Adófórum

Adózási és számviteli információk

Rokkantsági nyugdíj melletti munkavégzés 2009-1

Tb, munkaügy, bérterhek

Rokkantsági nyugdíj melletti munkavégzés 2009-1

HozzászólásSzerző: kozso123 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kérem, hogy aki otthon van a témában segítsen nekem a III. rokkantsági csoportba tartozók (50-79 % egészségkárosodottak) munkavégzéséhez kapcsolódó 2009.01.01-től érvényes új szabályokat összefoglalni.

A munkavállaló átlagkeresete megrokkanásakor 50.000 Ft volt. Ennek a 90%-a 45.000Ft. Azóta (2007.január 1.) 2007.-évben a nyugdíjakat 6,4%-al, 2008.-ban 6,1%-al emelték. Így 45.000*1,064=47 880, 2008-ban 47.880*1,061=  50.801 Ft. Mivel azonban ez kevesebb, mint a minimálbér, ezért rá 71.500 Ft vonatkozik. Tehát, a nettó – járulékokkal és SZJA-val csökkentett havi jövedelme 71.500 Ft lehet? Vagy ennek a 90%-a?

Az előbbi példában az SZJA összege mennyi?

Ha adójóváírást is igénybe vehet, akkor milyen összeget veszek figyelembe?

A rokkantsági nyugdíja megemeli az adó alapját. A nyugdíjával együtt számított SZJA-t veszem figyelembe?

kozso123
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Rokkantsági nyugdíj melletti munkavégzés 2009-1

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » szomb. jan. 31, 2009 10:10 pm

Szia!

 

Az ONYF magyarázata szerint a nettó átlagkereset hat havi átlaga...

Ha EVÁ-s egyéni vállalkozóról beszélünk, akkor ott szóba sem jöhet sem fizetendő szja, sem adójóváírás.

 

Tehát a bruttó keresetéből csak a 4% ebj-t és a 9,5% nyba-t kell vonni. Mivel nyugdíjas. (Vagy mégsem???)

 

Üdv. Andi

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Rokkantsági nyugdíj melletti munkavégzés 2009-1

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » szomb. jan. 31, 2009 10:25 pm

nem, nem tudom megállni... muszáj elmondanom, mit is gondolok az adott helyzetről....

Szóval adott egy szegény rokkantnyugdíjas, aki - nem mellesleg - sínylődő EVÁ-s egyéni vállalkozóként, plusz heti 10 órás "munkaviszonyban" havi 180 ezer forintos "gombokért" tengeti az életét... Már ne is haragudj, de ha ennyire el van eresztve anyagilag, akkor

1. adózzon tisztességesen, ne a kiskapukat keresse folyton

2. fizessen meg egy könyvelőt, aki személyre szabott tanácsokat ad majd neki

3. mondja le nyugodtan a rokkantnyugdíját, hisz a jelek szerint egyáltalán nincs rászorulva, és különben is... az ilyenek miatt fogják egyre jobban szigorítrani a szabályokat, a vége pedig az lesz, hogy senki nem fog kapni... a csalók miatt... ráadásul a mi pénzünkből fizetik azokat a nyugdíjakat... ami a "nyugdíjas" (???) számára csak aprópénz...

Andi

 

 

 

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Rokkantsági nyugdíj melletti munkavégzés 2009-1

HozzászólásSzerző: kozso123 » vas. feb. 01, 2009 7:47 am

Kedves Andi!

Köszönöm a válaszaid, de egyenlőre ezekkel nem nagyon tudok mit kezdeni. Amikor a kérdésemet fel szerettem volna tenni, valamiért nem volt hajlandó egyben elfogadni a szöveget a honlap, ezért kellett 1,2,3 -al elneveznem a kérdéseket. De ez tuladonképpen egy kérdés, és sorban kellene mindet végig olvasni, mert úgy kerek az egész.

Ebben a (1.-es) kérdés részben szó sincs EVA-ról, pusztán alacsony rokkant nyugdíjról, és hogy itt a 71.500, vagy ennek a 90%-a a kereseti határ. De ebben az esetben sem teljesen egyértelmű a helyzet, mert ha elfogadom, hogy a 71.500 90%-a ránézve a kereseti határ, akkor bőven igénybe vehet adójóváírást. -bár szerintem inkább a 71.500 a kereseti határ és nem ennek a 90%-a- Az adójóváírás jár neki, de évközben nem kötelező igénybe venni. Majd évvégén visszaigényel pl. 130.000 Ft-ot. Ez kb havi 11.000 Ft. Ha nem veszi igénybe évközben az adójóváírást, és így a nettója pl. a 71.500 90%- a akkor jár neki a rokkant nyugdíj, ha meg igénybe veszi évközben az adójóváírást, akkor hat hónap után meg kell szüntetni, mert 11.000 Ft-al több volt a nettó jövedelme? Ezért kérdezem, hogy akkor, milyen SZJA összeget veszek figyelembe? Szerintem ez nem derül ki a törvény szövegéből.

Azt gondolom, hogy ez a probléma több munkahelyen is előjöhet. Ezért azt szeretném kérni, hogy aki végig olvassa a 3 részben feltett kérdést, és átgondolt választ tud adni, írja le, a lehetőleg kellően megalapozott véleményét. Köszönöm a válaszokat.

Mellesleg Andi, teljesen igazad van amikor azt mondod, hogy akinek a rokkant nyugdíja mellett magas jövedelme van, az adja vissza a rokkant nyugdíját. Azonban ez a kérdés is egy megoldandó kérdés, és erre is választ várnék. Azon felül, az is igaz, hogy ha valakinek magas jövedelme van, attól még akármilyen beteg is lehet. És havalaki nem 79%-os rokkant, hanem 80%-os, akkor már akármennyit kereshet a rokkant nyugdíja mellett. Én láttam már 80%-os rokkantat, aki egészégesebbnek nézett ki, mint én.

Üdv: Gábor

 

 

kozso123
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Rokkantsági nyugdíj melletti munkavégzés 2009-1

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » vas. feb. 01, 2009 11:53 am

Meg kell szüntetni annak a 62. életévét be nem töltött rokkantnyugdíjanak a nyugdíját akkor, ha hat egymást követő hónapra vonatkozó nettó átlagkeresetének havi átlaga meghaladja a rokk.ny. alapját képező havi átlagkereset 90%-át, illetve annak a megállapítást követő rendszeres emelésekkel növelt összegét, de legalább a mindenkori kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) összegét. A vizsgálat során kizárólag a 2009. január 1-je utáni kereseteket kell figyelembe vanni, erre tekintettel a megszüntetésre legkorábban 2009. július 1-je után kerülhet sor.

 

Ebből én azt olvasom ki, hogy ha hat hónapon keresztül legalább a mindenkori minimálbért megkapja, akkor 6 hónap után meg kell szűntetni a rokk. nyugdíját. Függetlenül attól, hogy mennyi a nettója. (Ezért szokták a rokk,nyugdíjast részmunkaidőben foglalkoztatni. Mert ha 8 órában alkalmazzák, akkor kötelező a minimálbért kifizetni, ezzel viszont...)

 

Andi

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am


Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég