Adófórum

Adózási és számviteli információk

Egyösszegü tiszt.díj járulékát mikor valljuk be?

Tb, munkaügy, bérterhek

Egyösszegü tiszt.díj járulékát mikor valljuk be?

HozzászólásSzerző: Szijjné » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Segítséget szeretnék kérni!

Egyösszegben fizetünk ki tiszteletdíjat az év végén. Kérdésem, hogy ennek járulékát melyik hónapra valljuk be? December hónapban történt a számfejtés és dec. hónapra vallottam be. Állítólag az egyösszegű kifizetés esetén a kifizetés időpontjában kellene a járulékot bevallani? Januárra?

Köszönöm! 

 

Szijjné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Egyösszegü tiszt.díj járulékát mikor valljuk be?

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » pén. jan. 12, 2007 10:35 am

Az SZJA tv. 48.§ (21) szerint úgy kell eljárni az SZJA előleg megállapításánál és bevallásánál, hogy ha az adó befizetés időpontja után kapja meg, akkor már a következő hónapban kell bevallani. De arra nem találtam rendelkezést, hogy melyik időszakban kell bevallani egyébként a járulékokat. Az "új" bevallásokon azonban külön lap van arra, hogy az eltérő időszakra vonatkozó jövedelmek adóit bevalld. Szerintem, ha megtörtént a bérszámfejtés és a hónap eleján megtörténik a kifizetés, akkor jól csináltad. Megpróbálok még keresni hozzá valamit!

Üdvözlettel: Gyergyói István

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Egyösszegü tiszt.díj járulékát mikor valljuk be?

HozzászólásSzerző: tepimail » pén. jan. 12, 2007 10:36 am

Szia!

Szerintem az egyösszegű tiszteletdíj kifizetése akkor jövedelem amikor kifizetik, felveszik és a jarulék is abban az időpontban keletkezik. Ha ez decemberben történt akkor a decemberi hónapra kell a bevallásodba beállítani. Ez független attól, hogy követekező hó(ebben az esetben) 01.12-ig kell elutalnod az APEH felé.

üdv: tepimail

tepimail
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Egyösszegü tiszt.díj járulékát mikor valljuk be?

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » pén. jan. 12, 2007 10:50 am

Ahogy nézegetem az Art rendelkezéseit a befizetésről és a bevallásokról úgy látom, hogy az elszámolás időpontja számít és nem a kifizetésé.

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Egyösszegü tiszt.díj járulékát mikor valljuk be?

HozzászólásSzerző: Szijjné » pén. jan. 12, 2007 11:21 am

 

csak a probléma, hogy januárban fizettük ki és decemberre vallottuk be. Mi alapján mondod hogy december a bevallás?

köszi, Magdi

 

 

 

Szijjné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Egyösszegü tiszt.díj járulékát mikor valljuk be?

HozzászólásSzerző: Szijjné » pén. jan. 12, 2007 11:47 am

Az a baj hogy az Art. 2.mell. 1.b. azt mondja hogy a kifizetés hóanpját köv. hó 12. A Tbj. tv.ben nem vagyok biztos. A vhr 4 par. szerint is mintha a kifizetés időpontja számítana, de......

Köszi

Magdi

Szijjné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Egyösszegü tiszt.díj járulékát mikor valljuk be?

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » pén. jan. 12, 2007 12:06 pm

Jó, de más-más szabály érvényes a munkáltatóra és más a kifizetőre. Úgy látszik, hogy ha nem mukavállaló az illető akkor a kifizetés időpontja nagyon is számít.
gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Egyösszegü tiszt.díj járulékát mikor valljuk be?

HozzászólásSzerző: Szijjné » pén. jan. 12, 2007 12:44 pm

Igen, bocs, azt nem írtam, hogy kifizetőről van szó.

köszi, Magdi

Szijjné
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Egyösszegü tiszt.díj járulékát mikor valljuk be?

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » pén. jan. 12, 2007 12:47 pm

Nem biztos, hogy kifizetőről. Én is csak most döbbentem rá, hogy mekkora a különbség a kettő között bevallási szempontból. Eddig annyira nem éleződött ki a probléma az éves bevallások mellett.
gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Egyösszegü tiszt.díj járulékát mikor valljuk be?

HozzászólásSzerző: tepimail » pén. jan. 12, 2007 4:10 pm

 Magdi!

A kérdésfeltevésed első mondata "egyösszegben fizetünk ki tiszteletdíjat év végén". Ebből én decemberi kifizetést értettem erre is válaszoltam. A problémádat értem. Elmondom mi hogyan szoktunk eljárni. Számfejtés decemberi, ha tudom pénztáron keresztül rendezem a kifizetést is. Ha januári az utalás az Szja. 10.§(1) miatt, és miután nem munkabérről van szó (amit ha 15-ig kifizetek előző év jövedelme) a magánszemélynél idei jövedelem. Szja-t vonom, fizetem januári kifizetésnek megfelelően. Ha egész évben kellett utána járulékot fizetni (Pl. tag) beállítom a járulék kötelezettségét decemberre is. Tudom, hogy ebben az esetben elválik az Szja alap időpontjának keletkezése a járulék alap keletkezésétől de ennél mi sem találtunk jobbat, hogy megfeleljünk mind a két kritériumnak.  Ennek megfelelően járok el a bevallásaimban is. Ezért ha lehet év végén még pénztárból rendezzük a kifizetést. 

üdv: tepimail

tepimail
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Következő

Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 18 vendég