Adófórum

Adózási és számviteli információk

ugyvezeto fizetetlen szabadsag

Tb, munkaügy, bérterhek

ugyvezeto fizetetlen szabadsag

HozzászólásSzerző: onebol21 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Ügyvezeto igazgató vagyok saját Kft-ben, foallasban, mas munkaviszonyom nincs, a minimalber ketszeresenek jarulekait fizetem magam utan.

8 honapra kulfoldre szeretnek menni egy tanfolyamra. (nem a ceg fizeti -EVA-s Kft-, maganszemelykent megyek)

Kétszemélyes a Kft, ez alatt az idő alatt cégtársam fogja ellátni az ugyvezetoi feladatokat meghatalmazással stb...

8 honapig nem leszek Magyarországon, nem fogok "dolgozni" a Kft-ben,...nem tudom ilyenkor mi a helyzet, hisz nem szeretnek havonta ennyi jarulekot feladni,

úgyhogy tenylegesen nem vagyok itthon, nem keresek penzt stb...sajat "kútfőből" a fizetetlen szabadság jutott eszembe, de nem vagyok tisztban vele, ilyen esetben milyen jarulekok vannak...

a TB jarulek ilyenkor ugyanannyi? Nem tudom mi a leggazdasagosabb megoldas, vigyem le a fizetesem drasztikusan erre az idore? vagy csak sima fizetetlen szabi? meg mosta  fizetesemet lejjebb vinni, háát nem tudom...még félre értené az APEH stb...pedig hát mégiscsak az a színtiszta igazság, hogy nem lesz bevételem, jövedelmem ez idő alatt (ok, hogy ez egy cég es majd a bevetelekbol reszesedek, dehat megsem, hisz ez egy kis kétszemélyes EVA-s ceg, tehat a ket tag gyakorlatilag szamlara veszi fel a penzeit,... ha en nem fogok dolgozni, akkor nulla penzem lesz, meg ha a cegnek leszenk is bevetelei a masik tag munkai altal, abbo len valojaban nemreszesedek)

Szóval az lenne a nagy kérdésem, mi lenne a leggazdasagosabb megoldas az en esetemre erre az idoszakra?

Nagyon koszonom!

Jozsef

onebol21
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

ugyvezeto fizetetlen szabadsag

HozzászólásSzerző: nyár » hétf. nov. 24, 2008 10:50 am

Szia József!

Fizetésnélküli szabadságról csak munkaviszonynál beszélhetünk. Ha személyesen közremüködő

tag vagy, akkor nincs megszabva   "munkaidő" .  Taggyülési határozat alapján lemondó az ügy-

vezetésről, és  személyes közremöködés sem lesz, csak csendes társ leszel. De várd meg mások

véleményét is.  De akkor 8 hónapig nem leszel biztosított.

Üdv: Ica

nyár
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

ugyvezeto fizetetlen szabadsag

HozzászólásSzerző: mazsi5 » hétf. nov. 24, 2008 11:08 am

Szia!  Kicsit pontosítani kellene a kérdésedet: Csak feltételezni tudom, hogy ebben a KFT-ben un. főfoglalkozású társas vállalkozó vagy (személyesen közreműködő tag) . Alapvető kérdés, hogy a személyes közreműködés az a társasági szerződés keretében szabályozottan (mellékszolgáltatási kötelezettség), vagy min alapul? 

Ha tényleg társasvállalkozó vagy (személyesen közreműködő tag)  és nem munkaviszonyban vagy ügyvezető, akkor csak akkor mentesülsz Te is meg a cég is  a kötelező járulékfizetés alól, ha annak rendje és módja szerint módosítjátok azt a valamit (társasági szerződés, tagok megállapodása..), aminek alapján eddig személyesen közreműködő tag voltál - szerintem. 

zavaró a kérdésed, mert egyrészt olyanokat írsz, ami a személyesen közreműködő tagnál jellemző, másrészt  fizetetlen szabi.....   ami pedig akár rendes fizetett szabadság, akár fizetésnélküli szabadság formájában csak az Mtv. hatálya alá tartozó foglalkoztatottaknál lehetséges (munkaviszony)..  Üdv.

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

ugyvezeto fizetetlen szabadsag

HozzászólásSzerző: onebol21 » hétf. nov. 24, 2008 1:28 pm

Kedves Ica és Mazsi!

Köszönöm a valaszotokat.

Munkavizonyban töltöm be az ügyvezető tisztséget. "Az ügyvezető tisztségét munkaviszony keretében látja el." -ez áll atársasági szerződésben.

"Csak feltételezni tudom, hogy ebben a KFT-ben un. főfoglalkozású társas vállalkozó vagy (személyesen közreműködő tag) . Alapvető kérdés, hogy a személyes közreműködés az a társasági szerződés keretében szabályozottan (mellékszolgáltatási kötelezettség), vagy min alapul?"....nah erre egyelőre nem tudom a választ:( a társasági szerződésben nem találok semmi utalót "mellékszolgáltatási kötelezettség"re vonatkozólag... (bocsánat, hogy nehezkesenek tűnök, de majd utána járok, ha még mindig kevés ez az infó is)

Lemondani nem szeretnék az ügyvezetésről, hisz a kétszemélyes cég mivolta miatt, akkor társamnak kellene lennie az ügyvezetőnek és cégbíróság szintű módosítással nem szeretnénk "átkavarni" az egész céget a 8 hónap miatt...

készült egy ügyvéd által ellenjegyzett jegyzőkönyv a társaság határozatáról, miszerint a társaság meghatalmazza a cégtársat aki képviseli teljes körúen a társaságot az ügyvezető távolléte alatt,

fix időpntra tól-ig megadva az intervallumot.... Ügyvéd szerint ez teljesen elég, nem kell "átvariálni" emiatt a céget stb...benne van a határozatban, hogy szamlakat , szerzodeseket  állíthat ki, banki ügyeket, hivatalos ügyeket intézhet stb.....most elbizoytalanodtam, lehet ez igy nem is lesz ok? (most fuggetlenul mar aTB terhektol)

ebben az esetben csak az a megoldás, h lemondok az ugyvezetosegrol es a masik tag pedig felveszi?

egyebkent nem gond, ha 8 hónapig nem leszek biztosított, legalábbis nem EU-ba megyek...(tehát, ha torténne velem vmi, akkor sem a TB fizetné)...

illetve most már az is kérdés, hogy mi van olyankor, ha 8 hónapig nem vagyok biztosított? (azon kívül, hogy ez nem számít be a nyugdíjba)....

no de nem is az a lényeg, hoghy én nem szeretnék ez idő alatt TB-t, stb. fizetni, haenm csk az, hogy ha lehetséges akkor ne m szeretném a minimálbér kétszerese után, ez időszak alatt

nem tudom, tudtam-e most plusz infot adni, de mindenestre köszi az eddigi válaszokat is mégegyszer!

onebol21
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

ugyvezeto fizetetlen szabadsag

HozzászólásSzerző: mazsi5 » hétf. nov. 24, 2008 2:47 pm

Mivel Munkaviszonyban vagy ügyvezető, akkor eddig volt valamennyi bruttó munkabéred, de a Tb járulék alapjának a minimál 2-szeresét tekintettétek, Te fizetted a levonásos járulékokat a tényleges fizetésed alapján, a cég pedig fizetett utánnad 138 eFt alapulvételével, de elképzelhető, hogy a bruttó munkabéred és a 138.000 Ft azonos összeg volt.

A Mtv. meghatározza, hogy a munkavállaló részére mikor kötelező biztosítani és meddig a kért fizetésnélküli szabadságot. Ettől függetlenül a munkáltató egyéb címen is engedélyezheti a fizetésnélküli szabadságot, szerintem, bár ennyire nem vagyok jogász.

Tehát nálad mindenképpen a munkáltatói jogkörgyakorlónak/munkáltatónak kell, hogy engedélyezze az általad 8 hónapra kért fizetésnélküli szabadságot...

Mint írom, nem vagyok jogász, s tudom, hogy az ügyvezető bizonyos feladatokra vonatkozóan a cég munkavállalóit felhatalmazhatja,  de szerintem általánosságban nem lehet az ügyvezetőségre mást felhatalmazni..   Az ügyvezetőt a taggyűlés "választja/bízza" meg, s szerintem a bizonyos meghatalmazás adás munkavállaló részére, az nem jelentheti azt, hogy az ügyvezetőségget ruházhatja másra....

A Gt-ből. /pár idézet/

(3) A korlátolt felelősségű társaság ügyvezetését egy vagy több ügyvezető látja el.

22. § (1) Vezető tisztségviselő - a közkereseti és a betéti társaság kivételével - csak természetes személy lehet. A vezető tisztségviselő a társaság belső működése körében a társasággal, illetve annak testületeivel, valamint más tisztségviselőivel kapcsolatos feladatait csak személyesen láthatja el, képviseletnek nincs helye.

