Adófórum

Adózási és számviteli információk

a 4350Ft havi tételest hogyan kell fizetni?

Tb, munkaügy, bérterhek

a 4350Ft havi tételest hogyan kell fizetni?

HozzászólásSzerző: korutazo » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Hello,
Most lettem egyéni vállakozó, heti 36 órás munkaviszony mellett. Kérdésem, hogyan kell fizetnem a havi tételes ehot, a 4350 Ft-t? Milyen bevallást kell beadni, vagy csak befizetni? Az tudom, hogy minden hónap 12-ig kell.
Köszönöm.
korutazo
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

a 4350Ft havi tételest hogyan kell fizetni?

HozzászólásSzerző: validitas » szer. júl. 09, 2008 3:09 pm

Szia!

Ez nem tételes EHO, hanem egészségügyi szolgáltatási járulék, és a kiegészítő tevékenységű (azaz nyugdíjas) vállalkozóknak kell fizetniük. Ha nem vagy nyugdíjas, és van munkaviszonyod, a tételes EHO-t  - ami 1.950 Ft/hó - a munkahelyednek kell megfizetnie. Erről kérj igazolást a munkahelyedről.

Üdv:Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

a 4350Ft havi tételest hogyan kell fizetni?

HozzászólásSzerző: mazsi5 » szer. júl. 09, 2008 4:44 pm

Böbével egyetértve,  de a kérdésedre még reagálva:  " azt tudom, hogy minden hónap 12-e...."   , itt valamit félreérthettél.  Ha te munkaviszony melletti (36 órás munkaviszony mellett) egyéni vállalkozó vagy, akkor nincs 4.350 Ft-os (eü.szolg.járulék) és tételes eho fizetési kötelezettséged egyáltalán.   Azt ugyan nem írod, hogy milyen egyéni vállalkozó vagy:  EVÁ-s,  vagy SZJÁ-s.

Mert ha EVÁ-s akkor negyedévente van 0858-as bevallási kötelezettséged, valóban n.évet követő hó 12-ig. (Járulékalap az EVA bevétel 4%-a, de nem kell a járulékokból megfizetni a levonásos 2% pénzbeli eü.bizt.járulékot,  a többit igen, de ekkor sincs sem tételes eho, sem eü.hozzájárulás)

ha SZJA-s munkaviszony melletti egyéni vállalkozó vagy (ez a biztosítási jogcímed!) , akkor nincs kötelező minimum járulékfizetési kötelezettséged havonta, vagy akármilyen időszakonként,  hanem csak a vállakozói kivéted után - feltéve, hogy ilyet elszámolsz - kell a járulékokat megfizetni és bevallani 0858-on, a kifizetést követő hó 12-ig.  Ha egyáltalán nem számolsz el/veszel ki vállalkozói kivétet, akkor 0858-as bevallási kötelezettséget sincs, azzal -, hogy ha az adóéven belül valamelyik hónapban számolsz el vállalkozói kivétet, akkor arról a hónapról adni kell a 0858-as bevallást, valamint azt követően már minden hónapban egészen az adóév végéig, akkor is ha már a többi hónapban az adóév végéig nem számolsz el vállalkozói kivétet.       Ilyen válallkozóként sincs sem eü.szolg.hozzájárulás, sem tételes eho-s kötelezettséged, valamint, ha veszel ki vállakozói kivétet, akkor a járulékok közül ott sem kell számolni az un.levonásos 2% pénzbeli eü.bizt.járulékkal,  a többivel (24+9,5%nyugdíj, 4+4,5+0,5% eü.bizt-sal)  igen.

A többi (járulékon kívüli) adók tekintetében a befizetési kötelezettség, a határidők, a bevallások fajtája attól függ, hogy milyen ev. vagy?  Üdv. 

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

a 4350Ft havi tételest hogyan kell fizetni?

HozzászólásSzerző: GyörgynéGabi » szer. júl. 09, 2008 5:21 pm

Sziasztok!

Teljesen egyetértve az előttem szólókkal, csak halkan írnám meg, azért hogy senki ne zavarodjon meg: kezdő egyéni ( társas sem) vállalkozó nem lehet EVA-s. 

Üdv Gabi 

GyörgynéGabi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

a 4350Ft havi tételest hogyan kell fizetni?

HozzászólásSzerző: mazsi5 » szer. júl. 09, 2008 5:26 pm

Bocs Gabi!  De én arra gondoltam, hogy heti 36 órás munkaviszony mellett most lett...   Nyilván, ha korábban nem volt még ev, akkor az EVÁ-s rész a válaszomban figyelmen kívül hagyandó... azért kösz!  Üdv.
mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

a 4350Ft havi tételest hogyan kell fizetni?

HozzászólásSzerző: korutazo » csüt. júl. 10, 2008 6:15 am

Köszönöm a válaszokat. SZJA-as, negyed éves áfás vagyok. Ismételten elovastam ahonnan merítettem kérdésemet, és akkor figyelmetlenül olvastam, a társas vállalkozásnál az ev-re is gondoltam valamiért. www.iparosujsag.hu Nyomtatás Társadalombiztosítási járulék - 2008 2008-02-18 "... A kiegészítı tevékenységet folytató egyéni vállalkozó és a kiegészítı tevékenységet folytató társas vállalkozó után a társas vállalkozás által fizetendı egészségügyi szolgáltatási járulék havi összege 4350 Ft, napi összege 145 Ft. (A havi, illetve a napi fix összegő fizetési kötelezettség a 2007. április 1-jétıl fizetendı 9%-os egészségügyi szolgáltatási járulékot váltja fel.) ..."
korutazo
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

a 4350Ft havi tételest hogyan kell fizetni?

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. júl. 10, 2008 7:00 am

Itt nem az a kérdés, hogy ev. vagy társas vállalkozó. A hangsúly a kiegészítő tevékenységűn van. Kiegészítő tevékenységű pedig a nyugdíjas, és nem a főállás melletti ev.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég