Adófórum

Adózási és számviteli információk

Nyugdíj előtti felmondás

Tb, munkaügy, bérterhek

Nyugdíj előtti felmondás

HozzászólásSzerző: garbo50 » szer. okt. 22, 2008 7:35 am

Szia Kata!

Maradj az eredeti megállapításodnál, és ne menj WC-s néninek, legfeljebb kávébabszedőnek velem együtt mondjuk Braziliába.

Indok: ( mint egy hivatalos levélben)- a munkaviszony mikor szűnik meg?- január 2-án. A dolgozó mi lesz január 2-ától?- nyugdíjas, a többi csak a §-ok   bevágása.

A papírjait a nyugdíjfolyósítónál gondolom már előre intézni fogja,( napok összeszámolása ... stb)  Főleg azért is mivel a január 2-a pihenőnap lesz jövöre(munkanapok áthelyezése a munkaszüneti napok körül).

Még egy dolog: azért ha egy dolgozó többet kap az előírtaknál nem minősül "kihágásnak".

 

Üdv és szép napot

 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Nyugdíj előtti felmondás

HozzászólásSzerző: Kozma1 » szer. okt. 22, 2008 7:52 am

Szia!

Lehetőség van arra, hogy nyugdijba vonulás előtt a felmentési időtt igénybe vegye a dolgozó.

Ez csak nyugdij előtt van igy,ha másnaptól nyugdijas lesz. Ez biztos én is igy töltöm a felmentésemet és lejárta után nyugdijas leszek. December utolsó munka napjaiba adja be a dolgozó a nyugdij igényét 2009.01.02.-től, ettől az időtöl jogosult a nyugdijra.( remélem a nyugdijhoz szükséges munkaidővel rendelkezik, mert csak akkor lehetséges ez a megoldás.) A munkahelyemen van olyan dolgozó,hogy nem rendelkezik a megfelelő szolgálati idővel,igy neki ez a megoldás nem lehetséges ezt a Nyugdijfolyósító ig. mondta. Üdv:mari

Kozma1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Nyugdíj előtti felmondás

HozzászólásSzerző: kovalkata » szer. okt. 22, 2008 8:06 am

Sziasztok!

Igen, a szolgálati idővel hál istennek rendelkezik. Nagyon köszönöm nektek ez utóbbi két válaszban a megnyugtatát.

Garbo, neked külön hogy még kávébabot is eljönnél velem szedni :-))))

Persze mindenkinek nagyon köszönöm a sok sok hozzászólást, és végezetül azért remélem hogy nagyobb részt egyet értünk.

Üdv. Kata

 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Nyugdíj előtti felmondás

HozzászólásSzerző: benevar » szer. okt. 22, 2008 8:08 am

"A munkavállaló nem akar már bemenni dolgozni, viszont a bérét (felmondári időre ugye jár) kapni szeretné....A cég azért rendes - végül is jópár évet lehúzott nekik a dolgozó, miért ne lennének azok - és szeretné megfizetni neki a felmondási időt, tehát a cég is azt akarja, hogy az emberke jól járjon."

A munkavállaló a rendes felmondásában kérheti, hogy a munkáltató ..... év ....... hónap .... napjától  mentse fel a munkavégzés alól(MT. szerint nem kötelező! nyugdíjazás előtt sem) , ill. azt megelőzően a szabadság  letöltését. Igy nem kell bejárnia és a felmentési időre járó átl.keresetet is megkapja. 

benevar
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Nyugdíj előtti felmondás

HozzászólásSzerző: kovalkata » szer. okt. 22, 2008 8:25 am

Sziasztok!

Ha a munkavállaló mond fel, szerintetek akkor is kérheti a felmentését a felmondási időre?

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Nyugdíj előtti felmondás

HozzászólásSzerző: benevar » szer. okt. 22, 2008 8:33 am

Szia Kata!

 

Küldök egy felmondás mintát, ami testreszabható a szabadság és a felmentés vonatkozásában.

 

 

MUNKAVÁLLALÓI RENDES FELMONDÁS

.....................................................

(munkáltató)

....................................................

(a munkáltatói jogkör

gyakorlására jogosult

vezető)

Tárgy: Munkaviszony megszüntetése rendes felmondással

Bejelentem, hogy a munkáltatónál ..... év ......................... hó ...... napjától fennálló, határozatlan időtartamú munkajogviszonyomat, a Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. tv. 89–92. § rendelkezései alapján, ...... év ................. hó ..... napján kezdődő, .............. napos felmondási idővel, ..... év ..................... hó .... napjára,

RENDES FELMONDÁSSAL MEGSZÜNTETEM.

Kérem, szíveskedjék intézkedni annak érdekében, hogy az utolsó munkában töltött napon munkabéremet, az éves szabadságomból igénybe nem vett, arányos rész pénzbeli megváltását, valamint igazolásomat és a munkaviszony megszüntetése alapján kiállítandó egyéb iratokat átvehessem.

Szíveskedjék megjelölni, hogy a munkavégzéssel kapcsolatban birtokomba került iratokat és eszközöket mikor, mely munkavállalónak adjam át.

Kérem, hogy amennyiben a munkáltató, a felmondási idő tartama alatt részben vagy egészben nem tart igényt a munkavégzésemre, mérlegelési jogkörében eljárva, szíveskedjék mentesíteni a munkavégzési kötelezettség alól.

Kelt, .........................., 2...... ....................... hó ...... nap

Tisztelettel:

 

 

 

.................................................

 

munkavállaló

benevar
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Nyugdíj előtti felmondás

HozzászólásSzerző: kovalkata » szer. okt. 22, 2008 8:54 am

Köszönöm szépen a mintát! Üdv. Kata
kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Nyugdíj előtti felmondás

HozzászólásSzerző: mazsi5 » szer. okt. 22, 2008 9:15 am

Kedves Kata! ( A 17-es reagálásra) " Nem érted főleg mazsi-t..."  Nem értem, hogy mit nem értessz!?   TE írtad, hogy január 01-ével akarjátok, hogy megszünjön a munkaviszonya, ugyanakkor a dolgozó január 02-án lesz 62. éves, s nyugdíjas is csak attól a naptól lesz!  Sem január 01-én, sem pedig előtte nem nyugdíjas.

Azért nem érted, mert a 89.§. (6) pontja egyáltalán nem úgy szól, ahogy ide írtad,  hanem így!!

89. § (1) A határozatlan idejű munkaviszonyt mind a munkavállaló, mind a munkáltató felmondással megszüntetheti, ettől érvényesen eltérni nem lehet.

(2) A munkáltató - a (6) bekezdésben foglalt kivétellel - köteles felmondását megindokolni. Az indokolásból a felmondás okának világosan ki kell tűnnie. Vita esetén a felmondás indokának valóságát és okszerűségét a munkáltatónak kell bizonyítania.

 

(6) A munkáltató a rendes felmondását nem köteles indokolni, ha a munkavállaló a 87/A. § (1) bekezdésének a)-g) pontjai értelmében nyugdíjasnak minősül.

 

Nem csak törvényi idézeteket tettem be, hanem mellé a véleményemet is, többek között azt is, hogy egy munkavállaló nem csak olyan juttatást kaphat, ami kötelezően az Mtv. szerint jár neki, hanem a dolgozó javára szólóan mást is..

 

Nem azt tetted fel kérdésként, hogy egy jan.02-án rendes öregségi nyugdíjba vonuló, akkor 62 éves dolgozó felé hogy célszerű a munkáltatónak felmondania, ahhoz, hogy ne kelljen emelt összegű végkielégítést,stb-t fizetni, de már mostantól a munkáltató engedélyével nem járna be dolgozni, de a "fizetését", addig is adná neki a munkáltató.  Azt írtad, hogy ha dec.31-ig ..... aztán, hogy január 01-el szűnne meg a munkaviszonya...., hogy ne legyen "neki lyuk",stb.....

Üdv.

 

 

 

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Nyugdíj előtti felmondás

HozzászólásSzerző: kovalkata » szer. okt. 22, 2008 10:10 am

Kedves Mazsi!

Bocsánat, ezzel nem akartalak megbántani, azt hogy én már totál összezavarodtam meg holt ideges vagyok, az nem a te hibád. Mégegyszer ne haragudj, ha te ezt valami módon sértőnek vetted, nem annak szántam. Rendben, te a dec.31-re, meg a jan. 01-re reagáltál, de végül is azt a kitételt, hogy ha nyugdíjas a munkavállaló, akkor nem kell az indoklás, sehova nem hoztad fel. Pedig ez lett volna a "kiskapu", hogy egyszerűen ez alkalmazható, csak épp egy nappal később, jan. 02-án kell megszűnnie a munkaviszonynak. Ezért kérdeztem utána meg, hogy ha 02-val szűnik meg, akkor az úgy már jó lesz? Mert a jó megoldást kerestem.

GARBO, menjünk inkább babkávét szedni, asszem nyugodtabb lesz az életünk! :-)))

Üdv. Kata 

 

 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Nyugdíj előtti felmondás

HozzászólásSzerző: kovalkata » szer. okt. 22, 2008 10:21 am

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

ElőzőKövetkező

Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 17 vendég