Adófórum

Adózási és számviteli információk

Őstermelő biztosítása

Tb, munkaügy, bérterhek

Őstermelő biztosítása

HozzászólásSzerző: opika » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

A Tbj. tv. a Szja. törvényben meghatározott fogalmat használja az őstermelő meghatározására. Igy nem csak az az őstermelő aki őstermelői igazolvánnyal rendelkezik, hanem az is aki regisztrált mezőgazdasági termelő, családi gazdálkodó, illetve családi gazdaság nem foglalkoztatottként közreműködő tagja. A Tbj. viszont csak annak határozza meg a biztosítás időtartamát, aki őstermelő igazolvánnyal rendelkezik. 1. kérdés: Mettől-meddig biztosított a tőbbi személy, aki őstermelőnek minősül.

A 7 millió bevételi határ alatti őstermelő csökkentett járulékot fizet, a többi a minimálbér alapján. A járulékalap a megelőző évben elért bevétel. Ha én először 2007-ben váltom ki az őstermelői igazolványt, akkor a minimálbér alapján fizetek járulékot még akkor is ha a 2007 évi bevételem pld. 500 ezer forint?

 

 

 

opika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Őstermelő biztosítása

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » pén. szept. 22, 2006 8:13 pm

Kedves Opika!

Jogos sz észrevétel. Aki nem regisztrált illetve nincs őstermelői igazolványa annak nincs meghatározva a biztosítási jogviszony kezdete. Gondolom a családtag esetén, hasonló a helyzet a személyesen közreműködő tag esetéhez. Ha nincs leírva sehol, hogy az illető személyesen közreműködik, akkor kezdődik a biztosítási jogviszonya, amikor bejelentik illetve jövedelmet szerez.

Akinek nincs igazolványa, de jövedelme származik a mezőgazdasági termelésből, akkor fizetnie kell. Akinek van jövedelme ilyen címen az egyértelműen mezőgazdasági őstermelőnek minősül és egyben biztosítottnak is. A biztosítási jogviszony szerintem, akkor kezdődik amikor a bevétel szerzésére irányuló tevékenységét megkezdte. Ennek viszont nem hiszem, hogy van igazolható és egyértelmű kezdete.

Szerintem nem kell fizetni azonnal a minimálbér után. A hasonló esetekben a törvény ki szokta kötni, hogy arányosítani kell vagy ha úgy számolja, hogy eléri a határt akkor fizetni kell. Viszont itt semmi ilyesmi sincs.

Én úgy értelmezem, hogy ha valaki 2006 májusában kiváltja az őstermelői igazolványt és az ebből a jogviszonyból származó jövedelme mondjuk 6.900.000 Ft még nem kell a minimálbér után fizetnie 2007-ben, mert a 6.900.000 Ft-ot nem kell arányosítani éves szintre.

Ha valaki 2007-ben váltja ki az igazolványt, akkor még nincs előző évi bevétele, így szintén nem kell a minimálbér után fizetni!

Üdvözlettel: Gyergyói István

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Őstermelő biztosítása

HozzászólásSzerző: Törpe » vas. szept. 24, 2006 4:08 pm

Köszönöm szépen a felvilágosítást mindenkinek! Közben az APEH-tól is kértem információkat, ők is hasonlókat mondtak. És mi van akkor, ha a bevétele nem éri el a 7 millió forintot (vagyis nem kellene megfizetnie a minimálbér utáni járulékokat), de ő szeretne a minimálbér vagy akár magasabb összeg után fizetni? Mondjuk azért is, hogy ha bármi adódik, mégis csak jogosult legyen az ellátásokra... Meg hát a nyugdíj miatt sem mindegy, ugye, hogy mit fogunk kapni.

 Érdemes egyáltalán őstermelőnek lenni?

Törpe
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Őstermelő biztosítása

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » vas. szept. 24, 2006 4:50 pm

A törvény szerint nyilatkozhat (február 12-ig), hogy a járulékfizetési kötelezettségeit a kötelezőnél magasabb öszegben teljesíti. Ekkor járnak az ellátások. Az hogy megéri-e őstermelőnek lenni vagy sem már jóval nehezebb kérdés. Ma már egy vállalkozás alapítása, adóforma kiválasztása komoly tervezést igényel, amelyhez ha nem is egy részletes üzleti terv szükséges, de néhány adatot előre meg kell tervezni, hogy a legjobb megoldást sikerüljön kiválasztani. Bizonyos számok és jellezők mellett ez mások mellett az az optimális megoldás. Én tudom, hogy a tervadatok megbecsülése a legnehezebb, de szerintem a tanácsadó nélküli, tervezés nélküli egyszerű adatrögzítéses könyvelésnek és vállalkozás vezetésnek egyre inkább le fog áldozni még kicsiben is.

Üdvözlettel: Gyergyói István

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am


Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég

cron