Adófórum

Adózási és számviteli információk

Kell-e vizsgálni, miért nem mnyp. tag valaki?

Tb, munkaügy, bérterhek

Kell-e vizsgálni, miért nem mnyp. tag valaki?

HozzászólásSzerző: vali64 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok! 

A biztosítottnak a kora alapján véleményem szerint kötelezően magánynyugdijpénztár tagnak kellene lennie, de ő azt nyilatkozza, hogy nem az. Kell ezzel nekem foglalkozni, mint ügyintézőnek, vagy az ő problémája. Bűntethetnek azért, ha nem járok utána a "dolognak"?

vali64
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Kell-e vizsgálni, miért nem mnyp. tag valaki?

HozzászólásSzerző: mazsi5 » kedd nov. 11, 2008 12:04 pm

A TB igazolványából láthatod, hogy volt-e korábban munkáltatói, ha voltak, akkor nálad nem pályakezdő.., az pedig, hogy valaki 30 év alatt van, még nem jelenti azt, hogy kötelezően magánnyugd.pénztári tagnak kell lennie.
mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Kell-e vizsgálni, miért nem mnyp. tag valaki?

HozzászólásSzerző: vali64 » kedd nov. 11, 2008 2:30 pm

Egy megbízásos nem ad le tb. igazolványt, sokszor még az alkalmazott sem. Még mindig nem tudom, kell-e vizsgálnom, hogy jogszerűen nem lépett be, vagy azért nem tag, mert nem tett eleget kötelezettségének. Ezért a magánszemélyt terheli a felelősség vagy engem is "elővehetnek"?

vali64
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Kell-e vizsgálni, miért nem mnyp. tag valaki?

HozzászólásSzerző: szaboicus » kedd nov. 11, 2008 4:12 pm

Szia!
Ha nem ad le  TB.(Igazolványt 3 napon belül ki kell állítanod neki,ha mviszonyban foglalkoztatjátok) igazolványt akkor nyilatkoztatni kell sk
- adó(2008-ra), és
- járulékköteles jövedelemmel(a belépés előtti 2 év,ez a táppénzhez kell)rendelkezett-e vagy nem?
Ha van  másik mhelye az adjon ki egy igazolást, hogy mikortól, milyen jogviszonyban foglalkoztatják,heti mideje?óra,Mnyp-i tagsága?(a tagság kezdete NYENYI),tételes eho-t megfizetik-e?
Ha ezeket nem tisztázod, - utólag önellenőrzés,- bírság,stb, lehet belőle.
Üdv:Icus  
szaboicus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Kell-e vizsgálni, miért nem mnyp. tag valaki?

HozzászólásSzerző: vali64 » szer. nov. 12, 2008 8:00 am

Hagyjuk az egészet! Úgy látszik nem tettem fel érthetően a kérdésemet, mert mindenről írtok, csak arról nem, amit kérdeztem.
vali64
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Kell-e vizsgálni, miért nem mnyp. tag valaki?

HozzászólásSzerző: zspotorke » szer. nov. 12, 2008 8:23 am

Szia Vali!

A munkaviszony vagy bármely jogviszony létesítését követően vannak olyan feladatok, amelyeket el kell vagy célszerű elvégeznie a munkáltatónak/kifizetőnek.

Ilyen feladat az, hogy személyi nyilvántartást kell felfektetni minden jogviszonyról. A nyilvántartás egyik kérdése a pénztártagság megállapítása. Nyilvánvaló, hogy a munkavállaló saját maga tudja/tudhatná a legjobban, hogy tagja-e vagy sem egy pénztárnak. Neked azt kell tudni, hogy melyek azok az esetek, amikor kötelezi a törvény a tagságra. Ha pedigmég nyilatkoztatod is, akkor nyilvánvaló, hogy Te jóhiszeműen, körültekintően jártál el.

De: és erről beszéltek a többiek is - mert már láttunk "karón varjút" - ha nem akarsz magadnak esetlegesen több hónapos/éves önrevíziót, járulékhiányt és pótlékot a cégnek ( a magánnyugdij hiánya pótlék alap még akkor is, ha egyébként az adófolyószámla túlfizetést mutat!)akkor + úgy szakmaszeretetből is nem árt alaposan körbejárni a kérdést! Tudod miért? Mert mindenki tévedhet (nem érti miről beszélsz és hidd el van ilyen, keveri az önkéntes és a magánnyugdijpénztárat) mint ahogy Te is tévedtél, mert a biztosítottnak a kora alapján egyáltalán nem biztos, hogy magánnyudij pénztár tagjának kell lennie.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Kell-e vizsgálni, miért nem mnyp. tag valaki?

HozzászólásSzerző: vali64 » csüt. nov. 13, 2008 8:39 am

Kedves Zsuzsa!

Én nem mondtam azt, hogy kötelezően annak kell lennie, csak felmerült bennem -a kora miatt,mert más információm nem volt róla-, hogy  azért nem tag , mert jogszabály szerint nem köteles, vagy azért, mert elmulasztotta a kötelezettségét. A kérdés körbejárásával csak az a problámám, hogy így is rengeteg dolgom van. Igaz, ha utána önrevízióznom kell, az még több munka lesz. Magamnak teszek vele jót, ha utána járok. Bocs, de engem idegesít, amikor folyamatosan másról beszélnek, mint amit kérdeztem. Ilyen vagyok.

vali64
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Kell-e vizsgálni, miért nem mnyp. tag valaki?

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » csüt. nov. 13, 2008 9:55 am

Szia Vali64!

Úgy néz ki a dolog, ha valóban be kellett volna lépnie anno valamelyik pénztárba, akkor visszamenőlegesen is el kell rendezni ezt a kérdést.

Megkérdeztem a PSZÁF ügyfélszolgalatát (tel.: 06-40-203-776), és a következő tájékoztatást kaptam.

Tőlük lehet információt kapni arról, hogy mnypénztár tag, avagy sem a dolgozó. Ha igen, egyértelmű visszamenőleg az önellenőrzés. Ha nem, azt a választ kaptam, hogy akkor is visszamenőlegesen be kell lépnie abban az esetben, ha kötelező volt a mnypénztári tagság abban az időben, amikor pályakezdőként munkába állt. Információt kérni faxon, és írásban is lehet. Adott egy faxszámot: 4899542. Szükséges hozzá:munkaszerződés, dolgozó adatai, TAJ szám feltélenül!!!!

Amennyiben elmulasztotta a belépést, ebben az esetben a PSZÁF felveszi a volt munkáltatókkal a kapcsolatot (így Neked csak az általad készített bevallásokat kell önrevíziózni).

Találtam fórumot, ahol feszegették már ezt a kérdést, de ott sem jutottak dűlőre:

http://www.jogiforum.hu/forum/16/9827

Utánanézés, számos telefon és értekezés után nincs egyértelmű válasz („ahány ház annyi szokás” ugye, és hát annyiféle válasz is…) Az érdekesség kedvéért leírom:

  • PSZÁF : bizony mulasztás történt, 2003. júliusában kötelező lett volna mnypt-at választani. Megoldás: a területileg illetékes/kijelölt mnypt-ba 2003. 07.01-től visszamenőlegesen pályakezdőként lépjen be most, és a volt munkáltatók önrevíziója során rendezhető a dolog úgy, hogy az államnak már befizetett összegből a mnypt-at illető rész a mynpt-ba kerüljön.
  • Könyvelők „egy csoportja” : nem történt mulasztás, valóban volt egy időszak 2003-ban amikor nem kellett a pályakezdőknek mnypt-ba belépni (a„szabály” még mindig hiányzik), ezért most sem kell és csak akkor lépjen be önkéntesen az általa választott bármelyik pénztárba, ha akar.
  • Könyvelők „másik csoportja”: nem tudják pontosan be kellett-e lépnie akkor, de jobban jár ha belép, ezért lépjen be önkéntesen mostantól, de talán jobb, ha a területileg amúgy is illetékes pénztárhoz megy.
  • Az illetékes területi mnypt. információja: valóban mulasztás történt, de semmi gond két választási lehetősége van a helyzet megoldására: 1.) pályakezdőként visszamenőlegesen („irányított pályakezdőként”) lépjen be a munkáltatók önrevíziós procedúrája mellett, a belépési nyilatkozathoz csatolja az OEP könyvét, de a mostani mttó-val írassa alá azt. (?) 2.) Lépjen be önkéntesen 30 éven aluliként, (de a belépési nyilatkozatban ne töltse ki a munkába lépés dátumát, mert azt csak pályakezdőknek kell és az illető már nem az) Semmilyen más hátrányos következménye nincs annak, ha ezt a megoldást választja, mert fizetési kötelezettségének teljes mértékben eleget tett az elmúlt három évben – igaz az állam felé – (legfeljebb majd a nyugdíjazásnál járhat rosszabbul, de hol van az még!) így kikerülhető a munkáltatók önrevíziós kalandja.
  • Nyufig. ügyintézője (ez a kedvencem): óriási mulasztás történt, 1998. óta mindenkinek kötelező a belépés! Megoldás: nem tudják, kérdezze meg máshol.

Utánanéztem, és csak 2002-ben nem volt kötelező a belépés.

http://www.rodin.hu/journal/kia_CBE04.html

Üdv:Nelly

Ui: hogy bírságolnak-e emiatt, ha a munkáltató nem jelzi a belépés elmulasztását nem tudom, és elfelejtettm megkérdezni. Elég nagy büntetés szerintem már az is, ha több év múlva derül ki, és akkor kell önrevíziózni, nyenyiket javítani .

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Kell-e vizsgálni, miért nem mnyp. tag valaki?

HozzászólásSzerző: vali64 » csüt. nov. 13, 2008 1:50 pm

Köszi Nelly, sokat segítettél! Üdv: Vali

vali64
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am


Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég