Adófórum

Adózási és számviteli információk

őstermelő mellékállásban

Tb, munkaügy, bérterhek

őstermelő mellékállásban

HozzászólásSzerző: gergely24 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

 

Sziasztok!

Szeretném kiváltani az őstermelői igazolványt ebben az évben (tételes költségelszámolást választva) a következőkben kérném a segítségeteket:

  • Jelenleg heti 40 órás munkaviszonyom van, de az igazolvány kiváltását követően csak heti 30 órában szeretnék dolgozni főállásban és mellette az őstermelői tevékenységgel foglalkozni. A várható bevételem kb. 600E Ft és 4 millió Ft közötti lesz. Ha jól értelmezem a szabályokat akkor az őstermelői tevékenységgel kapcsolatban nincs járulék fizetés csak a szja-t kell fizetnem? Ezt negyedévente vagy egy összegben? Ha jövőre csak őstermeléssel fogok foglalkozni főállásban és más munkaviszonyom nem lesz akkor pontosan milyen járulékokat és adót kell fizetnem és milyen rendszerességgel?

  • Ha költségként akarom elszámolni a szállítási költségeket akkor útnyilvántartást kell vezetnem ha jól értelemezem. A nyilvántartásban fel kell tüntetni ha magán célra használom az autót vagy ezt nem szabad? Az autó után kell valami adót fizetni?

    A válaszokat előre is köszönöm!

gergely24
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

őstermelő mellékállásban

HozzászólásSzerző: Napraforgó » kedd feb. 02, 2010 6:55 pm

Szia!

Az őstermelési tevékenység lehetőségét nem befolyásolja, hogy a munkaviszonyod hány órás.

Ha a várható bevételed várhatóan 600 eFt és 4 milló között lesz, és rendelkezel a bevételhez viszonyítva 20% költségszámlával, akkor "egyszerűsített nyilatkozatot" tehetsz majd a 2010 évi SZJA bevallásban, és nem fog terhelni SZJA, csak EHO. Az EHO összege a bevétel 15%-nak az 5%-a (azaz 7,5%).  A bevételednek ezt a 7,5%-át kell negyedévente fizetned előlegként.

Az őstermelő útnyilvántartás nélkül elszámolhat havi 500 km átalányt, az APEH által közzétett üzemanyagár alapján, plusz 9,-Ft/km-kénti költságátalányt.

Ha ettől több km-t szeretnél elszámolni, akkor kell az útnyilvántartás, és Cégautó adót is kell fizetned és Vallanod is, ami azt jelenti hogy elektronikus bevallást kell tenni negyedévente (negyedévet követő hó 12-ig). A cégautóadó a gépkocsi mc3 függvénye, ami 20 eFt körül mozog negyedévente.

Üdv:Napraforgó

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

őstermelő mellékállásban

HozzászólásSzerző: Napraforgó » kedd feb. 02, 2010 7:47 pm

Szia!

Még az jutott eszembe, hogy 2010-tő az APEH-hoz kell bejelentkezni a helyi iparűzési adóra (IPA) az őstremelőnek is, ha várható évi bevétele meghaladja a 600 eFt-t. És már az őstermelői tevékenység megkezdését követő 15 napon belül (ami az igazolvány kiváltása), és ezt is elektronikusan.

Továbbá, adószámot is kell kérni az Apeh-tól, és a nyomtatványon nem mindegy hogy "mit X-elsz" be az Áfá-ra vonatkozóan.

Feltétlenül keress meg egy könyvelőt, hiszen ezek a dolgok "személyre szabottak", és nem mindegy hogy indulsz már az "elején" (sok lehet az adóbírság, ha nem jó az indulás és a kezdő bevallások). üdv.

 

 

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

őstermelő mellékállásban

HozzászólásSzerző: Eviica » kedd feb. 02, 2010 8:31 pm

Ha jövőre főállásúvá válsz:

A munkaviszony megszűnését követő naptól 1041-es nyomtatványon be kell jelentkezni, mint biztosított őstermelő, a 101-esen pedig módosítani, hogy főállású vagy, nem munkaviszony melletti (de ezt a könyvelő majd tudja)

Járulék: Akkor már nem minősülsz kezdő őstermelőnek, ezért a járulékfizetés a tárgyévet megelőző évi (2010) bevétel (támogatással növelt) 20%-a után kell fizetni 0- 8millió ft-os bevétel esetén. Ha meghaladja a bevételed idén a 8 millát véletlen, akkor a minimálbér után kell fizetni a járulékokat.

Év végén pedig (mostani szabályok szerint) majd a napraforgó által leírt számítással megállapított %-os EHO-t alapját lehet csökkenteni az év közben befizetett járulékalappal (a kettős járulékfizetés elkerülése végett) - de ez a szabályozás most él, jövőre még ki tudja mi lesz-

Eviica
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

őstermelő mellékállásban

HozzászólásSzerző: gergely24 » kedd feb. 02, 2010 9:47 pm

Szia!

Köszönöm az infokat egy kicsit bonyulultabb ez az adózási redszer mint gondoltam, feltétlenül fel fogok keresni egy könyvelőt. Viszont idén kező őstermelőnek számítok ekkor nem a minimálbér után fizetem az adót? vagy csak ha főállásban végezném? illetve mégegy ha én márciusban kiváltom az igazolványt onnantól számítva tudok csak költséget elszámolni? de ebben a nyegyedévben még bevételem nem lesz akkor nem is kell Eho-t fizetnem csak a következő nyegyedévben?

 

gergely24
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

őstermelő mellékállásban

HozzászólásSzerző: Napraforgó » kedd feb. 02, 2010 10:09 pm

Szia!

Az a kedvező, ha márc.20-ig kiváltod az őstermelőt, ez ebben az esetben "visszamenőlegesen" érvényes jan.01-től. Tehát így a költségeid és a bevételeid is jan.01-től érvényesek.

Ha bevételed nem lesz az I. névben, így természetesen EHO előleget sem kell fiztetned. Itt megjegyzem, ha nem fizetsz rendszeresen EHO előleget, az nem "nagy baj", legföljebb év végén fizetsz egy kis kamatot.

Viszont ha 500 km-nél többet akarsz elszámolni, akkor a cégautóadóra KÖTELEZŐ a bevallás (mert ezért már bünti jár) és a befizetés is fontos.

Az idén kezdő őstermelő vagy, DE munkaviszony mellett (ami kedvező ebben az esetben), így nem kell a minimárbér után fizetned a járulékokat. Ha esetleg jövöre ezt már nem munkaviszony mellet akarod végezni, akkor a járulékod alapja a 2010 !!!!  évi mg-i bevételed lesz (megjegyzem, ez általában sokkal kedvezőbb mint a minimálbér, de természetesen a TÖBBET mindig lehet választani).

Sok sikert !!!  bár nem túl jövedelmező  "vállalkozást" választottál, bár ma  Mo-on semmi sem jövedelmező, amit munkával lehet megoldani. Üdv.

 

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron