Adófórum

Adózási és számviteli információk

Evás, nappali tagozatos hallgató járuléka

Tb, munkaügy, bérterhek

Evás, nappali tagozatos hallgató járuléka

HozzászólásSzerző: birozsoka » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Aki járatos a táppénzzel, és járulékokkal kapcsolatos kérdeésekben, kérem segítsen!

Evás Bt-nk beltagja 1997 óta a fiam, aki akkor még középiskolai diák volt, majd 2000-2006 jun-ig egyetemi hallgató, 2006. 09.-2008.09.04 doktorandus hallgató, valamennyi nappali tagozatos képzésnek számít.

2006.jun-2007.03.31-ig egy cégnél is  dolgozott, majd 2007-2008. évre kapott még az Egyetemtől ( és egy másik cégtől) kb 1,5 millió ft megbízási díjat, ami után levonták, és megfizették a járulékot. Sajnos  ezt a jogviszonyt "elfelejtették " bejelenteni időben, és csak 1 napra, a kifizetés napjára van a teljes összeg lejelentve(nyíván nem 1 nap alatt teljesítette a többszáz órás feladatot).

A fiamnak súlyos betegsége miatt meg kellett szakítani a tanulmányait 2008.09.04-én, így 2008. 09.05-től  Bt főállású tagként bejelentettük, és 2008.09.07-ig  bevallottuk , befizettük (138 eft időarányos része után) a járulékokat. 

2008. 09.08-tól előreláthatólag 1 évig kórházi kezelés alatt fog állni, ezért bevittem az OEP-be táppénzes papírjait ahol egy láthatólag hozzá nem értő hölgy először is azzal győzködött, hogy nincs folyamatos jogviszonya csak 3 napig. Egy hosszabb telefonálás után egy másik illető azzal állt elő, hogy a hallgatói jogviszonya annak számít ugyan, de  nekünk 2008.01.01-től a Tb jogszabályok változása miatt járulékot kellett volna fizetni, de nem tudta megmondani, hogy miért, és mennyit, hanem elküldött az APEH-ba, és arra kért, csak akkor menjek vissza, ha rendeztem a bevallásokat. 

Kérdéseim.  1.Tudomásom szerint csak a vállalkozói kivét után van járulékfizetési kötelezettség, ilyen pedig nem történt. Szerintetek?

                  2. Folyamatos-e a fiam jogviszonya, jogosult-e táppénzre, ha igen, akkor milyen összeg után, kb mennyi időre?

Nagyon fontos lenne tudnom, mert a jövő héten folytatni szerteném a "csatát", ha van értelme, mivel a fiamnak nincs jövedelme, viszont elég sok járulékot levontak tőle a jövedelmei után az elmúlt 2 évben.

Előre is köszönöm a válaszaitokat! 

 

 

birozsoka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Evás, nappali tagozatos hallgató járuléka

HozzászólásSzerző: Panni49 » pén. okt. 24, 2008 4:14 am

Szia! Most hangosan gondolkodom.A táppénzhez kéri az OEP a 2007,2008-as járulékadatokat.
Azt írod,hogy 2006.június - dec.31-ig, 2007.01.01- 2007.03.31-ig egy cégnél dolgozott (be volt jelentve,)
                                                      2007-2008 évre kapott 1,5 mill.ft-ot megbízási díjként ami táppénzalap,ha fizették ,vonták az egészségbiztosítási járulékot.Van megbízási szerződés,mert ha van,akkor azon rajta kell lenni a megbízás idejének.
                                                      2008.09.05-2008.09.07-ig Bt fizetett ,ez 3 nap.
Én úgy gondolom,hogy csak a Bt által levont és befizetett 2% pénzbeli EBJ. -ot látja az OEP.És ezért mondja az OEP,hogy 3 nap.
Megnézném,hogy a Bt kivételével a  2007-2008-as kifizetéseken van e  EBJ levonás,2008-ban 2 %.?
2008.01.01-től közép,vagy felsőfokú intézmény nappali tagozatán tanuló egyéni vagy társas vállalkozónak 2% pénzbeli eg.bizt.jár.-kot kell fizetnia vállalkozói kivét,illetve a személyes közreműködés alapján kiosztott jövedelem után. Nézd meg az 1997/LXXXIII.tv.39§,48§ -át.(táppnz alapja,irányadó időszak)
A hallgatói jogviszony az biztosítási időnek számít ugyan, de táppénzellátást  nem biztosít.
Amikor az általad felsorolt munkavégzések megszüntek,akkor kellett kapni különféle igazolásokat,többekközött Igazolás a járulékokról.Ilyen dolgokat keress meg,nézz át.Lehet,hogy valakinek van más ötlete is.Üdv.Panni 
Panni49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Evás, nappali tagozatos hallgató járuléka

HozzászólásSzerző: birozsoka » pén. okt. 24, 2008 10:53 am

Panni, köszi, hogy próbálsz segíteni.

Konkretizálom, amennyire csak lehet.

Amikor bementem az OEP-be,  előtte  összegyűjtöttük az összes kifizetést , meg a jogviszonyokat igazoló összesítőket, de ezekre nem voltak kíváncsiak!!!  Sőt le se kell majd adni őket. Mindent a saját számítógépükből néztek meg.

(A megbizás a valóságban több, mint egy évig állt fenn, de az egyetem(hanyagságból) csupán  egy napra, a kifizetés napjára jelentett le mindent.)

Igazán abba kötöttek bele, hogy szerintük a cégnek a 2008 01-09.hóig a Tb jogszabályok változása miatt be kellett volna vallani valamit, de nem tudták megmondani, hogy mit, csak azt hajtogatták, hogy menjek az APEH-ba és rendezzem le, és csak utána menjek vissza.

Szerintem nincs mit "lerendezni", mivel csak az evás egyéni vállalkozónak van az eva alap 4 %-a után járulékfizetési kötelezettsége,a társasnak nincs, ha nincs kivét.

A fiam jogviszonya folyamatos -szerintem- (mégha nem is fizettünk utána járulékot, mert nem kellett), és a többi jogviszonyában is mindenből levonták a 2%-ot. 

Aki táppénzes kérdésekben járatos, az mondja már meg nekünk, hogy jár-e táppénz,  ha igen kb milyen időre, és milyen táppénzalap után? 

 

 

birozsoka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Evás, nappali tagozatos hallgató járuléka

HozzászólásSzerző: M.Éva » pén. okt. 24, 2008 11:57 am

Részlet az apeh honlapról: A megbízási díjjal kapcsolatban:

http://www01.apeh.hu/adoinfo/inf2008/i08_2.html?query=megb%C3%ADz%C3%A1sos%20jogviszony

"Amennyiben a díjazás kifizetésére nem havi rendszerességgel, hanem időszakon­ként, illetve a tevékenység befejezését kö­vetően kerül sor, a biztosítási kötelezettsé­get a díj kifizetésekor kell elbírálni. A biztosítási kötelezettség elbírálásához a ki­fizetett díjból - ideértve az előleget is - a személyi jövedelemadó-előleg alapját ké­pező összeget azon időtartam naptári nap­jainak a számával kell elosztani, amelyre a díjazás történt.

Ha a biztosítási jogviszony kezdő vagy be­fejező időpontja nem állapítható meg, vagy vitatott, akkor a biztosítás időtartamaként:

  • a tevékenység időtartamát,

  • teljesítésre irányuló szerződés esetén a szerződés megkötésétől a teljesítésig eltelt időtartamot,

  • ha sem a tevékenység időtartama, sem a teljesítés időpontja nem állapítható meg, akkor a díj kifizetéséig eltelt idő­tartamot kell figyelembe venni."

 Szerintem egyértelmű, hogy nem megfelelően adta az adatszolgáltatást és bejelentést róla a kifizető!

Ennek hiányában nem fog táppénzt kapni, ezt kellene először is lerendezni, úgy, hogy a kifizetőt kellene megkeresni, hogy adjon be erre az időszakra egy bejelentő lapot és az adatszolgáltatását is javítsa!!

Éva

M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Evás, nappali tagozatos hallgató járuléka

HozzászólásSzerző: Panni49 » pén. okt. 24, 2008 12:34 pm

Szia! A leírtak szerint valamit a kifizetők rontottak el.Tehát a foglalkoztatókkal kellene tisztázni.Kérdezed a táppénz alapját.
Törvény szerint:A táppénz alapja az olyan rendszeres és nem rendszeres jövedelem lehet,amely után a biztosítottnak pénzbeli EBJ.kell fizetni
Ha a biztosítottnak a táppénzre jogosultságot megelőző naptári évben nincs legalább 180 napra rendszeres jövedelme ,akkor  a táppénz jogosultságtól visszafelé számított 180 napi rendszeres jövedelemből kell kiszámítani.Csak a jövedelemmel ellátott napok vehetők számításba,azoknak kell a 180 napot elérniük.A táppénz mértéke 70%, a fekvőbeteg-gyógyintézeti ápolás időszakára,valamint ha a biztosítási idő 2 évnél rövidebb,akkor 60%.
A táppénz annyi időre jár,amennyi ideig a jogosultsáűgot megelőzően folyamatos volt a biztosítás,de legfeljebb egy évre.
Szerintem itt konkrét választ nem lehet adni,tekintettel arra hogy a biztosítási idő sincs letisztázva.Üdv.Panni 
Panni49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Evás, nappali tagozatos hallgató járuléka

HozzászólásSzerző: birozsoka » szomb. okt. 25, 2008 8:21 am

Tudom, hogy nem lehet egyértelműen konkrét válaszokat adni, de a legfontosabb 3 kérdésben erősítsetek, vagy cáfoljatok meg egyértelműen:

1. A Bt-nem nem volt semmilyen járulékfizetési kötelezettsége, ha nem volt vállalkozói kivét.

2. A fiam esetére alkalmazható-e ez a szabály, amit az OEP lapján olvastam:  Ha az igénylőnek a  táppénz kezdőnapját közvetlenül megelőzően nincs 180 naptári napi  rendszeres (!!)jövedelme( már pedig nincs), egyéni és társas vállalkozók táppénzének megállapításánál a jogosultságot megelőző hónap első napján érvényes minimálbér lesz a táppénz alapja. 

3. A nappali tagozatos hallgatói  jogviszony folyamatos biztosítási időnek számít-e táppénz szempontjából , (annak ellenére, hogy nem volt járulékfizetési kötelezettség) vagy sem ?  

Ezek lesznek azok a kérdések szerintem , amelyek el fogják dönteni, hogy jogosult-e táppénzre vagy sem, és az már tényleg csak részlet kérdés, hogy hogy mennyi időre, és mi után.

A lényeg a fenti 3 kérdés, és hogy szerintetek  igen , vagy sem. 

Köszi, várom egyértelmű válaszaitokat!

Szép napot ! Zsóka 

birozsoka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Evás, nappali tagozatos hallgató járuléka

HozzászólásSzerző: Panni49 » szer. okt. 29, 2008 5:58 am

Szia!Úgy látom,hogy nem sok a jelentkező a hozzászóláshoz.Én a törvényt átböngésztem.Abból a következőket szűrtem le.
1.)A Bt -nek nincs járulékfizetési kötelezettsége,ha nem vesz ki tagi jövedelmet a beltag.
2.A kettes pontban feltett kérdésedben megadott válasz a törvényben benne van.az alkalmazásával nem vagyok tisztában.
3.A nappalos tagozatos hallgatói jogviszony szerintem táppénz szempontjából nem biztosítási idő.Orvosi ellátásra jogosít,de táppénzre nem.Táppénzre az a biztosítási idő jogosít,ami után megfizetik a pénzbeli eg.bizt.járulékot.A biztosítási idő folyamatos,ha nincs 30 napnál hosszabb megszakítás a 2 járulékozott időszak között.

Nem tudom,hogy a fiad mennyi ideig lesz beteg,mennyire számít a táppénz.Ha megéri,lehet hogy én adnék be utólag 0808-ast,és lejárulékoznám,legalább úgy,hogy a 180 nap meglegyen.Természetesen,ennek van kés.pótlék,stb.vonzata is.El kell gondolkodni rajta.
Gondolom,hogy jobban örültél volna egy megerősítő válasznak.Üdv.Panni
Panni49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Evás, nappali tagozatos hallgató járuléka

HozzászólásSzerző: birozsoka » pén. nov. 28, 2008 6:48 pm

Bocsi, hogy idáig nem jelentkeztem, de sikerült utánajárni az ügynek:

Ha valakit érdekel, leírom, mert hátha lesz hasonló esetetek: Ha leigazoljuk, hogy a fiamnak hallgatói jogviszonya volt a BT-be való átlépésig( már pedig volt, csak az egyetemtől kell igazolást kérni), akkor jár a táppénz a minimálbér 60%-ban megállapítva.  

Ne haragudjatok, ha nem adok pontokat, de  igaazán köszönöm mindenkinek, aki segíteni próbált!!! 

birozsoka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Evás, nappali tagozatos hallgató járuléka

HozzászólásSzerző: M.Éva » szomb. nov. 29, 2008 9:45 am

Szia!

Nem kell pontot adnod, ha nem akarsz, csak akkor fogadd el a saját válaszodat, hogy a kérdés le legyen zárva, és a nyitott kérdések között ne akadjunk mindig rá, mintha még válaszokat várnál!!

Sajnos sokan nem zárják le, így a fórumozók nem tudják, hogy már nem is vár válaszokat a kérdésfeltevő, így kevés időnk és energiánk marad azokra a kérdésekre, ahol nagyon várják a válaszokat.

Köszönöm a többiek nevében is, ha lezárod!

Köszönjük, hogy a megoldásodat is megosztottad velünk!

Üdv:Éva

M.Éva
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am


Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég

cron