Adófórum

Adózási és számviteli információk

Garantált bérminimum,minimum járulékalap

Tb, munkaügy, bérterhek

Garantált bérminimum,minimum járulékalap

HozzászólásSzerző: micoka » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok! Már másodszor írom le, mert "elszálltam". A segítségeteket szeretném kérni, mert sok dologból kiestem, míg babáztam (2004 óta). Kicsit összetett a kérdésem. Szóval:

1. Garantált bérminimum: van egy ügyvezető, aki a cégében munkaszerződéssel dolgozik (amúgy asztalos) ügyvezetőként is, és Ő készíti a bútorokat is. Bútorasztalos szakmunkás végzettsége van. Vonatkozik e rá a garantált bérminimum, ami jelenleg 86.300 Ft, vagy bejelenthetem bruttó 75.000,- Ft-ra is. Vagy csak a legalább középfokú iskolai végzettségűekre vonatkozik, mármint a gar.bérminimum?

2. Minimum járulék: szintén erről az emberkéről van szó kötelező 138.000,- Ft alapján fizetnem a járulékait (közben 75.000, vagy 86.300 Ft a bejelentett bére), vagy simán a zárójelben írt összegekkel jelenthetem be? Ha jól látom  már megszűnt az a nyomtatvány, amin régen ezt be kellett jelenteni (06T1031)?

3. Még mindig Ő: kell jelenléti ívet vezetnie? A munkaszerződésben az áll, hogy maga osztja be a munkaidejét, és túlóráért díjazás nem illeti meg (saját meglátása alapján dolgozik). A 08T1041-es nyomtatványon 40 óra szerepel.

4. A szerződésében az ügyvezetőségéről írunk, de mellette a bútorkészítést is bele kell írni?

Válaszaitokat előre is köszönöm.

Üdv.

micoka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Garantált bérminimum,minimum járulékalap

HozzászólásSzerző: vib2 » vas. aug. 24, 2008 5:03 am

Szia!

 

A legalább középfokú iskolai végzettséget és/vagy szakképzettséget igénylő munkakörökben kétéves gyakorlatig 2008-ban 1.20, két év gyakorlat felett 1,25-szeres lesz a minimálbérhez viszonyított szorzó.

vib2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Garantált bérminimum,minimum járulékalap

HozzászólásSzerző: mazsi5 » hétf. aug. 25, 2008 9:43 am

Szia Micóka!  Alapvető a problémám a kérdeseddel  -  és nem vagyok munkaügyi jogász - , hogy gyakorlatilag az az ember nem abban a munkakörben van folyamatosan foglalkoztva, ami a munkaszerződésében szerepel...   Az ügyvezetői felelősségről, kötelezettségről leginkább a Gt határoz meg dolgokat,  mely szerint egyébként az ügyvezetőség valamint ellátható munkaviszonyban (munkaszerződéssel), de választott tisztségviselőként/vezető tisztségviselőként (szintén nem önálló tevékenység) keretében megbízással,  s ez esetben akár ingyenesen is...

A munkaviszonyos ügyvezető munkáltatói jogkör gyakorlója a taggyűlés,  egy asztalos munkakörű emberé a társaságnál munkáltatói jogkörrel felruházott személy...

Szerintem valami munkaügyi jogászt kellene megkérdezni, hogy ha valaki ügyvezetői munkakörben van munkaszerződésse foglalkoztatva, akkor beletartozik-e a cégnél létező mindenféle egyéb munkakör is folyamatosan,  mert szerintem nem, de ilyen mélységben nincs rálátásom...    Üdv. 

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Garantált bérminimum,minimum járulékalap

HozzászólásSzerző: micoka » hétf. aug. 25, 2008 10:05 am

Szia Mazsi!

Már vártam a jelentkezésedet. :-)

Úgy látom, mi nem vagyunk egy egyszerű esetek. (nem tudom, emlékszel e rá, hogy mi vagyunk a gyesen lévő anyuka, ügyvezetői titulussal). Abból indultam ki, hogy kaptam egy pénzkezelési szabályzatot (amit természetesen magunkra alakítottam), és abban az van írva, hogy ügyvezetőként akár a pénztárat is csinálhatja. Olyan nem képzelhető el szerinted, hogy mondjuk munkaszerződéssel látja el az ügyvezetőséget, és egyben dolgozik is, mint asztalos? Gondolom mások is alakítanak úgy Kft.-t, hogy a tulajdonos, egyben ügyvezető is, és dolgozik is a cégben. Ez olyan kis cég féle. Mi a véleményed?

Ettől függetlenül, azért leírnád az 1., 2., 3. pontokban megfogalmazott kérdéseimre, hogy szerinted az hogyan is van?

Előre is köszönöm.

Üdv: Melinda

 

micoka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Garantált bérminimum,minimum járulékalap

HozzászólásSzerző: mazsi5 » hétf. aug. 25, 2008 1:24 pm

Melinda !  Te kezded el boncolgatni, hogy garantált bér, vagy mi... az ügyvezetőnek... szerintem az a része egy kis családi vállalkozásnál, hogy a pénztárat az ügyvezető kezelei, aki egyszemélyben a képviselő, az utalványozó és a pénztáros.. még elmegy  - talán az, hogy a pénzügyeket közvetlen az ügyvezető intézi még belemagyarázható az ügyvezetőségbe, a képviseet ellátásába, főleg ha ez az ügyvezető ugye a tulaj is..  De ismétlem, nem vagyok munkaügyi jogász... tehát az tudna talán konkrétabbat, azt hiszem ez a fórum itt inkább számviteli, adózási ....

Na most így rögtön az 1-es kérdés:  (majd lehet, hogy megköveznek), de az a nagy helyzet, hogy  ügyvezető minden ..........lehet, szerintem nincs iskolai, vagy sajnos valami cégvezetői, alapvető jogialapismeretekhez, stb. kötve...   Tehát az ügyvezető, ebben a munkakörben a a munkaidejével arányos minimálbéren is lehet akár....  az ügyvezető a taggyűlés választásával és a személy ügyvezetői tisztségének elfogadásával történik,  nem pedig úgy, mint amikor asztalos szakmunkást alkalmaz a cég, mert ott evidens, hogy a munkakörhöz kikötötték az asztalos szakmunkás bizonyítvány meglétét...., vagy ha nincs neki akkor nem asztalos szakmunkás, csak valami betanított, vagy segédmunkás...

2. Ha valaki munkaviszonyban alkalmazott, akkor is, ha vezető állású munkaszerződése van: ha kevesebb a havi bére a dolgozónak, mint a minimálbér 2-szerese (ha részmunkaidős, akkor nyilván a részmunkaidő arányával számolva) , akkor a 0808M-est az adott emberről vagy a tényleges munkabérrel tölti a járulék alapok tekintetében is, vagy a minimálbér 2-szerese után vallja a járulékokat.. Teháta példádnál maradva: ha teljes munkaidős, akkor vagy a tényleges  75 eFt, 86.300 Ft,  vagy a minimum  138.000 Ft a járulék alap.  Ha a minimálbér késtszerese  (tehát a minimum járulékalap, mert a tényleges kevesebb),  akkor a dolgozótól való levonást a dolgozótól csak a tényleges szerinti szerint lehet levonni, de az APEH felé a különbözetet a levonásosat is a cégnek kell megfizetni, úgy, ahogy a bevallásába betette.

3. Ha a munkaszerződés vezető állású   ( az Mtv. külön rendekezik a vezető állásúakról), akkor nem kell külön munkaidőjelentés, hiszen a munkaidejét szabadon osztja be, nincs túlóra, meg majd nem lenne neki szabadság megváltás sem -  viszont szabadság nyilvántartást vezetni kell róla, tehát a számfejtésben a fizetett szabadságot annak megfelelelően vezetni és számfejteni kell..

4. Ez már megint csak olyan munkajogi kérdés, amiben nem vagyok illetékes és nem ismertek a körülmények ---- van-e más munkáltatói jogkörgyakorló a cégben.........   Mert ha mondjuk heti 20 órában ügyvezetői munkakörben lenne foglalkoztatva, meg egy másik munkaszerződéssel heti 20 órásként asztalosként (ahol már jelenléti ív,stb.) ahol van közvetlen munkahelyi vezetője, munkáltatói jogkör gyakorlója, hiszen az ügyvezetőségért a taggyűlés a munkáltatói jogkör gyakorló, de egy asztalosnál nem.....  Ha ez az ügyvezető tulajdonos/tag is egyben ..lehetne ötletelni, hogy az ügyvezetőséggel munkaviszonyban van, mint tag pedig személyesen közreműködik külön díjazásért, vagy éppen ingyenesen, mint asztalos ...(társasági szerződés, tagok megállapodása alapján), de felvetődik a kérdés, hogy ugyanazon személy egyidejűleg lehet-e  munkaviszonyban és személyes közreműködői jogviszonyban is az adott céggel, mondjuk, mint munkaviszony melletti társas vállalkozó..  A munkaszerződésben meg kell határozni a dolgozó munkakörét  ez a biztos, hogy az ügyvezető munkakörébe tartozóan bele lehet-e fogalmazni, az asztalos fizikai munkakörre vonatkozó leírást esetleg --- nem tudom.

Ha felveszek egy gazdasági ügyintézőt a termékgyártó cégbe, akkor lehet sok feladatkör fog szerepelni a feladatai között, akár még a céges levelek írása is, a postáról a posta felvétele, - de biztos nem írhatom bele, hogy vegyianyag rakodás, labor vizsgálatok elvégzése, meg ilyet nem is követelhetek tőle...    Üdv.

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Garantált bérminimum,minimum járulékalap

HozzászólásSzerző: micoka » hétf. aug. 25, 2008 2:03 pm

Szia Mazsi!

Köszönöm  a válaszodat. Hát, értem, amit fejtegetsz nekem, csak ilyen kis cégnél elég nehéz ezt jól csinálni. Szerintem nem leszek ezzel a kérdéssel egyedül, mióta 500.000 Ft is elég egy Kft. alapításához.

De elvonatkoztatva az én esetemtől, kérlek magyarázd el nekem az alábbi dolgot, mert nem igazán tudom ezt a törvényt értelmezni.

1. Garantált bérminimumnál amikor a tv. azt írja, hogy legalább középfokú iskolai végzettség, illetőleg szakképzettséget igénylő munkakör, akkor a tv.alkotók a szakképzettségnél úgy értik, hogy érettségije is van + szakmája (mint a könyvelőknél), vagy a szakmunkások képzettségét is értik rajta (akinek viszont nincs érettségije)? (Ez a "legalább középfokú" megzavar engem.)

Ha viszont a szakmunkási végzettségre is vonatkozik ez, akkor az én esetemben is kell erre figyelnem? Mivel asztalosipari tevékenységet végez a cég, és a tulajnak van is végzettsége hozzá.

2. A minimum járulékalappal kapcsolatban: Azt tudom, hogy ha csak minimálbérrel jelentem be a dolgozót, és a járulékokat viszont a duplája alapján fizetem, akkor a cégnek kell kifizetni a dolgozói járulékkülönbözetet, de a törvény szerint azt is megtehetem, hogy csak a minimálbér után fizeti a munkahely a járulékokat, és nem a duplája után? Van ebből valami hátránya a cégnek, ha egyáltalán lehet így?

Nagyon megköszönném, ha ezt sikerülne nekem elmagyaráznod. A korábbi válaszaidat pedig köszönöm.

Üdv: Melinda

 

micoka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Garantált bérminimum,minimum járulékalap

HozzászólásSzerző: mazsi5 » kedd aug. 26, 2008 7:45 am

Szia! Az oktatási tv-t nem igazán szoktam nézegetni:  de középiskolai végzettség szerintem a középiskolai bizonyítványt adó oktatási rendszer, ide tartozik a gimnázium, a szakközépiskola, a szakmunkásképző iskola....,  a szakképzettség pedig az OKJ-s bizonyítványt adó szakképzések (tanfolyam, szakképző....) a középfoku iskolai végzettség, az nem feltétlen érettségi...

Nem plussz, hanem vagy, vagy.... 

4. § (1) A 2. §-ban meghatározottaktól eltérően, a legalább középfokú iskolai végzettséget, illetőleg szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállaló részére megállapított havi személyi alapbér garantált bérminimuma

c) 2008. január 1-jétől 2008. december 31-ig

ca) az aa) pontban meghatározott esetben a kötelező legkisebb munkabér 120%-a,

cb) az ab) pontban meghatározott esetben a kötelező legkisebb munkabér 125%-a.

 

/aa) 2 évnél kevesebb, a munkavállaló által betöltött munkakörhöz szükséges szakképzettséget, képesítést igénylő szakmában a fennálló munkaviszonyban, illetve azt megelőzően szerzett gyakorlati idő (a továbbiakban: gyakorlati idő) esetén a 2. § (1) bekezdésében megállapított kötelező legkisebb munkabér 105%-a,

ab) legalább két év gyakorlati idő esetén 110%-a;/

 

 (2) Az (1) bekezdés alkalmazásával megállapított garantált bérminimum felfelé kerekített összegeit a rendelet melléklete tartalmazza.

(3) Az 50 év feletti munkavállalót garantált bérminimumként az ab), bb), cb) pontban szereplő összeg illeti meg. A szabályt először arra a hónapra járó munkabérek megállapításánál kell alkalmazni, amelyikben a munkavállaló az 50. életévét betölti.

(4) A gyakorlati idő munkaszerződéssel, munkakönyvvel, működési bizonyítvánnyal vagy egyéb hitelt érdemlő módon igazolható.

Tehát meg kell nézni, hogy az az adott munkakör, amire felveszem a dolgozót, az milyen iskolai végzettséget, vagy szakképzettséget (akár is-is ) igényel a munkakör betöltéséhez.

Egy saját példa, ahol a dolgozó nyert:  Kamion sofőr (ADR--es, tartályos) nem rég megemelték a bérét a garantált bérminimumra, mondván, mert betöltötte az 50.évet, aztán a dolgozó elkezdett a garantált bérminimum után érdeklődni.., s kérte a céget, hogy visszamenőleg is rendezzék a bérét, hiszen ő hivatásos tehergépkocsi vezető a mindenféle kategóriával, nemzetközivel,stb..  A cég közölte, hogy a munkaköréhez nem volt előírva a tehergépőkocsi-vezetői szakképzettség (OKJ-s), tehát szerintük nem járt a szakképzettségre és a sok éves gyakorlata miatt a magasabb garantált bérminimum, a dolgozó visszakérdezett, hogy attól, hogy a munkaszerződésében nem kötötték ki, attól vezethetne-e ilyen tartályos kamiont az adott cégnél, ha nem lenne meg ez a szakképzettsége???  Közölték, hogy  -  az úrvezetői "B" kategóriás jogosítványal ezt a munkakört nem végezhetné ....!!! A lényeg: a cégnek rendeznie kellett viszamenőleg....

Én a cég helyében, ha ez az ügyvezető főként asztalos, s a cég is az ő végzettségére alapozta az asztalosipari szolgáltatási, bútorgyártási tevékenységét  (bár egyedül elég nehéz lehet bútorokat gyártani) : ingyenes megbízásos ügyvezetőnek tettem volna és főfoglalkozású társasvállakozónak asztalos FEOR számmal, -- a tagra díjazást tekintve nem vonatkozik az Mtv., így a garantált bérminimum sem! Az más kérdés, hogy a biztosítás vonatkozásában a tagi közreműködés után minimum a min.bér utáni/minimum járulékalap utáni  összeg után kötelező járulékfizetés van..

      A cég nyugodtan megteheti, hogy adott munkaviszonyos munkavállaló után a járulékokat a tényleges keresete után fizeti,  nálam minden cég így fizet. Ezeknél a cégeknél nincs fekete pénz, meg hasonló disznóság a munkavállalókat illetően, viszont a dolgozók jó részének a havi bruttó keresete nem éri el, illetve nem mindig éri el a 138 eFt-ot.  Tehát, ha esetleg kiszúrnák ellenőrzésre, mert gyanusnak tűnne az APEH-nak, hogy bruttó 70-110 Eft-ból nem lehet megélni, tehát feltételezné, hogy más a tényleges juttatás és más a hivatalos.... akkor nyugodtan jöhetnek.. a cégek állnak elébe.. (még nem jöttek). Nyilván ha egy tagi közreműködős biztosított, vagy munkaviszonyos alkalmazott ha havi 69.000 Ft-ot keres,  miközben vagyongyarapodása, életvitele szerint a havi kiadása 269 eFt, akkor, ha megszólítják őket-- kiderülhet a disznóság,  s valószínűleg hamarabb megszólítanak olyan FEOR számú (0808M) embereket, akiknél ott van, hogy minősített hegesztő, vagy éppen kisszervezet részegység vezetője és a járulékalapja 69.000 Ft... hiszen a teljes munkaidős segédmunkás, takarító.. stb, szakképzettséget nem igénylő, kisebb felelőséggel járó munkakörben is meg lehet ezt a pénz keresni..

Hogy lehet-e hátránya az adott foglalkoztatónak....  azt a foglalkoztató tudja, hogy a foglalkoztatással kapcsolatban  van-e vaj a fején, ami egy ilyen jellegű vizsgálatnál napfényre kerülhet,  ha nincs és a valós jövedelem után fizeti a járulékokat, abból baja nem lehet szerintem.. Üdv.

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Garantált bérminimum,minimum járulékalap

HozzászólásSzerző: micoka » kedd aug. 26, 2008 8:16 am

Szia Mazsi!

Most már "leesett"!!!! Összekevertem, hogy a legalább középfokú iskolai végzettség nem arra vonatkozik, hogy szakmunkás, vagy szakközép, hanem, hogy nem általános iskolája van csak, hanem középfokú is. Hát, igen, rossz irányban gondolkodtam. Köszönöm!

Arra jutottam (az eddigi kérdéseimmel kapcsolatban, a segítségednek köszönhetően), hogy az asztalos, aki ügyvezető is egyben, a munkaszerződésében benne lesz az asztalosság. A fizetésénél, hogy ne kelljen önrevíziózni 3 hónapig marad a 75.000.- Ft, és majd mostantól a fizetését megemelem 86.300,- Ft-ra (ezt talán alá is papírozom, hogy miért így történt). A feleség (alias én), aki könyvelek, pedig egy minimális összeggel (5.000,- Ft/hó-val) megbízási viszonyban csinálom. Az elmúlt három hónapot egy összegben fizetem ki és vallom be, a továbbiakban pedig havonta rendezném, persze ezt is aládokumentálva. Szerinted ez jó lesz így?

A segítségedet mégegyszer is köszönöm!

Üdv

micoka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Garantált bérminimum,minimum járulékalap

HozzászólásSzerző: balazsmoni » szer. aug. 27, 2008 12:37 pm

Szia Micoka!

Azt azért nézd meg hogy a társaság esetleg nem tartozik-e a kollektív ágazati szerződés hatálya alá ami az építőipari tevékenységekre jött létre, mert ha igen akkor a minimális bérek jóvel magasabbak, mint a garantált bérminimum. ( A TEAOR számok alapján tudod beazonosítani)

A munkaügyi felügyelőségen pedig azt a felvilágosítást kaptam, hogy a garantált bérminimum, csak abban az esetben jár, ha a munkakör betöltéséhez szükséges szakképzettséggel rendelkezik, és ez akkor is igaz ha már az 50 évet betöltötte.

 

Üdv: Móni

balazsmoni
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Garantált bérminimum,minimum járulékalap

HozzászólásSzerző: mazsi5 » szer. aug. 27, 2008 12:52 pm

Nekem ez a munkaviszonyában ügyvezetői munkakörben foglalkoztatott ember, aki egyben asztalos munkakörű is lenne  -  még mindig gyanús..........  (arról, hogy az ügyvezetést munkaviszonyban látja el: a taggyűlés döntött, amely egyébként a munkáltatói jogkör gyakorlója is egyben, egy asztalos munkakörű embernél a munkáltatói jögkörgyakorló nem a taggyűlés, hanem a cégnél munkáltatói jogkör gyakorlással felhatalmazott ember..)  Tehát ahhoz a részéhez a dolognak már nem tudok mit hozzáfűzni.. nyilván a könyvelő lehet megbízási szerződésel is..Üdv.
mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Következő

Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 16 vendég

cron