28. § (1) A gazdasági társaság munkavállalóival szemben a munkáltatói jogokat - ha a társasági szerződés eltérően nem rendelkezik - a vezető tisztségviselő gyakorolja. Ha a társaságnál ügyvezető testület működik, a társasági szerződésben, a társasági szerződés ilyen rendelkezése hiányában pedig az ügyvezető testület ügyrendjében kell rendelkezni a munkáltatói jogok gyakorlásának a testület tagjai közti megosztásáról.

(2) A társasági szerződés vagy a társaság legfőbb szervének határozata a munkáltatói jogok gyakorlását több vezető tisztségviselő esetében az egyik vezető tisztségviselőre, illetve más, a gazdasági társasággal munkaviszonyban álló személyre ruházhatja át.

29. § (1) A gazdasági társaságot törvényes képviselőként a vezető tisztségviselők képviselik harmadik személyekkel szemben, valamint bíróságok és más hatóságok előtt. A vezető tisztségviselők törvényen alapuló szervezeti képviseleti jogát a társasági szerződés korlátozhatja, illetve több vezető tisztségviselő között megoszthatja. A képviseleti jog korlátozása, illetve megosztása harmadik személyekkel szemben nem hatályos.

(2) A vezető tisztségviselők az ügyek meghatározott csoportjaira nézve a gazdasági társaság munkavállalóit képviseleti joggal ruházhatják fel.  

Szerintem, ha más háttérinfót nem üt a dolog, akkor egy cégnek egyébként több ügyvezetője is lehet (megjelölve, hogy kinek mi a dolga, mint vezető tisztségviselő), de az is társ.szerz.módosítással járna,-- ha meg már azzal jár,  akkor a legegyszerűbb dolog, ha felmenetenek az ügyvezetőség alól, s ezzel egyidejűleg a munkaszerződésedet is felmondják (közös megegy.) , s akkor nem kell kavarni azzal a fizetésnélküli szabival, stb., az új ügyvezetőnél meg esetleg kikötitek, hogy 9 hónapos határozott időre szól a megbízatása... aztán, amikor visszajössz akkor vagy személyesen közreműködő tagként ténykedsz, vagy munkaviszonyban, ügyvezetői munkakörben,stb..   Lehet, hogy nem olvastam elég figyelmesen amit írtál, de nem olvastam, hogy lenne a cégnek más munkavállalója (munkaviszonyos dolgozója).... Ezt csak azért említem, mert nekem az egyik cégben egy román volt az ügyvezető, akinek nincs Mao-on tartós tartózkodási helye, s nem is tartózkodott itt. Lépten-nyomon olyan ügyekbe keveredett a cég (pld-ul APEH), aminél ragaszkodtak a cégbíróságon bejegyzett képviselőhöz, illetve annak aláírásához--- hamisítani senki nem akart,-- be kellett látni, hogy ez így nem oké, s az ügyvezető és társaság úgy döntött, hogy akkor egy személynek adnak különböző meghatalmazásokat, de ez sem volt jó, mert az illetőt fel kellett venni munkaviszonyba, ahhoz, hogy bizonyos esetekre meghatalmazott lehessen..aztán ügyvezetőváltoztatás lett a vége.

Az ügyvezető lehet Ptk-s megbízott pénzesen, vagy ingyenesen, illetve ellátható az ügyvezetőség a munkaviszonyra irányadó szabályok szerint. Önmagában az ügyvezetőség ellátása a társaság tagja által, nem keletkeztet személyesn közreműködő tagi (társasvállalkozói) jogviszonyt.  Az ügyvezetőség/képviselet ellátása nem azonos a cégben a bevételszerző tevékenység kapcsán szükséges munkák elvégzésével...

De azt írod, hogy az ügyvéd az azt mondta, hogy a társaság másik tagja nyugodtan felhatalmazható az ügyvezetőséggel, társasági szerződés módosítás nékül??!  Hát nem tudom, nekem vannak fenntartásaim.... nyilván ez nem jelent semmit, de szerintem kérdezzél meg mást is, hogy 8 hónapra az ügyvezetőség meghatalmazás alapján áttestálható-e cégbírósági bejelentés nélkül..  Azon kívül én a helyedben nem vállalnám a nevem alatt a felelősséget  olyan esetleges dolgokért, amire az adott időszakban nincs rálátásod.  

A válaszomat vedd "írásos" gondolkodásnak, hiszen ezt az ügyvezetőségre való meghatalmazásos dolgot a másik tulajdonosra vonatkozóan, társ.szerződés mód.nékül - leginkább hozzértő cégjogász tudná megnyugtatóan meghatározni.  Üdv.   

 

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am


Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég

cron