Adófórum

Adózási és számviteli információk

Főállás mellett ügyvezető

Tb, munkaügy, bérterhek

Főállás mellett ügyvezető

HozzászólásSzerző: Csenge25 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kft-ben az ügyvezető igazgató 4órás munkaviszonyban van.Mellette van főállása!Az ügyvezetés mellett a könyvelést is ő végezné(a Kft.tevékenységi köre között szerepel a könyvelés)és valószínű lesz másik cég is amit könyvelni fog .Ezt megbízásban csinálja?Gondolom le kell jelenteni ezt is? Ezek után milyen járulékokat kell megfizetni mindkét oldalról?09.01.től van lejelentve, de az ügy.vez.i elfogadó nyilatkozata 07.30.tól szól, bár nem volt semmi kifizetés, díjazás.Ezzel az egy hónappal mit lehet csinálni?Itt lehet csinálni egy ingyenes megbízást egy hónapra?

Köszönöm!

 

Csenge25
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Főállás mellett ügyvezető

HozzászólásSzerző: validitas » szer. szept. 30, 2009 2:20 pm

A 4 órás munkaviszonyt a munkaszerződés szerinti dátummal kell lejelenteni. Ha az 07.30-tól szól, akkor módosítani kell az ügyvezető bejelentését, és számfejteni kell neki a bért.

Ha a munkaszerződés 09.01-től van, akkor lehet megbízási szerződést írni arra az egy hónapra, díjazás nélkül.

Ha a Kft. tevékenységi köre a könyvelés, amit az ügyvezető végezni fog, azt végezheti megbízási jogviszonyban is, vagy társas vállalkozói jogviszonyban. Mivel  van heti 36 órát elérő főállása, járulékokat, SZJA-t csak akkor kell fizetni, ha díjazást is kap. Viszont szükség van a főállásától egy igazolásra, hogy a munkaviszonya eléri-e a heti 36 órát, és hogy a tételes EHO-t megfizetik utána.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Főállás mellett ügyvezető

HozzászólásSzerző: Csenge25 » szer. szept. 30, 2009 2:41 pm

Köszönöm Böbe!

Én is valahogy így gondoltam. Csak a járulékok terén vagyok még mindig megkeveredve. A könyvelést megbízási jogviszonyban végezné amiért nem kapna díjazást, csak a vezetői munkaviszonya után kap fizetést a munkaszerződése szerint.Ezt lehet így?Az valahogy nem nagyon jó nem, hogy ha megbízási jogviszonyban nem kap semmit??Na ezt még el kell dönteni.De viszont ha még arra válaszolnál, hogy jól tudom, hogy a 4 órás munkaviszonya után csak az EHOT(megfizetik a főállásában) meg a 2% Eg.bizt. nem kell megfizetni??Amúgy minden mást? köszönöm

üdv.

Csenge25
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Főállás mellett ügyvezető

HozzászólásSzerző: validitas » szer. szept. 30, 2009 2:47 pm

A megbízást végezheti díjazás nélkül is, de kissé valóban fura. Ha a megbízási díja nem éri el a min.bér 30%-át, akkor csak SZJA-t kell vonni az adóalapból, és 11% EHO van.  A mv. utáni fizetendőket jól tudod.
validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Főállás mellett ügyvezető

HozzászólásSzerző: kiskuszko1 » szer. szept. 30, 2009 2:52 pm

Szia!

Ha kap igazolást a 8-ból az ehora, akkor azt és a 2% nem kell fizetni, jól tudod. Viszont ezen jogviszony után nem jár táppénz. 

Kuszi

kiskuszko1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Főállás mellett ügyvezető

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szer. szept. 30, 2009 7:16 pm

Sziasztok!     Hát nem tudom, de nekem nem tűnik annyira "egyszerűnek" a megoldás. Nekem az sem derül ki a kérdésből, hogy ez a KFT ügyvezető, akinek (vélhetően) máshol van főállása (feltételezetten heti 36 órás foglalkoztatást elérő) , hogy ez az ügyvezető egyáltalán tulajdonos-e a KFT-ben (tagja-e)..

Ha a cég tevékenységi körébe tartozó könyvelést is végezné .. terveid szerint önálló tevékenység megbízási szerződéssel (egy ügy ellátása..) folyamatosan...,  felmerülhet a kérdés, hogy egyébként - most eltekintve attól, hogy Ő a cég ügyvezetője is -, megfelelő "foglalkoztatási" forma-e erre a megbízásos jogviszony..

Ha ebben a KFT-ben az ügyvezetőséget munkaviszonyban látja el, (napi?) 4 órás munkaidőben, akkor gondolom a munkaszerződése (vezetőállású) szerinti munkaköre is ügyvezető...  Az ügyvezetői feladatokba szerintem szokásosan nem tartozik bele a cég tevékenységébe tartozó szolgáltatások kapcsán szükséges konkrét munkavégzés...

Ez az ügyvezető csak úgy saját magával simán nem köthet szerződést, hiszen a Gt. rendelkezik arról, hogy:

141. §i.
(2) A taggyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik:
j) a 37. §-ban foglalt kivétellel az ügyvezető megválasztása, visszahívása és díjazásának megállapítása;
m) olyan szerződés megkötésének jóváhagyása, amelyet a társaság saját tagjával, ügyvezetőjével vagy azok közeli hozzátartozójával [Ptk. 685. § b) pont], illetve élettársával köt;


Ha ez az ügyvezető 07.30-tól ügyvezető, akkor valószínűleg arról is döntöttek, hogy milyen jogviszonyban ( munkaviszonyra irányadó, vagy megbízásos..), és milyen díjazásért látja ezt el, a döntésnek megfelelően kellett (kell) eljárni a biztosítottak bejelentése és egyébként a számfejtése, bevallása kapcsán.. Ha 07.30-tól munkaviszonyban van, akkor már biztosítottként be kellett volna jelenteni és bért is kapnia kellett volna...  Ha úgy döntöttek (taggyűlés), hogy mondjuk 08.31-ig ingyenes megbízással, de 09.01-tól munkaviszonyban, akkor az ingyenes megbízás alapján nem kellett bejelenteni, de a munkaviszony kezdetekor már igen..  (A bejelentésnek, bérszámfejtésnek... írásos dokumentumon kellene alapulni)

Bocs, hogy felvetéseim vannak, de nekem a kérdés megítéléséhez vannak hiányzó láncszemek... például még az is, hogy miként szól a taggyűlési határozat, a munkaszerződése... 

A kérdést már lezártad, de azért javaslom, hogy a cég vonatkozó dokumentumait átnézve gondold végig más szempontok alapján is... 

Üdv. 
melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Főállás mellett ügyvezető

HozzászólásSzerző: Csenge25 » csüt. okt. 01, 2009 6:54 am

Szia!Köszönöm hogy írtál még hozzá!nekem is faramuci kicsit még a helyzet!

Ez egyszemélyes Kft. ahol az ügyvezető nem tag!Ezért is látja el az ügyezetést heti 20órás munkaviszonyban.Én úgy gondolom, hogy 07.30-tól 08.31.ig ingyenes megbízással van, 09.01-től rendesen le van jelentve(20órás munkaviszonyba,mint ügyvezető).Ennek és még egy másik cégnek csinálná a könyvelését(ez utóbb derült ki).Na akkor most ezt hogy kell??Megbízásra gondoltunk ahol nem éri el a min.30%át.amúgy ha nem éri el akkor le kell jelenteni?Milyen megoldás lehet akkor még??te hogy gondolod?

Köszönöm!

Csenge25
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Főállás mellett ügyvezető

HozzászólásSzerző: melcsi62 » csüt. okt. 01, 2009 8:29 am

Szia!  nem tudom a Tuti megoldást rá.. A cég képviseletében az ügyvezető jár el, a cég munkavállalói felett a munkáltatói jogkört gyakorló az általánosságban a cég vezető tisztségviselője (ügyvezetője)..

