Adófórum

Adózási és számviteli információk

Mezőgazdasági őstermelő járulékai

Tb, munkaügy, bérterhek

Mezőgazdasági őstermelő járulékai

HozzászólásSzerző: Szan » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Szeretném, ha az őstermelőprofesszorok válaszolnának a kérdéseimre!

Nem igazán tudom, hogy hol nézzek utána.

1. Egy általános kérdés: 2008-ban ugyanúgy negyedévenként fizet egészségbiztosítási és nyugdíjbiztosítási járulékot alapesetben egy olyan őstermelő, akinek 7millió forint alatt volt 2007-ben a jövedelme?

Melyik bevalláson kell benyújtani ezt a bevallást? Tavaly 07085 volt. Ahhoz, hogy április elején el tudjam küldeni, meg kell korábban csinálnom a szjabevallását, ugye? Csak így tudom a járulék alapokat.

2. Adott egy mgi őstermelő. 1950.04.02-én született, azaz 58 éves lesz.

Most 50%-os rokkant. Van néhány nap híjján 16 év munkaviszonya. Most neki a minimálbér után kellene fizetnie mindenféle járulékokat ugyanúgy, mint a vállalkozóknak?

Tavaly is volt már ilyen kitétel, hogy el kell érnie a 20éves munkaviszonyt az őstermelőknek?

Számít az, hogy ő most rokkantnyugdíjas?

Ugye 62év a férfiak nyugdíjkorhatára? 

 

Elnézést, hogy kicsit bonyolult a kérdésem, de több zavaró tényező is van, aminek nem tudom, hol tudnék utánanézni.

Köszönöm, hogy ha szakítotok rám egy kis időt!

Szan 

Szan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Mezőgazdasági őstermelő járulékai

HozzászólásSzerző: adotanacs » csüt. márc. 20, 2008 11:46 am

Szia Szan! Látom eddig még senki nem vállalta be a professzorságot. Hát én is csak "félprofesszor" vagyok, a kérdésed első részére válaszolok: A 7mill.Ft árbevétel alatti a bevételének 20%-a után fizet negyedévre vetítve 13,5% járulékot. /4%eb+9,5% nyugd.jár./ Bevallani negyedévente a 858-on kell. Az 50% ugy tudom az őstermelésnél sem számít nyugdíjasnak, igy itt is az árbevétel a döntő a fizetés mértékében. A nyugdíjkorhatárig hátralévő idő és a már megszerzett szolgálati időnek együttesen legalább 20évnek kell lennie, ez már 2007-re is vonatkozott. A 7mill.Ft feletti árbevételnél a minimálbér után 44,5%-ot fizet. Üdv. Ani
adotanacs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Mezőgazdasági őstermelő járulékai

HozzászólásSzerző: nagybacsa » csüt. márc. 20, 2008 6:13 pm

Szia Szan!Egyetértek Ani válaszával. A kérdés második felére szeretnék válaszolni. 2007.-ben a biztosított őstermelő nyugdíj szempontjából teljes nyugdíj évet kapott, fügetlenül a fizetett járulékok mértékétól, amely lehetett akár 0.-Ft is.2008.-ban ez már arányosul a minimálbérhez.Vagyis vaki 10000.-Ft járulék

alap után nem fog teljes nyugdíj évet szerezni.Számításaim szerint ha van neki legalább 2007 évben

4140.000.- ft árbevétele , akkor jogosult az egész nyugdíj évre.4140.000x20%=828.000Ft éves alap. Ha

viszont kevesebb az árbevétele ,akkor időarányosan számít.Sajnos akkor nem lesz meg a 20 év szolgalati idő.Mi a teendő én megkérdezném a nyugdíjbiztosítót. Amikor bejött a jogszabály akkor még meg lett volna a 20év.Lehet ,hogy megválthatja? Az adóbevallást nem kell feltétlenül elkészítened elég ,ha az árbevételét kiszámolod, az 53-as ráérsz benyújtani május 20.-ig.

üdv.Rozália       

nagybacsa
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am


Vissza: Tb, munkaügy, bérterhek

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég