Adófórum

Adózási és számviteli információk

Nappali tagozatos hallgató PASSZÍV félév

Tb, munkaügy, bérterhek

Nappali tagozatos hallgató PASSZÍV félév

HozzászólásSzerző: horvathkata_8212 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

 Véleményetek szerint egy nappali tagozatos főiskolai hallgató aki passzív féléven van (nem is járt neki erre a félévre diákigazolvány!) és kiváltja az egyéni vállalkozói igazolványt főállásúnak minősül, tehát legalább a min.bér után meg kell fizetnie az összes járulékot?(tudom, hogy az EHO-t mindenképpen meg kell)

Melyik jogszabályban lehet megtalálni, hogy mitől passzív a félév, illetve, hogy ezen időszak alatt szünetel a tanulói jogviszony?

 Köszi

horvathkata_8212
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Nappali tagozatos hallgató PASSZÍV félév

HozzászólásSzerző: b_boy1 » vas. máj. 31, 2009 5:21 am

Szia!

Tudomásom szerint a Tbj. törvény nem tesz különbséget aktív és passzív félév között. Mindössze "felsőoktatási intézmény nappali tagozatos tanulója, hallgatója" kifejezést használja és a kedvezőbb járulékfizetési kötelezettséget a hallgatói jogviszony fennállásához köti.

A hallgatói jogviszonnyal kapcsolatban a felsőoktatásról szóló 2005. évi CXXXIX. törvényben található még információ. Gyors átfutottam rajta és az 50.§ valamint a 76. § tájékán. DE: érdemes telefonon felkeresni az egyetem/főiskola tanulmányi osztályát, hogy mit is jelent az ő szabályozásukban a passzív félév.

Üdv.: BB

b_boy1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Nappali tagozatos hallgató PASSZÍV félév

HozzászólásSzerző: zspotorke » vas. máj. 31, 2009 5:49 am

Sziasztok!

Egyetértek, mert a Tbj. szerintem sem arról beszél, hogy aktív vagy passzív, csak nappali tagozatos hallgatói jogviszonyról. Attól, hogy egy hallgató passzív "állományban" van a hallgatói jogviszonya nem csorbul. A főiskolától/egyetemtől amúgy is igazolást kell kérni a jogviszonyról és ha ők kiadják, (és kiadják) akkor talán egy ellenőrzés sem nagyon tud belekötni a dolgokba.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Nappali tagozatos hallgató PASSZÍV félév

HozzászólásSzerző: horvathkata_8212 » pén. jún. 05, 2009 9:01 am

Sziasztok!

Én is ezen a véleményen voltam, viszont ha nem tudja valamelyik félévet elkezdeni a tanuló - pl: nem sikerültek neki bizonyos tantárgyak - akkor kérheti tanulmányainak szüneteltetését, tehát passzív félévre kerül, ez idő alatt nem jogosult diákigazolványra is, és ekkor nem áll fenn a hallgatói jogviszonya sem!

Az Felsőoktatásról szóló tv 46.§ (3) l) pontja ad lehetőséget erre a tanulónak! Ha bejelenti akkor az Fk tv 50.§ (1) alapján hallgatói jogviszonya szünetel!

Üdv.:
hk

horvathkata_8212
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Nappali tagozatos hallgató PASSZÍV félév

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » pén. jún. 05, 2009 9:55 am

Sziasztok!

Nem amiatt kér valaki passzív félévet, mert nem sikerültek bizonyos tantárgyai, ugyanis ezt passzív félév alatt sem fogja tudni teljesíteni! (kivétel egy-két intézmény, ahol passzív félévben engedélyeznek egy-két tárgyból vizsgát, de nem ez az általánosan jellemző)

Egyéb okok miatt szünetelteti tanulmányait, nincs pénze tandíjra, elmegy dolgozni, külföldre megy, etc....

Passzív félévben nem vesz fel tantárgyat, nem jár előadásokra, nem vizsgázik, stb...

Erre az időszakra mint írod is, nem érvényesítik a diákigazolványát, nem kap ösztöndíjat, nem kaphat diákhitelt erre a félévre, ne adj isten ha árva, nem jár árvaellátás.

Nagyjából ugyanaz, mint anno az évhalasztás intézménye volt, annak egy újkori megfelelője.

Tehát ha ev lesz, ebben az időszakban járulékfizetésre kötelezett !

Üdv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Nappali tagozatos hallgató PASSZÍV félév

HozzászólásSzerző: b_boy1 » szomb. jún. 06, 2009 4:47 am

Sziasztok!

Az eltérő vélemények miatt átfutottam a felsőoktatási törvényt és a következőkre jutottam:

1. a hallgatói jogviszony a beíratkozással jön létre /39. § (4)/

2. a hallgatói jogviszony megszűnését a 76. § részletezi. A (3) bekezdés szövege szerint "az, akinek MEGSZŰNT a hallgatói jogviszonya, törölni kell a hallgatói névsorból."

3. az 50. § (1) bekezdése szerint a hallgatói jogviszony szüneteltetésével kapcsolatos további kérdéseket a tanulmányi és vizsgaszabályzat (TVSZ) szabályozza.

A 2. pont értelmében az, aki szerepel a hallgatói névsorban egyidejűleg hallgatói jogviszonnyal is rendelkezik. Tehát azt kell kideríteni, hogy az a személy, aki passzív féléves szerepel-e a névsorban? Amennyiben igen: hallgatóként jogosult az eü. szolgáltatásokra. Amennyiben nem: e.v.-ként járulékfizetésre köteles. (Természetesen figyelni kell a TVSZ szabályaira is.)

Tehát horvathkata_8212 helyében én haladéktalanul felvenném a kapcsolatot az adott felsőoktatási intézménnyel, hogy náluk hogyan van nyilvántartva a passzív féléves hallgató. /és megköszönném, ha leírná a forumba, hogy mit derített ki. :-)/

Üdv: BB

U.i.: most jutott eszembe valami: ha Nellynek van igaza és a passzív féléves hallgató nem jogosult egészségügyi szolgáltatásra, akkor azoknak a személyeknek, akik passzív félévesek - és más szempontok szerint sem jogosultak ellátásra - egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetniük. (4500 Ft/hó)

b_boy1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Nappali tagozatos hallgató PASSZÍV félév

HozzászólásSzerző: horvathkata_8212 » szomb. jún. 06, 2009 9:34 am

Kedves BB!

 Sajnos mégsem ez az illető váltja ki az EV igazolványt, hanem máshogyan oldják meg a vállalkozást, ezért sajnos nem fogom felvenni a kapcsolatot a főiskolával!

A válaszodat elfogadom, mert teljeskörű volt. Én is ezen a véleményen voltam, hogy amit igazol a főiskola az alapján tudom eldönteni!

Köszi

Üdv.:
Kata

horvathkata_8212
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Nappali tagozatos hallgató PASSZÍV félév

HozzászólásSzerző: olymind1 » csüt. feb. 28, 2013 10:28 am

A BME által az első féléves diákoknak szóló Csatlakozó (2012) kiadvány szerint
(http://www.sc.bme.hu/content/11/csatlakozo/BME_Csatlakozo_2012.pdf)

Passzív félév
Passzív félévben is egyetemi hallgató vagy, csak
“szünetel” a jogviszonyod. A passzív félév az államilag
támogatott félévek számát nem csökkenti. A
jogviszonyhoz kötött ellátás (árvasági-, nyugdíj-, alanyi
jogú orvosi ellátás) passzív félévben is jár, de hallgató
juttatásokat nem vehetsz igénybe, és nem kapsz matricát
a diákigazolványodra.
olymind1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:39 am


Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég

cron