Adófórum

Adózási és számviteli információk

ügyvezetés munkaviszonyban

Tb, munkaügy, bérterhek

ügyvezetés munkaviszonyban

HozzászólásSzerző: nbubba » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Egy Kft-ben 50-50%-ban férj és feleség a tulajdonos. 1998. óta a hölgy az ügyvezető munkviszony keretében, és több alkalmazottjuk lévén a munkáltatói jogok gyakorlója is. A férj szintén itt van munkaviszonyban , de nem mint ügyvezető. Nemrég vettük át a könyvelését és sajnos elsiklottunk a tény felett, hogy saját magánál hogyan gyakorol munkáltatói jogokat. étkezési utalványt, kiküldetési rendelvényen saját gépkocsi használatot is kap, és az adójóváirást is igénybe vette. Természetesen járulék ellenőrzés lesz! Hogyan tudon ezt tisztába tenni?

Előre is köszönöm!

nbubba
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

ügyvezetés munkaviszonyban

HozzászólásSzerző: mazsi5 » kedd okt. 28, 2008 9:02 am

Korábban a Gt egyértelműen kimondta, hogy az ügyvezető felett a munkáltatói jogokat a taggyűlés gyakorolja. Páran lehet, hogy belekötnek majd a válaszomba, de szerintem, a Gt-ből következtethetően: a kizárólag ügyvezetőségre kötött munkaszerződés tekintetében továbbra is a taggyűlés gyakorolja az ügyvezető felett a munkáltatói jogokat.

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

ügyvezetés munkaviszonyban

HozzászólásSzerző: mazsi5 » kedd okt. 28, 2008 9:18 am

Korábban (2006.06.30-ig) így volt a Gt-ben:

1997. évi CXLIV. törvény

a gazdasági társaságokról

A taggyűlés

g) a 33. § (1) bekezdésében foglalt kivétellel az ügyvezető megválasztása, visszahívása és díjazásának megállapítása, valamint, ha az ügyvezető a társasággal munkaviszonyban is áll, a munkáltatói jogok gyakorlása;

Most, a teljesség igénye nélkül így szól:

A gazdasági társaság ügyvezetése

21. § (1) A gazdasági társaság ügyvezetését - a gazdasági társaságok egyes formáira vonatkozó rendelkezések szerint - a társaság vezető tisztségviselői vagy a vezető tisztségviselőkből álló testület látja el. E törvény alkalmazásában ügyvezetésnek minősül a társaság irányításával összefüggésben szükséges mindazon döntések meghozatala, amelyek törvény vagy a társasági szerződés alapján nem tartoznak a társaság legfőbb szervének vagy más társasági szervnek a hatáskörébe.22. § (1) Vezető tisztségviselő - a közkereseti és a betéti társaság kivételével - csak természetes személy lehet. A vezető tisztségviselő a társaság belső működése körében a társasággal, illetve annak testületeivel, valamint más tisztségviselőivel kapcsolatos feladatait csak személyesen láthatja el, képviseletnek nincs helye.

(2) A vezető tisztségviselőt e minőségében megillető jogokra és az őt terhelő kötelezettségekre - a törvényben meghatározott eltérésekkel -

a) a Ptk. megbízásra vonatkozó szabályait (társasági jogi jogviszony) vagy

b) a munkaviszonyra irányadó szabályokat

kell alkalmazni.

A taggyűlés

141. § (1) A taggyűlés a társaság legfőbb szerve. A taggyűlést legalább évente egyszer össze kell hívni.

(2) A taggyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik:

j) a 37. §-ban foglalt kivétellel az ügyvezető megválasztása, visszahívása és díjazásának megállapítása;

x) mindazon ügyek, amelyeket törvény vagy a társasági szerződés a taggyűlés kizárólagos hatáskörébe utal.

 

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

ügyvezetés munkaviszonyban

HozzászólásSzerző: nbubba » kedd okt. 28, 2008 1:09 pm

Szia!

Köszönöm válaszodat olvastam a már feltett kérdések között ezt az álláspontodat, és sajnos az ellenkezőjét is (ami nekem elég nagy baj), és még most sem tudom, hogy az APEH ellenőrzésen is elfogadják -e a munkaviszonyt az általad leirtak alapján. A másik tulajdonos (aki egyébként mint irtam szintén munkaviszonyban fuvarszervező a cégnél, gyakorolhatná a munkáltatói jogokat csak az ügyvezető felett, az alkalmazottak felett pedig továbbra is az ügyvezető?

 

nbubba
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

ügyvezetés munkaviszonyban

HozzászólásSzerző: mazsi5 » kedd okt. 28, 2008 3:01 pm

Szia!  nekem az az álláspontom - jelzem következtetve a Gt-ből , miszerint közvetlenül a tulajdonosok sem utasítgathatják az ügyvezetőt -, hogy az egyik ügyvezető nem utasítgathatja a másik ügyvezetőt az ügyvezetői munkájára tekintettel.  Más lenne a helyzet, ha van egy ügyvezető aki megbízással ügyvezető, s alkalmazottként mondjuk irodavezetőként munkaviszonyban van, mert akkor az irodavezetői munkaköre tekintetében a munkáltatói jogokat felette mindenképpen egy másik személynek kell gyakorolnia, mondjuk egy másik ügyvezetőnek.

Azt sem tartanám helytállónak, ha mint pld-ul nálam 4 cégben is egy-egy ügyvezető van, abból három cégnél az ügyvezető az ügyvezetőséget munkaviszonyban látja el, --s még a munkaszerződése úgy köttetett, hogy a munkáltatói jogokat velekapcsolatban a taggyűlés gyakorolja. A taggyűlés részéről ki van jelölve egy személy, aki a taggyűlés (mint munkáltató) nevében a költségtérítését, munkáltatói igazolásait, stb. leigazolja (a taggyűlés 5 tagból áll) ---   hogy mondjuk azért szüntetnék, vagy szüntették volna meg az ügyvezetői munkakörre létesült munkaviszonyát mert a Gt most nem tartalmazza szó szerint, hogy a taggyűlés gyakorolja a munkáltatói jogokat vele kapcsolatban, hanem csak az szerepel, hogy a taggyűlés dönthet a kinevezéséről, visszahívásáról és a díjazásáról, s hogy az ügyvezetőség a munkaviszonyra irányadó szabályokalapján is ellátható.

Nálad a másik tag tekintetében nyilván ez az ügyvezető gyakorolja a munkáltatói jogokat, ezzel nincs gond.

Az ügyvezető, aki ügyvezetői feladát munkaviszonyban ügyvezetői munkakörben látja el... a véleményemet akkor ismered.

A GT azt írja, hogy amennyiben az alapító okirat annak megfelelően rendelkezik, akár az egyszemélyes KFT tagja is állhat a cégnél munkaviszonyban.... (az egyszemélyes KFT-nél nem társasági szerződés van, hanem alapítói okirat, s ott nem taggyűlés a legfőbb szerv.) Üdv.

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

ügyvezetés munkaviszonyban

HozzászólásSzerző: nbubba » szer. okt. 29, 2008 7:01 am

Szia!

Köszönöm a válaszodat, most ott tartok, hogy a legjobb amit tehetek, hogy irunk egy olyan munkaszerződést az ügyvezető részére amely alapján a munkáltatói jogokat a taggyűlés gyakorolja. Náluk ez a taggyűlés a saját 50%-val saját magából, illetve a féjből áll szintén 50%-kal (aki ugye egyébként munkaszrződéssel fuvarszervező). Szerinted a taggyűlésből jelőljük ki a férjet, mint a taggyűlés képviselőjét és ő irjon akkor alá neki mindent? (Tudom szerencsésebb lenne ha több tagból állna a tgy) Egy sima munkaszerződést kell irni neki is, vagy a vezető tisztségviselőké más? 

nbubba
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

ügyvezetés munkaviszonyban

HozzászólásSzerző: mazsi5 » szer. okt. 29, 2008 9:26 am

Szia!  Az ügyvezető az mindenképpen vezetőállásúnak minősül (munkaidejét szabadon osztja be, a felmondási tilalmak másként vonatkoznak,.... Mtv.) tehát az ügyvezetőnek az ügyvezetői munkakörre vezetőállású munkaszerződés kell, s amikor még Ti kötöttétek, akkor a Gt szerint is a munkáltatói jogkört a taggyűlés gyakorolta.   A másik tag, aki munkaviszonyban van fuvarszervezői munkakörben az nem önmagában a munkakörtől nem minősül vezetőállásúnak, s nem hiszem, hogy a taggyűlés ezt vezetőállásúnak minősítette volna..  Amelyik taggyűlésen az ügyvezetés ellátásának módjáról döntöttek, hogy az munkaviszonyban történik, azon a taggyűlésen "döntöttek" vélhetően arról is, hogy milyen juttatások, költségtérítések( pld. saját gk.használatra APEH jogszabályi mértékkel térítendő ktsgtérítés), természetbeni juttatások illetik meg az ügyvezetőt, s az ügyvezető tekintetében a taggyűlés nevében a másik tag jogosult a leigazolásokra,stb. (taggyűlési határozat)

A vezető állásúakról az Mtv. külön is rendelkezik, annak figyelembevételével köttetik a munkaszerződés.

 

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am


Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég

cron