Adófórum

Adózási és számviteli információk

Megbízási jogviszony dokumentumai

Tb, munkaügy, bérterhek

Megbízási jogviszony dokumentumai

HozzászólásSzerző: kovalkata » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Megbízási jogviszonnyal kapcsolatosan lenne kérdésem, a 08T1041-est már beküldtem, a 0808 is kelleni fog majd róla.

1) A megbízási jogviszonyt (ez az az eset, amikor a díj több a minimálbér 30%-nál, tehát biztosítási jogviszony keletkezik) be kell írni a TB kiskönyvbe? 4 napos megbízásról van szó, kicsit megzavarodtam, mert ha pl. lenne főállása, tutti nem kéne beírni.

2) Milyen "kilépő" papírokat kell majd neki kiadnom az szja adatlap és a TB járulék igazolásokon kívül? (szerintem mást nem, de mos ebben is elbizonytalanodtam).

Válaszokat előre is köszönöm, Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Megbízási jogviszony dokumentumai

HozzászólásSzerző: kovalkata » kedd jún. 24, 2008 5:54 pm

Szeretném megkérdezni még azt is, hogy kell e nyilatkoztatni arról, hogy a megbízási díjnak 90%-át tekintsük jövedelemnek, vagy alapból így kell számolni, és majd ő dönti el év végén, hogy milyen költségelszámolást érvényesít a bevételével szemben? Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Megbízási jogviszony dokumentumai

HozzászólásSzerző: Napraforgó » kedd jún. 24, 2008 8:59 pm

Szia Kata !

 Most modanám hogy volt már erre példa, de megkerestem neked. NYILATKOZNIA KELL A 90%-ról az SZJA alaphoz, , a TB kiskönyvbe nem kell beírni, és "kilépó" papírok sem kellenek. Röviden én azt tudom, hogy minden járulékot fizetni kell. kivétel : a MVJ  a MAJ és az EBJ-ből a "pénzbeni" (talán most 2%, azaz a kisebb)! Üdv:Napraforgó

"A járulékokat az szja-alap után kell fizetni, tehát ha az szja alapja 90%, akkor a járulékalap is ennyi lesz.

Tbj. 4. §. k) Járulékalapot képező jövedelem:
1. a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja tv.) szerinti, az összevont adóalapba tartozó, az önálló és nem önálló tevékenységből származó bevételnek azon része, amelyet az adóelőleg számításánál jövedelemként kell figyelembe venni, ideértve az Szja tv.-ben szabályozott kis összegű kifizetésből származó jövedelmet is, (...)

Tételes EHO-t a megbízott után is fizetni kell, amennyiben a megbízott után más jogviszonyban ezt nem fizetik (nyilatkoztatni kell).

EHO tv. 6. §.

(1) A tételes egészségügyi hozzájárulás a kifizetőt - figyelemmel a (2) bekezdésben foglalt rendelkezésre - a természetes személlyel fennálló, a (3)-(4) bekezdésben meghatározott jogviszony alapján terheli. E kötelezettség a természetes személy egyidejűleg fennálló több jogviszonya esetén is csak egy jogviszony után áll fenn. 

(3) A tételes egészségügyi hozzájárulást a kifizetővel fennálló

c) bedolgozói, megbízási, vállalkozási szerződésen alapuló, valamint a segítő családtagi jogviszony, ha a természetes személy e jogviszonyából származó jövedelme eléri a tárgyhónapot megelőző hónap első napján érvényes minimálbér havi összegének harminc százalékát, illetőleg naptári napokra számítva annak harmincad részét,

A választott tisztségviselőre ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint a megbízásosra. (Legalábbis én így tudom). Üdv. Andi"

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Megbízási jogviszony dokumentumai

HozzászólásSzerző: kovalkata » szer. jún. 25, 2008 6:33 pm

Szia Napraforgó!

Igen a járulékokkal nagyjából tisztában vagyok, azt is tudom, ha máshol megfizetik utána a tételes ehot arról is nyilatkoztatni kell, de neki nincs jelenleg más jogviszonya. Asszem a szakképzési is kell, sőt biztos vagyok benne hogy kell utána. Tán még a pénzbeni 2% is ha nincs más jogviszonya.

Viszont a többi infot nagyon köszönöm, mert azokba egy kissé belezavarodtam. Fogalmam sincs miért van így, mert ha más kérdezi olyan egyértelműen tudom mindig a választ, most meg én gabalyodtam bele. Lehet hogy a meleg és a mérlegképes továbbképzés tette :)))

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Megbízási jogviszony dokumentumai

HozzászólásSzerző: Napraforgó » szer. jún. 25, 2008 8:00 pm

Szia!

 A szakképzési és a pénzbeli 2% BIZTOS hogy nem kell. Szakképzési azért nem, mert  nem "béralap", a 2% meg azért, mert nem "TP" alap.

 (a meleg és a továbbképzés szerintem mindegyikünket megzavar...) Üdv.

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Megbízási jogviszony dokumentumai

HozzászólásSzerző: Kozma1 » pén. jún. 27, 2008 12:04 pm

Szia!

A 2% biztos, hogy kell levonni, mert ha abban az időben megbetegedne, vagy 3 napon belül akkor tp alap lenne, mert nincs más munkaviszonya és a minimál 30%át meghaladja. Én a Tb könyvben is beiráná ugy , hogy biztosítási jogviszony minden vonva és fizetve, a 30nap kiesésből csak ezek a naok hiányoznának akkor folyamatösnak tekinhető a tp alapja. Nekem volt már ilyenem és igy csináltam és volt olyan, hogy a következő munkavinyonya kérte a nálunk kifizetett megbízási dij táppénz alapjául szolgáló összegét.

Üdv Mari 

Kozma1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Megbízási jogviszony dokumentumai

HozzászólásSzerző: benevar » pén. jún. 27, 2008 2:27 pm

2% pénzbeli ebj. abban esetben kell vonni a járulékalapot képező megbízási díjból, ha nincs legalább 36 órás munkaviszonya, vagy nem nyugdíjas a foglalkoztatott. 1,5% szakképzési hozzájárulás is terheli.
benevar
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Megbízási jogviszony dokumentumai

HozzászólásSzerző: kovalkata » pén. jún. 27, 2008 6:32 pm

Sziasztok, szia Napraforgó!

Utána néztem mégegyszer, és igen, ahogy a többiek is mondják, biztos hogy kell a 2% is ha nincs más jogviszonya, és a szakképzési is, mert a számviteli törvény szerint bérjellegű minden munkaviszonyra irányuló más jogviszony is, és a megbízási jogviszony az éppen az. Viszont a Tb kiskönyve asszem nem írom be, csak a szokásos TB járulék igazolást fogom kiadni.

Köszönöm szépen a válaszokat,

Üdv. Kata 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am


Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 13 vendég