Adófórum

Adózási és számviteli információk

Rokkant nyugdíjas munkavégzése

Tb, munkaügy, bérterhek

Rokkant nyugdíjas munkavégzése

HozzászólásSzerző: madora100 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Egy ismerősöm fordult hozzám az alábbi témában. Ha lehet, segítsetek, mert én ehhez nem értek.

Rokkantnyugdijas vagyok 2003-december óta. Azóta 6-órában dolgoztam egy cégnél és mellette könyveltem itthon mint kieges evás vállalkozó.
Ebben az évben juliusban ott hagytam a munkahelyem mert nem tudtam mást tenni és azóta főállásu kieges eváskánt dolgozom itthon.2008. devemberben felülvizsgálatra megyek.Biztos vagyok benne hogy 67% az uj szabályok szerint 50-78% közé tesznek, mert ez egy uj betegség. Időközben megkeresett egy cég és munkát ajánlott 2009.01.01-től 8-órás munkaviszonyban.Az uj szabályok szerint ugy látom igy el fogom vesziteni a rokkantnyugdij ellátásomat. Azt szeretném tudni hogy ha  a munkahelyre kevesebb időre lennék bejelentve mint 8-óra jogosult lennék e az ellátásra ha megitélnék.Nincs e valami kiskapu? A bérem meg fogja haladni a minimálbér 12-szeresét. Gondoltam szüneteltetem a rokkantnyugdijat de ezt mások nem ajánlották. Te mit tanácsolnál? 
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Rokkant nyugdíjas munkavégzése

HozzászólásSzerző: markne » hétf. szept. 29, 2008 4:04 am

Szia, Madora!

A Tny tv. (1997. évi LXXXI tv.) 83. B. §-a sorolja fel azokat a nyugdíjkategóriákat, ahol a munkavégzés esetén szüneteltethetik a nyugdíjat, de ezek között az egészségkárosodás miatt nyugdíjban részesülő személyek nem szerepelnek. De ha szerepelne is közöttük, akkor is csak 2010-től, mert a 2008. jan.1. előtt nyugdíjban részesülőkre csak ettől az időponttól kezdve vonatkozik.

Ezek a nyugdíjkategóriák: előrehozott, csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíj - korkedvezményes nyugdíj - bányásznyugdíj - korengedményes nyugdíj - egyes művészeti tvékenységet folytatók öregségi nyugdíja. Jelen pillanatban szerintem nem kell félnie semmiképpen attól, hogy elveszítheti a nyugdíját 

Üdv: Rózsa

markne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Rokkant nyugdíjas munkavégzése

HozzászólásSzerző: hvanna » hétf. szept. 29, 2008 4:31 am

 

Szia !

A törvény módositásban a nyugdijas  kategóriák nevesitve vannak, a rokkant nyugijas nem szerepel ezek között.és azokra vonatkoznak akik az öregségi nyugdij betöltése előtt vonultak nyugállományba. Ha a jövedelmük megahaldja a minimálbéér 12 szeresét akkor kerül felföggesztésre a nyugdij folyósitása.

akik 2007-ben mentek a  nevesitett esetek alapán nyugdijba azokra ez évben nincs korlátozás

akik 2008-ben kerültek nyugállományba( előrehozot, csökkentett összegü előrehozott, korkedvezményes, bányász és művészeti nyugdijak) azokra már ebben az évben vonazlkozik a korlátozás.

A rokkant nyugdijazás egyébként a tv .hatálybalésépe előtt történt, nem kell félni a jövedelem miatt a folyósitás megszüntetéstől, hacsak a bizottság a rokkantság mértékét vissza nem minősiti, mert ez előfordulhat,

Üdv:hvanna

 

hvanna
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Rokkant nyugdíjas munkavégzése

HozzászólásSzerző: kohnmari » hétf. szept. 29, 2008 6:20 am

Szia Madora!

A tavalyi törvénymódosítás szerint a 2007. december 31-ét követő időponttól megállapításra kerülő rokkantsági nyugdíj megszűnése és feléledése címszó alatt a 36/D § (1) bekezdése: A rokkantsági nyugdíjra való jogosultság megszűnik, ha a nyugdíjas már nem rokkant, vagy az Rjtv. 1.§-ának b.) pontja szerinti keresőtevékenység folytatása esetén  a 36/A § (1)  bekezdésének ab) pontja szerinti - a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt el nem érő - nyugdíjas hat egymást követő hónapra vonatkozó - a személyi jövedelemadóval és a 13. § (1) bekezdésének a.) pontja szerinti járulékokkal csökkentett - keresetének, jövedelmének havi átlaga meghaladja a rokkantsági nyugdíj alapját képező havi átlagkereset összegének 90 %-át, illetve annak a megállapítást követően a rendszereses nyugdíjemelés(ek) mértékével növelt összegét, de legalább a mindenkori kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) összegét. A kereset, jövedelem vizsgálata céljából az Rjtv.13.§-ának (3) bekezdésében foglaltakat a rokkantsági nyugdíjas esetében is alkalmazni kell.

A rehabilitációs járadékról szóló 2007. ébi LXXXIV. törvény 30.§ (5) bekezdése szerint: A 2007. december 31-én rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban részesülő személyeknél a nyugellátásnak a keresőtevékenység miatti megszüntetésére 2008. december 31-ig a Tny.30.§-ának (1) bekezdésében, valamint 35.§-ának (2) bekezdésében foglaltakat, ezt követően a keresőtevékenység miatti megszüntetésre a Tny.-nek az e törvény 18. §-ával megállapított 36/D §-a (1) bekezdésében, valamint 36/G §-a (1) bekezdésében foglaltakat kell alkalmazni.

Az értelmezéshez kapcsolódóan találtam egy cikket, ami a törvény szövegéhez képest számomra könnyebben felfogható, a címe "Sokszor nem éri meg nyugdíj mellett dolgozni", ennek a második részét idézem:

"Engedmények a rokkantnyugdíjasoknak:

Az "egyszerű" nyugdíjasokkal szemben két év haladékot kaptak a rokkantnyugdíjasok, náluk ugyanis 2009. január 1-ig hatályosak a régi szabályok. Ily módon a rokkantsági, vagy baleseti rokkantsági nyugdíjban részesülő csak akkor köteles jelezni a hatóságoknak a munkavállalás tényét, ha túlságosan sokat keres - ennek fényében szintén megszűnik a nyugdíj folyósítása. A "sok" a jogszabályok szerint olyan rendszeres, legalább négy hónapon keresztül fennálló keresetet jelent, amely lényegében nem tér el attól a jövedelemtől, amelyet a magánszemély a megrokkanása előtti munkakörében rokkantság nélkül kézhez kapott, vagy kapna. A két kereset közötti eltérés legfeljebb 20 % lehet. Ez azonban csak azokra vonatkozik, akik már 2007. december 31-én ilyen státusban voltak. Kivétel mindez alól a részmunkaidős foglalkoztatás, ekkor ugyanis mind a keresetét, mind a nyugdíját felveheti, korlátozás nélkül.

Ismét más szabályozás alá esnek azok, akik már az idén részesültek rokkantsági nyugdíjban. Amennyiben ők vállalnak munkát, azt már nem  nézik a hatóságok, hogy ez a tevékenység rendszeres-e, vagyis hosszabb-e négy hónapnál. Itt már kizárólag a jövedelem nagysága számít, járandóságát ugyanis bizonyos esetekben a rokkantnyugdíjas is köteles megszüntetni. A feltételek itt is meglehetősen bonyolultak. Először is ki kell számolni, hogy hat egymást követő hónapon keresztül a nyugdíjasnak mennyi jövedelemre tett szert tevékenységéből, ebből le kell vonni a személyi jövedelemadó és a járulékok összegét, hogy kijöhessen az egy hónapra eső átlagos kereset. Amennyiben ez az összeg meghaladja a rokkantsági nyugdíj alapját képező átlagos kereset 90 %-át, vagy annak a nyugdíjemelések hatásásra megemelkedett adott évi összegét, akkor a járandóság folyósítása megszűnik. Feltéve, ha az így kapott kereset nem érti el a minimálbér mértékét, vagyis az idén a havi 69 ezer forintot - ekkor ugyanis szükségtelen a rokkantsági nyugdíj szüneteltetése."

Üdv. Mari

kohnmari
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Rokkant nyugdíjas munkavégzése

HozzászólásSzerző: garbo50 » hétf. szept. 29, 2008 7:29 am

Szia Madora!

 

Kiegészítésként ajánlom ezt a linket, itt átfogó összefoglalást találsz:

http://www.munkaugy.hu/pages/getpage.aspx?id=27132A17-7352-478E-9A22-DA6ECB6F0418

Üdv.

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Rokkant nyugdíjas munkavégzése

HozzászólásSzerző: madora100 » hétf. szept. 29, 2008 11:05 am

Köszönök minden hozzászólást, számomra nagyon hasznos volt, ha jól értem a leírtakat. Összefoglalnám az értelmezésemet, s navigáljatok még egy kicsit az útvesztőben.

Ha jól értem, akkor a kérdezőre 2oo9.o1.o1-tól (a tervezett munkábaállás időpontjától) már a szigorúbb szabályok vonatkoznak. Hiába alkalmaznák például 6 órás munkaviszonyba, akkor is elveszíti a rokkant nyugdíját akkor, ha 6 egymást követő hónapban a levont szja, eg.biztosítás és nyugdijjárulék, magányugdíjpénztári tagdíj, munkaváll.járulék, teját a nettó keresetének havi átlaga meghaladja a rokkant nyugdíj alapját képező havi átlagkereset összegének 9o%-át, illetve annak a megállapítást követően a rendszeres nyugdíjemelésének mértékével növelt összegét, de legalább a mindenkori kötelező legkisebb munkabér összegét. 

 Ha eddig jó az értelmezésem, akkor a kérdező csak abban az esetben tarthatja meg a rokkant nyugdíját 2oo9-ben, ha egybefüggő 6 hónapos munkavégzés alatt nettóban 10%-kal kisebb a jövedelme a rokkant nyugdíj alapját képező havi átlagkereset összegénél. Ha a nyugdíj alapját képező átlagkereset 9o%-ánál nagyobb  a nettó jövedelem, de nem haladja meg  a mindenkori minimálbér összegét, akkor sem vész el a nyugdíj.

Amennyiben jó az összefoglalásom (ha nem, feltétlenül javítsatok ki), akkkor sem vész el a rokkant nyugdíj, ha kétszer 5 hónapot dolgozik a nyugdíjas egybefüggően??

S még egy kósza gondolat: ugye az nem számít a rokkant nyugdíj megtartásánál, hogy az illető kiegészítő tevékenységű evás vállalkozó jelen pillanatban? Csak a szigorúan vett keresetet kell nézni ugye?

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Rokkant nyugdíjas munkavégzése

HozzászólásSzerző: katonaa@ks.hu » hétf. szept. 29, 2008 11:39 am

Szia,

a következő link tanulmányozása is hasznos lehet számodra: http://www.afsz.hu/engine.aspx?page=full_afsz_gyik_megv_mkep_fogl

Üdv.: Ági

katonaa@ks.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Rokkant nyugdíjas munkavégzése

HozzászólásSzerző: katonaa@ks.hu » hétf. szept. 29, 2008 11:39 am

Szia,

a következő link tanulmányozása is hasznos lehet számodra: http://www.afsz.hu/engine.aspx?page=full_afsz_gyik_megv_mkep_fogl

Üdv.: Ági

katonaa@ks.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Rokkant nyugdíjas munkavégzése

HozzászólásSzerző: garbo50 » hétf. szept. 29, 2008 12:18 pm

Köszi Ági, ez egy nagyon jó összefoglalás. Nem régen frissíteték a honlapot ezt még nem olvastam, bár lehet nem új, de egy új szülöttnek ( lásd  én.Mosoly) minden vicc új, hátha meg még nem is vicc.

Madora szerintem ebből biztosan tökéletesen boldogulsz, sőt az utolsó kérdésedre is pontos választ kapsz, miszerint minden kereset jövedelem, tehát az evás tev. is ide számít.

Üdv. mindenkinek

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Rokkant nyugdíjas munkavégzése

HozzászólásSzerző: madora100 » hétf. szept. 29, 2008 12:37 pm

Hát ezek szerint nem jól értelmeztem... Értelmezni is csak az tud, aki egy konyít ehhez a témához. Ági által küldött link tényleg jó összefoglaló. A kérdésem alapján az illetőre ez vonatkozik 2009-re?" Ugyanis Nála nem fognak állapotjavulást megállapítani.

Korlát: 4 hónap átlagában a megrokkanáskori munkakör aktuális keresetének 80%-a

 Még azon is bizonytalankodom, hogy a 4 hónap itt is folyamatos 4 hónapot jelent-e, avagy összesen 4 hónapot dolgozhat 1 év alatt. Bocsi, hogy ilyen értetlen vagyok, nézzétek el nekem. Nekem ebben a témában minden új........ Az már világos, hogy nemcsak a munkaviszonyos keresetet kell figyelni, hanem minden egyéb jövedelmet is.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Következő

Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 13 vendég