Adófórum

Adózási és számviteli információk

Gyes alatt felmondás közös megegyezéssel...

Tb, munkaügy, bérterhek

Gyes alatt felmondás közös megegyezéssel...

HozzászólásSzerző: Pankucka1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

 

Azt szeretném kérdezni, hogy ha felmondok a régi munkahelyemen (ahol még munkaviszonyban állok, de gyesen vagyok) lehetőleg közös megegyezéssel ha beleegyeznek, akkor a bent lévő szabijaimat ugyanúgy kötelesek kifizetni, mint rendesen? ugye? Valamint mikor fizetik azt ki nekem? Még rá pár napra vagy köv hónap 10-én, bérfizetési napon? 

Amúgy jól teszem ha közös megegyezéssel mondok fel, márha beleegyeznek? Azért gondoltam erre, mert most úgy néz ki hogy lesz egy másik munkahely, de ha az mégsem jönne össze, akkor csak a gyed előtti munkaviszonyom van, ami alapján járna majd munkanélküli, persze úgy hogy gyest átadnám abban az esetben apukának.

Ha gyes mellett felvesznek majd az új helyre dolgozni szakképzett minimálbérre, akkor fog nekem járni adójóváírás teljes? Mert ugye a tavalyi adóbevallásnál, amit idén adtunk be a teljes adójóváírás összeghatára 1250000 volt ha jól emlékszem. Ha meghaladja a két bevételem ezt a határt, akkor csökkentett adójóváírást fogok kapni, vagy nem kapom és akkor majd jövőre visszaigénylem, vagy ha most aláírom hogy kérem erre az évre és túlhaladom akkor fizethetem jövőre vissza? Lehet azt, hogy kérem erre az évre az adójóváírást, de ha túllépi akkor lecsökkentsék nekem inkább, hogy jövőre ne kelljen fizetni? Más jövedelmem nem lesz, ebben biztos vagyok.

Pankucka1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Gyes alatt felmondás közös megegyezéssel...

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » kedd júl. 14, 2009 9:59 am

Szia!

 

Szerintem érdemes lenne mégegyszer átgondolnod az egészet.

Jó tudni, hogy a már meglévő munkaviszony mellett nyugodtan létesíthetsz további munkaviszonyt is, max. tájékoztatnod kell erről a jelenlegi munkáltatódat, de az nem akadályozhatja meg a második állás létesítését.

Ebben az esetben arra kell figyelni, hogy a fizetés nélküli szabi lejárta után a munkaidő kezdetén fel kell venned a munkát a "régi" munkáltatódnak - ez mondjuk ütközhet az új munkáltatónál fennálló munkaidővel.Így akkor majd mindenképpen el kell döntened, hogy melyik cégnél maradnál szívesebben.

Elvileg ha mennél, akkor az munkavállaló általi rendes felmondásnak számít, mely esetben nem jár végkielégítés, és le kell dolgozni a felmondási időt is. A felmondási idő alatt kérheted, hogy adja ki a bentmaradt szabikat, és ha még marad szabi ezen felül is, azt pénzben ki kell fizetnie. Vagy ha már most tudod, hogy nem maradsz a régi cégnél, akkor akár most is felmondhatsz, a felmondási időt nem kell ledolgoznod, hisz fizetés nélküli szabin vagy (igaz, hogy ki sem fizetik), és ki kell fizetnie a munkaadónak az összes bentmaradt szabidat.

 

A közös megegyezéshez mindkét fél akarata kell. Ha a munkáltató hajlandó belemenni, akkor mindenfajta juttatást, feltételt (pl. végkielégítés, felmondási idő) szabályozni kell. Ha nem szerepel a megegyezésben, akkor nem jár végkielégítés, és nincs felmondási idő sem. A ki nem adott szabik megváltása már más, abban még jogászok sem értenek teljesen egyet, hogy kötelező-e a megállapodásba belefoglalni a szabadságmegváltást, vagy ettől függetlenül jár automatikusan. Szerintem érdemes beleírni, így utólag nincs vita.

 

Andi

 

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Gyes alatt felmondás közös megegyezéssel...

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » kedd júl. 14, 2009 10:06 am

Az adójóváírás korlátja továbbra is 1.250 eFt, ha ezt év közben eléred, akkor további adójóváírást már csak az adóbevallásban érvényesíthetsz. Csökkentett adójóváírásra tudomásom szerint nincs lehetőség.

Érdemes (sőt, szeptembertől kötelező) nyilatkozni a munkáltató részére az egyéb jövedelmeidről - pl. gyes, családi pótlék -, mert akkor pontosabban lehet számolni az adóelőleget, és kisebb az esélye annak, hogy jövőre adótartozásod legyen.

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Gyes alatt felmondás közös megegyezéssel...

HozzászólásSzerző: szaboicus » kedd júl. 14, 2009 10:19 am

Sziasztok!
Csak javasolni tudom, hogy gondol át a választásodat.
Ebben a munkanélküli világban a folyamatos mviszonynak is lényesges szerepe van.
Mi van akkor, ha az új mhely 2 hónap után elküld?
Gyesre még visszamehetsz,de a régi mhelyre már nem.(Ha vége a Gyes-nek és a cég nem szűnik meg "Kötelesek lesznek foglalkoztatni" akár részmunkaidőben is a jelenlegi munkáltatódnál.)
Ha a lakóhelyeden vállalsz munkát Gyes mellett, dolgozhatsz 8 órában is.
Ha minden kötél szakad akkor a Gyest- át is  lehet adni vkinak a családból.
Üdv:Icus
szaboicus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Gyes alatt felmondás közös megegyezéssel...

HozzászólásSzerző: katonaa@ks.hu » kedd júl. 14, 2009 10:33 am

x

katonaa@ks.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Gyes alatt felmondás közös megegyezéssel...

HozzászólásSzerző: katonaa@ks.hu » kedd júl. 14, 2009 10:33 am

Csak egy kósza gondolat erejéig érdemes lenne azon is elgondolkodni, hogy a GYES már nem feltétlenül fizetés nélküli szabadsághoz kötött. Ha tehát megszakítanád a fizetés nélküli szabadságot, és a GYED előtti munkahelyedre mennél vissza a GYES mellett dolgozni, akkor a gyermek 3 éves koráig (|| az azt követő 30 napig) felmondási védettség alatt állnál, kapnád a GYES-t és lenne bérjövedelmed is... Egyébként ha az eredeti munkahelyeden a GYES igénybevételének ideje alatt fizetés nélküli szabadságon vagy, akkor a GYES mellett (annak ideje alatt) egyéb munkahelyen is dolgozhatsz, ehhez nem kell megszűntetni az alap munkaviszonyodat. (Ha viszont mégis a munkaviszony megszűntetése mellett döntenél, a fel nem használt szabadság pénzbeli ellenértékére jogosult vagy.) A teljes összegű (11.340.-Ft/hó) adójóváírás 1.250.000.-Ft (jogosultsági határ) éves jövedelemig érvényesíthető, de van egy "tűréshatár", ez azt jelenti, hogy ha az éves jövedelem meghaladja a jogosultsági határ, de nem éri el a jogosultsági határ1.512.000.-Ft-tal növelt összegét, akkor csökkentett mértékben ugyan, de jár adójóváírás.

Üdv: Ági

katonaa@ks.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Gyes alatt felmondás közös megegyezéssel...

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » kedd júl. 14, 2009 10:45 am

Szia Icus!

 Ha vége a Gyes-nek és a cég nem szűnik meg "Kötelesek lesznek foglalkoztatni" akár részmunkaidőben is a jelenlegi munkáltatódnál.)

Apró javítás: igen, a munkáltató köteles őt foglalkoztatni, de az érvényes munkaszerződésben meghatározott feltételekkel! A munkaszerződésnek pedig lényeges eleme a munkaidő, ha abban változás áll be (pl. teljes munkaidőről részmunkaidőre váltana az anyuka), akkor az munkaszerződés-módosítást tesz szükségessé, melyhez mindkét fél beleegyezése szükséges.

Így mondhatja azt a munkáltató hogy oké, visszaveszlek, de napi 8 órában - ahogy az eredetileg a szerződésben van -, nem pedig 4-6 órában. Ezt azért jó tudni.

 

Andi

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Gyes alatt felmondás közös megegyezéssel...

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » kedd júl. 14, 2009 10:47 am

Szia Ági!

 

Igen, jár az adójóváírás, de majd csak év végén, az adóbevallásában érvényesítheti. A kifizető addig veheti év közben figyelembe az adójóváírást, míg el nem éri az 1.250 eFt korlátot, utána már nem, még részben sem.

 

Andi

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Gyes alatt felmondás közös megegyezéssel...

HozzászólásSzerző: Pankucka1 » kedd júl. 14, 2009 4:48 pm

Azért szeretnék igazából felmondani, mert nagyon nagy szükségem van a szabadság pénzre. 

Amúgy nem tudnék oda visszamenni dolgozni, mert a kicsit nem tudom kire bízni, és az két műszak stb., részmunkaidőben mint ahogy valaki írta meg nem kötelesek visszavenni, csak az eredeti munkakörömbe, amit tuti nem tudok bevállalni. De részmunkaidő is gázos, mert sajnos többet kell bent lenni, mint a munkaidő és ezt nem tudom vállalni a gyerek miatt. Sajnos ez van manapság, hiszen alig van mindehol ember. Úgyhogy nekem ez egy nagyon nehéz elhatározás volt, de meg kell lépnem. Ha a pénz nem szorítana ennyire, akkor várnék még, bár igazából nem lenne értelme, mert úgysem tudnék a gyerektől soha visszamenni, de azért várnék és ha az új helyen biztos lennék, akkor tenném meg a közös megegyezésre az ajánlást, "felmondást". De a pénz nagy úr! Amúgy azért akarok közös megegyezéssel, mert ha véletlenül nem jön össze az új hely, akkor még tudok menni munkanélkülire, ahhoz meg van az időm. De ha pl egy hónap után elküldenek netán, és én mondanék fel, akkor lenne két hónap szünetem, mert ugye ha én mondok fel akkor 90 nap múlva folyósítanak csak ellátást a munkanélküliből büntetésből, ezt akarom a közös megegyezéssel elkerülni. Ezt is. Bár ahogy magam ismerem, ha az ég a földdel összeér akkor is megállom a helyem az új helyen, mert muszáj, kell. De ha a sors mégsem úgy intézné, akkor ott a munkanélküli. Igaz elesek a végkielégítéstől, de nekem nincs időm arra várni. Sajnos sok minden nem úgy alakult, ahogy terveztem.

Ezt az adójóváírást nem értem teljesen. Tehát lehet olyat, hogy pl novemberig (mondtam egy hónapot) kapok adójóváírást, de akkor elérem a határt, ezért már decemberre nem adnak. Vagy pedig adnak decemberben is, de akkor az majd kijön az adóbevallásomban és visszafizetési kötelezettségem lesz. vagy ezt cége válogatja?

A szabit meg akkor beleírom inkább a közös megegyezéses kérelembe, attól baj nem lehet. Bár azt mondták nem kell, mert automatikusan jár, idáig nagyon korrekten intézték az ügyeket, de hát az ördög nem alszik. 

Köszönöm a válaszotokat! 

Nagyon nehéz volt meghoznom ezt a döntést, de ez van! Ha összejön a másik hely akkor majd kicsit könnyebb lesz, talán. Ha meg nem, akkor szenvedek tovább.

 

Pankucka1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Gyes alatt felmondás közös megegyezéssel...

HozzászólásSzerző: szaboicus » kedd júl. 14, 2009 5:19 pm

Szia Andi!

Jelenleg valóban ez a helyzet, amit  írtál.

Ezt én is tudom, ezért egy kis javítást teszek:

-Nem tudom,hogy mikor jár le a kérdezőnél a gyes.???

-Ha jól tudom azon dolgozik a "kormány", hogy a teljes munkaidő, és a rész munkaidő közötti megkülönböztetés megszűnjön(csökkentették a Gyed,- Gyes idejét??)!

-Remélem,nem csak hitegetés lesz, a munkaidő csökkentés.

Üdv:Icus 

 

szaboicus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Következő

Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég

cron