Adófórum

Adózási és számviteli információk

Tételes eho 36 óra csökkentése esetén

Tb, munkaügy, bérterhek

Tételes eho 36 óra csökkentése esetén

HozzászólásSzerző: k-eva » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok !

Segítséget szeretnék kérni a bevallás elkészítése előtt az alábbi kérdésben:

Adott egy egyéni vállalkozó 36 órát meghaladó munkaviszonnyal, ahol fizették utána a teljes tételes EHO-t. Majd takarékossági okokból lecsökkentették a munkaidejét heti 20 órára és ezzel együtt a tételes EHO-t is a felére.

Szerintetek akkor most az EHO felét mint egyéni vállalalkozó, fizetnie kell ?Bár ő most már nem minősül heti 36 órát meghaladó  munkaviszonnyal rendelkező vállalkozónak, tehát a tb járulékot úgy fizeti, mint ha nem is lenne munkaviszonya. Nem tudom eldönteni, hogy EHO tekintetében ezt hogyan értékeljem.

A tv.-t olvasva az derült ki, hogy a részfoglalkoztatás esetén arányosan kell fizetni az EHO-t.  És mi van a másik felével ?

A segítséget előre is köszönöm !

Éva

 

k-eva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Tételes eho 36 óra csökkentése esetén

HozzászólásSzerző: linda26 » kedd márc. 10, 2009 9:14 am

Szia!

Szerintem a 975 Ft EHO-t meg kellene a vállalkozás után fizetni.

 

Linda

linda26
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Tételes eho 36 óra csökkentése esetén

HozzászólásSzerző: katonaa@ks.hu » kedd márc. 10, 2009 12:28 pm

Mivel a munkaviszonyban történő foglalkoztatás nem éri el a heti 36 órát, a heti 20 órás foglalkoztatás kezdetétől egyéni vállalkozóként főfoglalkozásúnak minősül a magánszemély. Mivel a tételes eho fizetési kötelezettség egyidejűleg fennálló többes jogviszonya esetén is csak egy jogviszony után áll fenn, a lentiek alapján elsődlegesen ott, ahol az ún. „főfoglalkozású” jogviszony áll fenn, főfoglalkozású egyéni vállalkozóként kell megfizetni a havi 1.950.-Ft tételes eho-t.

Az egyidejűleg fennálló többes jogviszony alapján fizetendő tételes egészségügyi hozzájárulás szabályaiLényeges eleme a szabályozásnak, hogy a természetes személy egyidejűleg fennálló többes jogviszonya esetén is a tételes egészségügyi hozzájárulás fizetési kötelezettség csak egy jogviszony után áll fenn.A tételes egészségügyi hozzájárulást elsődlegesen a legalább heti 36 órai munkavégzéssel járó jogviszony alapján kell megfizetni, vagyis ott, ahol az ún. „főfoglalkozású” jogviszony fennáll. A heti 36 órai munkavégzéssel azonosan kell elbírálni azt a jogviszonyt, amelyben a jövedelem eléri a mindenkoriminimálbért. Ha a munkaidő egyik jogviszonyban sem éri el a heti 36 órát, a hozzájárulás-fizetési kötelezettség azt a kifizetőt terheli, ahol a munkaidő a leghosszabb. Ha a munkaidő időtartama azonos vagy az nincs meghatározva, az egészségügyi hozzájárulást az a kifizető fizeti meg, ahol a jövedelem magasabb.

Ha a munkaidő és a jövedelem is azonos, ez a kötelezettség azt a kifizetőt terheli, ahol a jogviszony korábban kezdődött.

 A teljes anyagot lásd: http://www.apeh.hu/data/cms93902/11._sz__m___f__zet.pdf

 

Üdv: Ági

katonaa@ks.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Tételes eho 36 óra csökkentése esetén

HozzászólásSzerző: katonaa@ks.hu » kedd márc. 10, 2009 12:28 pm

Mivel a munkaviszonyban történő foglalkoztatás nem éri el a heti 36 órát, a heti 20 órás foglalkoztatás kezdetétől egyéni vállalkozóként főfoglalkozásúnak minősül a magánszemély. Mivel a tételes eho fizetési kötelezettség egyidejűleg fennálló többes jogviszonya esetén is csak egy jogviszony után áll fenn, a lentiek alapján elsődlegesen ott, ahol az ún. „főfoglalkozású” jogviszony áll fenn, főfoglalkozású egyéni vállalkozóként kell megfizetni a havi 1.950.-Ft tételes eho-t.

Az egyidejűleg fennálló többes jogviszony alapján fizetendő tételes egészségügyi hozzájárulás szabályaiLényeges eleme a szabályozásnak, hogy a természetes személy egyidejűleg fennálló többes jogviszonya esetén is a tételes egészségügyi hozzájárulás fizetési kötelezettség csak egy jogviszony után áll fenn.A tételes egészségügyi hozzájárulást elsődlegesen a legalább heti 36 órai munkavégzéssel járó jogviszony alapján kell megfizetni, vagyis ott, ahol az ún. „főfoglalkozású” jogviszony fennáll. A heti 36 órai munkavégzéssel azonosan kell elbírálni azt a jogviszonyt, amelyben a jövedelem eléri a mindenkoriminimálbért. Ha a munkaidő egyik jogviszonyban sem éri el a heti 36 órát, a hozzájárulás-fizetési kötelezettség azt a kifizetőt terheli, ahol a munkaidő a leghosszabb. Ha a munkaidő időtartama azonos vagy az nincs meghatározva, az egészségügyi hozzájárulást az a kifizető fizeti meg, ahol a jövedelem magasabb.

Ha a munkaidő és a jövedelem is azonos, ez a kötelezettség azt a kifizetőt terheli, ahol a jogviszony korábban kezdődött.

 A teljes anyagot lásd: http://www.apeh.hu/data/cms93902/11._sz__m___f__zet.pdf

 

Üdv: Ági

katonaa@ks.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Tételes eho 36 óra csökkentése esetén

HozzászólásSzerző: k-eva » szer. márc. 11, 2009 10:59 am

Sziasztok !

Ennek a látszólag egyszerű kérdésnek a megválaszolása nem is olyan könnyű ! Vagy a szabályok nem egyértelműek !!!!

Egy másik oldalon találtam egy ugyan ilyen kérdést, amire Pintérné dr. Molnár Ilona (én nem tudom ki Ő, de másoknak biztosan mond valamit a neve) a következő választ adta:  

"Az egészségügyi hozzájárulásról szóló 1998. évi LXVI. tv.6.§.(2) bekezdés értelmében tételes egészségügyi hozzájárulás az egyéni vállalkozót abban az esetben terheli, ha nem áll a 3. bekezdés a)-d) pontjában meghatározott   jogviszonyban, például munkaviszonyban, megbízási jogviszonyban stb.

Mivel a  20 órás munkaviszonyban megfizetik a tételes egészségügyi hozzájárulást ,az egyéni vállalkozót ilyen fizetési kötelezettség már nem terheli, függetlenül attól, hogy a munkáltató csökkentett összegű hozzájárulást fizet."

Ezen én is meglepődtem ! Ez csak tovább homályosítja a tisztánlátásomat!

A válasz 2006.02.16-án született, de szerintem a tv. ezen része azóta nem változott.

 

Köszönöm a válaszokat!

Üdv. Éva

k-eva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Tételes eho 36 óra csökkentése esetén

HozzászólásSzerző: viharfelhő » csüt. márc. 12, 2009 7:51 am

Szia, Ági válaszával teljesen egyetértek, ebben az esetben a vállalkozás a főfoglalkozású jogviszony, ezért ott kell megfizetni az EHO teljes összegét.

Üdv. Emi

viharfelhő
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Tételes eho 36 óra csökkentése esetén

HozzászólásSzerző: simke » csüt. márc. 12, 2009 8:55 am

Sziasztok!

Szerintem meg nem kell az egyéni vállalkozónak az ő jogviszonyára tekintettel felpótolni a tételes ehot 1950 ft-ra. A kalkulátoron 2009. 03.02-én jelent meg ezzel kapcsolatban egy cikk, ebből idézek ide:

Amennyiben munkaviszonyban történő foglalkoztatás a teljes munkaidőnél rövidebb munkaidőben történik, a tételes egészségügyi hozzájárulás összege a havi 1950 (napi 65) forint a teljes munkaidő és részmunkaidő arányában, legfeljebb azonban 50 százalékos mértékben csökkentett összege.

Amennyiben egyéni vállalkozó bármilyen más jogviszonyban is áll, akkor a tételes EHO-t ebben az egyéb jogviszonyban kell megfizetni utána. A kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó - ellentétben a társas vállalkozóval - mentesül a tételes EHO alól.

 

A tételes EHO nem biztosítási kötelezettséghez, hanem jogviszonyhoz kötődik. Például a munkaviszonyban álló dolgozó után akkor is meg kell fizetni, ha az érintettre nem terjed ki a biztosítás, mert pl. más EGT országban biztosított.

Tehát, mindegy, hogy rövidebb a 36 óránál a munkaviszonya, ott megfizetik utána a minimum 975 ft-ot, így mégegyszer nem kell fizetni. Az Ági által idézett APEH-os infoban is már a legelején le van írva, hogy csak egy jogviszony után áll fenn a fizetési kötelezettség. Kettőben soha, ezért vannak utána felsorolva, hogy mi alapján kell eldönteni, hogy mégis hol fizetik meg az ehot.

Üdv Etus

simke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Tételes eho 36 óra csökkentése esetén

HozzászólásSzerző: olahneedit » csüt. márc. 12, 2009 9:52 am

Sziasztok!

Érdekes dolgokat sorakoztattok fel, elgondolkodtató Pintérné Dr Molnár Ilona véleménye, de azért én Ágival értek egyet. Az Ev. vagy teljes összegű tételes ehót fizet, vagy semmit. Ha úgy tetszik, az Ev napi 24 órás jogviszonnyal rendelkezik. Ha van neki mellette "legalább" 36 órás munkaviszonya, vagy társas vállalkozó (szintén 24 órában) vagy nyugdíjas, akkor elfelejtheti a tételes ehót. Minden más esetben - talán néhány plussz kivétellel - bizony 1950 Ft ehót fizet havonta. Ha a munkaviszonya nem éri el a 36 órát, Ő fog nyilatkozni a munkáltatójának, és a munkáltató nem fog fizetni egy fillér ehót sem mindaddig, amíg a munkaidő vissza nem áll a régi kerékvágásba. Szerintem.

Nehéz helyzetben van ez a szerencsétlen Ev. Jó nagy érvágás ez neki, hiszen a teljes járulékot is kénytelen lesz megfizetni amellett, hogy a fizetése meg - ha nem is egészen -, de a felére csökken.

Talán találnia kellen egy másik 4 órás munkaviszonyt "is" erre az időre.

Üdv: Edit

olahneedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am


Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 18 vendég

cron