Az a személy, aki nem egyéni vállalkozóként egy cégnél a cég könyvviteli szolgáltatási tevékenységében munkát végez, az valamilyen jogviszonyban munkaválló..  Nekem nem tűnik tiszta megoldásnak, hogy ez az egyetlen (külső) ügyvezető, saját magával kössön megbízási szerződést és saját magát igazolja le, hogy a munka (a megbízási feladat) elvégzése megtörtént és a díj kifizethető... Aztán a megbízással kapcsolatban: én egy folytatólagos könyvelésre nem merném ráfogni, hogy az egy ügy ellátása... Ha egy magánszemély pénzért folyamatosan végez ilyen munkát a cégnek, a cég székhelyén/telephelyén a cég eszközeit használva és az a munka nem tekinthető egy ügy ellátásának, akkor nekem a megbízási jogviszony, mint erre a munkavégzésre szóló jogviszony, jogviszonyként nem igazán alkalmas.. Nálatok ráaadásul a megbízó és a megbízott személye is egybe esne...

Nem akarok belebonyolódni a saját értelmezgetésembe, de beteszek neked egy  a Ptk. megbízási szerződésekhez fűzött hivatalos magyarázatot és csak utalok a színlelt szerződés cirkuszra ... (attól, hogy valaminek megbízási szerződés elnevezést adunk, attól azt még minősíthetik másnak..)

A megbízás természete

Az (1) bekezdés úgy fogalmaz, hogy a megbízás alapján a megbízott köteles a rábízott ügyet ellátni. A törvény miniszteri indokolásában is kifejtetteknek megfelelően az ügy ellátása nem szűkíthető a fogalommeghatározásból következő képviseleti megbízásra, hanem tág tartalommal értelmezendő és ezért a legkülönfélébb tevékenységekre vonatkozhat. A megbízási szerződés tipikus szolgáltatása tehát a más érdekében történő bármely tevékenység kifejtése.

Hasonló elemet - más érdekében végzett tevékenységet - tartalmaz a vállalkozási és a munkaszerződés is, ezért célszerű a megbízás azon sajátosságait kiemelni, amely ezektől a szerződésektől megkülönbözteti.

A megbízás és a vállalkozás közötti alapvető különbség, hogy míg a vállalkozási szerződés keretében a vállalkozó egy meghatározott eredmény elérése érdekében elvégzendő tevékenységre vállalkozik - vagyis fő kötelessége az eredmény elérése -, addig a megbízás esetében a megbízott feladata, hogy a rábízott tevékenységet megfelelő gondossággal és a megbízó érdekének megfelelően végezze, így a megbízás teljesül abban az esetben is, ha a megbízott nem éri el a megbízó által kívánt eredményt. Ennek megfelelően tehát a megbízás úgynevezett gondossági kötelem, a vállalkozás pedig úgynevezett eredménykötelem.

A megbízás és a munkaszerződés elkülönítése gyakorlati szempontból is igen fontos, tekintettel arra, hogy a munkaügyi és az adózási jogszabályok komoly szankciókat helyeznek kilátásba azokra az esetekre, ha egy munkaviszonyt a felek - elsősorban a munkáltató - megbízási szerződéssel leplez, annak érdekében, hogy a munkaviszonnyal járó többletterhektől szabaduljon. A megbízás és a munkaszerződés közötti különbség alapvetően a felek egymás közötti viszonyában rejlik. A munkaviszonyt a megbízástól megkülönböztető elemek tehát a következők: a munkavállaló kötelezettsége, hogy a munkát adott helyen, adott időben, rendszeresen végezze, valamint a munkáltató és a munkavállaló közötti alá-fölérendeltségi, függő viszony. Elsősorban a munkaviszonyra jellemző továbbá a személyes munkavégzési kötelezettség, a munkáltató kiterjedt utasítási és ellenőrzési joga. Eltérő továbbá munkaviszony és megbízási jogviszony esetén az elvégzett munka díjazása: munkaviszony esetén a munkavállaló rendszeres munkabérben részesül, míg megbízási jogviszony esetén a díjazás a teljesítéshez vagy részteljesítéshez kötődik.

A megbízás teljesítése

A (2) bekezdés értelmében a megbízást a megbízó utasításai szerint és érdekének megfelelően kell teljesíteni. Ez azt is jelenti, hogy a megbízási jogviszony a megbízó érdekét szolgálja, így a megbízottnak nem csak a megbízás teljesítésekor, hanem a megbízással kapcsolatos minden egyéb esetben is a megbízó érdekét szem előtt tartva kell eljárnia, továbbá a felek jogainak és kötelezettségeinek megítélése is ezen az elvi alapon nyugszik.

A megbízás alakszerűsége

A (3) bekezdés szerint a megbízási szerződés megkötése nincs alakszerűséghez kötve, vagyis a felek azt megköthetik írásban, szóban vagy akár ráutaló magatartással [lásd Ptk. 216. §]. Más a helyzet azonban, ha a megbízás teljesítése körében megkötendő szerződést jogszabály alakszerűséghez köti. Ilyen esetekben a megbízási szerződést ugyanolyan alakban kell megkötni, mint az az alapján megkötendő szerződést.

---------------------------------------

Természetesen lehet kockáztatni, hogy a szerződéses akarat az megbízási szerződésre irányult és nem munkaszerződésre..csak aztán alkalmasint, ha muszály  - pld-ul egy esetleges munkaügyi ellenőrzés alkalmával, mikor megkérdezik, hogy a cég a tevékenységét milyen munkavállalókkal végezteti, stb.- akkor tudni kell igazolni, hogy az a megbízási szerződés az mi minden okon alapulva nem meríti ki a munkaviszony jelleget...

Ha a Kft-nek nincs más alkalmazottja csak ez a részmunkaidőben (munkaviszonyban) foglalkoztatott ügyvezetői munkakört ellátó személy, nincs személyesen közreműködő tagja sem.. akkor ez a megbízási szerződéses dolog szerintem rizikós..főleg, hogy az ügyvezető a megbízó és a megbízott is.

Nem vagyok munkaügyi jogász, sem pedig adószakértő...ezért csak a saját aggályaimat ecseteltem....... esetleg célszerű lenne a konkrét helyzet ismertetésével ehhez részleteiben értő szakembert megkeresni, milyen megoldás van arra, hogy az adott cég (külső) egyetlen ügyvezetője, miként dolgozhat abban a cégben a munkaviszonyban való képviselet ellátásán kívül, ahol ő a munkáltatói jogkör gyakorló is.. és ha dolgozhat, akkor erre a dolgozásra milyen jogviszonyban és feltételekkel (munka leigazolása,stb.) kerülhet sor úgy, hogy az semmilyen irányból/szempontból ne lehessen kifogásolható.

Üdv.  

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Főállás mellett ügyvezető

HozzászólásSzerző: Csenge25 » csüt. okt. 01, 2009 12:20 pm

Szia Melcsi!

Ismét köszönöm, hogy írtál!

Kínomban még megkérdezném....nem lehet hogy a megbízást is a tag adja??tehát a megbízási szerződést és a munkaszerződést is a tag írja alá?tehát a munkáltatói jogokat a tag gyakorolja felette nem?

Meg ugye könyvelni nem kell azért napi több órában egy céget... képviselni viszont más...szerintem..jaj..már tényleg nem is tudom..

Üdv.

Csenge25
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Főállás mellett ügyvezető

HozzászólásSzerző: melcsi62 » csüt. okt. 01, 2009 1:16 pm

Szia! Lehet elméleteket gyártani, de minden bizonnyal az alapítóokarat rendelkezik arról, hogy a cég munkavállalói felett a munkáltatói jogokat az ügyvezető gyakorolja...

Ha engem kérdezel én biztos, hogy már az alapításkor másként jártam volna el, ha mindenképpen ennek az ügyvezetőnek kell dolgoznia a cégben a cég tevékenységi körébe tartozó munkákat végezni..., ami klasszikusan nem ügyvezetői feladatkör..  én a tulaj helyében saját magamat tettem volna ügyvezetőnek, felvettem volna ezt az embert munkaviszonyba (bár kérdés, hogy a másik munkahelyén vajon milyen munkarendben dolgozik és itt milyenben kellene, mert ugyanabban az órában két különböző munkahelyen lenni elég érdekes) . Munkaviszonyban csinálta volna a könyvelést,stb... és én az ügyvezetői feladataimat tekintve, bizonyos feladatokra fel/meghatalmaztam volna ezt a munkavállalót...

A Gt-ből szemezgetés:

28. § (1) A gazdasági társaság munkavállalóival szemben a munkáltatói jogokat - ha a társasági szerződés eltérően nem rendelkezik - a vezető tisztségviselő gyakorolja. Ha a társaságnál ügyvezető testület működik, a társasági szerződésben, a társasági szerződés ilyen rendelkezése hiányában pedig az ügyvezető testület ügyrendjében kell rendelkezni a munkáltatói jogok gyakorlásának a testület tagjai közti megosztásáról.

(2) A társasági szerződés vagy a társaság legfőbb szervének határozata a munkáltatói jogok gyakorlását több vezető tisztségviselő esetében az egyik vezető tisztségviselőre, illetve más, a gazdasági társasággal munkaviszonyban álló személyre ruházhatja át.

(2) A vezető tisztségviselők az ügyek meghatározott csoportjaira nézve a gazdasági társaság munkavállalóit képviseleti joggal ruházhatják fel.

(3) A gazdasági társaságot a társaság vezető tisztségviselője, valamint cégvezetője (32. §) írásban cégjegyzés útján képviseli. Ha törvény vagy a társasági szerződés másként nem rendelkezik, a vezető tisztségviselők és a cégvezető cégjegyzési joga - a bankszámla feletti rendelkezés tekintetében is - önálló, az egyéb képviselők cégjegyzésének érvényességéhez pedig két képviseleti joggal rendelkező személy együttes aláírására van szükség. A társasági szerződés úgy is rendelkezhet, hogy meghatározott munkakört betöltő munkavállaló cégjegyzési joga önálló, valamint hogy a vezető tisztségviselő, illetve a cégvezető valamelyik képviseletre feljogosított munkavállalóval együttesen jogosult a gazdasági társaság cégjegyzésére.

(4) A cégvezető részére a társaság legfőbb szerve általános képviseleti és önálló cégjegyzési jogot biztosíthat, valamint előírhatja a 26. §-ban foglalt feladatok ellátását. A cégvezető és a képviseletre jogosult más munkavállalók képviseleti jogukat másra nem ruházhatják át.

------------------------------------------------------------168. § (1) Az egyszemélyes társaságnál a taggyűlési hatáskörbe tartozó kérdésekben az egyedüli tag dönt, és erről a vezető tisztségviselőket írásban köteles értesíteni.

(2) Ha az egyedüli tag természetes személy, egyszemélyes társaságnál az alapító okirat úgy is rendelkezhet, hogy a tag jogosult az ügyvezetésre és a képviseletre.

-----------------------------------

Azt viszont nem tudom megítélni, hogy ha egy kívülálló ügyvezetőt bízok meg az ügyvezetéssel és ezt munkaviszonyban, hogy ahhoz csak úgy hozzá lehet-e csapni azokat a munkákat... tehát mivel az egyedüli tag hatáskörébe tartozik mindaz, ami egyébként tagyűlési hatáskörbe van sorolva, pld. az ügyvezető megbízása, visszavonása, díjazásának megállapítása, az ügyvezetővel és közeli hozzátartozójával történő szerződések jóváhagyása.. 

 az ügyvezetést illetően biztos, hogy a munkáltatói jogokat az egyedüli tag gyakorolja az ügyvezetővel szemben,.. és mivel egyszemélyes Kft-ről van szó az ügyvezető felelőssége is kicsit másként alakulk, mint egy több személyes társaságnál...de cégnél a többi foglalkoztatási, munkavégzési dologgal kapcsolatban, ami a cégnél adódóik miért lenne  a tulajdonos a joggyakorló, miért ő igazolná az elvégzett megbízástm aikor nem ő a cég képviselője és a cégnél nem munkáltatói jogkör gyakorló, csak az ügyvezetőt érintően.... na ebben nem foglalnék állást, se pro, se konktra... 

Üdv.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Következő

Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég