Adófórum

Adózási és számviteli információk

Cégalapítás gyed esetében

Tb, munkaügy, bérterhek

Cégalapítás gyed esetében

HozzászólásSzerző: indira1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Milyen szabályok vonatkoznak a gyed-en lévő kismamákra cégalapításnál?

Gyed-en lévő kismama Kft. tagként vagy Bt. kültagként alapíthat-e úgy céget, hogy a vállalkozásban személyesen közreműködik ( neki van képesítése a munkavégzéshez ) díjazás nélkül. A másik alapító Kft.tagként vagy Bt.beltagként pedig egy olyan személy lenne, akinek megvan a 36 órás munkaviszonya máshol, de képesítéssel nem rendelkezik.

Egyáltalán melyik cégforma a kedvezőbb, ilyen esetben?

Ha vannak , akkor milyen járulékterhei vannak a cégnek ?

Köszönöm

 

 

indira1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Cégalapítás gyed esetében

HozzászólásSzerző: mazsi5 » szer. aug. 06, 2008 12:41 pm

Szia!  A GYED-en lévő kismama is lehet tulajdonosa bármilyen akár egy KFT-nek, akár egy Bt-nek.  A tagok vonatkozásában törvény nem írja elő a személyes közreműködést sem a beltag, sem a kültag esetében, arról az adott társaság társasági szerzződése, (vagy egyéb tagok megállapodása) rendelkezhet.. A bt-ben a beltag jogosult a társaság üzletvezetésére, de más is lehet még a képviselettel megbízott/felhatalmazott ,  KFT-ben a taggyűlés ügyvezetőt bíz meg, aki lehet valamelyik/bármelyik tag, vagy akár kívülálló személy is.  Nyilván akármelyik társasági formáról legyen szó olyan, hogy társaság tevékenységében személyesen közreműködő tag:  az csak a társaság tagja lehet. 

A Bt-nél van olyan, hogy kell legyen legalább egy kültag,  a KFT-knél nincs nevesítve, hogy kültag-,beltag.  A KFT-re vonatkozóan is van eltérő rendelkezése a GT-nek, pld-ul kötelező minimum törztsőke (500 eFt), ami nincs egy Bt-nél..   Mindkettő a számviteli tv. hatálya alá tartozik és mindkettő kettős könyvvitelt könyvel, a Tao. alá tartozik mindkettő, viszont a Bt. beltagja(i) korlátlanul felelős(ek) a cégért, a KFT-nél korlátozott felelősség van.

Azzal viszont számolnod kell, hogy tudtommal a GYED-en lévő nem folytathat kereső tevékenységet a GYED mellett, a személyes közreműködés/"munkavégzés" az szerintem azért kereső tevékenységnek minősül..  Az, ha a GYED-es simán csak tulajdonos egy cégben, de személyesen nem működik közre, az nem befolyásolja a GYED-ét.   A heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszony mellettti személyesen közreműűködő tag után, ha nem vesz fel a tagi közreműködésért jövedelmet és egyébként nem nyugdíjas, akkor nincs kötelező adó,járulékfizetési kötelezettség. A GYED-en lévő ember az nem minősülne munkaviszony melletti társas vállalkozónak, tehát a minimum járulékalap után kötelező járulékfizetés keletkezne, ingyenes tagi közreműködés esetén is. Üdv. 

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Cégalapítás gyed esetében

HozzászólásSzerző: indira1 » szer. aug. 06, 2008 10:06 pm

Szia Mazsi !

Köszönöm szépen a választ.

Csak megerősítésképpen kérdezném még!

Ha a gyed-es kismama nem működik személyesen közre, csak alapító tag ( társasági szerződésben rögzítve ),és a másik 36  órás mv. melleti tag lesz a személyes közreműködő és az ügyvezető ( díjazás nélkül ) ez esetben a vállalkozásnak nincs járulékfizetési kötelezettsége?

A szakképesítés megoldása alkalmazottal vagy egy olyan tag felvételével oldható meg, akinek megvan a 36 órás mv-a és a végzettsége is? Ez a tag ilyenkor személyesen közreműködőnek számít?

Üdv Indira

indira1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Cégalapítás gyed esetében

HozzászólásSzerző: mazsi5 » csüt. aug. 07, 2008 8:03 am

Szia Indira!

Az a tag, akinek van máshol heti 36 órás foglalkoztatással járó munkajogviszonya, ha a társaság személyesn közreműködő tagja (munkaviszony melletti társas vállakozó), akkor be kell jelenteni (081041) mint biztosítottat és majd NYENYI-t adni kell róla akár nullásan, de ha nem vesz fel/nem kap a tagiközreműködésért díjat, akkor nincs utánna semmiféle járulékfizetési kötelezettség és nincs vele kapcsolatosan 0808M bevallás sem, csak majd 2009.ápr.30-ig a nullás NYENYI.

Ha olyan tevékenységet folytat a cég, ami szakképesítéshez kötött  és ez a közreműködő tag azzal nem rendelkezik, akkor olyan alkalmazottjának kellene lenni, kinek van.    Ha egy tag munkát végez a cégben, akkor az személyes közreműködés  (bejelenteni, mint biztosítottat, akkor is ha díjazás nélküli), s attól függően van vele kapcslatosan adó  és járulékfizetés, hogy kap-e díjazást azért a munkáért, illetve ha nem kap, aki olyan többes jogviszonyú ember-e, akinek van máshol biztosítottsága  (heti 36 órát elérő munkaviszonyai,  más társaságban főfoglalkozású tag),  kivéve a nyugdíj melletti személyesen közreműködő tagot, mert utánna akkor is van havi 4350 Ft eü.szolg.járulék és 1950 Ft tételes eho fizetés  és nyilván havi 0808A-M bevallás, ha ő nem kap díjazást és egyébként máshol biztosított, még akkor is ha több helyen munkaviszonyban van.

A szakképesítéshez kötött szabályozás valahogy úgy szól, hogy vagy : legyen olyan alkalmazottja,  személyesen közreműködő tagja  illetve bt-nél lehet olyan segítő családtagja  aki ezzel rendelkezik, akkor már megfelel. 

Üdv. 

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am


Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 12 vendég

cron