Adófórum

Adózási és számviteli információk

munkaviszony megszűnésekor

Tb, munkaügy, bérterhek

munkaviszony megszűnésekor

HozzászólásSzerző: szlopi » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!
Az egyik cégnél 2 hónapja szült egy alkalmaott. Most meg szeretnék szüntetni a munkaviszonyt közös megegyezéssel hónap végén. Az lenne a kérdésem, hogy ilyenkor be kell vinnie a Munkaügyi központba a papírokat az anyukának, vagy csak majd a gyes végén? Illetve kell-e valahova mennie, van-e valahol ebben az esetben bármilyen bejelentési kötelezettsége?
Előre is köszönöm a segítséget.
szlopi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

munkaviszony megszűnésekor

HozzászólásSzerző: benevar » hétf. jún. 23, 2008 3:50 pm

Miért szükséges megszüntetni a munkaviszonyt, miért nem lehet a Gyes után kezdeményezni a közös megegyezést? Az Anyuka kérte??? Véleményem szerint -ha képzési támogatást nem akar igénybe venni- a Gyes folyósítás utolsó napjaiban jelentkezzen. Nem hiszem, hogy addig álláskeresőként regisztrálják. Álláskeresési járadékot a Gyes folyósítása ideje alatt nem folyósítanak. „Normál” esetben a folyósítás kezdő napja az álláskeresőnek az állami foglalkoztatási szervnél történő jelentkezés napja. Képzési támogatásra abban az esetben jogosult, ha a képzés -Gyes folyósítása mellett- a gyermek egy éves korának betöltését követően kezdődik meg, az időtartama hetente a húsz órát nem haladja meg és a Gyesben részesülő személy kereső tevékenységet nem folytat. (Gyed folyósítása mellett a gyermek másfél éves kora a korhatár.)
benevar
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

munkaviszony megszűnésekor

HozzászólásSzerző: szlopi » hétf. jún. 23, 2008 4:13 pm

Szia! A vállalkozás egy családi vállalkozás. Az anyuka minimum 2 évig otthon lesz a gyerekkel, azután még nem tudják, hogy hova megy dolgozni. A koncepció az volt, hogy ha nem talál magának munkát, még mindíg visszaveheti a bt, de ha valahol el tud helyezkedni, akkor ne kelljen a munkába való visszatérésekor szabadságmegváltást elszámolni, és egy rakás járulékot befizetni. Szerinted akkor most nem kell sehova mennie, egyszerűen otthon van és kész? A gyedhez (3 hónap múlva) nem kell, hogy most jelentkezzen valahol?
szlopi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

munkaviszony megszűnésekor

HozzászólásSzerző: simpet0 » hétf. jún. 23, 2008 4:20 pm

Kedves  szlopi! 

Az alkalmazottal kellene beszélni, mert Ő most rosszul jár, ha megszünteti a munkaviszonyát. Ő, ha a biztosítása megvolt, jelenleg gyásban részesül, majd utána Gyed-ben Ha most felmond, akkor a Gyed igénylésénél  akár problémája is lehet. Vagy ő nem akarja igénybevenni a gyermek után járó juttatásokat és dolgozni akar? 

Úgy érzem kicsit többet kellene tudni az ügyről.

simpet0

simpet0
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

munkaviszony megszűnésekor

HozzászólásSzerző: benevar » hétf. jún. 23, 2008 4:28 pm

Kétlem, hogy az alkalmazott akar felmondani. Ha nem megy bele a közös megegyezésbe nem szüntethető meg a munkaviszonya. A Gyed igény elbírásálást a Gyást követően az OEP végzi, és mivel nem szülést megelőző munkaviszony megszűnésről van szó a Munkaügyi Központnál nem kell bejelentkeznie.
benevar
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

munkaviszony megszűnésekor

HozzászólásSzerző: szlopi » kedd jún. 24, 2008 8:42 am

Sziasztok! Köszönöm a válaszaitokat. Lehet, hogy nem fogalmaztam elég világosan, a vállalkozás, mint írtam egy családi vállalkozás, amiben a kültag a kérdéses anyuka. Ő döntötte el a beltaggal együtt, hogy megszüntetik a jogviszonyát most itt, és ha majd nem tud elhelyezkedni, vagy úgy hozza az élet, hogy csak vállalkozási formában tud újra munkát vállalni, majd ismét felveszik a bt-be dolgozni. Összegezve a válaszaitokat, ha jól értem, most sehova nem kell bejelentenie, hogy megszűnik a munkaviszonya. A gyednél szerintetek tényleg lehet ebből gond, hogy most megszűnik a jogviszonya? Nekem a törvényből ez nem derült ki.
szlopi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

munkaviszony megszűnésekor

HozzászólásSzerző: mazsi5 » kedd jún. 24, 2008 8:51 am

Aki munkaviszonyban áll  - akár GYES-en van, vagy akármilyen más kieső időn -,  ha a munkaviszonya megszűnik akkor azt bizony ki kell jelenteni..  Egy biztosítottról minden változást jelenteni kell, ami ahhoz képest következett be, mint ahogy be volt jelentve.

Hogy a GYED-nél lesz-e hátránya vagy nem, ha nem munkáltatótól megy Gyed-re - nem tudom. 

"Összegezve a válaszaitokat, ha jól értem, most sehova nem kell bejelentenie, hogy megszűnik a munkaviszonya."

Csupán ezen össazegzésedre kívántam reagálni, mert ez téves... 

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

munkaviszony megszűnésekor

HozzászólásSzerző: szlopi » kedd jún. 24, 2008 8:59 am

Köszi!:) A munkáltató bejelenti a 1041-en, hogy megszűnt a jogviszonya, ez világos. A kérdés igazából az, hogy neki, mint magánszemélynek kell-e mennie még valahova/ kell-e tennie még valamit?
szlopi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

munkaviszony megszűnésekor

HozzászólásSzerző: melcsi62 » kedd jún. 24, 2008 9:35 am

Ha most TGYÁS-on van, akkor úgymond jogosult biztosítotti ellátásra, akkor is, ha nem áll munkaviszonyban. - tehát nem kell eü.szolg.járulékra bejelnetkeznie, mert neki azt a TGYÁS, GYED, GYES ideje alatt nem kell fizetnie..

Egészségügyi szolgáltatásra jogosultak

16. § (1) Egészségügyi szolgáltatásra jogosult - az e törvény szerint biztosított, illetőleg a 13. § szerint egészségügyi szolgáltatásra jogosult személyeken túl - az, aki

a) táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban, baleseti táppénzben, baleseti járadékban,

A Gyed-ről:

Általános rendelkezések

39. § (1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre és terhességi-gyermekágyi segélyre, illetőleg gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe.

Gyermekgondozási díj

42/A. § (1) Gyermekgondozási díjra jogosult

a) a biztosított szülő, ha a gyermekgondozási díj igénylését - a gyermeket szülő anya esetén a szülést - megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt,

b) a terhességi-gyermekágyi segélyben részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély igénybevételének időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a szülést megelőzően két éven belül 180 napon át biztosított volt,

és a gyermeket saját háztartásában neveli.

(3)

(4) A gyermekgondozási díjra történő jogosultsághoz szükséges előzetes 180 napi biztosítási időbe be kell számítani

a) a biztosítás megszűnését követő táppénz, baleseti táppénz, terhességi-gyermekágyi segély idejét,

      ---------------------------------

Szerintem az illetőnek egyéb teendője nincs, mint a TGYÁS lejártával kérni a GYED-et ha jogosult rá, vagy a GYES-t.   Munkaügyi felelsleges lenne regisztráltatnia magát.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

munkaviszony megszűnésekor

HozzászólásSzerző: benevar » szer. jún. 25, 2008 6:34 am

Később START kártyára lesz jogosult.

Jogosult az a személy, aki a GYES, a GYED, a GYET, valamit az ápolási díj folyósításának megszűnését követő egy éven belül kíván foglalkoztatásra irányuló jogviszonyt létesíteni, vagy aki a gyermek 1 éves korának betöltését követően, e gyermek után igénybe vett GYES folyósítása mellett kíván munkát vállalni, feltéve, hogy foglalkoztatásra irányuló jogviszonyban nem áll.

benevar
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am


Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 12 vendég