Adófórum

Adózási és számviteli információk

Mennyi garantált bérminimum jár?

Tb, munkaügy, bérterhek

Mennyi garantált bérminimum jár?

HozzászólásSzerző: lacika0410 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Jó estét! A kérdésemre mindenhol keresgéltem válasz után, de sajnos, egyértelműen nem találtam választ.

Egy varrodában dolgozom (betanított)varrómunkásként. A gond csak az, hogy csupán érettségim van, ami tudomásom szerint középfokú végzettségenk felel meg, így a mindenkori minimálbér a fizetésem. A hatályos rendelet szerint (316/2005 Korm rendelet) "...a legalább középfokú iskolai végzettséget, illetőleg szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállaló részére megállapított havi személyi alapbér garantált bérminimuma:": legalább 2 éves gyakorlati idő esetén, a munkavállaló által betöltött munkakörhöz szükséges szakképzettséget, képesítést igénylő szakmában a fennálló munkaviszonyban, a megállapított legkisebb kötelező munkabér 115%-a(2007-ben)....

A kérdésem az lenne, hogy elfogadható-e az érettségim ehhez a munkakörhöz, azaz megkaphatom-e a magasabb garantált bérminimumot, abban az esetben, ha középfokú végzettségem(érettségim) van, már nyolcadik éve dolgozom a szakmában, és szakképesítést igénylő munkaköröm van. (megjegyzem hogy érettségi után az előző munkahelyemen a kollektív szerződés alapján vizsgáztam és megkaptam a varrómunkás szakképzettséget, de mivel az nem OKJ-s bizonyítvány, így el nem fogadható).

Előre is köszönöm a válaszaikat, László

lacika0410
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Mennyi garantált bérminimum jár?

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » kedd márc. 20, 2007 8:16 pm

Meg kellene tudni, milyen FEOR-számmal vagy bejelentve. Egyes ruhaipari foglalkozások szakképzettséget igényelnek, mások nem, ezt ez a statisztikai besorolás mondja meg.
aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Mennyi garantált bérminimum jár?

HozzászólásSzerző: lacika0410 » kedd márc. 20, 2007 8:42 pm

Köszi a gyors választ. Nem tudom milyen FEOR száma van a foglalkozásomnak. Én teljes női ruhákat varrok a munkahelyemen, női felső ruhákat+szoknyákat, nadrágokat. Tulajdonképpen ugyanazt a munkát végzem, mint a munkatársaim, csak nekik van egy OKJ-s bizonyítványuk róla. Nem is foglalkoztatott a dolog addig, amíg a bérkülönbség a tavaly 6300,- ft volt, de az idén már 15%, jövőre pedig 25% lesz, ami úgy gondolom: egy papír miatt???, szerintem elfogadhatatlan. Mindenesetre köszönöm a válaszodat. Üdv, László
lacika0410
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Mennyi garantált bérminimum jár?

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » kedd márc. 20, 2007 8:57 pm

Nem is neked kellene tudni, hogy mi a FEOR számod, hanem az a kérdés, hogy milyen számon vagy bejelentve (ja és persze helyes volt-e ez a bejelentés). Erre volt még tavaly az EMMA nevű adatbázis, hogy ebből mi lett az idén? Azt hiszem, adóhivatalnál tartják számon a bejelentéseket. Persze egyszerűbb lenne, ha a munkáltatód megmondaná. Az idézett korm. rendelet nem azt mondja, hogy neked kell legyen kfokú képesítésed, hanem olyan munkakör legyen, amihez (FEOR szerint) középfokú képesítés szükséges, neked pedig legyen két év gyakorlatod.

Mivel itt még információ hiányzik, a munkaügyi felügyeletnél kellene érdeklődni, hogy egyrészt mi a helyes eljárás, másrészt hogyan lehetne érvényesíteni a - remélhetőleg - neked járó magasabb összeget. Esetleg szakszervezet nincs?

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Mennyi garantált bérminimum jár?

HozzászólásSzerző: zspotorke » kedd márc. 20, 2007 9:01 pm

Szia Lacika!

Nézd meg, hátha a munkaszerződésed vagy annak a módósítása tartalmazza a FEOR számodat. Jobb bérszámfejtő programok a havi bérfizetési jegyzéken is feltüntetik ezt a számot.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Mennyi garantált bérminimum jár?

HozzászólásSzerző: lacika0410 » kedd márc. 20, 2007 9:35 pm

Sajna nem tartalmazza a számot egyik papírom sem. Nagyon köszönöm a válaszokat.

Én csak azt sérelmezem, hogy míg ugyanazt a munkát végezzük a munkahelyen a többi munkatársammal együtt, ők egy papír megléte miatt eleve több bért kapnak:( A munkahelyemen pedig nincs szakszervezet. Azt gondolom, hogy nem lehetett az OÉT és a kormány célja az, hogy ezzel ilyen hátrányos megkülönböztetést tegyenek az emberrel...vagy mégis??? (Azaz, ezek szerint semmit sem ér tulajdonképpen a végzettségem, el is dobhatom, és lehetnék egy analfabéta is, aki betanult egy szakmát ezelőtt 8 évvel...) Holnap kell beszéljek a főnökömmel ez ügyben, aki ezek szerint nem fogja megadni a magasabb bért, sőt, pechemre megmondja majd: ha nem tetszik, el lehet menni... sajnos a magánszférában ma ez már csak így működik. Meglátjuk...

lacika0410
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Mennyi garantált bérminimum jár?

HozzászólásSzerző: lacika0410 » csüt. márc. 22, 2007 9:14 pm

Még mindig ugyanott tartok, a főnökömnek átadtam a fentebb említett rendeletet, még nem hívott be, hogy beszéljünk róla (létezik, hogy nem ismerte eddig a rendeletet, és csak egy könyvelői utasításra jelenti be a dolgozóit?...kérdem én)...tényleg nagyon köszönöm a véleményeket, ha elmozdul a dolgok menete (és én erről gondoskodni fogok), megírom.
lacika0410
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Mennyi garantált bérminimum jár?

HozzászólásSzerző: zspotorke » csüt. márc. 22, 2007 10:09 pm

Szia Lacika!

Kíváncsian várjuk!

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Mennyi garantált bérminimum jár?

HozzászólásSzerző: lacika0410 » hétf. ápr. 02, 2007 6:33 pm

Helló, ismét itt!

Olvastátok ti ezt a fentebb említett 316/2005 (XII.25.) Korm. rendeletet? Légyszi, olvassátok el teljesen, ugyanis álláspontot szeretnék kérni tőletek...

Ma behívott a főnököm (azaz a munkáltatói jogkör gyakorlója), és a következőket mondta: az ő olvasatában eme rendelet 6§. (2) szerint:

"(2) E rendelet alkalmazásában
a) munkáltatón a költségvetési szervet,
b) munkavállalón a közalkalmazottat és a közszolgálati jogviszonyban állót,
c) személyi alapbéren közalkalmazottak esetében illetményt, közszolgálati
jogviszonyban állók esetében az alapilletmény és az illetménykiegészítés
együttes összegét is érteni kell.",

Tehát szerinte ez a rendelet hatálya csakis és kizárólag a közalkalmazottakra és a köztisztviselőkre, na meg a költségvetési szervre(államra) terjed ki, és nem alaklmazható a magánszférában., holott ugyanezen rendelet 1§.-a kimondja: "A rendelet hatálya kiterjed minden munkáltatóra és munkavállalóra."...

Rettentően idegesítő ez, mert mint ahogyan fentebb a "anikó varga" is írta, hogy egyáltalán nem tartalmaz olyan megkötést a jogszabály, hogy nekem kötelező szakképesítésem legyen, csak szakképzettséget igénylő munkakört ír elő... Az márpedig nekem megvan, úgy gondolom. Azon gonndolkodom, hogy szakvéleményt kérek a Munkaügyi felügyelettől, mert a hónapok csak telnek és a munkáltatóm nem hajlandó megadni a szerintem járó bért, csak a többieknek....Várom a véleményeket.

Üdv, László

lacika0410
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Mennyi garantált bérminimum jár?

HozzászólásSzerző: zspotorke » hétf. ápr. 02, 2007 6:44 pm

Szia Lacika!

Az alábbi állásfoglalást tedd a főnököd elé. Nekünk a valamennyi  munkáltató és munkavállaló nem csak az általad említett és fökököd értelmezése szerinti kört jelenti.

Üdv: P.Zsuzsa

A kötelező legkisebb munkabérrel 316/2005. (XII. 25.) Korm. rend.-del kapcsolatban kérdezem. Minden munkáltatóra vonatkozik e a kormányrendelet minden paragrafusa, vagy csak a 6. § (2) bekezdésében meghatározott munkáltatóra és munkavállalóra (költségvetési szerv, közalkalmazotti és közszolgálati jogviszony). Különböző előadásokon mást-mást hallottunk. A garantált bérminimum tekintetében fontos a kérdésünk.


Válasz:
A kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) és a garantált bérminimum megállapításáról szóló 316/2005. (XII. 25.) Korm. rendelet 1. §-a értelmében e rendelet hatálya kiterjed minden munkáltatóra és munkavállalóra. A rendelet 2006. január 1. napján lépett hatályba. Rendelkezéseit első ízben a 2006. január hónapra járó munkabérek megállapításánál kellett alkalmazni. A Rendelet 6. § (1) bekezdésének záró rendelkezése értelmében a minimálbért 2006. július hónapra járó béreknél kell elős ízben alkalmazni a Rendelet 4. § a) pontjában foglalt feltételek esetén (garantált bérminimum: 2006. július 1-jétől) A Rendelet 6. §-ának (2) bekezdése értelmezési rendelkezés, amely csupán meghatározza az egyes fogalmakat.

Dr. Breznay Tibor
a Fővárosi Munkaügyi Bíróság ny. elnöke

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Következő

Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég

cron