Adófórum

Adózási és számviteli információk

mozgóbér-teljesítmény

Tb, munkaügy, bérterhek

mozgóbér-teljesítmény

HozzászólásSzerző: sarosne » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Ismereteim szerint amennyiben mozgóbér kerül bevezetésre a személyi alapbéren felül, akkor állásidő esetén a sz.alapbért kell kötelezően a munkáltatónak megfizetni (m.szerződésben úgy van, hogy díjazása ..Ft személyi alapbér és .. Ft mozgóbér). A kérdésem az, hogy a mozgóbért hogy tudom megállapítani akkor, ha modjuk a 20 munkanapból 15 napon dolgozott, 5 nap állásidő van, mert mondjuk nincs megrendelés, vagy az időjárás rossz (területrendezési földmunka). Azt szeretnénk elkerülni, hogy teljesítmény alapú legyen, mert az elég bonyolult (követelmény, norma, kiigazítás...). Megoldható-e, hogy a szerződésben meghatározott mozgóbér a ledolgozott napokkal legyen arányosan kifizetve.

A választ előre is köszönöm

sarosne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

mozgóbér-teljesítmény

HozzászólásSzerző: hvanna » pén. szept. 04, 2009 9:48 am

 Szia !

 Amit javasolsz igen megoldható, ugyanis a telesítmény után adjátok a mozgóbért. eszerint a telejsített munknapok arányában időarányosan számfejted részükre... 

de még keresek alátámasztást

üdv. hvanna 

hvanna
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

mozgóbér-teljesítmény

HozzászólásSzerző: hvanna » pén. szept. 04, 2009 9:53 am

A bérezés eszközei - Teljesítménybér-rendszerek
A) Egyéni teljesítménybér

A teljesítménybért alapvetően a fizikai munkásoknál alkalmazzák, hogy a készmunka után járó bértétellel nagyobb mennyiségre, illetve teljesítményre ösztönözzék őket. A teljesítménybéres rendszerek is valamilyen besorolási és tarifarendszeren alapulnak, változatait az különbözteti meg egymástól, hogy a munkát vagy a munkavégző személyt helyezik a középpontba besoroláskor.
i

a) A munka besorolásán alapuló bérformák, azaz a darabbér:
A munka minden egységéért meghatározott bér jár (darabbér). A teljesítménybér a darabbér és az elkészített mennyiség szorzata alapján kerül kiszámításra, azaz a dolgozó személyétől teljesen független a bér meghatározása. A darabbéres bérforma kialakításához elengedhetetlen, hogy a normákat pontosan meghatározzuk, a teljesítményt megfelelően ellenőrizzük, illetve, hogy a folyamatos munkavégzés külső és belső feltételeit biztosítsuk.

A darabbéres bérformát 3-féleképpen is kialakíthatjuk:

- lineáris darabbér: az elvégzett munkamennyiséggel egyenes arányban nő a bér. Előnye, hogy egyszerű és mindkét fél számára könnyen áttekinthető, hátránya viszont, hogy csak ott érdemes alkalmazni, ahol a mennyiség növelése nem (nagyon) mehet a minőség rovására.

- degresszív darabbér: egy meghatározott teljesítményszint fölött a munkamennyiség növelésével csupán egyre kisebb tétellel növekszik a bér, ezzel előzve meg a mennyiségi termelés folytán bekövetkező minőségromlást.

- progresszív darabbér: a munkamennyiség növelésével egyre nagyobb bértétellel történik a darabbér felszorzása. Meglehetősen költséges megoldás, de ha kritikus helyzetben rendkívüli többletteljesítmény elérése a cél, a közvetett hozam meghaladhatja a bérköltség növekedését.


b) Személyi besoroláson alapuló teljesítménybér

A teljesítménybér alapja itt a dolgozó egyéni besorolásainak megfelelő alapbér, ezt fejelik meg az egyéni teljesítményért járó bértétellel, azaz:

Utalványozott idő = időnorma x teljesített mennyiség
Teljesítményszázalék = utalványozott idő : ráfordított idő
Teljesítménybér = személyi órabér x teljesített órák x teljesítményszázalék
vagy személyi órabér x utalványozott idő órában.

Alkalmazása akkor javasolt, ha a dolgozó szakképzettsége, szakértelme, gyakorlati tapasztalata olyannyira meghatározó a termelés szempontjából, hogy nélküle �elveszne� a vállalat; vagy a munkafeladatok olyan szerteágazók, hogy a munkatárs sokoldalúságát kell figyelembe venni. Természetesen ez a módszer kiegészíthető degresszív vagy progresszív teljesítménybérrel, vagy akár prémiummal is.


c) Kettős bérformák

Ez a módszer külön-külön értékeli az elvégzendő munkát és a munkavégző személyt, hogy az így kapott idő- és teljesítménybérek egyesítésével létrejöjjön egy sajátos kombináció. Az idő- és darabbér együttes működtetése esetén a bér két részből áll:

- biztosított időbér: az alkalmazott minden teljesített órára megkapja a személyi besorolása szerinti alapbérének bizonyos százalékát (pl. 60 %-ot)

- darabbér: a munka besorolása alapján kialakított darabbér meghatározott része (pl. 40 %-a) és az elvégzett munkamennyiség szorzata.
A kettős bérforma bevezetése akkor tanácsos, ha el akarjuk ismerni mind a dolgozók személyi adottságait, mind a munka bonyolultságát, de nem különösebb célunk mennyiségi termelésre ösztönözni őket. Változó jellegű terhelés esetén is előnyös, mivel a dolgozóknak biztonságérzetet ad a bérek viszonylagos stabilitása.


B) Bónusz, jutalék

A teljesítménybér is kiegészíthető különböző prémiumokkal, bonuszokkal, ezzel is ösztönözve a munkatársakat például a határidők pontos betartására, az anyagfelhasználás csökkentésére vagy az előírt minőség biztosítására.
A jutalékos rendszer a kereskedelemben a legelterjedtebb, a munkavállalók egy alacsonyabb fix időbért kapnak, a bér többi részét az elért forgalom meghatározott százaléka képezi. Létezik ennek egy még nyersebb formája, a tiszta jutalékos rendszer, ahol a fix időbér is elmarad, a dolgozók kizárólag a forgalom arányában részesülnek díjazásban.

 



 

hvanna
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

mozgóbér-teljesítmény

HozzászólásSzerző: humanquest » szomb. szept. 05, 2009 12:17 am

Szia!

Kérdés, van-e leírás, hogy milyen feltételek fennállása esetén jár a mozgóbér. Amennyiben ez a szerződésben is szerepel, akkor valószínű, hogy van egy meghatározása a kifizethetőségére. Leírás hiányában a kialakult szokás a mérvadó. Ez a támadhatóság, viták szempontjából érdekes.

A mozgóbér fogalmába sokminden belepakolható, de általában az jellemző rá, hogy havonta adják (a neve is ezt sugallja). Azonban hallottam erre ellenkező példát is, pl. az APEH-nél és a VPOP-nál most nem jár jutalom, mert nem érték el a várt eredményeket, de mégis kapnak valamit, és ez mozgóbér lenne! A mozgóbér kifizetésére kiköthető a cég által meghatározott cél elérése, illetve egyéni elvárások teljesítése. Általában a bér és a mozgóbér vagy egyéb megfogalmazású kiegészítő bér aránya 80% - 20%. Amennyiben most szándákoznátok bevezetni, úgy célszerű jól átgondolni a feltételeit mind jogilag, mind elszámolás technikailag.

Üdv:humanquest

humanquest
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

mozgóbér-teljesítmény

HozzászólásSzerző: sarosne » szomb. szept. 05, 2009 12:58 pm

szia!

Akkor megtehetem mondjuk azt, hogy a szerződésben sz.alapébérként meghatározok x forintot (természetesen a minimálbért betartva), és x forint mozgóbért, mely a ledolgozott napokkal arányosan kerül kifizetésre? Mindenképpen el akarjuk kerülni azt, hogy teljesítménykövetelményt kelljen kidolgozni, azt figyelni, kiigazítani, stb.

sarosne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég

cron