Adófórum

Adózási és számviteli információk

föállású anya-bt beltag

Tb, munkaügy, bérterhek

föállású anya-bt beltag

HozzászólásSzerző: csirip » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok! Van egy evás bt-m. A beltag egy főállású anya. A kültag a férj. Eddig csak a férj dolgozott a cégben. Anyuka nevelte a gyerekeket. De most lenne lehetősége, ideje stb. egy kicsit dolgozni. Elvállalná a saját házuk közösképvislőségét, havi 15 e Ftért, de számlát kellene adnia. Ezzel gond nincs is. Csakhogy ebben az esetben sztetek elegendő pld. negyedévente megbízási díjat számfejteni neki pld. 5 e Ft/név a cégből? Nem jön be a minimálbér utáni járulékfizetés? Úgy tudom a főállású anyaság úgy viselkedik mint munkaviszony. Ügyvezetést ellátja a btben nulla ftért, a közösképviselőséget meg megbízási díjért. Működik ez igy sztetek?? köszi előre is
csirip
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

föállású anya-bt beltag

HozzászólásSzerző: mazsi5 » hétf. jan. 26, 2009 10:02 am

Szia!  Szerintem a főállású anyaság nem egyenlő a heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonnyal..

A Bt-ben ki vézi el azokat a munkákat, mely munkák kapcsán a bt. bevételt szerez. Az EVá-s vállalkozásnak lennie kell bevételének, különben nem lehet evá-s... ?

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

föállású anya-bt beltag

HozzászólásSzerző: cetragu1 » hétf. jan. 26, 2009 10:36 am

Sziasztok! Tavalyig én is főállású anyuka voltam. A következőben az egyéni vállalkozóra vonatkozó értelmezést írom le, de sajna a BT beltag ugyanaz a kategória, ebből a szempontból:

A vonatkozó törvény rendelkezései értelmében a gyermeknevelési támogatásban részesülő személy kereső tevékenységet napi 4 órát meg nem haladó időtartamban folytathat, vagy időkorlátozás nélkül, ha a munkavégzés otthonában történik. A társadalombiztosítási jogszabályok értelmében az egyéni vállalkozó legalább a minimálbér után akkor is köteles járulékot fizetni, ha vállalkozói jövedelemre nem tesz szert. Az egyéni vállalkozó a minimálbér alapulvételével nem köteles társadalombiztosítási járulékot, nyugdíj- és egészségbiztosítási járulékot fizetni arra az időtartamra, amelynek tartama alatt gyermeknevelési támogatásban részesül kivéve, ha a gyermeknevelési támogatás folyósításának tartama alatt vállalkozói tevékenységét személyesen folytatja. A járulékokat tehát nem a minimálbér után köteles megfizetni, ha személyesen végzi a munkát, még ha csak 4 órában is. Sajnos nem tekinthető "mellékállású" egyéni vállalkozónak. Az egyéni vállalkozó akkor mellékállású, ha emellett heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonyban is áll. Az egyéni vállalkozásból származó jövedelme után szja előleget és tételes ehot is fizetnie kell.

üdv: erzsi

cetragu1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

föállású anya-bt beltag

HozzászólásSzerző: csirip » hétf. jan. 26, 2009 12:04 pm

Sziasztok! Ahogy írtam a férj dolgozott a cégben ténylegesen, anya semmit!!!!!! Ő nulla ftért volt üzletvezető a cégben. Akkor (pár éve) ezt körbejártam, és mehetett a dolog. Ám most ő is dolgozna a cégben. Tehát TÉNYLEGESEN , SZEMÉLYESEN KÖZREMŰKÖDNE!!!!!!!!! Nemcsak ügyvezetne.....
csirip
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

föállású anya-bt beltag

HozzászólásSzerző: csirip » kedd jan. 27, 2009 8:33 am

Szerintetek?
csirip
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

föállású anya-bt beltag

HozzászólásSzerző: cetragu1 » kedd jan. 27, 2009 1:46 pm

Szia! Nekem már ott sántít, hogy az anya "nem dogozott". A beltagot ugyanis nem lehet kizárni a személyes közreműködésből :-( Én mielőtt főállásu anya lettem "alkalmatottá" váltam a kft-ben, ahol tulaj vagyok, így mehettem főállásu anyának, mert mint ügyvezető, aláíró stb. kft tulaj, a közreműködésemet nem lehetett kizárni, így pedig a "4 órát meg nem haladóba" nem fértem bele. Bár most nézem, otthon dolgozó lehettem volna :-)

Szerintem a megbízási díj sem fontos, a BT bevétele lehet a közösképviseleti díj (hiszen a bt szerződik, és számláza társasháznak) Az anyuka BT belagként végezheti a munkát, -mivel a személyes közreműködés nem lehet 4 órás- kizárólag otthon :-) ÍDe ebben az esetben a minimálbér után (nem a 2*-es!!!) meg kellene fizetni a járulékot a cégnek az anyuka után :-(

Ha a BT vállalja a közösképviseletet, papíron a férj dolgozik, a mama meg gyereket nevel, akkor meg marad minden a régiben. (bár említettem, a mama beltagsága szerintem magával vonta eddig is a járulékfizetési kötelezettséget, hiszen a személyes közreműködésből kizárni nem lehet. de ehhez a társasági szerződésben talán van valami "kibúvó")

üdv: erzsi

cetragu1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

föállású anya-bt beltag

HozzászólásSzerző: csirip » kedd jan. 27, 2009 4:16 pm

Szia! A beltagnál ha jól tudom, az hogy ügyvezet, azaz aláírja a bankot, stb, tehát amikor kell adja az aláírását, de NEM DOLGOZIK, TEHÁT SZEMÉLYESEN NEM VÁLLAL MUNKÁT , azt lehet 0 ft összegért csinálnia. Ráadásul minden neten megy (bank stb) ttehát ki sem kell mozdulnia otthonról. Viszont a közös képviselet már személyes közreműködés, hiszen ő dolgozik majd. Jön a munkás a házat renoválni, ő írja alá a munkalapot mint x.-né. Az egy dolog, hogy a Bt számláz (sztem) de neki ezért minden képpen díjazás jár (és sztem a minimálbér utáni kötelező járulékfizetés is bejön). Ezt szeretnék elkerülni, de nem találok olyan kibúvot, ami alapján lehetne.....Várom még a tanácsokat, hátha...
csirip
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am


Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 17 vendég