Adófórum

Adózási és számviteli információk

fizetés nélküli szabadság 1 évre

Tb, munkaügy, bérterhek

fizetés nélküli szabadság 1 évre

HozzászólásSzerző: l.nora » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Fórumtársak !
 
Fizetés nélküli szabadsággal kapcsolatban kérem a segítségeteket:
Munkavállaló 1 évet külföldön fog dolgozni, ezért fizetés nélküli szabadságot kér (és kap is) a munkáltatójától.
A MT-ben nem találom, hogy ezt ilyen indokkal lehet-e kérni, illetve megadni (beteg ápolására, építkezésre vonatkoztatva találtam).
Úgy értelmeztem (a különféle törvényeket nézegetve), hogy ez idő alatt szünetel a biztosítása, és nyugdíj szempontjából nem minősül szolgálati időnek. 
 
Arra nem találtam jogszabályt, hogy egészségügyi szolgáltatási járulékot kell-e erre az időszakra fizetni.
 
Bennem még az is felmerült, hogy nincs is jelentősége a fizetés nélküli szabadságnak, megszünteti a munkaviszonyát, és egy év múlva újra létesíti. Pláne akkor, ha fizetni kell és semmilyen jogosultság nem illeti meg. 
 
Nagyon várom a véleményeteket, köszönettel
 
Nóra 
l.nora
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

fizetés nélküli szabadság 1 évre

HozzászólásSzerző: olahneedit » szomb. jún. 27, 2009 8:26 am

Szia! Először is szerintem azt kellene tisztázni, hogy érdeke-e a munkáltatónak, hogy a dolgozó egy év után ide jöjjön vissza dolgozni? Szuper munkerő, ő taníttatta ki, stb. Ilyenekre gondolok. Ha különösebben nem érdekli a dolog a munkáltatót, az Mt pedig nem nevesíti az esetet, miszerint kötelező lenne neki megadni a szabit ha kéri, akkor jön be a képbe a munkaviszony megszüntetése, ha a dolgozó azt kéri. Már csak azért is lenne praktikusabb megszüntetni a jogviszonyt, mert egy év alatt azért sok víz lefolyik a Dunán, kint is maradhat, stb., és akkor majd utána jönnek a gondok.

Másrészt pedig ha mégis olyan nagyon rendesek szeretnénk lenni, akkor azt kellene tisztázni, talán a 1011-es kitöltésijéből, hogy az eü szolg. járulék valóban ketyeg-e ilyen esetben. Üdv: Edit

olahneedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

fizetés nélküli szabadság 1 évre

HozzászólásSzerző: hvanna » szomb. jún. 27, 2009 11:27 am

 Szia !

 A  fizetés néküli szabadságot lehet engedélyezni akár egy évre is, a munkáltató megteheti, nem szükséges emiatt a munkaviszonyt megszüntetni. Azt hiszem a O8O9M lapon jelenteni kell  hogy fiz.nélkülin van, tehát  a kezdő és utolsó napját.

A eü.járulékkal kapcsolatban:  amig a biztositás szünetel nem kell fizeni , de igy nem lesz biztositott sem természetbeni, sem pedig pénzbeli ellátásra, de ha nincs itthon akkor... hát kockázat azért ha valami baj érné.

A TBJ tv.39 § szerint közeli hozzátartozó átvállalhatja ennek fizetését, melyet az adóhatóságnál kell bejelenteni. ( azt hiszem a 09T1011-en)

Üdv:hvanna 

hvanna
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

fizetés nélküli szabadság 1 évre

HozzászólásSzerző: kaloczy » szomb. jún. 27, 2009 11:52 am

Gyerekek! Ha EU tagállamban dolgozik, akkor itthon is biztosítottnak számít. Ez azért már nem tegnapi dolog. 

Kint be kell szereznie az - azt hiszem - E106-os nyomtatványt, és azt másolatban leadni/megküldeni az itthoni illetékes OEP-nek. És így a biztosítása (orvosi ellátás tekintetében) rendben lesz.

Ha nem EU-ban fog dolgozni, de megmarad az itthoni állandó bejelentett lakcíme, akkor köteles megfizetni a havi 4500 Ft eü szolg járulékot, akkor is, ha a következő egy évben nem teszi be a lábát Magyarországra.  Az itthoni állandó lakhely miatt kell.

Zsuzsa

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

fizetés nélküli szabadság 1 évre

HozzászólásSzerző: l.nora » szomb. jún. 27, 2009 12:06 pm

Köszönöm mindhármotoknak !

Az Egyesült Államokban fog dolgozni.

Zsuzsa, melyik jogszabály alapján kell megfizetnie a 4500 Ft-ot, illetve "mit kap érte", ha a biztosítása szünetel, és szolgálati idejébe sem fog beleszámítani. A kérdés tudom, hogy naivnak tűnik...

Kint hivatalosan fog dolgozni, tehát ott is lesz valamilyen biztosítása.

Szerintetek inkább a munkaviszonyát szüntesse meg, vagy inkább az állandó lakhelyéről jelentkezzen ki.

Avval most ne foglalkozzatok, hogy biztos visszaveszik-e a munkahelyére, ez most nem kérdés. 

Nem gondoltam, hogy szombat délután választ fogok kapni, hogy-hogy dolgoztok, vagy ez már inkább életforma ?

Köszönöm mégegyszer, szép hétvégét kívánok !

Nóra 

l.nora
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

fizetés nélküli szabadság 1 évre

HozzászólásSzerző: hvanna » szomb. jún. 27, 2009 12:12 pm

 Szia Nóra !

 Na látod az nagyon jó lett volna  ha a kérdésben leirod, hogy az USA ban dolgozik, nem pedig Eu-s országban.

 A kérdésedre: inkább az állandó lakhelyét szüntesse meg, ne pedig a munkaviszonyt,  tartózkodási helye legyen. 

hvanna
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

fizetés nélküli szabadság 1 évre

HozzászólásSzerző: hvanna » szomb. jún. 27, 2009 12:17 pm

 

Folytatás: 4500 Ft

 1997 évi LXXX tv.(Tbj) 19 §. ( 4. )bek,   39 §  (2.) bek. 

hvanna
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

fizetés nélküli szabadság 1 évre

HozzászólásSzerző: l.nora » szomb. jún. 27, 2009 12:21 pm

Köszi Hvanna !!!

Igazazad van, hogy nem tettem fel a legkorrektebb módon a kérdést, de okosabb lettem azzal az infóval, ha valaki Eu-s tagállamban vállal munkát.

Én most "szívom" magamba a tudást! Nem akartam felesleges dolgoztatni senki, hiszen nagy tisztelettel vagyok irántatok !

Üdv. Nóra 

l.nora
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

fizetés nélküli szabadság 1 évre

HozzászólásSzerző: hvanna » szomb. jún. 27, 2009 12:26 pm

 

  A 4500 Ft fizetésével kapcs.apeh. tájékoztató

http://www.apeh.hu/regiok/kozepdunantul/helyihirek/nembizt_0505.html

 

 

hvanna
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

fizetés nélküli szabadság 1 évre

HozzászólásSzerző: kaloczy » szomb. jún. 27, 2009 12:37 pm

Nóra! Röviden a 4500 Ft-tal kapcsolatban: ingyenes orvosi ellátást Magyarország területén.

És asszem pont azért változtatták meg idén január 1-től a törvény szövegét, hogy mindenkinek kell fizetni, aki magyarországi állandó lakhellyel rendelkezik, mert ez egy kézzelfogható dolog. És nem lehet azzal előhozakodni, hogy: de hát kérem, én évekig nem fogok hazajönni, és azért nem akarom fizetni. Ez nehezen ellenőrizhető. Állandó lakcím azonban egyszerűen.

Zsuzsa.

kaloczy
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Következő

Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég