, mint én. És ha esetleg magasabb körökbe is elterjedhet ez a dolog, én nem kaarom(azaz nem célom), hogy különböző vizsgálatoknak vessék alá a céget, mert akkor valószínüleg túl sokmindenre fény derülne(merthogy vannak ilyen cégek, és ez sajnos az). Lehetőségem nemigen van a szakképzettség megszerzésére, ugyanis úgy tudom, ezt a szakmát csak nappali tagozaton, szakmunkásképzőben, azaz 8. általános után, oktatják, felnőttképzésben sehol sem találtam ilyen jellegű szakirányt. Egyetemről, vagy főiskoláról pedig ne is beszéljünk, mert ahhoz sem pénzem, sem időm...esetleg tényleg váltok majd, csakhogy azzal meg az a baj, hogy a szakmában(amiből most vizsgázok: vendéglátós) gyakorlat nélkül semmi keresnivalóm nincs.

Amit a kormányzati portálról mondtál, megpróbálom, igaz, csak akkor működik ha 30 nap alatt megválaszolják a dolgot, mert csak annyi ideig érvényes a regisztráció(önkormányzati bejelentkezést igényel végleges regisztrációhoz). Esetleg "TV ügyvédje"?

A témával kapcsolatban írd már meg, hogy mikor kell elfogadnom egy választ max., mert nem szeretném, hogy a válaszolók között, úgymondd "eloszlana" a pontszám... Üdv, Lacika

lacika0410
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Mennyi garantált bérminimum jár?

HozzászólásSzerző: lacika0410 » szomb. feb. 14, 2009 11:47 am

Hali mindenkinek.

 Tudom, azóta sajnos nem jártam erre, de végülis megkaptam a magasabb bérminimumot...Nagyon köszönök mindent a hozzászólóknak.

 

Üdv, László

lacika0410
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

ElőzőKövetkező

Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 20 vendég