Adófórum

Adózási és számviteli információk

kötelező-e a magánnyugdíjpénztári tagság

Tb, munkaügy, bérterhek

kötelező-e a magánnyugdíjpénztári tagság

HozzászólásSzerző: szorgere » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Ügyfelem új alkalmazottja 1984-es születésű, munkába először 2001. augusztusában állt, azóta 5 munkahelyen dolgozott.

Kérdésem, hogy Neki nem kellene-e kötelezően magánnyugdíjpénztári tagnak lennie? Vagy csak a 2002. december 31. után pályakezdőknek kötelező a tagság?

Válaszaitokat előre is köszönöm!

Éva

 

 

szorgere
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

kötelező-e a magánnyugdíjpénztári tagság

HozzászólásSzerző: konnektor1 » szer. márc. 04, 2009 9:40 am

Szia!

2003 januárjától minden pályakezdő munkavállalónak kötelező a belépés egy általa választott magánnyugdíjpénztárba. Szóval nem kell belépnie, de nagyon is ajánlott, hogy nyugdíjas éveiben valamiből megéljen:-/

Fontos: A magánnyugdíjpénztárhoz csatlakozó személynek a pénztártaggá válástól számított 15 napon beül köteles bejelenteni a foglalkoztatójának:

- a magánnyugdíjpénztár nevét

- címét

- bankszámla számát

 

Üdv.:

Rudi

 

konnektor1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

kötelező-e a magánnyugdíjpénztári tagság

HozzászólásSzerző: vib2 » szer. márc. 04, 2009 9:45 am

Szia!

Ha eddig nem lépett be most már nem lehet kötelezni.

Önkéntes döntés alapján csatlakozhatnak azok a természetes személyek, akik nem minősülnek tagságra kötelezett pályakezdőnek, és

  • még nem töltötték be a 30. évüket, van Magyarországon biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonyuk vagy nyugellátás szerzése érdekében érvényes megállapodásuk

 Nem kell vizsgálni miért nem lépett be régen csak azt hogy pályakezdő-e most.

vib2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

kötelező-e a magánnyugdíjpénztári tagság

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » szer. márc. 04, 2009 10:24 am

sziasztok!

Úgy tudom, 2002. január 01. előtt is kötelező volt a pályakezdőnek valamelyik nyugdíjpénztárba belépnie.

Egy régebbi kérdés, és saját ügyem kapcsán már nyomoztam ez ügyben:

"Szia Vali64!

Úgy néz ki a dolog, ha valóban be kellett volna lépnie anno valamelyik pénztárba, akkor visszamenőlegesen is el kell rendezni ezt a kérdést.

Megkérdeztem a PSZÁF ügyfélszolgalatát (tel.: 06-40-203-776), és a következő tájékoztatást kaptam.

Tőlük lehet információt kapni arról, hogy mnypénztár tag, avagy sem a dolgozó. Ha igen, egyértelmű visszamenőleg az önellenőrzés. Ha nem, azt a választ kaptam, hogy akkor is visszamenőlegesen be kell lépnie abban az esetben, ha kötelező volt a mnypénztári tagság abban az időben, amikor pályakezdőként munkába állt. Információt kérni faxon, és írásban is lehet. Adott egy faxszámot: 4899542. Szükséges hozzá:munkaszerződés, dolgozó adatai, TAJ szám feltélenül!!!!

Amennyiben elmulasztotta a belépést, ebben az esetben a PSZÁF felveszi a volt munkáltatókkal a kapcsolatot (így Neked csak az általad készített bevallásokat kell önrevíziózni).

Találtam fórumot, ahol feszegették már ezt a kérdést, de ott sem jutottak dűlőre:

http://www.jogiforum.hu/forum/16/9827

Utánanézés, számos telefon és értekezés után nincs egyértelmű válasz („ahány ház annyi szokás” ugye, és hát annyiféle válasz is…) Az érdekesség kedvéért leírom:

  • PSZÁF : bizony mulasztás történt, 2003. júliusában kötelező lett volna mnypt-at választani. Megoldás: a területileg illetékes/kijelölt mnypt-ba 2003. 07.01-től visszamenőlegesen pályakezdőként lépjen be most, és a volt munkáltatók önrevíziója során rendezhető a dolog úgy, hogy az államnak már befizetett összegből a mnypt-at illető rész a mynpt-ba kerüljön.
  • Könyvelők „egy csoportja” : nem történt mulasztás, valóban volt egy időszak 2003-ban amikor nem kellett a pályakezdőknek mnypt-ba belépni (a„szabály” még mindig hiányzik), ezért most sem kell és csak akkor lépjen be önkéntesen az általa választott bármelyik pénztárba, ha akar.
  • Könyvelők „másik csoportja”: nem tudják pontosan be kellett-e lépnie akkor, de jobban jár ha belép, ezért lépjen be önkéntesen mostantól, de talán jobb, ha a területileg amúgy is illetékes pénztárhoz megy.
  • Az illetékes területi mnypt. információja: valóban mulasztás történt, de semmi gond két választási lehetősége van a helyzet megoldására: 1.) pályakezdőként visszamenőlegesen („irányított pályakezdőként”) lépjen be a munkáltatók önrevíziós procedúrája mellett, a belépési nyilatkozathoz csatolja az OEP könyvét, de a mostani mttó-val írassa alá azt. (?) 2.) Lépjen be önkéntesen 30 éven aluliként, (de a belépési nyilatkozatban ne töltse ki a munkába lépés dátumát, mert azt csak pályakezdőknek kell és az illető már nem az) Semmilyen más hátrányos következménye nincs annak, ha ezt a megoldást választja, mert fizetési kötelezettségének teljes mértékben eleget tett az elmúlt három évben – igaz az állam felé – (legfeljebb majd a nyugdíjazásnál járhat rosszabbul, de hol van az még!) így kikerülhető a munkáltatók önrevíziós kalandja.
  • Nyufig. ügyintézője (ez a kedvencem): óriási mulasztás történt, 1998. óta mindenkinek kötelező a belépés! Megoldás: nem tudják, kérdezze meg máshol.

Utánanéztem, és csak 2002-ben nem volt kötelező a belépés.

http://www.rodin.hu/journal/kia_CBE04.html

Üdv:Nelly

Ui: hogy bírságolnak-e emiatt, ha a munkáltató nem jelzi a belépés elmulasztását nem tudom, és elfelejtettm megkérdezni. Elég nagy büntetés szerintem már az is, ha több év múlva derül ki, és akkor kell önrevíziózni, nyenyiket javítani ."

http://www.adoforum.hu/szakmai_forum/tema/14705/kell-e-vizsgalni-miert-nem-mnyp-tag-valaki#82980

 

 

Kiegészítés: szerintem fel lehetne hívni a PSZÁF-et, és megkérdezni, valóban kötelező volt-e 2001-ben.

Megerősítésként:

A legfontosabb változások összefoglalása:

1. 2003. január 1-jétől ismét kötelező a pályakezdőknek magánnyugdíjpénztárba belépniük.

Tagságra kötelezett pályakezdő:
a természetes személy, aki első ízben 1998. július 1-je és 2001. december 31-e között hatályos rendelkezések értelmében tagságra kötelezett pályakezdőnek minősült,
a természetes személy, aki első ízben 2002. december 31-ét követően létesít az 5.§-ban meghatározott jogviszonyt és ebben az időpontban még nem töltötte be a 42. életévét.
Az alap- és középfokú nevelési – oktatási, valamint a felsőoktatási intézményben nappali rendszerű képzés keretében tanulmányokat folytató tanuló, hallgató a tanulói, hallgatói jogviszonyát követően első ízben létesített biztosítási jogviszonya tekintetében minősül pályakezdőnek,
a Magyar Köztársaság területén lakóhellyel rendelkező természetes személy, aki tankötelezettsége megszűnését követően az 5.§ szerinti biztosítási jogviszony hiányában 2002. december 31-ét követően első ízben a Tbj. 34.§ (1) bekezdése szerinti megállapodás megkötésével szerez társadalombiztosítási nyugellátásra jogosultságot és a megállapodás megkötése időpontjában még nem töltötte be a 42. életévét.

http://www.munkavilaga.hu/?mod=2a&newsid=2704

 

Esetleg ha meg tudod nézni az 1997. évi LXXXII. tv 2001-ben hatályos szövegét, abban írnia kell, hogy pályakezdőnek kötelező  a tagság.

Üdv:Nelly

 

 

 

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

kötelező-e a magánnyugdíjpénztári tagság

HozzászólásSzerző: szorgere » szer. márc. 04, 2009 10:31 am

Köszönöm mindhármotoknak! sajnos pont ez a problémám... az első két válasz alapján nem kötelező, a harmadikban már benne van, hogy talán mégis..... ráadásul visszamenőleg. Mindenképpen próbálok még utánajárni, mielőtt az első járulékbevallást elkészítem... legalább nekem ne kelljen emiatt önellenőrizgetnem... bár most egyszerűbb, mint az előző munkáltatóknak lesz, ha megkeresi Őket ezzel a PSZAF. 

A legelső munkahelye az érintett személynek egy TB kifizetőhely volt, 2001-ben. Azt gondoltam, hátha Ők mégiscsak tudtak valamit, ezért nem léptették Őt be magánnyugdíjpénztárba.... De hát: aki dolgozik, az véthet is... Csak az nem ront el semmit, aki nem csinál semmit....

 

Köszönöm még egyszer!

 

Éva

szorgere
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

kötelező-e a magánnyugdíjpénztári tagság

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » szer. márc. 04, 2009 10:34 am

Hívd fel őket szerintem. A honlapjukon is van ügyfélszolgálati telefonszám, és a válaszomban is írtam.

Megtennéd, hogy leírod, Neked mit válaszoltak?

Köszi:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

kötelező-e a magánnyugdíjpénztári tagság

HozzászólásSzerző: szorgere » szer. márc. 04, 2009 11:40 am

Persze!!! Amint odajutok, és fel is veszik :-)

Még jó, hogy ez csak kétesélyes dolog: igen v. nem ... (nem úgy, mintha az APEH felé teszünk fel kérdést: ahány ügyintéző, annyiféleképpen értelmezi az adott törvényi hátteret).

 Éva

szorgere
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

kötelező-e a magánnyugdíjpénztári tagság

HozzászólásSzerző: kriszta4 » szer. júl. 08, 2009 5:19 am

Szia!

Engem most érint ez a téma. Van valami konkrétum ezzel kapcsolatban ?

Köszönöm

kriszta4
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am


Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég